Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Empirical science
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W historii dwudziestowiecznej filozofii nauk empirycznych można wyróżnić pięć następujących po sobie okresów: dogmatyczny, indukcjonistyczny, falsyfikacjonistyczny, relatywizmu oraz okres programów badawczych. Okresy te różnią się pod względem stanowiska w kwestii pewności wyników dociekań naukowych, a także stosowanych metod badawczych i kryteriów oceny wytworów nauki. W pierwszym okresie uważa się, że indukcja, główne narzędzie poznania nauk empirycznych, daje absulutną pewność osiągniętych wyników. W drugim okresie, zdominowanym przez R. Carnapa, łagodzi się to stanowisko utrzymując, że indukcja może zagwarantować jedynie pewien stopień prawdopodobieństwa. W trzecim okresie, powołanym przez K. Poppera, wskazuje się, że niesfalsyfikowane, a więc dotychczas nieobalone hipotezy są wynikiem pozytywnym nauki, hipotezy te są prawdopodobne. Czwarty okres należy do czterech myślicieli: T.S. Kuhna, P.K. Feyerabenda, S. Toulmina i N.R. Hansona - jest to okres, w którym pozornie zostały "pogrzebane" najdonioślejsze ideały nauki. Zgodnie z ustaleniami tego okresu, powodem akceptacji teorii naukowych jest "smak" (Feyerabend) lub "zgoda wspólnoty naukowców" (Kuhn), a co za tym idzie wartość logiczna wniosków jest żadna. Poniekąd sytuacja mogła wydawać się trudna, aksjomat racjonalności nauki został mocno naruszony. Piąty okres jest bezpośrednią reakcją na poglądy "bandy czworga", w którym głównie za sprawą Imre Lakatosa zostały zrehabilitowane popperowski falsyfikacjonizm i dwa racjonalne kryteria oceniania teorii naukowych - spójność logiczna i zdolność wspierania postępu w nauce. Zdaniom formułowanym przez naukę można ponownie przypisać pewien stopień prawdopodobieństwa. Celem opracowania jest próba interpretacji Pism z filozofii nauk empirycznych I. Lakatosa pod kątem zarysowania nowoczesnego instrumentarium uprawiania nauk empirycznych, jak również niektórych nauk społecznych. (fragment tekstu)
Model teoretyczny przedmiotu zjawiskowego (percepowanego zmysłowo) rozumiem w precyzyjnym znaczeniu - jak u Teresy Grabińskiej, mianowicie jako ex-planans schematu wyjaśniania nomologicznego. Aby mówić o modelu, musi być dany przedmiot modelowania i teoria modelująca. Gdy idzie w modelowaniu teoretycznym o wyjaśnianie, to przedmiotem modelowania będzie zależność genetyczna, funkcjonalna i strukturalna między cechami przedmiotu zjawiskowego (np. w kosmologii przyrodniczej - promieniowania tła, temperatury promieniowania 3K), wyrażona w języku teorii. Zadaniem modelu teoretycznego jest włączenie tej zależności do teorii. Ma temu służyć koniunkcja odpowiednich praw teorii, nie trzeba dodawać, że nie wyłącznie szczegółowych, warunków uszczegółowiających i idealizacyjnych ze względu na modelowane zjawisko oraz aproksymację, definicji i hipotez. Teoria fizyczna nie jest na ogół teorią w sensie logicznym. Jeśli uda się zrekonstruować jej język i warstwę aksjomatów, to nie udaje się wykazać, że jest ona zamknięta. Wszystkie teorie fizyczne, właśnie ze względu na ich wyjaśniający charakter, w naturalny sposób podlegają rozwojowi ich aparatur pojęciowych, znaczenia zaś ich terminów są uwikłane w aksjomaty. Potoczne oczekiwanie definicji normalnych jest najczęściej nie do zrealizowania. (fragment tekstu)
Współczesny kształt empiryzmu ma swoje źródło w pozytywizmie i jego rozwinięciu w duchu empiriokrytycyzmu i neopozytywizmu. Niezależnie od dyskusyjności tez neopozytywizmu, trwałym osiągnięciem tego nurtu, a zwłaszcza Rudolfa Carnapa, jest zapoczątkowanie badań metodologicznych nad wiedzą naukową, a zwłaszcza nad językiem teorii naukowych. Wiedza syntetyczna, według Carnapa, jest aposterioryczna i sformułowana w języku obserwacyjnym (w węższym sensie), którego słownik zawiera terminy będące nazwami obiektów obserwowanych i predykatów odpowiadających obserwowanym relacjom. Inne terminy języka są budowane z tego rodzaju terminów pierwotnych wyłącznie za pomocą definicji równoważnościowych. Początkowa koncepcja wiedzy naukowej budowanej z terminów obserwacyjnych napotkała trudności, które próbowano rozwiązać wprowadzając koncepcję poszerzonego języka obserwacyjnego, w którym dopuszczone byłyby także terminy zdefiniowane tylko częściowo za pomocą relacji równoważności. Miałyby one jedynie częściową interpretację empiryczną.(fragment tekstu)
W naukach społecznych nie ma wyraźnego podziału na nauki podstawowe i stosowane, a nawet tam, gdzie taki podział można przeprowadzić (np. ekonomia ogólna i ekonomiki szczegółowe) i w naukach podstawowych mamy do czynienia z wartościowaniem i normami postępowania (mimo że w naukach społecznych były nieraz wysuwane hasła nauki wolnej od wartości). Tak jest w każdym razie w ekonomii. Tworząc modele zjawisk ekonomicznych, dąży się nie tylko do tego, by odzwierciedlały one dobrze istotne rysy istniejącej gospodarki, ale i do tego, by ich stosowanie prowadziło do lepszego gospodarowania. Tak czynili ci, którzy chcieli reformować kapitalizm, np. John M. Keynes. Tak też postępowali ci, którzy próbowali ulepszać gospodarkę kapitalistyczną. Michał Kalecki mówił nieraz o poszukiwaniu modelu optymalnego czy pożądanego. Chodziło mu o model optymalny dla gospodarki. Modele ekonomiczne mają więc zawsze aspekt deskryptywny i normatywny i całą ekonomię można nazwać nauką deskryptywno-normatywną. (fragment tekstu)
Rachunkowość ma ogromne znaczenie dla nauk ekonomicznych. Dlatego w artykule podjęto próbę przedstawienia rachunkowości jako dyscypliny naukowej posiadającej przedmiot, cel i metody badawcze, choć obecnie rachunkowość nie jest wyodrębniana jako samodzielna dyscyplina naukowa. Na podstawie przeprowadzonej analizy literatury stwierdzono różnorodność poglądów odnoszących się do charakterystyki rachunkowości jako nauki teoretycznej i praktycznej. Poza tym wykazano, że rachunkowość ma ścisłe związki z finansami, ekonomią i naukami o zarządzaniu, podobnie jak te nauki mają ścisły związek z rachunkowością. Wynika to z faktu, że w dziedzinie nauk ekonomicznych, gdzie głównym obszarem zainteresowania jest jednostka (organizacja) gospodarcza i jej związki z otoczeniem, rachunkowość odgrywa ważną rolę, jest międzynarodowym językiem biznesu. Tym samym nauka rachunkowości zajmuje się analizą, zasadami rejestrowania, metodami wyceny i oceną informacji o działalności jednostki gospodarczej, które mają wymiar finansowy.(abstrakt oryginalny)
Wszelka istota żyjąca - w tym zwłaszcza człowiek - odczuwa jakieś potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. W miarę wzrostu świadomości człowiek odczuwa potrzeby coraz to wyższego rzędu, co z kolei wymaga coraz bardziej skomplikowanych działań prowadzących do skutku zamierzonego jako cel . Z całą pewnością można stwierdzić, iż na danym etapie rozwoju każde społeczne działanie musi być zamierzone, musi mieć wyznaczony cel . Cel ten tkwiąc w wyobraźni podmiotu działającego jest - mówiąc za K. Marksem /10, s. 206/ - dla tego podmiotu prawem określającym sposób jego działania, jemu (celowi) podmiot musi podporządkować swoją wolę. (fragment tekstu)
7
75%
W artykule zostały omówione różnice, jakie zachodzą pomiędzy rozumowaniem per analogiam w prawie oraz w naukach przyrodniczych i życiu codziennym. W efekcie w stosunku do analogii stosowanej w prawie zwrócono w nim uwagę na: a) brak możliwości empirycznej weryfikacji wniosków stawianych za jej pomocą, skutkujący bądź koniecznością zaakceptowania pełnienia przez nią zarówno funkcji heurystycznej, jak i dowodowej, bądź odmówieniem jej możliwości pełnienia którejkolwiek z tych funkcji, b) względny brak potrzeby uzasadniania (wyjaśniania) takich wniosków za pomocą jakichś rozbudowanych teorii (doktryn), c) jej obligatoryjny (w sensie konieczności sięgania do niej) oraz normatywny (preskryptywny) charakter, d) poważniejsze konsekwencje, jakie wiążą się z korzystaniem z niej w praktyce, e) łatwiej identyfikowalną podstawę dla przeprowadzanych w jej zakresie porównań, f) służenie jako środek do rozciągania tego, co posiada "autorytet", g) bycie przedmiotem profesjonalnego nauczania, h) szczególne zainteresowanie się nią ze strony ludzi nauki, połączone często z jej uwielbieniem, jeśli nie wręcz kultem. Autor przejawia nadzieję, iż przez wyszczególnienie wyżej wymienionych różnic wykazał jednocześnie unikalny charakter prawniczej analogii na tle analogii występującej w naukach empirycznych i życiu codziennym. W treści artykułu nie stawia on jednak tezy, iż wiadome jest, jak dokładnie przebiega rozumowanie z takiej analogii, tudzież w jaki sposób dochodzi do określania w jej ramach zaistnienia istotnego podobieństwa pomiędzy porównywanymi stanami (sprawami, sytuacjami). Niejako w zamian twierdzi on, iż jeśli pełna wiedza w tym zakresie pozostanie dla ludzi nieosiągalna, to tym lepiej dla filozofii prawa i tych, którzy oddają się jej uprawianiu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Podejście holistyczne w zarządzaniu strategicznym
75%
W artykule przedstawiono holistyczne podejście w zarządzaniu strategicznym. Zaprezentowano dwa przykłady problemów badawczych, które analizowane w kategoriach holistycznych stanowią pełniejszy obraz rzeczywistości. Pierwszy przykład dotyczący przewag konkurencyjnych w sektorze ma znamiona podejścia nomotetycznego, drugi przykład dotyczący modelu strategii ma znamiona podejścia idiograficznego. (abstrakt oryginalny)
The author seeks an answer to a complex question whether and on what conditions economy may be considered an empirical science. In the first part, basic epistemological and methodological issues along with the problems of rhetorical nature encountered by economists are discussed. In the next part peculiarities of economics are explored, in particular limited possibility of experimenting, uncertainty and generality of forecasts, how research and publication of results influence an object of research and the linkages between economics and human interests. Finally the future directions for economic research are debated, especially, the possible potential of experimental economics and observation, as well as whether and to what extent results of a research can be predicted. (original abstract)
Podstawowym założeniem apriorycznej metody badawczej w teorii ekonomii jest teza, że wolność jednostki stanowi najwyższą wartość, a kapitalizam wolnorynkowy, to jedyny system organizacji społecznej pozwalający na jej realizację. Autor omówił zagadnienia obejmujące główne założenia metody apriorycznej, istotę ekonomii apriorycznej, stosunek metody apriorycznej do wiedzy ekonomicznej, zasadę nieokreśloności teorii oraz problem prawdziwości (słuszności) teorii i na koniec teorię aprioryczną jako narzędzie poznania.
11
Content available remote Mimoškolské formy práce a prírodovedné vzdelávanie
63%
Authors in this contribution deal with science education in the hobbitry with the application of interdisciplinary links and its relationship to physics. The papers presents an example of linking interesting and experimental works with elements of real scientific research in the natural sciences. These authors also suggest more possible ways of analysis, which subject is monitoring of external and structural changes of samples, which are collected with using a suitable measurement techniques. From this perspective, the application of hobbitry also leads to increased motivation, educational level of students and it also had a function as a developer of their interests about areas, which are close to them.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu będzie próba objaśnienia praw naukowych z zakresu nauk o zarządzaniu. Złoży się na to syntetyczne omówienie nauk formalnych i empirycznych, charakterystyka sądów w naukach formalnych i empirycznych, pojęcia prawa i jego miejsca w naukach empirycznych oraz prawa w teorii nauk o zarządzaniu. Do rozwiązania tak określonego problemu naukowego wykorzystane będą metoda analizy i studiowania oraz analiza logiczna. Podstawą badania będzie dorobek filozofii nauki, metodologii nauk formalnych i empirycznych oraz teoretyczne i metodologiczne dokonania nauk o zarządzaniu. (abstrakt autora)
Subjective security (security of a subject) is a state of a subject, its potential and abilities of adequate reaction to hazards as well as an issue of protecting a subject from any hazards. The first scientific analyses of security issue have been known for eighty years now, however, formally science on security as an academic subject was registered (in Poland) just in 2011, in a new distinguished area and field of social science. One observes a wide diversification of the security sciences. Given these facts the goal of the paper is to present a selected aspects associated with human security. (original abstract)
14
63%
A number of studies have indicated that higher broadband penetration leads to greater economic impacts. Nevertheless other characteristics of broadband services such as different speeds are becoming more important to determine the economic impacts. This study estimates the relationship between broadband speed and economic outputs. The results show that broadband speed contributes positively to economic outputs such as GDP. The effects of broadband speed are also greater in countries with lower income. The policy recommendation is therefore that countries should focus on and encourage high speed broadband infrastructure and its adoption in their national broadband plans and policies. (original abstract)
The use of new media has enabled broad access to educational environments creating innovative opportunities for learning and teaching. Experiential learning provides a particularly important educational framework when facilitated through the use of the Internet to engage geographically dispersed students as they participate in career education. This approach to facilitating learning has become increasingly popular in the United States, spanning academic disciplines from the liberal arts and sciences to the professional studies, and including students and instructors from around the globe. The use of a hybrid instructional delivery method combines technologies with innovative teaching approaches to enable participants to impact their local communities while concurrently collaborating to explore new areas of learning, self identity, skill development, and cognitive growth. In the following article the authors reflect on a teaching practice that combines a range of critical pedagogies as applied to an experiential instructional framework made increasingly richer and accessible through the use of new media. The use of new media has enabled broad access to educational environments creating innovative opportunities for learning and teaching. Experiential learning provides a particularly important educational framework when facilitated through the use of the Internet to engage geographically dispersed students as they participate in career education. This approach to facilitating learning has become increasingly popular in the United States, spanning academic disciplines from the liberal arts and sciences to the professional studies, and including students and instructors from around the globe. The use of a hybrid instructional delivery method combines technologies with innovative teaching approaches to enable participants to impact their local communities while concurrently collaborating to explore new areas of learning, self identity, skill development, and cognitive growth. In the following article the authors reflect on a teaching practice that combines a range of critical pedagogies as applied to an experiential instructional framework made increasingly richer and accessible through the use of new media. The use of new media has enabled broad access to educational environments creating innovative opportunities for learning and teaching. Experiential learning provides a particularly important educational framework when facilitated through the use of the Internet to engage geographically dispersed students as they participate in career education. This approach to facilitating learning has become increasingly popular in the United States, spanning academic disciplines from the liberal arts and sciences to the professional studies, and including students and instructors from around the globe. The use of a hybrid instructional delivery method combines technologies with innovative teaching approaches to enable participants to impact their local communities while concurrently collaborating to explore new areas of learning, self identity, skill development, and cognitive growth. In the following article the authors reflect on a teaching practice that combines a range of critical pedagogies as applied to an experiential instructional framework made increasingly richer and accessible through the use of new media. (original abstract)
W artykule podjęto próbę analizy metodologicznej rozpatrywanej w kontekście relacji pomiędzy teorią a empiryzmem. Punktem wyjścia do niniejszej analizy jest racjonalne działanie wg konwencji prawdy Tarskiego. Przesłanki te powodują liczne komplikacje metodologiczne. Autorzy wskazali te komplikacje oraz niektóre sposoby ich rozwiązania.
18
Content available remote Perspectival Representation in DSGE Models
51%
DSGE models (Introduction) have recently been criticized by P. Romer (2016) as pseudoscientific (Section 1). Their dominance is attributed to the uncritical "deference to authority" that has dominated macroeconomics "for the last 30 years". In contrast, the paper aims to support the widespread view that - their problems notwithstanding - DSGE models meet the epistemic standards of scientific research. The argument turns on the recent advancements in theories of scientific representation (Section 1) and of empirical grounding (Section 2). The latter is illustrated with a historical case, which also substantiates Romer's constructive point on the role of theory in design of measurements. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest uzasadnienie tezy, że różne koncepcje hipotezy homo oeconomicus wyrastają z odmiennych stanowisk teoriopoznawczych. I tak pierwsze historyczne, to jest klasyczne pojęcie tego założenia Johna Stuarta Milla wyrasta z empiryzmu pierwszego pozytywizmu, którego był on współtwórcą. Nieco odmienna interpretacja tej hipotezy w ekonomii neoklasycznej wynika z zastosowanych procedur pozytywizmu epistemologicznego (drugi pozytywizm). Natomiast współczesne reinterpretacje pojęcia homo oeconomicus, w tym koncepcja Harveya Leibensteina, wykorzystują podejście charakterystyczne dla krytycznego racjonalizmu (neopozytywistyczna filozofia nauki). Mimo iż ekonomiści hipotezę homo oeconomicus argumentują empirycznie, racjonalistycznie czy utylitarystycznie, stosują oni zasady metodologicznego indywidualizmu. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przeprowadzenie analizy podejść metodologicznych w kontekście relacji pomiędzy teorią a empiryzmem. Punktem wyjścia jest racjonalne działanie i cel nauki wg konwencji prawdy Tarskiego. Te przesłanki powodują liczne komplikacje metodologiczne. Autorzy kierują uwagę na te komplikacje i wybrane sposoby ich rozwiązań.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.