Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Electronic Platform of Public Administration Services (ePUAP)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem opracowania jest analiza podstaw prawnych funkcjonowania e-PUAP, jej znaczenia w funkcjonowaniu administracji publicznej, ocena przyjętych rozwiązań prawnych w zakresie zaspakajania potrzeb społeczeństwa informacyjnego. Wykazanie znaczenia e-PUAP w procesie świadczenia usług przez administrację publiczną drogą elektroniczną. Ocena instytucji e-PUAP w zakresie regulacji administracyjnoprawnej (fragment tekstu)
Korzystanie z nowoczesnych technologii ICT wiąże się bezpośrednio z e-administracją, która powinna zagwarantować większy dostęp do nowoczesnych technologii zwiększając dostęp obywatelom do usług elektronicznych, a także zapewnić zdolność jej odpowiedniego wykorzystania. Celem badań była ocena stopnia efektywności udostępnionej usługi drogą elektroniczną, w komunikacji po-między obywatelami, a jednostkami samorządu terytorialnego, za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Celem szczegółowym było zdiagnozowanie możliwości stosowania w e-PUAP profilu zaufanego w komunikacji obywatel - JST we wszystkich urzędach administracji publicznej woj. kujawskopomorskiego. W tym celu dokonano analizy występowania na stronie urzędów profilu e-PUAP, a następnie wysłano listy z posiadanym profilem zaufanym drogą elektroniczną. Prowadzono jednocześnie dzienny monitoring zarejestrowanych nowych użytkowników z profilem bezpieczeństwa na stronie E-PUAP. W pracy wykorzystano mierniki dynamiki zjawisk, do których zalicza się indeksy statystyczne: absolutne i względne przyrosty wartości, oraz indeksy dynamiki: indywidualne I agregatowe. Badania wykazały niską efektywność jednostek samorządów terytorialnych w komunikacji z obywatelami za pośrednictwem e-PUAP. Jednocześnie stwierdzono niski poziom wiedzy obywateli o Elektronicznej Skrzynce Podawczej. Celowym jest podjęcie szczegółowych badań pozwalających na zdiagnozowanie barier i ograniczeń w tym zakresie zarówno wśród kadr urzędów administracji jak i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest istotnym elementem w strukturze e-administracji rozwijanej w Polsce. Jego reformy wyraźnie wpisują się w budowanie e-państwa. ZUS jest pierwszym e-urzędem w kraju. Od kilku lat Zakład realizuje nową strategię i proces przekształceń, których celem było i jest zwiększenie satysfakcji klientów dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w procesie ich obsługi oraz przejrzystości i efektywności gospodarowania środkami publicznymi. Wdrożone nowoczesne reformy przyniosły wymierne korzyści finansowe oraz pozytywne zmiany jakościowe, co zaowocowało poprawą wizerunku instytucji w społeczeństwie. W strategicznych planach ZUS jest zapisana kontynuacja tego nurtu działań, związanych głównie z poszerzaniem zakresu stosowania nowoczesnych możliwości przepływu informacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje konieczność wykorzystywania narzędzi w postaci systemów informatycznych w relacjach urząd-klient, urząd-urząd oraz omawia wady i zalety głównego w Polsce systemu tego typu, tj. Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Oferuje ona już bardzo wiele funkcji, które z założenia mają być stosunkowo proste w obsłudze oraz znacznie usprawnić prowadzenie formalnych i urzędowych spraw przez współczesnego przedsiębiorcę bez konieczności osobistego odwiedzania urzędów. Sprawy te użytkownik platformy ePUAP może już wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu i w dogodnym dla siebie czasie. Głównym celem tworzenia e-administracji publicznej jest zwiększenie efektywności świadczonych usług zarówno w zakresie obsługi klienta, jak i usprawniania pracy urzędów. Podstawowym krokiem do sprawnie funkcjonującego systemu elektronicznej administracji jest wprowadzenie nowych technologii, które umożliwią obywatelom i przedsiębiorcom szybkie załatwienie spraw urzędowych oraz łatwy dostęp do informacji. Pełne korzystanie z dobrodziejstw urzędów online wymaga obecnie czegoś więcej niż samego zarejestrowania się na platformie. Potrzebna jest możliwość podpisywania pism. Profil Zaufany ePUAP to bezpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną bez konieczności wychodzenia z domu. Spełnia on funkcje podobne do oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych. Weryfikacja tożsamości użytkownika stanowi jedno z kluczowych zagadnień w świadczeniu usług drogą elektroniczną. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autor przedstawia płatności elektroniczne w kontekście ich użycia w e-administracji. Autor wymienia dostępne w Polsce różne formy płatności elektronicznych i zwraca uwagę na ich obecne wykorzystanie w sferze publicznej. Autor także zwraca uwagę na formalno-prawne ograniczenia w wykorzystaniu e-płatności w e-administracji. Autor - jako najbardziej obiecującą -opisuje elektroniczną platformę usług administracji publicznej (ePUAP) i jej możliwości wykorzystania płatności elektronicznych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały zasady publikacji wzorów dokumentów elektronicznych w Centralnym Repozytorium Dokumentów na platformie ePUAP. Artykuł jest swoistą instrukcją, która opisuje poszczególne kroki, jakie należy podjąć, by opublikować elektroniczny wzór dokumentu w tymże repozytorium. Ponadto w opracowaniu omówiono charakter prawny wzorów dokumentów elektronicznych oraz wyjaśniono, w jaki sposób organy mogą uzyskać bezpłatną pomoc przy ich tworzeniu.(abstrakt oryginalny)
Informacja w społeczeństwie, w którym przyszło nam funkcjonować, ma szczególne znaczenie. Jest istotnym dobrem niematerialnym, cenniejszym niż inne dobra. Przechowywanie, przetwarzanie i przesyłanie jej to obszary pracy ludzi w takim społeczeństwie. Największe znaczenie dla społeczeństwa informacyjnego ma ogólnodostępny Internet, dzięki któremu możemy pozyskiwać informację i dzielić się nią. Internet stworzył konieczną przestrzeń komunikacyjną pomiędzy ludźmi na poziomie jednostek i organizacji. Wchodzi on w wiele obszarów naszego życia. Weźmy pod uwagę chociażby bankowość, ubezpieczenia czy sklepy internetowe. Nie ominął także administracji publicznej. (fragment tekstu)
Rozwój społeczno-gospodarczy nie jest możliwy bez sprawnie funkcjonującej administracji publicznej, a w szczególności elektronicznej administracji (e-government)2. Stworzenie e-government wymaga zwiększenia roli technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w zarządzaniu publicznym oraz wykorzystania ich do przebudowy procesów wewnętrznych administracji publicznej i udostępnienia elektronicznych usług publicznych (e-usług publicznych)3. Trajektorię rozwoju e-government w Polsce wyznaczają dokumenty strategiczne opracowywane zarówno na szczeblu centralnym, jak i na szczeblu regionalnym. Praktyczną egzemplifikacją e-government są portale internetowe, na których instytucje administracji publicznej (urzędy) świadczą e-usługi publiczne obywatelom oraz biznesowi. Niestety w tym zakresie mamy jeszcze wiele do zrobienia i jako sprawę priorytetową należy potraktować rozwój takich portali. Dobrymi przykładami w tym zakresie są SEKAP i ePUAP, z których można zaczerpnąć pomysły dotyczące rozwoju e-government w Polsce.(fragment tekstu)
Głównym celem tworzenia e-Administracji (e-Government) jest zwiększenie efektywności działania administracji publicznej w zakresie świadczenia usług dla społeczeństwa oraz uproszczenie załatwiania spraw urzędowych i umożliwienie uzyskiwania informacji na ich temat. E-Government pozwala na zebranie w jednym miejscu spraw należących do kompetencji różnych jednostek administracji publicznej i udostępnianie ich w Internecie. Może nie tylko służyć poprawie jakości usług publicznych, ale również być częścią procesów rozwojowych demokracji. Zelektronizowane rządzenie w krajach rozwiniętych stało się fundamentalnym wyzwaniem, szczególnie na szczeblu lokalnym, gdzie władze państwowe, lokalne i samorządowe mają bezpośrednią styczność z obywatelami i przedsiębiorstwami, firmami zagranicznymi, organizacjami pozarządowymi itp. Zastosowanie elektronicznych urządzeń i systemów informatycznych w administrowaniu, zarządzaniu i rządzeniu okazało się nadzwyczaj użyteczne i efektywne w wielu dziedzinach. (...) Szerokie zastosowanie infokomunikacyjnych technologii w działalności administracji publicznej oraz wielostronny ich wpływ na życie społeczne może promować e-Rządzenie i e-Demokrację. Rozwój e-Government jest jedną z ważnych sił napędowych społeczeństwa informacyjnego. (fragment tekstu)
Rozwój społeczeństwa informacyjnego wiąże się z koniecznością budowania platform elektronicznych umożliwiających realizację e-usług publicznych. Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej i rozwijanie kompetencji cyfrowych obywateli oraz zapewnienie bezpiecznego dostępu do usług i danych publicznych. W pracy przedstawiono wdrożone rozwiązania, ich przygotowanie do realizacji usług administracji rządowej i samorządowej drogą elektroniczną w aspekcie ich różnorodności, sposobów udostępniania oraz jakości i stopnia wykorzystywania. Zamieszczono także wyniki przeprowadzonego autorskiego badania ankietowego dotyczącego użytkowania i oceny platformy ePUAP, które potwierdzają tezy zawarte w pracy. (abstrakt oryginalny)
Zdalna realizacja usług gminnych to jedna z form załatwiania spraw urzędowych dotyczących mieszkańców gmin. Jednolite podstawy prawne w zakresie świadczenia e-usług w gminach stanowią ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz akty wykonawcze do ustawy. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych wymaga nieustających zmian legislacyjnych. Przyjęcie przez ustawodawcę modelu delegacji ustawowych do regulowania szczegółowych zagadnień związanych ze świadczeniem e-usług gwarantuje dostosowanie przepisów do zmieniającego się otoczenia technologicznego. Wdrożone na podstawie przepisów rozwiązania e-administracji umożliwiają udostępnianie e-usług za pośrednictwem ogólnopolskiej platformy teleinformatycznej, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Podstawową e-usługą gminną są elektroniczne skrzynki podawcze zintegrowane z platformą ePUAP. Zdaniem autorki pozytywnie należy ocenić fakt, że gminne systemy teleinformatyczne zintegrowano z ePUAP oraz że drożono gotowe rozwiązania techniczne w formie ujednoliconych szablonów e-usług. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Modelowanie procesów dla elektronicznych usług publicznych
63%
W artykule przedstawiono problematykę modelowania procesów dla elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Szczególną uwagę zwrócono na budowę systemów opartych na usługach sieciowych oraz na modelowanie procesów z wykorzystaniem notacji BPEL.(abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia do dalszych rozważań zaprezentowanych w artykule jest zdefiniowanie koncepcji interoperacyjności oraz powiązanej z nią koncepcji One Stop Shop (zasady jednego punktu obsługi). Przedstawiony w artykule problem badawczy dotyczy ścisłej integracji systemów e-usług administracji publicznej poprzez m.in. upraszczanie sposobów weryfikowania tożsamości użytkowników. W założeniu autora uproszczenie tych procedur powinno przyczynić się do dalszego standaryzowania i upraszczania e-usług na zasadzie obsługi w "systemie pojedynczego portalu usług publicznych".(abstrakt oryginalny)
Niniejsza glosa poddaje krytyce pogląd wyrażony w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6.12.2021 r., I FPS 2/21, zgodnie z którym skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem elektronicznym. W ocenie autorów nie jest w takiej sytuacji wymagany odrębny podpis, co wynika zarówno z wykładni językowej przepisów, wymagań technicznych, jak również argumentów o charakterze celowościowym i słusznościowym.(abstrakt oryginalny)
The development of information society and continuous demand for fast and efficient administration services rendered for the benefit of citizens call for constant improvement of e-services and automation processes in administrative formalities. This paper evaluates services rendered by public administration based on E-Government Digital Index and then presents online services provided by the Polish Social Insurance Institution (ZUS). The paper also reviews ZUS development strategy for 2021-2025 which is supposed to lift the burden incumbent on the social security premium payers, to fast forward dealings related to administrative matters and, finally, to seal the public finance.(original abstract)
16
Content available remote Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w e-administracji
63%
Wszelkie nowoczesne narzędzia czy technologie informacyjno-komunikacyjne przyczyniają się w istotny sposób do przeobrażania się społeczeństwa, ponieważ to informacja jest najważniejszym źródłem rozwoju we wszystkich obszarach funkcjonowania państwa. Administracja publiczna jest bardzo istotnym elementem funkcjonowania kraju. Każdy obywatel korzysta z usług, które są oferowane przez sektor publiczny. Obecnie w wyniku rozwoju społeczeństwa informacyjnego jednym z jego podstawowych zadań jest stworzenie oraz rozwijanie cyfrowych usług w administracji publicznej.(fragment tekstu)
Zaprezentowane w treści pracy rozwiązania dotyczące zastosowania technologii informatycznych we wspomaganiu elektronicznych usług administracyjnych wskazują na rozwój tej koncepcji w ostatnich latach. Wdrożenie i zastosowanie rozwiązań informatycznych w systemach SEKAP2 i ePUAP ułatwia obsługę mieszkańców. Planuje się dalszy rozwój systemów wspomagających usługi administracyjne, przede wszystkim w zakresie identyfikacji obywateli (pl.ID - polska ID karta), do obsługi spraw związanych z ewidencją ludności i aktami stanu cywilnego (ZMOKU) czy w celu zintegrowania służb dyżurnych powołanych do niesienia pomocy (System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego SI PR, OCSŁR-1 - Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej) oraz w celu usprawnienia pracy jednostek organizacyjnych Policji, głównie służb dochodzeniowo-śledczych prowadzących po¬stępowania przygotowawcze (ePosterunek). Należy mieć nadzieję, że kolejny etap rozwoju tych systemów przyniesie rozszerzenie funkcjonalności w oparciu o technologie agentowe i technologie semantycznego Internetu dla usprawnienia obsługi administracyjnej społeczeństwa. Może się do tego przyczynić utworzenie nowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, powołanego do koordynacji projektów cyfryzacyjnych i działań administracji oraz współpracy z samorządami w Polsce. Powstanie tego resortu doceniła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Według niej na cyfryzację administracji Unia Europejska może wydać w najbliższych latach ponad 9 mld euro (abstrakt oryginalny)
Elektroniczna administracja publiczna to jeden z kluczowych elementów strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Celem tworzenia e-administracji jest zwiększenie efektywności działania administracji publicznej w aspekcie zarówno poprawy obsługi klientów, jak i usprawnienia funkcjonowania urzędów. Wprowadzenie nowoczesnych technologii teleinformatycznych pozwala na ułatwienie obywatelom oraz przedsiębiorcom załatwiania spraw urzędowych oraz umożliwia dostęp do informacji publicznej. Usługi administracji publicznej on-line nabierają coraz większego znaczenia m.in. ze względu na rosnącą mobilność społeczeństw, zmiany demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa, rosnące oczekiwania obywateli wobec usług publicznych oraz nadzieję na obniżenie kosztów funkcjonowania administracji. (abstrakt oryginalny)
Platforma ePUAP, dzięki której przedsiębiorcy mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, jeszcze do niedawna nie cieszyła się dużą popularnością. Uznano, że przyczyną tego stanu rzeczy jest konieczność korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Dlatego został uruchomiony tzw. profil zaufany, czyli bezpłatny odpowiednik e-podpisu. Nową metodę potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej wprowadziła znowelizowana ustawa o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne1. Na jej podstawie wydane zostały dwa rozporządzenia - w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej oraz w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Oba weszły w życie 9 czerwca 2011 roku. Dzięki tym usprawnieniom platforma zyskuje coraz więcej zwolenników - a co za tym idzie - staje się centralnym miejscem świadczenia e-usług. Niniejsze opracowanie jest instrukcją dotyczącą tego, jak stawiać pierwsze kroki na ePUAP.(fragment tekstu)
Regionalne platformy e-administracji stanowią element pośredni pomiędzy e-PUAP oraz rządowym back office a lokalnymi systemami usług świadczonych drogą elektroniczną. Platformy regionalne mają stanowić przestrzeń mieszczącą systemy dziedzinowe, centra certyfikacji e-podpisu, mają zapewnić interoperacyjność systemów oraz karty usług publicznych wspólne dla jednostek administracji publicznej z nich korzystających. Przedmiotem studium jest System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej województwa śląskiego. Autorka przedstawiła zakres projektu, etapy jego realizacji, ramy instytucjonalne, stronę techniczną, zawartość platformy elektronicznych usług publicznych, zakres korzystania z niej oraz plany jej dalszego rozwoju. Podkreślony został innowacyjny i holistyczny charakter przedsięwzięcia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.