Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employee Intoxication
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono problem nadużywania alkoholu w miejscu pracy. Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Kodeksu pracy nakładają na pracodawców konkretne obowiązki w kwestii eliminacji problemu alkoholu na terenie zakładu pracy i w czasie pracy. Opisano skutki bezpośrednie i pośrednie nadużywania alkoholu w pracy. Przedstawiono plan postępowania w przypadku wykrycia nietrzeźwego pracownika.
Artykuł ma na celu omówienie prawnych podstaw pracowniczego obowiązku trzeźwości jako warunku zachowania bezpieczeństwa w pracy. Obowiązkowi temu powinny odpowiadać dostępne pracodawcy narzędzia kontrolne. Narzędzia te powinny w realny sposób wpływać na przestrzeganie zasady trzeźwości w pracy, nie naruszając jednocześnie dóbr osobistych pracownika. Tematem artykułu jest ocena dopuszczalności prowadzenia rutynowych kontroli, które mogą stanowić skuteczne narzędzie prewencji wypadkowej, jednakże wzbudzają liczne kontrowersje w doktrynie prawa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat dobrych praktyk postępowania z pracownikami nadużywającymi alkoholu. Przedstawiono przykładowe rozwiązania omawianego problemu. Wskazano na oczekiwane efekty w przypadku przeprowadzenia działań zapobiegawczych.
Artykuł został poświęcony problematyce kontroli stanu trzeźwości pracowników. Dokonano w jego ramach analizy ostatnich zmian legislacyjnych w Kodeksie pracy, uzupełniających ten akt o przepisy dotyczące kontroli stanu trzeźwości pracowników oraz kontroli pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Rozważania te odniesiono następnie do regulacji prawnych uprzednio normujących tę kwestię i sygnalizowanych na tym tle problemów. Pozwoliło to na sformułowanie kilku ogólnych wniosków na temat słuszności podjętych w ostatnim czasie działań legislacyjnych, skupiając się przede wszystkim na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy obrany przez ustawodawcę kierunek zmian jest w stanie sprostać potrzebie zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie przybrał w Polsce na znaczeniu problem uwarunkowań prawnych badania stanu trzeźwości kierowców zatrudnionych w transporcie zbiorowym osób. Autorka przedstawia najnowszy istotny judykat Sądu Najwyższego dotyczący zagadnienia wprowadzania przez pracodawców wewnątrzzakładowej procedury prewencyjnego badania zatrudnionych kierowców pod kątem pozostawania pod wpływem alkoholu przed przystąpieniem do pracy. Sąd Najwyższy omawia relację tego rodzaju procedury do właściwych unormowań ustawowych oraz konsekwencje odmowy poddania się jej przez pracownika. (abstrakt oryginalny)
Zachowanie trzeźwości jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika, mimo iż nie wynika on wprost z żadnego przepisu prawa pracy. Jednak jego naruszenie pociąga za sobą poważne konsekwencje. Autor szczegółowo omawia źródło i zakres tego obowiązku oraz skutki jego naruszenia. (abstrakt orginalny)
Zakres ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy jest uzależniony od stwierdzenia umyślności bądź nieumyślności zachowania, wyrządzającego szkodę. Ustawodawca w sposób jednoznaczny stwierdził w art. 122 k.p., że jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości, jednocześnie nie przesądzając w jakim zakresie powinien ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą pracownik, który wyrządził szkodę, znajdując się w stanie nietrzeźwości. W konsekwencji należy rozstrzygnąć, czy fakt spożywania przez pracownika alkoholu (stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwym) winien rzutować na ocenę jego zachowania będącego źródłem szkody. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że sama konstrukcja instytucji pracowniczej odpowiedzialności materialnej spełnia szczególne założenia aksjologiczne (nie ograniczając się do funkcji kompensacyjnej, jak ma to miejsce w przypadku odpowiedzialności cywilnej), a sam fakt bycia nietrzeźwym (w szerokim rozumieniu tego słowa) w pracy, stanowi już naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, zrekonstruowano w tekście możliwe modele zakresu odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną w stanie nietrzeźwym, Punktem wyjścia stał się zatem model ścisłej interpretacji przepisów (kierując się faktem, że mamy do czynienia ze swoistą sankcją wobec pracownika), w którym sam fakt bycia po spożyciu alkoholu nie rzutuje na rozmiar odpowiedzialności, a przesądza o powyższym dopiero ustalenie że samo zachowanie pracownika wyrządzające szkodę nosiło znamię umyślności. Dalej artykuł przedstawia model naruszenia wzorca postępowania pracownika, w którym sam fakt niezachowania obowiązku trzeźwości aktualizuje pełną odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną w tym stanie. Wreszcie trzecim krańcowym modelem jest model odpowiedzialności cywilnej, w której fakt bycia nietrzeźwym w pracy sprawia, że pracownik wychodzi ze społecznej roli pracownika, co w konsekwencji sprawia, że nie może on już w ogóle korzystać z dobrodziejstwa reżimu pracowniczej odpowiedzialności. Przeanalizowanie zaprezentowanych powyżej modeli doprowadza ostatecznie do konstatacji, że należy opowiedzieć się za modelem naruszenia wzorca odpowiedzialnego pracownika, tym bardziej, że model ten najszerzej wypełnia aksjologiczne założenia (tak dla pracowników jak też dla pracodawców) ograniczonej odpowiedzialności materialnej, jak też nie pozwala na relatywizowanie zachowań nietrzeźwych pracowników, stanowiących źródło szkody. Oczywiście celem jednoznacznego rozstrzygnięcia wskazanych problemów i uchylenia rozbieżności interpretacyjnych, autor formułuje postulaty de lege ferenda, determinując jednoznacznie warunki ponoszenia pełnej odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez nietrzeźwego pracownika. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem uzależnień pracowników. Zawarto wskazówki jak zareagować na kłopoty pracownika z powodu alkoholu czy narkotyków, kiedy sprawy zaszły już dość daleko. Omówiono sprawę leczenia alkoholizmu i terapii.
Pracodawca, który podejrzewa, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, nie powinien dopuścić go do pracy. Następnie może wobec takiej osoby zastosować środki dyscyplinujące, a gdy jest to uzasadnione okolicznościami zwolnić z pracy.
W artykule autor starał się przybliżyć problematykę uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zachowania przez pracowników trzeźwości w miejscu pracy. Podjął również próbę odpowiedzi na pytania, czy PIP ma możliwość odsunięcia pracownika od świadczenia pracy w razie stwierdzenia jego nietrzeźwości oraz w jakim trybie ma to przeprowadzić i jaką podstawę prawną zastosować.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.