Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elektryfikacja sieci kolejowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Publikacja ma na celu ukazanie funkcjonowania komputerowych systemów zależnościowych na sieci Polskich Kolei Państwowych w strukturze przedsiębiorstwa Polskich Linii Kolejowych S.A., które jest narodowym zarządcą infrastruktury kolejowej. Przedstawione zostało z technicznego punktu widzenia funkcjonowanie komputerowego systemu zależnościowego Ebilock produkcji firmy Bombardier Transportation. Omówiono także techniczny aspekt bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń. Zaprezentowano analizę porównawczą urządzeń komputerowych i urządzeń sterowania ruchem starszych typów. W pracy znalazły się ponadto informacje na temat oceny wdrożenia urządzeń komputerowych w praktyce. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wybrane nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym stosowane na sieci PKP. Zaprezentowano także, z czym wiąże się Techniczna Specyfikacja Interoperacyjności (TSI) oraz w jakim zakresie dotyczy zagadnienia sterowania ruchem kolejowym. Omówiono podstawowe różnice w zakresie poziomów systemu ERTMS/ETCS oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym jest podsumowaniem rozwoju kolei pod kątem technicznym i organizacyjnym, mającym na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej oraz zapewnienie interoperacyjności systemów kolejowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposób modernizacji układu sieci trakcyjnej, który przyczyni się w dużym stopniu do zwiększenia wydajności systemu zasilania i zmniejszy o około 30 procent straty w sieci.
Zasobniki wykonywane z superkondensatorów są coraz powszechniej stosowane w celu oszczędzania energii w pojazdach jak samochody, trolejbusy, tramwaje, metro. Zasobniki są montowane również stacjonarnie w podstacjach trakcyjnych. Wyznaczanie oszczędności energii po zastosowaniu zasobnika jest prostsze gdy zasobnik znajdzie się w pojeździe. W przypadku zasilania trakcji kolejowej wyznaczenie oszczędności energii jest trudniejsze. Aby ocenić sens stosowania zasobnika należy wyznaczyć ilość oszczędzonej energii i parametry koniecznego zasobnika, w danej podstacji trakcyjnej. W artykule przedstawiona została metoda obliczeń oszczędności energii elektrycznej po zastosowaniu zasobnika w kolejowej podstacji trakcyjnej systemu 3 kV DC. Metoda opiera się na wykorzystaniu charakterystyk pojazdów trakcyjnych, charakterystyk układu zasilania i rozkładów jazdy. Analiza wymaga obliczeń dla rozbudowanego układu zasilania, chwilowego położenia i stanu wszystkich pojazdów w obszarze zasilania. Wymagane jest również uwzględnienie wzajemnego oddziaływania pojazdów między sobą i ich współpracy z układem zasilania. Przedstawione zostały wyniki obliczeń dla przykładowej podstacji trakcyjnej przy różnym rozkładach jazdy dla różnych pociągów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono działalność przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe w okresie od uzyskania niepodległości w 1918 roku aż do 1990 r.
Artykuł dotyczy jednego z najistotniejszych elementów systemu transportu kolejowego, jakim jest tabor kolejowy, czyli pojazdy trakcyjne i wagony. Celem artykułu jest ustalenie, czym przejawiały się podejmowane w okresie II Rzeczypospolitej działania modernizacyjne w zakresie taboru kolejowego, jaki był ich zakres i w jaki sposób wpływały one na zaspokajanie potrzeb komunikacyjnych. W tym celu dokonano przeglądu istniejącej, dość rozproszonej, literatury przedmiotu i podsumowano jej najważniejsze ustalenia. Szczególną uwagę zwrócono na elektryfikację i motoryzację kolei. Jednocześnie wskazano obszary wymagające jeszcze stwierdzenia najbardziej podstawowych faktów oraz te, które wymagają weryfikacji i uszczegółowienia poczynionych ustaleń. Niniejszy tekst wskazuje też na możliwości uwzględnienia omówionych lub tylko zasygnalizowanych w nim działań modernizacyjnych w badaniach z zakresu licznych obszarów historii gospodarczej czy społecznej, dla których istotne było funkcjonowanie transportu kolejowego. Kończy go również postulat analizowania i oceniania działań modernizacyjnych w dłuższej perspektywie czasowej, ze względu na rozciągniętą w czasie ich realizację i pojawienie się ich efektów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł rozpoczyna krótka historia elektryfikacji kolei na świecie i w Polsce oraz kilka uwag o technicznych uwarunkowaniach elektryfikacji. Dalej autorka skoncentrowała się na czynnikach decydujących o elektryfikacji linii kolejowych PKP, kolejności i tempie elektryfikacji linii kolejowych oraz na koniec, znaczeniu elektryfikacji w życiu gospodarczym państwa.
Celem artykułu było przedstawienie możliwości oraz wykazanie korzyści wynikających z zastosowania nowoczesnego narzędzia komputerowego pozwalającego na symulację procesu zużycia kół w lokomotywie poruszającej się po torze zakrzywionym o małym promieniu łuku. Do obliczeń wykorzystano specjalistyczny program AdamsRail, przeznaczony do badania dynamiki pojazdów szynowych. Pozwoliło to uwzględnić rzeczywiste profile poprzeczne kół i szyn oraz model kontaktu kół z szynami zbudowany na bazie nieliniowej teorii toczenia Kalkera. Wykazano, że zużycie kół i szyn na pełnym łuku toru kolejowego w istotny sposób zależy od sztywności pierwszego i drugiego stopnia zawieszenia. Stwierdzono jednocześnie brak istotnego wpływu sztywności zawieszenia silników trakcyjnych na tempo zużywania się kół i szyn w ruchu pojazdu po torze zakrzywionym. Podjęto próbę oszacowania ubytku masy materiału na wybranym kole, po przejechaniu przez lokomotywę dystansu 500 tysięcy kilometrów. Wynik porównano z danymi pomiarowymi, dotyczącymi zużycia kół lokomotywy w warunkach rzeczywistych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zajmuje się problemami zastosowania superkondensatorowego zasobnika energii, ulokowanego na końcu linii tramwajowej. Zaprezentowana symulacja wykazuje, że zastosowanie takiego systemu zasilania prowadzi do znaczącej oszczędności energii i redukcji spadków napięcia na końcu długich linii. W rezultacie mogą być osiągnięte polepszenie sprawności energetycznej oraz polepszenie parametrów eksploatacyjnych systemów tramwajowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.