Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employee skills
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
HR-owcy dysponują różnorodnymi metodami badania kompetencji. O ile wszelkiego rodzaju badania, testy i okresowe oceny pracownicze mogą być źródłem ciekawych spostrzeżeń na temat umiejętności pracownika, o tyle rzadko odnoszą się wprost do specyfiki konkretnego środowiska zawodowego w danej firmie. Odpowiedzią na taki stan rzeczy może być koncepcja zwinnego zarządzania kompetencjami. (fragment tekstu)
2
Content available remote What Kinds of Skills Are Expected by Portuguese and Polish Employers?
100%
The main objective of the research was to establish which skills and competencies are mostly demanded by organizations/employers in Portugal and Poland. Secondly, we wanted to determine if there are any differences in this type of skills and competencies in these two countries. In order to analyze the skills necessary in organizations, we applied the typology of soft and hard skills. In the analysis, we had to distinguish moral competencies from soft skills, due to the specificity of the formers. In the research, we use the mixed qualitative-quantitative methodology. In the survey, carried out on convenience samples composed of Portuguese and Polish working students, the respondents were eager to answer one open-ended question and describe/list the skills/competencies demanded by organizations. In order to categorize the answers, we employed a two-stage process of phenomenological reduction. For the purpose of conducting a comparative analysis of the data and due to a wide dispersion of results in the case of soft skills in the two samples, we grouped the soft skills according to the ESCO and interpreted the differences by referring to the cultural dimensions introduced by Hofstede et al. [2011]. (original abstract)
Z pracy księgowego korzysta wiele osób i instytucji. Osoby dopuszczone do za­wodu księgowego powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje i być etyczne. W związ­ku z powyższym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opracowało "Kodeks zawodo­wej etyki w rachunkowości", który zawiera zasady etycznego wykonywania zawodu przez osoby zajmujące się rachunkowością. Zagadnienia związane z etycznym postę­powaniem księgowych zawiera również Międzynarodowy Standard Edukacji (MSE) nr4, opracowany przez Komitet ds. Edukacji Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Artykuł prezentuje treści zawarte zarówno w polskich jak i międzynarodowych regulacjach dotyczących zawodu księgowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano dualny charakter rozważań nad strukturalnymi determinantami twórczości pracowników, które prowadzone są w ramach typologicznego i wymiarowego podejścia do struktury organizacyjnej. Podjęto próbę syntezy tych dwóch podejść, w kontekście strukturalnych uwarunkowań twórczości pracowników.
Zróżnicowanie zasobów ludzkich w organizacjach i jego konsekwencje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem teoretyków i praktyków zarządzania. Stało się to podstawą do stałego rozwijania idei zarządzania różnorodnością, a w jego ramach - zarządzania międzygeneracyjnego. Celem artykułu jest identyfikacja różnic w zakresie doskonalenia wiedzy i umiejętności zawodowych pracowników, reprezentantów dwóch generacji: Y i Baby Boomers (BB). Na podstawie przeglądu literatury oraz wyników badań przedstawicieli pokolenia Y i pokolenia BB (N = 1155), zatrudnionych w dużych i średnich przedsiębiorstwach, zdiagnozowano różnice w częstotliwości doskonalenia wiedzy i umiejętności oraz stosowanych i preferowanych metodach doskonalenia kompetencji.(abstrakt autora)
Co ma wspólnego uważność z biznesem? Wydawać by się mogło, że niewiele. Ale to nieprawda. Uważni dostrzegają więcej możliwości wokół siebie, są bardziej kreatywni, lepiej radzą sobie z porażkami i osiągają zamierzone cele. A to przecież jedne z najbardziej pożądanych kompetencji w biznesie. (fragment tekstu)
7
100%
Parler des compétences des travailleurs conduit à évoquer les besoins, lacunes ou incompétences qui proviennent de l'utilisation des technologies de communication électronique. Paralèllement, les changements sur le marché du travail polonais indiquent que le travail mental non routinier prend une place de plus en plus importante. Compte tenu de l'importance et de l'impact des /incompétences /dans le travail effectué dans différents groupes professionnels, on peut déjà observer une lacune évidente, à la fois de nature cognitive et sociale. (abstrakt oryginalny)
Problemy decyzyjne jakie dotyczą stanu bezpieczeństwa w pracy wynikające z użytkowania maszyn typu harwester i forwarder w pracach leśnych związane są z koniecznością uwzględniania dużej liczby kryteriów i analizowania wielu ich parametrów. Przeprowadzone badania w postaci wywiadu na wybranej grupie maszyn wielooperacyjnych oraz dobranej celowo grupie operatorów tych maszyn potwierdziły istnienie zależności wpływających na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Poszukując przyczyny stanu za grożenia dokonano badania szkoleniowej oferty rynkowej w Polsce dla operatorów maszyn wielooperacyjnych. Stwierdzono, że w Polsce w porównaniu do tematycznie analogicznej oferty w takich krajach jak Rosja, Finlandia, Czechy zbyt mało uwagi przywiązuje się do praktycznego etapu szkolenia zarówno z wykorzystaniem symulatorów jak i maszyn w naturalnym środowisku pracy. Różnice są znaczące, w Czechach operator na ćwiczenia poświęca 15. krotnie więcej czasu, w Finlandii nawet 20. krotnie więcej. W przypadku utrzymywania takiego systemu szkolenia operatorów stanowi to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w miejscu pracy (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano procesy identyfikowania, diagnozy oraz rozwoju umiejętności miękkich na przykładzie wdrożenia firmy RPIC-ViP. Omówiono proces identyfikacji kompetencji kluczowych dla rynku pracy. Zwrócono uwagę na proces szkoleniowy oraz certyfikację trenerów.
Już za kilka lat prawie 1/3 obecnie wykorzystywanych kompetencji zawodowych może być nieaktualna. Jak wynika z badania firmy Mercer, szefowie firm i działów HR już dziś stawiają na takie umiejętności, jak: myślenie projektowe, analityka predyktywna, myślenie globalne, przywództwo w środowisku digitalnym czy współpraca wirtualna. Szefowie HR dodają jeszcze do tej listy przywództwo włączające (związane z ideą diversity). Poszukiwane będą kompetencje wykorzystywane w technologiach IT, zarządzaniu, sprzedaży i marketingu, a równocześnie zmaleje zainteresowanie tymi związanymi z administracją, dziedziną finansów czy prawa. (fragment tekstu)
11
Content available remote Pracownicy 50+ w perspektywie 360 stopni na przykładzie oceny pielęgniarek
75%
Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących oceny pracowników w wieku 50+ z różnych perspektyw. Badaniami objęto cztery grupy (łącznie 120 osób), reprezentujące różne relacje w organizacji: przełożonych, współpracowników, klientów oraz pracowników 50+ w autoanalizie. Główna grupa badawcza to pielęgniarki, a analizowane obszary ich pracy dotyczą: czynności pielęgnacyjnych, czynności zabiegowych, umiejętności przekazywania pacjentowi informacji, okazywania pacjentowi wsparcia i empatii, umiejętności korzystania z komputera i obsługi aparatury medycznej oraz umiejętności zawodowych adekwatnych do wykonywania pracy pielęgniarki.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Uwarunkowania ekonomiczne efektywnej pracy zawodowej współczesnego pracownika
75%
Efektywność pracy zawodowej człowieka w warunkach gospodarki rynkowej jest ściśle związana z jego rozwojem zawodowym. Ważna jest efektywna samorealizacja w wykonywaniu działań zawodowych, osiągnięcie konkretnych efektów i sukcesów zawodowych, realizacja własnych celów zawodowych i celów organizacji. Istotna jest też świadomość odpowiedzialności za wyniki własnej pracy, systematyczne nabywanie dodatkowych kompetencji, poznawanie siebie pod względem realnej oceny własnego potencjału zawodowego oraz potrzeb rynku. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zastosowania matryc kompetencji, wykorzystywanych jako narzędzie wspomagające procesy zarządzania zasobami ludzkimi - oceny, szkolenia i rozwoju pracowników oraz instrument pomocniczy przy identyfikacji pracowników o wysokim potencjalne wraz z rekomendacjami dla praktyki gospodarczej w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Realizację celu artykułu umożliwiły Autorce przeprowadzone badania własne w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W artykule przedstawiono także wybrane zagadnienia związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi opartym o kompetencje. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie sylwetki controllera przez pryzmat oczekiwań pracodawców. Tego, jak zmieniło się zapotrzebowanie na controllera w przedsiębiorstwie w ciągu dekady - na jej początku i końcu. Jak uległy zmianie kwalifikacja które musi posiadać controller oraz rodzaje zadań, jakim musi sprostać. (fragment tekstu)
Studia towaroznawcze są interdyscyplinarne i wymagają wiedzy oraz umiejętności, które pozwolą zająć się towarem dowolnej branży na każdym etapie cyklu życia produktu. Po przemianie ustrojowej towaroznawstwo podlegało i podlega znacznym zmianom, a to pociąga za sobą konieczność zmian w edukacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że każdy towaro­znawca, częściej niż w innych branżach, musi być przygotowany do wielokrotnej zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu. Stąd też edukacja towaroznawcza winna również uwzględnić ukształtowanie sylwetki na wysokim poziomie intelektualnym o ciekawej osobowości z nawykami ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. Aspekty te powinny być uwzględnione w kształceniu oraz przygotowaniu zawodowym towaroznawców. (abstrakt oryginalny)
Przewodnik świadczący usługę w zabytkowych obiektach przemysłowych jako osoba przygotowująca i realizująca interpretację dziedzictwa powinien posiadać zestaw cech i umiejętności, które ułatwiają mu realizację podstawowych zadań. Celem niniejszej publikacji była identyfikacja i hierarchizacja tych cech oraz umiejętności na podstawie opinii respondentów. Podstawą osiągnięcia celu było określenie, kim jest przewodnik i jakie jest jego zadanie w zabytkowych obiektach przemysłowych. W części pierwszej dokonano ogólnej charakterystyki przewodnika i wyznaczono rolę jaką pełni w obiektach dziedzictwa przemysłowego. Następnie zaprezentowano cechy i umiejętności przewodników, umożliwiające realizację tej roli, które określono w oparciu o literaturę przedmiotu. W kolejnej części zamieszczono wyniki przeprowadzonych badań. Ich celem było wyznaczenie cech i umiejętności istotnych z perspektywy odwiedzjących obiekty dziedzictwa przemysłowego. Ponadto dokonano hierarchizacji tych cech z uwzględnieniem podziału na potencjalnych odwiedzjących oraz uczestników wycieczki. Tym samym wykazano, czego różne grupy odbiorców zabytkowych obiektów przemysłowych oczekują od oprowadzających ich przewodników. Ostatnią częścią artykułu stanowi dyskusja porównująca cechy zaproponowane przez respondentów z wymienianymi w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Objective: The paper explores the link between work-related prosocial orientation of organizations and professional capabilities of employees suggesting that the prosocial orientation impacts the level of professional capability and proactive engagement. Research Design & Methods: The article applies three main methods: literature studies, in-depth questionnaire surveys and multi-person method of assessment. The applied sub-measures for both leading constructs were formed and collinearity was tested using linear correlation coefficient. Findings: In prosocial environments psychological predispositions as essential aspects of personality and determinants of human behaviour, activate and stimulate professional activity. The implementation of a prosocial orientation leads to significant growth in professional capability and can influence employees' entrepreneurial behaviour. Implications & Recommendations: An important aspect of employee proactive behaviour is building an internal policy based on prosocial mechanisms. Effective stimulation of prosocial and proactive attitudes and actions requires the creation of an environment where activities are realized alongside social values and with respect for individual personal determinants of activity. Contribution & Value Added: Considerations and findings presented in the paper contribute to the area of determinants of effective and lasting proactive employee development. The use of the multi-person method can be considered valuable in behavioural research in entrepreneurship. (original abstract)
18
Content available remote Development of Controllers´ Professional Competence : the Case of Czech Republic
75%
The paper describes the results of the project on generally accepted requirements to controllers´ professional competence development. The empirical research is to ascertain and evaluate the current situation in Czech Republic in this area. The research comes from the comparison of two groups of experts´ opinions: firstly, the respondents responsible for professional competence development of controllers, and secondly, managers and controllers actually doing business. The article analyses and comments on the results of the following areas of investigation: content of controllers' activities, controllers' authority and responsibility, requirements for their initial education, professional skills and practical experience, ethical aspects of their activities, selection of potential candidates for a controller position, requirements to their continuing professional development and quality assurance of controllers' work. (original abstract)
19
Content available remote Returns to Skills and Work Experience in Europe : Same or Different?
75%
We estimate the Mincer equations for a set of European countries. Cross country heterogeneity of parameters, describing the impact of years of schooling and experience on wages, was obtained by the application of the system of Seemingly Unrelated Regression Equations (SURE). The differences between parameters were formally tested given two alternative stochastic assumptions. In the first model, no contemporaneous correlations between error terms in the system is imposed. This may be related to the standard country regression approach. In the second approach an unrestricted covariance matrix is considered, making error terms stochastically dependent. The contemporaneous correlations of error terms in the SURE system were empirically supported. Also, rich parameterisation of the covariance matrix of contemporaneous relations reduced the statistical uncertainty about differences in parameters describing the return on education effect. Consequently, substantial country heterogeneity of return on education, which seems intuitively correct, was obtained in the system of regressions with a complex stochastic structure. (original abstract)
Cele artykułu stanowią ustalenie hierarchii ważności zadań specjalistów do spraw rachunkowości zarządczej, określenie znaczenia wskazanych czynników determinujących te zadania oraz wymagań kompetencyjnych wobec tych specjalistów w badanych przedsiębiorstwach w Polsce w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Cel ten osiągnięto dzięki analizie i prezentacji danych pozyskanych w badaniu ankietowym dotyczącym ponad 100 przedsiębiorstw działających w Polsce. Interpretacji wyników analizy dokonano w przekroju trzech grup przedsiębiorstw podzielonych według kryterium wielkości zatrudnienia (małe, średnie i duże). Wyniki badania pokazują, że specjaliści w dziedzinie rachunkowości zarządczej pracują głównie w działach controllingu, wykonują podobne zadania, koncentrując się na kontroli kosztów oraz ustalaniu i ocenie wyników przedsiębiorstw bez względu na ich wielkość. Badanie ankietowe wykazało nieliczne różnice w analizowanych aspektach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.