Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employee activation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zjawisko niepełnosprawności występuje na całym świecie; przyjmuje się, że na całym globie ziemskim żyje ponad 500 min osób niepełnosprawnych. W Polsce około 14,3 % ludności - to osoby niepełnosprawne (jest to ok. 5,5 min osób - wg Narodowego Spisu Powszechnego); różnią się one pod względem rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności. Osoby te mają problem w podjęciu pracy; pomimo wyrażanej przez znaczną część społeczeństwa chęci pomocy, borykają się z wieloma problemami życia codziennego. Jeśli uda się znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym, są one często postrzegane w miejscu pracy jako "inni", "odmienni", mniej wartościowi ludzie. Dla osób niepełnosprawnych praca ma ogromne znaczenie, sprawia, że czują się bardziej samodzielne, mniej wyobcowane społecznie. Praca jest lub w wielu przypadkach może być dla tych osób podstawą ich egzystencji. Niestety, niepełnosprawni dostrzegają mniejsze szanse w znalezieniu zatrudnienia i często nawet nie podejmują wysiłku poszukiwania pracy. Ponad 80% osób niepełnosprawnych utrzymuje się ze świadczeń społecznych; jedynie dla ok. 8% niepełnosprawnych głównym źródłem utrzymania jest praca; świadczy to o wysokiej skali bierności zawodowej tej grupy osób. Dodatkowym problemem jest to, że osoby żyjące we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną często muszą zapewnić jej utrzymanie oraz pokrywają koszty rehabilitacji. (fragment tekstu)
Jeszcze kilka lat temu ukończenie 50 lat oznaczało schyłek kariery zawodowej. Większość pracowników wchodziła w okres przedemerytalny i ich aktywność zawodowa dobiegała końca. Dziś przekroczenie 50 roku życia nie musi wiązać się z zakończeniem życia zawodowego. Co więcej, osoby po pięćdziesiątce nadal mogą czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy i wiele zaoferować swoim pracodawcom. (fragment tekstu)
Wprowadzenie zmian w firmie bez zaangażowania pracowników ma nikłe szanse powodzenia, dlatego Zakłady Chemiczne "Police" SA postanowiły najpierw zaktywizować swoje kadry. Zwiększyło to zdolność organizacji do przeprowadzania zmian, a nowa strategia przejawia się dziś we wszystkich działaniach pracowników, którzy dzięki zaangażowaniu wykorzystają szanse rozwoju, budowania wiedzy i umiejętności dane im przez firmę. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Prezentowany tekst dotyczy możliwości aktywizacji zawodowej osób z problemami zdrowotnymi. Z powodu problemów zdrowotnych osoby znajdują się na marginesie życia zawodowego, społecznego i rodzinnego. W opracowaniu podjęto próbę ukazania instrumentów wsparcia będących w ofercie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które mają do wyboru osoby z problemami zdrowotnymi. Materiały i metody: W pracy wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego i dane ogólnodostępne na stronie internetowej www.zus.pl. Wyniki: Powrót do pracy osób z problemami zdrowotnymi to złożony proces i dotyczy znacznej liczby osób tworzących grupę w wieku produkcyjnym. Należy zwrócić uwagę, iż aktywizacja zawodowa osób z problemami zdrowotnymi zależy od wielu czynników: od aktualnego stanu wiedzy medycznej, od dostępu do usług medycznych, a także od wiary w możliwość powrotu do pracy czy od dostępu do wsparcia w ramach ubezpieczenia. Wnioski: Spójne programy i plany działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwarzają skuteczne mechanizmy wspierające powrót do pracy osób z problemami zdrowotnymi. Kluczowe rozwiązania dla tych osób winny się skupiać wokół wsparcia tych osób w rozwiązywaniu bieżących problemów, a także prowadzić działania w zakresie poprawy warunków pracy.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Aktywizacja zawodowa osób w fazie późnej dojrzałości i starszych w Polsce
75%
Przedstawiony katalog barier - zniechęcających pracodawcę do pozostawiania osób starszych w zatrudnieniu - dowodzi, że trzeba intensywnie działać w celu zwalczania negatywnych zjawisk, jakie występują na rynku pracy i zahamować rozwój stereotypowego myślenia o wieku jako przesłance eliminującej ludzi z życia społeczno-zawodowego (RyszKowalczyk 2008, s. 45). Jednocześnie warto wykorzystywać ich wieloletnie doświadczenie i wiedzę, aby poprawiać jakość pracy i usprawniać jej organizację. Konieczne jest prowadzenie polityki na rzecz aktywizacji starszych pracowników i ograniczania ich bezrobocia przez zmianę systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej i przyznawania świadczeń socjalnych, promowanie elastycznych form zatrudnienia, poprawę możliwości podejmowania i kontynuowania różnych zajęć, zapewnianie optymalnych warunków pracy, wdrażanie procesów innowacyjnych, przeciwdziałanie zachowaniom dyskryminującym, zwiększanie zdolności do pracy i zachęcanie do kształcenia ustawicznego. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano studium przypadku "Praca dla 40 plus" w Getin Banku. Bank, szukając możliwości dotarcia do interesujących kandydatów, w sposób naturalny zwrócił się do osób dojrzałych, mających już doświadczenie. Okazało się, że w odpowiedzi na ogłoszenia nie napływa satysfakcjonująca liczba zgłoszeń od osób należących do tej grupy kandydatów. W związku z tym firma postanowiła stworzyć specjalny program dotarcia do grupy dojrzałych pracowników.
Celem prezentowanego artykułu jest analiza i ocena wybranych elementów zarządzania zasobami ludzkimi w areszcie śledczym. Praca opiera się na analizie literatury przedmiotu i na metodach badawczych: analizie danych i informacji pozyskanych w badanej jednostce penitencjarnej, rozmowie z pracownikami, studium przypadku. Prześledzenie wybranego procesu w organizacji, która nic ma gospodarczego charakteru, może być interesujące nie tylko ze względów poznawczych, ale i utylitarnych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono rolę departamentu ds. HR w podnoszeniu świadomości biznesowej pracowników w Grupie LOTOS SA. Przybliżono tutaj cele projektu Akademia LOTOS - czyli nie tylko realizację zadań szkoleniowych, lecz także poprawę kultury organizacyjnej i jakości pracy.
W artykule zaprezentowano brytyjskie doświadczenia w aktywizacji zawodowej osób 50 plus. Przedstawiono jak sytuacja ta kształtuje się w Polsce. Omówiono problem dyskryminacji osób 50 plus. Opisano proces zarządzania wiekiem oraz przykłady partnerstwa na rzecz grupy 50 plus.
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat koncepcji employeeship w Dalkii Polska. Grupa Dalkia Polska realizowała w związku z tym program "Mobilizacja postaw pracowniczych" oparty na koncepcji employeeship. Przedstawiono kolejne etapy procesu mobilizacji w firmie.
W artykule przedstawiono zjawisko aktywizacji osób biernych zawodowo jako szansy dla pracowników. Ogólna poprawa sytuacji na rynku pracy i mniejsze bezrobocie spowodowały trudności ze znalezieniem pracowników. Rozwiązaniem tej sytuacji może być aktywizacja osób biernych zawodowo, dlatego warto podjąć działania mające na celu aktywizację tej grupy.
Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych zależy od wielu czynników. Są nimi rodzaj schorzenia, stopień zdolności do pracy, okres pozostawania bez zatrudnienia, posiadane kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, zainteresowania i preferencje zawodowe, wreszcie postawa samych niepełnosprawnych wobec oferty zatrudnienia. Indywidualne plany aktywizacji zawodowej tej grupy bezrobotnych przygotowuje się w ramach współpracy pracowników rejonowych urzędów pracy i samych zainteresowanych.
Zasady polskiej polityki społecznej oparte są na równości wobec prawa i równości w prawie, czego wyrazem są zapisy praw socjalnych w Konstytucji.Przedstawiono instrumenty polityki społecznej prowadzonej przez państwo wobec osób niepełnosprawnych. Podkreślono problem dalszej dyskryminacji tych osób w sferze zatrudnienia oraz w dostępie do edukacji. W odniesieniu do osób niepełnosprawnych specyficzną rolę spełnia opieka instytucjonalna i usługi opiekuńcze, które mogą być świadczone w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia dziennego lub w rodzinnych domach pomocy. Z dotychczasowego przebiegu procesów demograficznych oraz z prognoz dotyczących starzenia się ludności i zjawiska niepełnosprawności wynika wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze.
Osoby niepełnosprawne potrzebują szerokiej pomocy ze strony państwa, aby mogły podjąć i wykonywać pracę zawodową. Pomoc ta jest także konieczna w zdobywaniu przez nie odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia. Polski system rehabilitacji zawodowej nakłada na pracodawców obowiązek zatrudniania odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych, a w przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku - konieczność wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki tego Funduszu są wydatkowane w największym stopniu na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wskaźniki rynku pracy dla osób niepełnosprawnych, mimo pomocy ze strony państwa, są nadal niskie, szczególnie w porównaniu z osobami sprawnymi. Państwo stoi przed dylematem związanym z decyzją, jakim podmiotom i w jakim zakresie pomoc powinna być udzielana oraz przed wyzwaniem zapewnienia odpowiednich środków na pokrycie wszystkich wydatków związanych z rehabilitacją i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opisanie obligacji społecznych jako innowacyjnego instrumentu finansowania usług społecznych. W pierwszej części przedstawiona jest istota tego rozwiązania w wymiarze ekonomicznym, instytucjonalnym oraz prawnym. Następnie dokonana jest analiza szans rozwoju obligacji społecznych w Polsce, biorąc pod uwagę uwarunkowania rynku pracy i rynku kapitałowego. W dalszej części autorzy przedstawiają propozycję zastosowania modelu obligacji społecznych w usługach aktywizacji zawodowej. Podsumowaniem jest krytyczna analiza modelu ukazująca potencjalnie słabe strony interwencji z zastosowanym mechanizmem wraz z propozycjami przeciwdziałania. (abstrakt oryginalny)
W wielu krajach europejskich w ciągu ostatnich lat przeprowadzano szereg reform odnoszących się do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. W ramach tych reform dużą wagę przykładano do aktywizacji ubezpieczonych i do wykorzystania zachowanej przez nich zdolności do pracy. W problematykę aktywizowania ubezpieczonych wpisują się też częściowe zwolnienia lekarskie/stopniowane zwolnienia lekarskie/zwolnienia lekarskie w niepełnym wymiarze. Celem artykułu było dokonanie przeglądu istniejących rozwiązań prawnych w innych krajach europejskich i porównanie tego z polską regulacją. W Polsce wykonywanie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego powoduje utratę prawa do tego świadczenia (ale także do świadczenia rehabilitacyjnego czy wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę). Jest to konstrukcja wręcz przeciwna do przedstawianego powyżej kierunku aktywizowania ubezpieczonych i wykorzystywania zachowanej przez nich zdolności do pracy. Ponadto przywołana regulacja od dawna wywołuje szereg wątpliwości. Wprowadzenie konstrukcji częściowych zwolnień lekarskich byłoby istotnym przełomem dla polskiej nauki ubezpieczenia społecznego, miałoby to także znaczenie na gruncie prawa pracy. Za przyjęciem takiego kierunku przemawia szereg istotnych racji. (abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństw jest globalnym wyzwaniem występującym w większości krajów, w tym w Polsce. Uważa się, że jego skutki mogą być łagodzone poprzez rozwijanie i wdrażanie koncepcji aktywnego i zdrowego starzenia się. Wiele działań mających na celu zatrzymanie w zatrudnieniu starszych pracowników może być tworzonych i realizowanych w miejscu pracy przy udziale partnerów społecznych, a wiele czynników może wspierać lub utrudniać ich współpracę. Niniejsze badanie jakościowe dotyczące barier i ułatwień w aktywnym starzeniu się zostało przeprowadzone w ramach konceptualnych, które łączą ustalenia teorii racjonalnego wyboru, teorii aktywności i teorii przebiegu życia. Zarówno bariery, jak i ułatwienia zostały przedstawione na podstawie opinii polskich pracodawców i członków związków zawodowych zebranych w trakcie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI) oraz spotkań warsztatowych (WM). Respondenci oraz zastosowana metodologia badawcza sprawiają, że jest to jedyne tego typu badanie. W pierwszym kroku zidentyfikowano pięć poziomów barier i ułatwień dla aktywnego starzenia się: makro, sektorowy, organizacyjny, interpersonalny i indywidualny. Okazało się, że w opinii partnerów społecznych większość zarówno barier, jak i ułatwień w aktywnym starzeniu się występuje na poziomie makro, dlatego też zaprezentowano tę perspektywę. Wyniki badań wskazały na potrzebę współpracy i dialogu między podmiotami zainteresowanymi aktywnym starzeniem się. Ujawniły również dużą liczbę dobrych praktyk aktywnego starzenia się w organizacjach oraz podkreśliły potrzebę zwiększenia świadomości społecznej w zakresie celowości wydłużania życia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
19
63%
Tematyka osób starszych jest aktualnie przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych, wśród których przede wszystkim można wymienić biologię, medycynę, psychologię oraz socjologię. Problemy związane ze starzeniem społeczeństw poruszane są w odmienny sposób przez różnych przedstawicieli nauk. Zainteresowania badaczy społecznych skupiają się m.in. na obszarze aktywności społecznej osób starszych. Zagadnienia te są również w kręgu zainteresowań osób zajmujących się tworzeniem systemów i technologii informacyjnych dedykowanych seniorom. Wychodząc naprzeciw tym zainteresowaniom oraz w związku z dynamicznym starzeniem się społeczeństw, opracowana została koncepcja platformy informatyczno-komunikacyjnej mającej na celu zwiększenie aktywności ludzi starszych. Jest ona dedykowana członkom lokalnych społeczności, może być wykorzystywana do wspierania przedsiębiorczości, samorealizacji i aktywizacji na polu życia społecznego. W artykule zaprezentowano zarówno cele i koncepcję takiej platformy, jak i jej strukturę informatyczną. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote HRM a postawy pracowników wobec innowacyjności
63%
Celem artykułu jest wskazanie na rolę HRM we wzmacnianiu innowacyjności firm przez kształtowanie zaangażowania i otwartości pracowników na innowacje. Służą temu dobór odpowiedniego modelu HRM oraz działania podejmowane na podstawie dobrego rozpoznania barier i czynników wzrostu innowacyjności oraz czynników wzrostu zaangażowania pracowników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.