Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Electoral law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono wyniki badania opinii szefów władz gminnych dotyczących wyborów samorządowych w 2002 r.
Zapisana w Konstytucji III RP zasada proporcjonalności wyborów do Sejmu przedstawiana jest w literaturze jako synonim reprezentatywności i sprawiedliwości, a nawet kryterium wolności wyborów. Doświadczenie czterech kadencji Sejmu RP, a także porównanie z sytuacją w innych krajach, wykazują iluzoryczność tych oczekiwań. Dokonując symulacji komputerowej 10 milionów aktów wyborczych w warunkach określonych przez obecną ordynację wyborczą do Sejmu, pokazujemy, że związek ordynacji wyborczej z proporcjonalnością wyników wyborów jest czysto statystyczny i przypadkowy. Co więcej, pokazujemy, że ordynacja polska jest czynnikiem sprzyjającym podziałom i dezintegracji sceny parlamentarnej. (fragment tekstu)
Tematem jest myśl polityczna i prawna obozu rządzącego w Polsce w latach 1935 -1939. Okres po śmierci Józefa Piłsudskiego i uchwaleniu Konstytucji kwietniowej charakteryzuje się rozbiciem jednolitego do tej pory obozu rządzącego. Na podstawie przeprowadzonych badań w pracy została postawiona teza, że rozbity po śmierci Piłsudskiego obóz rządzący nie posiadał do momentu wybuchu II wojny światowej jednolitej i spójnej koncepcji państwa i prawa, co z pewnością wywarło wpływ na przygotowanie państwa polskiego do II wojny światowej. Kolejnym wnioskiem wynikającym z pracy jest teza, że państwo polskie po 1935 nie posiadało wszystkich cech ustroju państw autorytarnych, lecz tylko pewne ich cechy, np. silna władza wykonawcza, ograniczenie władzy ustawodawczej, liczne cenzusy w ordynacji wyborczej. Ostatnim wnioskiem jest uwaga, że "testament" pozostawiony przez marszałka Piłsudskiego nie został w pełni wykonany przez jego następców, gdyż obóz rządzący nie był jeszcze gotowy na spełnienie jego ostatniej woli, a wszystkie działania zostały brutalnie zatrzymane przez wybuch II wojny świtowej. Temat ten zasługuje również na szczególną uwagę, gdyż wiele rozwiązań prawnych uchwalonych w tym okresie obowiązywało po II wojnie światowej, np. prawo cywilne, kodeks karny, rozwiązania administracyjne. (abstrakt oryginalny)
Celem tej publikacji jest odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu obecne problemy polityczne naszego kraju zawdzięczamy stosowanej od 1991 roku ordynacji proporcjonalnej. Komentatorzy polityczni zdziwieni są faktem, iż badania opinii publicznej stale ujawniają wysoki poziom pesymizmu społeczeństwa polskiego, mimo iż od ośmiu lat jesteśmy świadkami bezprecedensowego w naszej historii wzrostu gospodarki i podnoszenia się dobrobytu materialnego przynajmniej znacznej części społeczeństwa. Przyczyn tej postawy upatrują w umysłowej aberracji naszych rodaków. Obawiam się, że rodacy trafniej oceniają rzeczywistość, niż zapatrzeni w statystyki wzrostu komentatorzy. W rzeczy samej, państwo polskie, III Rzeczpospolita jest tworem chorym, a jedną z ważnych przyczyn tej choroby jest system wyborczy. (fragment tekstu)
Efekt pierwszeństwa w decyzjach wyborczych (ang. the primacy effect) jest od dawna uważany za kluczowy czynnik determinujący wyniki głosowań. Mechanizm jego działania w rozmaitych kontekstach został szczegółowo przedstawiony w licznych pracach, dotychczas jednak nie skupiono się w wystarczającym stopniu na roli efektu pierwszeństwa podczas głosowania metodą korespondencyjną. W moim artykule dokonuję przeglądu czynników determinujących występowanie efektu pierwszeństwa oraz opisuję jego znaczenie dla wyników wyborów. Następnie, analizując wyniki dwóch prac nad efektem pierwszeństwa oraz wyborami korespondencyjnymi, rozważam, dlaczego taka forma głosowania może zwiększyć siłę działania efektu pierwszeństwa. Omawiane przeze mnie rezultaty identyfikują pewne problemy związane z badaniem zależności między efektem pierwszeństwa a wynikami głosowań drogą korespondencyjną, jednocześnie wskazują na kierunki dalszych obiecujących badań nad fenomenem efektu pierwszeństwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem tajemnicy bankowej w Polsce. Omówiono obecną sytuację oraz planowane zmiany wynikające z nowego projektu ustawy o zobowiązaniach podatkowych, ustawy o kontroli skarbowej oraz projektu ordynacji wyborczej.
Celem niniejszego artykułu nie jest omówienie dokonanych zmian w ordynacji wyborczej do rad narodowych, lecz jedynie przedstawienie refleksji nad niektórymi spośród nich, jak i nad wybranymi zagadnieniami polskiego prawa wyborczego w ogóle. Skłania do tego również obserwacja kampanii wyborczej w 1988 r. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawimy pojecie sprawiedliwego wyboru, sformalizowane przez Arrowa w 1951 r., oraz udowodnione przez niego twierdzenie, że nie istnieje sprawiedliwa ordynacja wyborcza. Jako prosta, ilustracje twierdzenia Arrowa podamy pochodzący z [4] przykład, który wykazuje paradoks sprawiedliwego wyboru. Następnie dokonamy przeglądu różnych stosowanych na świecie systemów wyborczych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Niezbędne warunki skutecznego działania sztabu wyborczego
63%
Przepisy dotyczące ordynacji wyborczej określają działalność komitetów, nie wspominając jednak o sztabach wyborczych. Za przykład może służyć, Ustawa Z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U.98 Nr 95, poz. 602 z późn. zmianami), w której w zapisach Rozdziału 10 a szczegółowo określono zadania komitetów, nie poruszając kwestii działań sztabów wyborczych. Warto zatem przed podjęciem rozważań na temat sztabu, uporządkować pojęcia. Komitet wyborczy ma charakter zdecydowanie polityczny - prowadzi w imieniu kandydata rozmowy, reprezentuje go wobec władz administracyjnych, nie jest jednak odpowiedzialny za działania operacyjne, które zarezerwowane powinny zostać dla sztabu wyborczego. Ten z kolei, nie powinien być mylony z miejscem siedziby, lecz przede wszystkim określać fachowców pracujących na rzecz kandydata w dziedzinie promocji. Celem niniejszego referatu jest wskazanie na praktyczne uwarunkowania, dotyczące skuteczności działania sztabu wyborczego, rozumianej jako zmierzanie do osiągnięcia sukcesu wyborczego. W referacie punkt ciężkości zostanie położony na niezbędne warunki, jakie muszą zostać spełnione, przez osoby kierujące sztabem, aby mógł on funkcjonować prawidłowo. Sztab wyborczy staje się dla kandydata, na rzecz którego pracuje, medium. Medium odpowiedzialnym za dobór odpowiednich narzędzi, których użycie stanie się podstawą do stworzenia jednorodnego modelu postrzegania podmiotu, dla którego jest stworzony - jego identyfikacji, rozumianej jako - "stwierdzenie czyjejś tożsamości, ustalenie jednakowości", jak również do stworzenia, w oparciu o wspomniany model, przekazu, który w sposób sugestywny będzie oddziaływał na odbiorcę - wyborcę. Skuteczność sztabu wyborczego opiera się o trzy podstawowe warunki: zapewnienie odpowiedniej struktury przepływu informacji, zadbanie o przyjazne miejsce, kreowanie precyzyjnego przekazu wyborczego. (fragment tekstu)
W trakcie trwającej kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego niejednokrotnie występuje potrzeba przeprowadzenia wyborów uzupełniających. Do 1.08.2011 r. kwestie związane z tego rodzaju wyborami regulowała ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, obecnie jednak kodeks wyborczy z 5.01.2011 r. W artykule autorka dokonuje analizy nowych regulacji prawnych dotyczących wyborów uzupełniających z odpowiednimi odniesieniami do dotychczas obowiązujących przepisów w celu wyraźnego wskazania, w jakim zakresie nastąpiły zmiany. Z porównania wynika, że, co prawda, ustawodawca zdecydował się na jedną istotną zmianę - zrezygnował z przeprowadzania tego rodzaju wyborów w jednostkach, w których obowiązuje proporcjonalny system wyborczy - ale, niestety, w wielu innych kwestiach kodeks wyborczy stanowi wierną kopię ordynacji wyborczej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Formy ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych w ustawie ordynacja podatkowa
63%
Wyraz "ordynacja" pochodzi z łaciny (ordinatio), w którym to języku oznacza "rozporządzenie, decyzję, zarządzenie, orzeczenie sądu, przepis". W języku polskim aktualnie jest używane na oznaczenie szczególnego aktu prawnego (np. ordynacja wyborcza), ale także majątku ziemskiego, objętego szczególnym, określonym w statucie zatwierdzonym przez Sejm trybem dziedziczenia. Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie instytucji prawnej ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych na gruncie przepisów omawianej ustawy. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest analizie skutków wprowadzenia w ordynacji wyborczej do sejmików województw instytucji grupowania list (bloki) i kilku innych zmian też mających znaczące konsekwencje. Analiza skutków nowych rozwiązań instytucjonalnych wymagała przede wszystkim porównania wyników poszczególnych partii z wynikami jakie te partie osiągnęłyby pod rządami "starej" ordynacji, przy założeniu, iż zmiana ordynacji nie wywołała zmiany preferencji wyborców. Zmiana prawa wyborczego istotnie wpłynęła na wyniki poszczególnych partii, mierzone liczbą uzyskanych mandatów. Następnie autorzy przeanalizowali kilka alternatywnych strategii koalicyjnych dostępnych partiom, stawiając w tym kontekście problem efektywności działań aktorów zbiorowych, którymi są partie polityczne. Wykazali, iż wyniki badanych wyborów w znacznie większym stopniu zależały od strategii koalicyjnych niż od reguł wyborów. Nie wszyscy aktorzy wyborczej gry wykazali się efektywnością w realizacji głównego celu, którym była maksymalizacja liczby zdobytych mandatów, ale ocena efektywności wypada nieco odmiennie przy założeniu, że istotnym celem (chociaż nierównoważnym) była maksymalizacja wyniku bloku. Niepokojącą właściwością nowej ordynacji okazało się naruszenie w 26% okręgów zasady monotoniczności rozkładu mandatów ze względu na rozkład głosów. Autorzy w zakończeniu formułują propozycję zmian ordynacji, która zachowując bloki lepiej przenosi profile indywidualnych preferencji na decyzję społeczną. (abstrakt oryginalny)
Sposób oddziaływania systemu wyborczego na system partyjny jest ważnym tematem podejmowanym w ramach politologii i teorii wyboru społecznego. Dotychczasowe analizy w krajach pokomunistycznych polegały głównie na analizie pojedynczych przypadków elekcji. Artykuł prezentuje wyniki badania wszystkich wolnych wyborów parlamentarnych w tym regionie, co pozwala na pomiar całkowitego wpływu ordynacji wyborczych na układ partii politycznych. Zaobserwowano, że niektóre instytucje wyborcze mają następstwa odmienne od obserwowanych w starych demokracjach: okręgi jednomandatowych z regułą większościową mogą powodować znaczne rozdrobnienie parlamentu, a konsekwencje systemów mieszanych są niejednorodne i zależne od ich wewnętrznej mechaniki. Stwierdzono też, że kształt systemu partyjnego w większym stopniu zależy od specyfiki sceny politycznej danego kraju niż od systemu wyborczego. (abstrakt oryginalny)
Analiza dwóch hipotez dotyczących wydatków władz komunalnych w Polsce i Republice Czeskiej. W pierwszej z nich szuka się wyjaśnienia wpływu subsydiów państwowych na inwestycje komunalne w zależności od związku pomiędzy twórcami budżetu lokalnego a pośrednim szczeblem administracji państwowej. Druga hipoteza dotyczy wpływu ordynacji wyborczej na decyzje budżetowe odpowiednich organów.
W artykule dokonano politologicznej analizy wpływu znowelizowanej w 2006 roku ordynacji wyborczej do rad samorządowych na wyniki wyborów do sejmików województw z 2006 roku. Głównym przedmiotem zainteresowania autorów jest wpływ instytucji grupy list kandydatów. Analiza opiera się na porównaniu rzeczywistych wyników wyborów z symulacją podziału mandatów zgodnie z ordynacją sprzed nowelizacji. Na nowelizacji najbardziej straciły te ugrupowania, które nie były zgrupowane. Zyskały natomiast grupy jako całości. Wewnątrz grup nowelizacja była korzystna dla małych ugrupowań - zyskiwały one mandaty kosztem swoich większych partnerów. Nowa ordynacja nie służyła powstawaniu silnych i stabilnych większości. Świadczy o tym większa wartość indeksu dysproporcjonalności. Wbrew zamiarom wnioskodawców wzrosła fragmentaryzacja składu sejmików województw. Efektem nowelizacji było też pojawienie się w wielu województwach przypadków rażącej nierówności i nieproporcjonalności w podziale mandatów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zmiany jakie wprowadzała Konstytucja Kwietniowa w pozycji Sejmu i Senatu w systemie organów państwa. Przedstawiono zasady ordynacji wyborczej, które weszły w życie w lipcu 1935 r. oraz zasady głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Omówiono również poprawki jakie należało wprowadzić w systemie wyborczym z 1935 r.
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na różnice, jakie wystąpiły w wyniku zmiany ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików województw i ich wpływ na wyniki wyborów na przykładzie wyników wyborów uzyskanych w wyborach w 2006 r. do sejmiku województwa świętokrzyskiego. W artykule przedstawiono wyniki wyborcze w poszczególnych okręgach, dokonując analizy frekwencji, jak również podziału mandatów dla poszczególnych komitetów wyborczych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie wpływu partycypacji wyborczej na kreowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, na przykładzie Pomorza Zachodniego. W artykule przedstawiono różne koncepcje społeczeństwa obywatelskiego, a także czynniki wpływające na jego kształtowanie. Szczególną uwagę poświęcono typom ordynacji wyborczych i analizie frekwencji wyborczych w różnych wyborach. W ostatniej części omówiono badania przeprowadzone podczas konferencji Czas na rozwój. Człowiek i biznes w społeczeństwie obywatelskim. (abstrakt oryginalny)
Problematyka wynikająca z regulacji wolności słowa w okresie kampanii politycznych była przedmiotem seminarium, przygotowanego przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ordynacji wyborczych do Sejmu, Senatu oraz o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta RP we współpracy z Instytutem Dziennikarstwa i Instytutem Nauk Politycznych UW. Zgodnie z założeniem organizatorów, wybór zagadnień stanowiących przedmiot obrad został uwarunkowany pracami Sejmu nad nowymi projektami zmian ustawodawczych.(fragment tekstu)
Budowa społeczeństwa obywatelskiego jest elementem trwale związanym z rozwojem samorządu terytorialnego. Na działalność samorządową ma wpływ zarówno aktualnie obowiązujące prawo, sytuacja społeczno-gospodarcza kraju, zaangażowanie społeczne, jak i system wyboru przedstawicieli wspólnoty mieszkańców do organów samorządowych. W artykule podjęto analizę aktualnie obowiązującej ordynacji wyborczej i próbę odpowiedzi na pytanie: jaka ordynacja byłaby najbardziej sprzyjająca budowie wspólnoty samorządowej? Autor, posługując się przykładem wyborów do Rady Powiatu Chrzanowskiego w 2010 r., przedstawia warianty wyników wyborów w zależności od przyjętych procedur wyborczych przez ustawodawcę. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.