Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 223

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elektroenergetyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
W artykule przedstawiono wpływ warunków atmosferycznych, reprezentowanych przez temperaturę otoczenia, na intensywność awarii stacji elektroenergetycznych SN/nN. Zaprezentowane zostały mechanizmy uszkadzania urządzeń przez wysokie oraz niskie temperatury. Przedstawiono metodę wyznaczania intensywności uszkodzeń obiektów elektroenergetycznych w funkcji temperatury otoczenia. Zaprezentowano wyniki empiryczne uzyskane dla stacji SN/nN eksploatowanych w krajowych sieciach elektroenergetycznych.(abstrakt oryginalny)
Energia elektryczna jest jedną z najbardziej potrzebnych form energii i ma bardzo duży wpływ na rozwój cywilizacji oraz rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. W artykule przedstawiono ogólne informacje dotyczące elektroenergetyki, zastosowanie AMI, m. in. omówiono aktualny stan elektroenergetyki w Polsce, wymieniono rodzaje podsystemu wytwórczego, przesyłowego oraz dystrybucyjno-dostawczego. W szczególności omówiono system inteligentnego opomiarowania AMI, wymieniono główne warstwy systemu AMI - ang. Advanced Metering Infrastructure - zintegrowany zbiór wielu elementów, najczęściej inteligentnych liczników energii elektrycznej, różnego rodzaju moduły i systemy komunikacyjne, a także rejestry, które pozwalają na dwukierunkową komunikację. Omówiono także inteligentne sieci elektroenergetyczne w systemach AMI, w szczególności Smart Grid - zbiór spójnych systemów informatycznych, telekomunikacyjnych i inteligentnych mierników energii elektrycznej działających na sieci energetycznej, zapewniający komunikację między wszystkimi uczestnikami rynku energii i mający na celu dostarczenie usług energetycznych po jak najniższych kosztach do użytkownika końcowego, zwiększenie efektywności sieci energetycznej z korzyścią ekonomiczną dla operatorów na niej działających oraz środowiska naturalnego, jak również zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, w tym także energii odnawialnej. W artykule wspomniano również o zastosowaniu systemu AMI w Polsce, a także przedstawiono konkluzje. (abstrakt oryginalny)
Najwiekszą inwestycją Południowego Koncernu Energetycznego S.A. jest obecnie budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Artykuł omawia koncepcję zgrupowania trzech elektrowni - "Bełchatowa", "Opola" i "Turowa" (BOT). Ta skonsolidowana organizacja gospodarcza miałaby w przyszłości być konkurencyjna na globalizującym się rynku energii w Europie.
5
Content available remote Restrukturyzacja sektora elektroenergetycznego w Polsce
80%
Produkcja i handel energią elektryczną są działaniami obarczonymi dużym ryzykiem. Zmienność cen, która jest pochodną struktury rynku energii, wpływa równocześnie na przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą, jak i wytwarzaniem energii elektrycznej. Dla rynku energii elektrycznej nie ma alternatywy, tak jak w przypadku rynków kapitałowych, gdzie inwestowane środki finansowe mogą zostać przeniesione na inne rynki.(fragment tekstu)
6
Content available remote Społeczna odpowiedzialność sektora energetycznego wobec środowiska naturalnego
80%
Celem artykułu jest przedstawienie idei koncepcji społecznej odpowiedzialności sektora energetycznego wobec środowiska naturalnego. Ponadto w artykule podjęto próbę określenia zakresu przedsięwzięć proekologicznych realizowanych bezpośrednio przez te przedsiębiorstwa w myśl przedmiotowej koncepcji.(fragment tekstu)
Artykuł jest próbą wyodrębnienia najistotniejszych, aktualnych problemów elektroenergetyki polskiej wobec wyzwań strategii energetycznej UE w warunkach prowadzonych procesów konsolidacji ze zróżnicowaniem grup konsolidowanych z regulacji branżowych z lat 1999-2007. Opisano W nim: prognozy światowej konsumpcji energii elektrycznej; strukturę zużycia energii oraz prognozę produkcji energii elektrycznej wg rodzaju paliw oraz emisji dwutlenku węgla; stan rzeczy elektroenergetyki polskiej w wybranych wynikach z lat 1999-2007 z podziałem na podsektory, omówieniem struktury produkcji, paliw i kosztów podsektora wytwarzania; wybrane problemy konsolidacji z podaniem istotnego zróżnicowania grup skonsolidowanych. Z opisanych zdarzeń i porównań wyników gospodarczych podsektorów elektroenergetyki polskiej autor wnioskuje, iż prowadzone procesy konsolidacyjne mogą nie potwierdzić oczekiwań twórców przedsięwzięcia W debiutach giełdowych grup ze zróżnicowania i obciążeń przeszłości. (abstrakt oryginalny)
Wpływ zniekształceń harmonicznych na sieci elektroenergetyczne jest ważnym zagadnieniem we współczesnych sieciach elektroenergetycznych w wyniku szerokiego zastosowania obciążeń nieliniowych. Celem niniejszego artykułu jest jest zbadanie problemu zniekształceń harmonicznych w sieciach elektroenergetycznych i ich wpływu na elementy sieci, takie jak linie kablowe i transformatory. Do modelowania sieci elektroenergetycznych wykorzystano oprogramowanie Schaffner PQS. Przedstawiono nowe techniki modelowania sieci elektroenergetycznych i znajdowania rozwiązań technicznych zgodnych ze standardem IEEE 519-2014. Badanie wykazało, że zniekształcenia harmoniczne mogą prowadzić do dodatkowego obciążenia cieplnego linii kablowych i zmniejszać moc dostępną dla transformatorów, co może zmniejszać ich wydajność. Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania zmniejsza czas i złożoność obliczeń, a dostępność rozwiązań programowych do ograniczania zniekształceń harmonicznych upraszcza tworzenie rozwiązań spełniających tę normę. Korzystając z metod przedstawionych w badaniu, można ulepszyć rozwiązania inżynieryjne, zwiększyć niezawodność systemów elektrycznych i zmniejszyć straty energii elektrycznej. Może to poprawić efektywność pracy inżynierów-projektantów i specjalistów technicznych zaangażowanych w eksploatację sieci elektroenergetycznych.(abstrakt oryginalny)
28 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła "Program realizacji polityki właścicielskiej ministra skarbu państwa w odniesieniu do sektrora elektroenergetycznego". W dokumencie przedstawiono kierunki rozwoju rodzimej energetyki, w tym także Południowego Koncernu Energetycznego S.A.
10
Content available remote Innowacje w energetyce - koncepcja prosumenta
80%
Energetyka scentralizowana dominująca w okresie gospodarki przemysłowej zaczyna ustępować modelowi energetyki rozproszonej. Energetyka rozproszona to inaczej grupa wielu źródeł generacyjnych o małej mocy, współpracujących ze sobą, zasilających małe terytoria, opierająca się na odnawialnych źródłach energii. Stanowi nowe, innowacyjne rozwiązania w energetyce. Opracowanie porusza problem rozwoju energetyki rozproszonej w wersji prosumenckiej. Omówiony został potencjał energetyki prosumenckiej w Polsce, mikro- i makroekonomiczne korzyści z tego typu rozwiązań. Ostatni fragment artykułu poświęcony jest zagadnieniom determinant rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce.(abstrakt autora)
Celem opracowania jest prezentacja instytucji podatkowej grupy kapitałowej uregulowanej ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, wykorzystywanej przez grupy kapitałowe sektora elektroenergetycznego w Polsce. W artykule przedstawione zostały regulacje w systemie prawnym oraz teoretyczne koncepcje dotyczące podatkowych grup kapitałowych. Zasady funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej w Polsce uregulowano w 1996 r. ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. W artykule zaprezentowano udział podatku dochodowego od osób prawnych odprowadzanego przez podatkowe grupy kapitałowe do budżetu państwa. Analizy dokonano na podstawie danych finansowych oraz oficjalnych informacji publikowanych na stronach internetowych grup kapitałowych. W wyniku przeprowadzonych badań oceniono motywy tworzenia podatkowych grup kapitałowych przez omawiane spółki(abstrakt oryginalny)
The paper presents information about the historical development of the legal framework in order to ensure electromagnetic compatibility of power, describes the main steps to ensure electromagnetic compatibility of different owners of power, the main problems fulfill regulatory requirements and how to solve them. The paper describes the directions of development in this area of engineering activities.(original abstract)
Rola generacji zdeterminowanej oraz usług systemowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym nieustannie wzrasta. Podobne zmiany zachodzą w całej Europie. Dlatego w pracy podjęto kwestie związane z mocą szczytową w Polsce, Niemczech oraz obszarze europejskim (zawężonym do terytorium podlegającego organizacji ENTSO-E). Scharakteryzowano również europejską bazę wytwórczą energii elektrycznej oraz podjęto próbę porównania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego z bazami państw europejskich o podobnej mocy zainstalowanej. Publikacja ma na celu pokazanie znaczenia usług systemowych w bezpiecznej eksploatacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w obliczu dynamicznych zmian w produkcji energii w Polsce i Europie.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza publikacja obejmuje charakterystykę energoelektronicznych systemów zasilania gwarantowanego AC stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. W artykule Przestawiono i z charakteryzowano najczęściej spotykane konfiguracje systemów zasilania wykorzystujące UPS. Określono wady i zalety zamieszczonych rozwiązań. Jako praktyczny przykład energoelektronicznego systemu zasilania AC zamieszczono zastosowanie wykorzystane w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Przy nowo wybudowanym bloku o mocy 460 MW wykonano konfigurację niezawodnego systemu zasilającego potrzeby własne zabezpieczając je przed skutkami awarii zasilania. Omówiono układ napięcia gwarantowanego zapewnia bezprzerwowe zasilanie obwodów sterowniczych i urządzeń bezpieczeństwa kotła, turbiny, generatora, urządzeń nadrzędnego systemu sterowania automatyką bloku a także lampami oświetlenia awaryjnego.(abstrakt oryginalny)
The article examines the quantitative ratio describing influence of magnetic circuit on the inductor. Interrelation coefficient between magnetic circuit and inductor is studied at different geometrical properties in the heating system.(original abstract)
W artykule przedstawiono sytuację w elektroenergetyce Polski, która doprowadziła do przyjęcia przez Rząd RP opcji energetyki jądrowej. Na tle sytuacji w krajach europejskich zaprezentowano zapotrzebowanie na energię elektryczną Polski w odniesieniu do Produktu Krajowego Brutto. Wykazano, że rozwój ekonomiczny Polski musi doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Przyrost ten spowoduje wzrost zapotrzebowania na surowce energetyczne. Wybór technologii wytwarzania energii elektrycznej w przyszłości jest ograniczony przez przyjęte w Unii Europejskiej normy ochrony środowiska oraz prognozowane ceny i dostępność surowców energetycznych. W tej sytuacji możliwym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa. Przedstawiono nowoczesne rozwiązania elektrowni jądrowych zbudowanych, gotowych do budowy lub będących w trakcie prac konstrukcyjnych, zasoby paliw jądrowych oraz prognozowane na 2010 rok koszty wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, węglowych i gazowych. Przedstawiono przyszłościowe rozwiązania reaktorów jądrowych, w których zwiększono wykorzystanie paliwa jądrowego, generację energii elektrycznej z większą efektywnością oraz zasilanie energią cieplną procesy chemiczne np. wytwarzanie wodoru. Przedstawiono również technologie i ekonomikę gospodarki wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi oraz koncepcję transmutacji jądrowej długożyciowych izotopów w wypalonym paliwie jądrowym. (abstrakt oryginalny)
Cel - Analiza wpływu prognozowanej architektury rynku elektroenergetycznego, identyfikacja kluczowych determinantów kształtujących przyszłą metodykę rachunku ekonomicznego instalacji do produkcji energii elektrycznej. Metodologia badania - W opracowaniu posłużono się metodą analizy literatury dotyczącej metodyki kosztowej oraz prognoz przyszłości rynku elektroenergetycznego. Wynik - Identyfikacja kluczowych czynników mających wpływ na przyszłą ocenę ekonomiczną projektów inwestycyjnych, propozycja wstępnej koncepcji modelu finansowego porównującego wielkoskalowe oraz rozproszone instalacje energetyczne. Oryginalność/wartość - Kompleksowe podejście do problematyki porównania instalacji wytwarzania energii elektrycznej w odmiennych modelach funkcjonowania rynku elektroenergetycznego. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono aktualny stan sieci przesyłowej krajowego systemu elektroenergetycznego. Zwrócono uwagę na rosnącą dysproporcję między produkcją energii elektrycznej a rozbudową systemu przesyłowego, który jest niedoinwestowany. Podano prognozę krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, Na tej podstawie oceniono stan bezpieczeństwa elektroenergetycznego i jego wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zaproponowano kierunki rozbudowy i modernizacji krajowej sieci przesyłowej dla zapewnienia bezpieczeństwa elektroenergetycznego i rozwoju kraju. (abstrakt oryginalny)
W celu zidentyfikowania barier działalności modernizacyjnej polskich sieci ciepłowniczych, przeprowadzono badania za pomocą wywiadu w ostatnich trzech miesiącach 2002 roku, wśród właścicieli i kadry zarządzającej przedsiębiorstw przeprowadzających modernizację systemów ciepłowniczych. Rozmówcy, za najważniejszą barierę, uznali niestałość polskiego prawa energetycznego. (fragment tekstu)
Dostosowanie się elektroenergetyki polskiej do rygorystycznych standardów ochrony środowiska powoduje konieczność ponoszenia znacznych nakładów i kosztów z tym związanych. W sposób szczególny zaostrzone normy środowiskowe dotyczą przedsiębiorstw wytwórczych elektroenergetyki - dużych źródeł spalania paliw. Dostosowanie się elektroenergetyki do standardów ekologicznych spowodowało obniżenie konkurencyjności elektrowni na wspólnym rynku europejskim. Konkurencyjność wyrażona między innym udziałem elektrowni w rynku i rentownością sprzedaży energii, obniżyła się w związku z koniecznością dostosowania się elektrowni zawodowych w Polsce do standardów ekologicznych. Istnieje wzajemna korelacja pomiędzy konkurencyjnością elektroenergetyki w Polsce, a koniecznością dostosowania się elektrowni do standardów ekologicznych. Potwierdziły to badania własne i dodatnia korelacja na poziomie średnim i wysokim pomiędzy poniesionymi nakładami i kosztami, związanymi z dostosowaniem się do standardów ekologicznych elektrowni, a ich konkurencyjnością. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.