Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment dynamics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Na podstawie danych statystycznych dotyczących "starych" krajów UE w artykule analizie poddano osoby, które z różnych przyczyn zmieniły miejsce pracy. Szukano odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy przyczyna zaprzestania poprzedniej pracy ma wpływ na zadowolenie zawodowe w nowym miejscu pracy? Czy można wyodrębnić jednorodne - ze względu na przyczynę zmiany miejsca pracy i zadowolenie zawodowe - grupy osób? Czy osoby zaklasyfikowane do tej samej grupy charakteryzują się podobnymi cechami demograficznymi i/lub zawodowymi? Czy można zaobserwować uniwersalny europejski wzorzec zachowań w tym obszarze, czy też istnieją wyraźne różnice narodowe?Przeprowadzenie międzynarodowej analizy przyczyn zmian miejsca pracy oraz wynikającego z nich zadowolenia zawodowego miało na celu próbę sformułowania rekomendacji dla polskiego rynku pracy. Przy założeniu, że istnieją uniwersalne wzorce zachowań pracowników oraz że kraje znajdujące się w okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej mogą adaptować doświadczenia krajów o dłuższej historii gospodarki rynkowej, wnioski wynikające z doświadczeń międzynarodowych mogą być podstawą formułowania rekomendacji dla polskich instytucji rynku pracy oraz dla pracodawców. Przyjęte założenie uzasadnia możliwość przeniesienia wiedzy o satysfakcji zawodowej i jej znaczeniu dla kreowania zadowolenia z pracy i przywiązania pracownika do firmy, zaobserwowanej w starych krajach Unii. (fragment tekstu)
Omówiono kierunki zmian struktury zatrudnienia w przemyśle Polski w latach 1990-2003. Przedstawiono również tendencje zmian struktury produkcji sprzedanej przemysłu po 1990 roku.
Celem artykułu jest próba identyfikacji obecnie dominujących oraz wyspecjalizowanych (miastotwórczych, egzogenicznych) funkcji Jeleniej Góry. Dokonano jej na podstawie badań nad wielkością, strukturą i zmianami zatrudnienia. (fragment tekstu)
The social and economic developnent of the socialist countries, as well as the progress of international socialist integration, are predetermined by the quantitative and - most important - qualitative changes in production factors. In every social and economic system at all stages of economic development and particularly at the present stage of development of production forces, human factor has been playing the decisive role. In the process of socialist integration, it is indispensable to consider the significant diversification of particular socialist countries with respect to the level and structure of labour force. The complementary character of the CMEA countries from the viewpoint of labour has been the result of the diversification of these countries with respect to the quantity and quality of national labour force, demographic tendencies and policies, methods of resource utilization lextensive or intensive), the stock of capital, quotients of the technical equipment of labour, the mobility, of labour, etc. The rate and scope of the present co-operation of socialist countries, the necessary acceleration of the socialist integration process, require a much broader analysis of the demographic tendencies and regularaties occuring in the CMEA countries, the results of such analysis ought to serve as practical guidelines in the development of multilateral and bilateral co-operation between these countries. (fragment of text)
W artykule przestawiono zależności między nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw w gospodarce narodowej i rynkiem pracy z punktu widzenia popytu na pracę. (abstrakt oryginalny)
Według raportu Ministerstwa Gospodarki z 2012 r., nieznaczna poprawa koniunktury gospodarczej w 2011 roku nie znalazła odzwierciedlenia w lepszych wskaźnikach polskiego rynku pracy. Od początku światowego kryzysu finansowego dynamika liczby pracujących wyraźnie wyhamowała. (fragment tekstu)
Kluczowym warunkiem rozwojowym jest wzrost zatrudnienia. Celem jest zatrudnienie na poziomie 75% w grupie 15-64 lata (wskaźnik zatrudnienia w grupie 20-64 lata odpowiednio wyższy). Jeśli deficyt liczby osób w wieku produkcyjnym (w porównaniu ze stanem obecnym) będzie wynosił po 2020 od 1,5 do 2 min osób, to wyrównanie bilansu demograficznego istotnego dla rynku pracy musi opierać się na bardzo spójnej sekwencji działań, nawet wówczas, jeśli pozostanie podobna liczba osób pracujących między 16 a 17 milionów. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę analizy i oceny funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego na świecie. W tym celu zostały przedstawione podstawowe dane charakteryzujące efektywność funkcjonowania stref, takie jak: liczba udzielonych zezwoleń na podjęcie działalności gospodarczej, wielkość nakładów inwestycyjnych, utworzone i utrzymane miejsca pracy. Aby ocenić czy spowolnienie rozwoju gospodarczego dotknęło także polskie specjalne strefy ekonomiczne analizę przeprowadzono w latach 2005-2010. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że światowy kryzys gospodarczy wpłynął na osłabienie efektów działalności specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących w Polsce, ale nie spowodował istotnego załamania gospodarczego na ich terenach. Rok 2009 tak jak, na całym świecie, okazał się sprawdzianem dla stabilności tego rozwiązania gospodarczego, jakim są strefy. W kryzysowym 2009 roku odnotowały one niekorzystne parametry opisujące ich działalność, takie jak: spadek liczby udzielonych zezwoleń, spadek dynamiki nakładów inwestycyjnych oraz liczby miejsc pracy, ale już w 2010 roku tendencje te się odwróciły. Świadczyć to może o zaufaniu inwestorów do polskich stref i atrakcyjności tego rozwiązania gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest identyfikacja zróżnicowania struktur (kształtu i skali) zatrudnienia w Warszawie i powiatach sąsiednich w ujęciu dynamicznym oraz ocena znaczenia sektorów gospodarki w tym zróżnicowaniu. W pracy przedstawiono wyniki oceny udziału takich sektorów, jak: rolnictwo, przemysł oraz usługi, w podziale na handel, usługi finansowe oraz pozostałe usługi, w zróżnicowaniu struktur zatrudnienia w Warszawie i powiatach, które ze stolicą sąsiadują, czyli: legionowskim, mińskim, otwockim, wołomińskim, piaseczyńskim, pruszkowskim oraz warszawskim zachodnim. Badanie przeprowadzono w latach 2005-2014, a do realizacji celu pracy wykorzystano - w porównaniach przestrzennych - miary oceniające udział składnika w zróżnicowaniu (niepodobieństwie) dwóch struktur. Miara URij pozwala na ocenę udziału i-tego składnika w niepodobieństwie rozmiaru dwóch struktur, zaś miara UKij - w niepodobieństwie kształtu struktur. Uzyskane wyniki pozwalają zarówno na dokonywanie porównań dla poszczególnych sektorów w konkretnych powiatach, jak i na porównywanie powiatów dla konkretnego sektora. Odnośnie rozmiaru struktury zauważono zdominowanie przez Warszawę miar udziału poszczególnych sektorów w niepodobieństwie struktury zatrudnienia oraz fakt, że hierarchia powiatów (poza piaseczyńskim) nie ulegała zmianom. W zakresie kształtu struktur stwierdzono zdecydowanie wyższy udział przemysłu i rolnictwa w strukturze zatrudnienia w powiatach ościennych oraz chaotyczne (a przez to trudne do interpretacji) zmiany w usługach finansowych. Przeprowadzone analizy potwierdzają potrzebę osobnego rozważania efektu rozmiaru i efektu kształtu w porównywaniu struktur.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zmiany w sektorowej strukturze pracujących w województwie podlaskim 2002-2009
75%
Sektorowa struktura zatrudnienia (podobnie jak struktura produkcji) jest uważana za syntetyczną ilustrację stanu rozwoju gospodarczego. Na jej podstawie, można ocenić poziom nowoczesności gospodarki oraz śledzić dynamikę zmian strukturalnych. Celem niniejszej pracy jest prześledzenie, jak przebiegały zmiany w sektorowej strukturze pracujących województwa podlaskiego oraz porównanie tej struktury ze strukturą w całej gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Światowy kryzys gospodarczy w sposób istotny dotknął przedsiębiorców prowadzących działalność w SSE. Z danych publikowanych przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że istotnym problemem, z którym borykają się przedsiębiorcy prowadzący działalność w SSE jest ryzyko zwrotu pomocy publicznej wraz z należnymi odsetkami w przypadku braku możliwości wywiązania się z warunków określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności. Zezwolenie bowiem nakłada na przedsiębiorców ograniczenia w postaci określonych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia nowych pracowników oraz utrzymania zatrudnienia przez określony czas. W zamian przedsiębiorcy mogą otrzymać przywileje podatkowe oraz inne zachęty zwiększające ich konkurencyjność. Kryzys gospodarczy spowodował istotny spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co przełożyło się na sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność na terenach SSE. Analiza danych dotyczących efektów funkcjonowania SSE dostarcza informacji o trudnościach w realizacji zobowiązań z tytułu nowych miejsc pracy w SSE. Można domniemywać, że te trudności i dotychczasowy brak elastyczności organów administracyjnych w stosunku do przedsiębiorców nie mogących wywiązać się ze zobowiązań stanowią istotną przeszkodę w pozyskaniu nowych inwestorów i nowych projektów inwestycyjnych. Warto podkreślić, że projektowane uelastycznieni stanowiska organów administracji może zachęcić przedsiębiorców do wchodzenia do SSE i w sposób znaczący poprawić kondycję SSE. (abstrakt oryginalny)
Opisano zagadnienie kosztów zarządzania zasobami ludzkimi. Zaprezentowano fazy rozwoju organizacji w modelu Quinna – Camerona oraz zmiany struktury kosztów zarządzania zasobami ludzkimi w cyklu życia organizacji. Wskazano na znaczenie poprawnej identyfikacji kosztów na skuteczną realizację funkcji personalnej przedsiębiorstwa.
Celem artykułu jest zbadanie, jak zmieniała się sytuacja na rynku pracy w Polsce, a w szczególności zagrożenie bezrobociem, osób starszych w okresie, gdy polska gospodarka doświadczała ostatniego kryzysu. Zainteresowanie tą grupą wiekową wynika z faktu, że pomimo pewnego wzrostu aktywności zawodowej w ostatnich latach niskie wartości wskaźników zatrudnienia i aktywności zawodowej stawiają Polskę na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w przypadku starszych kobiet i jednym z najniższych w przypadku mężczyzn. Koncentrujemy się na osobach w wieku 55-64, choć część statystyk przedstawiamy dla osób po 45 roku życia. W artykule próbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: 1) Jak zmieniła się względna sytuacja starszych uczestników rynku pracy w okresie spowolnienia gospodarczego i oznak ożywienia w 2010 r.? 2) Jaką rolę odgrywało otoczenie instytucjonalne i prowadzona polityka rynku pracy w obserwowanych zmianach aktywności i zatrudnienia osób po 55. roku życia? 3) Czy obserwowane zmiany w odmienny sposób dotknęły kobiety i mężczyzn? 4) Czy i jak zmieniła się mobilność i przepływy osób starszych na rynku pracy i jakie mogły być powody tych zmian? (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zmian w strukturze bezrobocia w województwie śląskim oraz w poszczególnych powiatach województwa. Analizy zmian wielkości bezrobocia w województwie śląskim dokonano, opierając się na trzech miernikach: liczbie zarejestrowanych bezrobotnych, stopie bezrobocia oraz procesach kształtujących bezrobocie, takich jak napływ i odpływa bezrobocia. (fragment tekstu)
Problematyka tworzenia miejsc pracy i procesy zatrudnienia stanowią ważny czynnik w procesach rozwoju gospodarczego i społecznego. Z punktu widzenia prawdopodobnej migracji zarobkowej interesującym zagadnieniem badawczym jest intensywność oraz dynamika procesu powstawania miejsc pracy. W perspektywie regionalnej miejsca pracy stanowią kluczowy element społecznej i ekonomicznej atrakcyjności regionów. W niniejszym opracowaniu analizie poddano ilościowy aspekt intensywności wykorzystania dostępnych zasobów pracy i dynamiki zatrudnienia w Polsce w latach 2006-2014.(abstrakt oryginalny)
Transport, spedycja i logistyka (TSL) są uważane za jeden z kluczowych rynków usługowych polskiej gospodarki. Celem artykułu jest zaprezentowanie poziomu i dynamiki zmian w zatrudnieniu oraz wynagrodzeniach na tym rynku w latach 2004-2014. Dla jego realizacji przeprowadzono analizę literatury przedmiotu oraz badania typu desk research. Uzyskane wyniki wskazują na dynamiczne zmiany w liczbie pracujących, co związane jest ze zmianami liczby przedsiębiorstw na tym rynku, a także procesami wewnętrznej konsolidacji. Analiza poziomu przeciętnych wynagrodzeń w przedsiębiorstwach TSL wskazuje, że w badanym okresie były one niższe w stosunku do przeciętnych płac w sektorze przedsiębiorstw, a różnica pomiędzy tymi poziomami zwiększała się. (abstrakt oryginalny)
Cet article vise à identifi er les déterminants institutionnels de l'emploi en Pologne dans ses diff érentes régions. Le marché du travail en Pologne n'est pas homogène. On peut noter des diff érences régionales au niveau de l'activité professionnelle, de l'emploi, du chômage et en conséquence dans le développement économique. Face à cette réalité, quelles sont les sources de cette inégalité ? Selon l'hypothèse classique c'est surtout la conséquence de changements structurels. Les institutionnalistes, à leur tour cherchent les causes dans l'environnement institutionnel. Cette dernière voie de recherche a été utilisée dans cet article. Dans la première partie, je présenterai la caractéristique institutionnelle du marché du travail en Pologne, et dans la deuxième - en passant au niveau régional, je testerai l'impact des certains facteurs institutionnels sur l'emploi. Parmi les indicateurs institutionnels j'utiliserai les salaires réels, le Kaitz indice et le « Gender Gap » - la diff érence entre l'activité professionnelle des hommes et des femmes. L'analyse empirique concernera la période 2003-2012. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Determinanty zmian zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 2005-2010
63%
Celem rozważań jest ustalenie podstawowych czynników determinujących rozmiary zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, określenie charakteru mechanizmów dostosowawczych działających na rynku pracy oraz analiza siły oddziaływania owych czynników w różnych gospodarkach. Autorzy dokonali analizy czynników determinujących zatrudnienie w krajach UE w okresie 2005-2010 oraz podjęli próbę oceny zmian procesów dostosowawczych na rynkach pracy obserwowanych w czasie kryzysu gospodarczego 2007-2010. (abstrakt oryginalny)
19
63%
Podjęto problem wpływu dynamiki zmian PKB na sytuację na regionalnym rynku pracy. Głównym celem pracy było zbadanie związku pomiędzy dynamiką zmian PKB i wartością współczynnika udziału przyrostu zatrudnienia w przyroście PKB a zmianami liczby osób pracujących. Do oceny kierunku i siły badanej zależności wykorzystano dane dotyczące województw i zastosowano metodę analizy regresji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza zmian udziału zatrudnionych w nowoczesnych, rozwiniętych technologicznie usługach i przemyśle w regionach Unii Europejskiej na poziomie NUTS 2. Wykorzystano dane z lat 1999-2008, kiedy były one w miarę kompletne i porównywalne. Dla każdej cechy osobno i dla każdego regionu oszacowano tendencję rozwojową. Współczynniki trendu potraktowano jako zmienne wejściowe do analizy taksonomicznej. Przy pomocy metody Warda zidentyfikowano liczbę grup regionów, różniących się modelem dynamiki zmian zatrudnienia w analizowanych sferach. Ostateczny podział regionów ze względu na dynamikę uzyskano przy pomocy metody k-średnich. Wyniki grupowania były weryfikowane przy pomocy jednoczynnikowej analizy wariancji. Na końcu ustalono modele dynamiki typowe dla wyróżnionych grup regionów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.