Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment in agricultural sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Głównym celem badań było ustalenie przestrzennego zróżnicowania zaangażowania siły roboczej w pracę na rzecz rolnictwa oraz poziomu rozwoju gospodarczego, a następnie określenie siły związku korelacyjnego między produktem krajowym brutto przypadającym na jednego mieszkańca a procentowym udziałem pracujących w rolnictwie.
Celem artykułu jest rozpoznanie poziomu zatrudnienia i wytwarzanej wartości dodanej brutto w rolnictwie na tle pozostałych sektorów gospodarki w państwach Unii Europejskiej. W badaniu zastosowano analizę porównawczą i dedukcję. Wykorzystano dane EUROSTAT z lat 2002 i 2016. "Nadwyżka" zatrudnienia w rolnictwie występująca w państwach postsocjalistycznych w stosunku do średniej UE odpowiada w nich, w przybliżeniu, "niedoborowi" zatrudnienia w usługach. Proces zmian sektorowej struktury zatrudnienia będzie prawdopodobnie warunkowany przez tempo wzrostu zapotrzebowania na usługi, dostosowanie strukturalne dotyczące dopasowania cech ludności rolniczej do zapotrzebowania na siłę roboczą w sektorze usług oraz tempo przekształceń strukturalnych na wsi. (abstrakt oryginalny)
Analizę zatrudnienia w rolnictwie Dolnego Śląska przeprowadzono opierając się na danych statystycznych dotyczących indywidualnych gospodarstw rolnych. W celu określenia stopnia wykorzystania zasobów pracy oszacowano orientacyjny czas pracy w gospodarstwach rolnych. Posłużono się powierzchnią upraw, wielkością pogłowia bydła i trzody chlewnej oraz normatywnymi nakładami pracy.
Celem badań było określenie różnych przyczyn, dla których młodzi producenci rolni rozpoczęli działalność rolną i w jakim stopniu uważają oni za swoje główne zadanie wprowadzanie rolnictwa zrównoważonego oraz ochronę ziemi i jej otoczenia. W Unii Europejskiej liczba zatrudnionych w sektorze rolnym nieprzerwanie maleje. W Polsce prawie 15% aktywnie zatrudnionej populacji pracuje w sektorze rolnym, leśnym i w rybołówstwie. Odsetek ten jest znacznie wyższy od średniej europejskiej, która wynosi około 5%, a na Węgrzech 5.1%. Poza zmniejszaniem się udziału ludzi zatrudnionych w sektorze rolnym, obserwuje się również niski odsetek młodych rolników. W celu zapewnienia wyrównania tego procesu filar rozwoju rolnego wspólnej polityki rolnej UE - strategia "Europa 2020: Inteligentny, zrównoważony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu", będzie oparty na sześciu priorytetach w obszarach agrokultury, leśnictwa i przetwarzania żywności. Młodzi producenci rolni będą odgrywali ogromną rolę, gdyż ich zaangażowanie w sektor rolny jest konieczne dla przyszłości tego sektora. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest analiza zmian ilości i jakości zasobów pracy w rolnictwie woj. dolnośląskiego na tle tendencji krajowych. Materiały i metody: Badania na podstawie danych statystycznych objęły lata 1999-2014 ze wskazaniem perspektywy do 2020 roku. Badania własne przeprowadzone na zbiorowości 282 respondentów w 2013 r. posłużyły ocenie poziomu kultury rolnej. Użyto wskaźników dynamiki i struktury. Wyniki: Wykazano, że w badanym regionie szybciej niż w Polsce wzrastała liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym co prowadziło do zwiększania się zasobu pracy w rolnictwie, a jednocześnie bezrobocia ukrytego. Rolnicy Dolnego Śląska charakteryzowali się wyższym niż średnio w Polsce wykształceniem ogólnym i rolniczym. Nie przekładało się to jednak na wskaźniki przedsiębiorczości. Wnioski: Badania pokazały, że wykształcenie miało duży wpływ na poziom kultury rolnej. (abstrakt oryginalny)
Długoterminowe cele strategiczne UE dotyczące Polityki Rozwoju Terenów Wiejskich na najbliższy planowany okres (2014-2020) to przede wszystkim: konkurencyjność rolnictwa, zrównoważone zarządzanie bogactwami naturalnym i zrównoważony rozwój terytorialny. Dla tej obranej strategii sektor rolny pozostaje elementem kluczowym, jako rozwiązanie problemów, z którymi borykają się tereny wiejskie. W 2012 r. przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców czterech wsi węgierskiego regionu Nógrád. Lokalną ludność zapytano o ocenę swojego statusu ekonomicznego i społecznego, a także o pomysły na dalszy rozwój społeczności, uwzględniając rolę i potencjał rolnictwa. Należy podkreślić kluczową rolę jaką spełnia rolnictwo w rozwiązywaniu problemu zatrudnienia na terenach wiejskich. Podkreślono także funkcje polityki rozwoju tych obszarów, tj. społeczną tradycyjnego rolnictwa opartą na zasobach lokalnych, wspieranie opłacalnych gospodarstw rolnych, rosnące znaczenie dywersyfikacji oraz pracochłonnych produktów o wysokim podatku VAT. (abstrakt oryginalny)
Autorka dokonała próby określenia konkurencyjności zatrudnienia w polskim rolnictwie w stosunku do zatrudnienia w innych działach gospodarki. Pokazała zmiany zatrudnienia w polskim rolnictwie od 2002 roku, liczonego w pełnozatrudnionych jednostkach rodzinnej siły roboczej. Przedstawiła też poziom dochodów rolniczych gospodarstw domowych na tle innych grup społeczno-ekonomicznych. Pozycją konkurencyjną zatrudnienia w rolnictwie analizowała porównując dochody na jednostkę rodzinnej siły roboczej w różnych grupach gospodarstw ze średnią płacą netto w gospodarce.Ponad to, autorka pokazała również inne czynniki konkurencyjności zatrudnienia w rolnictwie.
Badanie dotyczyło liczby ludności, siły roboczej w sektorze rolniczym, produktywności rolnictwa oraz działalności gospodarczej w Libii w latach 1990-2004. Dodatkowo przeanalizowano również rozwój wydajności rolniczej w okresie objętym badaniem. (skróc. oryg. streszcz.)
W dniach 1-2 grudnia 2016 r. w Warszawie odbyło się 160. seminarium Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (EAAE) pt. "Zatrudnienie na wsi a Wspólna Polityka Rolna" ("Rural Jobs and the Common Agricultural Policy"). Organizatorem wydarzenia naukowego był Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Centre for European Agri-Environmental Studies (przy University of Kent, Wielka Brytania). W seminarium uczestniczyło ponad 50 osób z 13 krajów (w tym z USA, Czech, Finlandii, Grecji, Irlandii, Japonii, Kosowa, Niemiec, Polski, Rumunii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). Uczestnicy prezentowali swoje badania w trakcie sesji zarówno plenarnych, jak i panelowych, podczas których łącznie przedstawiono 38 prezentacji (referatów oraz posterów). W ramach seminarium zorganizowano również panel polityczny "Perspektywy pracy na wsi" ("Prospects for Rural Jobs"), który umożliwił dyskusję w szerokim gronie naukowców (europejskich ekonomistów rolnych), polityków oraz przedsiębiorców zajmujących się aspektami zatrudnienia w polityce rolnej, rolno-środowiskowej i rozwoju obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono tendencje zmian populacji rolników oraz gospodarstw o różnym obszarze w UE. Wskazano na różnice w zmianach badanych cech w kilku krajach. Stwierdzono, że dominuje tendencja spadku liczby rolników, a także zmniejsza się liczba gospodarstw poniżej 50 ha, następuje znaczna koncentracja ziemi w gospodarstwach obszarowo dużych. (oryg. streszcz.)
Rolnicy ze średnim lub wyższym wykształceniem rolniczym przejmują gospodarstwa rodzinne najczęściej w formie dziedziczenia. Zamierzeniem autora, było przeprowadzenie analizy procesu obejmowania gospodarstw indywidualnych przez rolników ze średnim lub wyższym wykształceniem oraz analiza czynników ten problem kształtujących. Obejmowanie gospodarstw rodzinnych prze młodych, wykształconych rolników, został opracowany na przykładzie wybranych gospodarstw z Polski północno-wschodniej. Zdaniem autora, dzięki temu opracowaniu, możliwe będzie sprawdzenie, czy jest to trwały proces zmian w gospodarce chłopskiej wynikający z tradycji, czy też koniunktura stworzona przez system bodźców ekonomicznych.
Autorka przedstawił poziom zatrudnienia w rolnictwie polskim przed akcesją w struktury unijne oraz zmiany, które dokonały się w tym obszarze od roku 1996. Dla porównania autorka pokazała także zmiany w zatrudnieniu w rolnictwie takich krajów, jak: Hiszpania, Portugalia czy Grecja, przed i po przystąpieniu do UE.
Celem artykułu była prezentacja ewolucji zatrudnienia w rolnictwie Unii Europejskiej. Zdaniem autorów, znajomość tych zagadnień może być dla Polski źródłem wiadomości w kwestii kierunków i zakresu niezbędnych działań dotyczących wzrostu wydajności pracy oraz zagospodarowania uwalnianych zasobów siły roboczej w perspektywie integracji z Unią Europejską.
14
Content available remote Zasoby pracy w polskim rolnictwie indywidualnym i ich wykorzystanie
75%
Celem artykułu jest określenie zmian liczebności, cech społeczno-demograficznych i aktywności zawodowej populacji związanej z użytkownikiem indywidualnego gospodarstwa rolnego oraz wykorzystania potencjału pracy. Rozpoznano także przeobrażenia w nakładach i stosunkach pracy w rolnictwie indywidualnym oraz czynniki warunkujące zachodzące zmiany. Pracę przygotowano na podstawie wyników panelowych badań terenowych prowadzonych przez IERiGŻ-PIB, głównie z lat 2000, 2005 i 2011. Ankieta obejmowała swoim zasięgiem wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 1 ha UR, będące w dyspozycji osób fizycznych, położone w 76 wsiach z różnych regionów kraju. Miejscowości były dobrane celowo, tak by wielkość badanych gospodarstw była proporcjonalna do rzeczywistej struktury obszarowej indywidualnych gospodarstw rolnych. Każdorazowo badaniem objęto 0,2% faktycznej liczby indywidualnych gospodarstw rolnych, a próbę badawczą w 2011 r. stanowiło 3,3 tys. gospodarstw. Materiał z badań terenowych został uzupełniony o dane GUS. Badania wykazały systematyczne zmniejszanie populacji związanej z użytkownikiem indywidualnego gospodarstwa rolnego, a tempo tego procesu było wyznaczane nie tylko skalą ubytku gospodarstw, ale również migracjami. Nieznacznie zauważalnym symptomom starzenia się towarzyszył wzrost poziomu skolaryzacji i dywersyfikacji aktywności zawodowej ludności rolniczej. Te tendencje skutkowały spadkiem zatrudnienia i profesjonalizacją stosunków pracy w rolnictwie. Jednak nadal ten sektor cechuje nadmierne zatrudnienie i duża skala niewykorzystanych zasobów pracy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie koncentruje się na problemie gospodarstw o mieszanych źródłach dochodów w Polsce i w Niemczech. Autorka wykazuje, że łączenie dochodów jest zjawiskiem powszechnym w krajach Unii Europejskiej. W Niemczech udział dochodów spoza gospodarstwa w dochodach rodzin rolniczych wynosi 43 procent Jednocześnie średni dochód przypadający na członka rodziny rolniczej w Niemczech wyniósł w 1995 roku zaledwie 51 procent przeciętnej podobnych dochodów w całej gospodarce narodowej. Dane te pokazują, że bez dodatkowych dochodów rodziny rolnicze mają trudną sytuację także w krajach o wysokim poziomie rolnictwa.
A high decline in employment was one of the negative consequences of economic transformation in Hungary in the past few decades. The activity of rural population continues to decrease in the EU. Agriculture has a very special role in forming the employment. The aim of the research is to examine chararcteristics, trends, changes of qualification and skills of employees working in Hungarian agriculture in the period from accessing to the EU till nowadays. The education of employees in agriculture despite of distinct improvement is still low. The majority of producers manage their company with only practical experience or even without it. The lack of sufficient expertise makes farmers be less receptive to innovative solutions, insist more on production methods based on their previous experience, thereby inhibiting popularisation of the modern, competitive technologies. For the competitive and efficient agricultural production, the human capital, appropriate skills and educational attainments are essential, they can help the agricultural sector to catch up with the more developed West. (original abstract)
Celem programu jest zmiana struktury zatrudnienia w regionie, polegająca głównie na zwiększeniu zatrudnienia pozarolniczego oraz zmniejszenie bezrobocia. Program zakłada też podniesienie efektywności rolnictwa regionu oraz przystosowanie go do wymagań integracji ze strukturami europejskimi.
Celem referatu jest analiza poziomu zatrudnienia w rolnictwie polskim oraz jego zmian w ostatnich latach, a także ocena wydajności pracy w tym sektorze na tle czynników ją kształtujących. W sposób szczególny zostanie zwrócona uwaga na uzbrojenie techniczne pracy oraz na produktywność ziemi jako na czynniki towarzyszące wzrostowi wydajności pracy. Analiza obejmuje lata 1999-2009 i opiera się na danych GUS z odpowiednich lat.(fragment tekstu)
W wyniku transformacji ustrojowej na Węgrzech zmalała liczba miejsc pracy, co jednocześnie spowodowało znaczący wzrost bezrobocia. Szczególnie na terenach wiejskich ten problem odcisnął swoje piętno w grupie ludności o najniższym wykształceniu. Obecnie, pomimo wyraźnej poprawy sytuacji kwestie te są nadal żywotne. Jednocześnie wdrażane są programy im zapobiegające. Jednym z unikatowych programów przeciwdziałających bezrobociu i wykluczeniu społecznemu na węgierskiej wsi jest Program Gruntów Socjalnych czerpiący z rozwiązań okresu powojennego, a zakładający aktywizację zasobów ludzkich wraz z zagwarantowaniem im minimum socjalnego, przy jednoczesnym wykorzystaniu innych lokalnych zasobów (ziemia, maszyny i urządzenia). W artykule przedstawiono główne założenia tego programu oraz ocenę realizacji jego celów. (abstrakt oryginalny)
Celem opisanych w artykule badań było określenie poziomu zanieczyszczenia powie- :rza grzybami mikroskopowymi w pyłach osiadłych pochodzących z pomieszczeń gospodarskich zebranych z gospodarstw wiejskich znajdujących się na terenie Wielkopolski, pod względem ilościowymi oraz jakościowym. W celu ilościowego Dznaczenia ogólnej biomasy grzybowej zastosowano chemiczną metodę analizy swoistego markera grzybowego, jakim jest ergosterol (ERG)2. Jest on składnikiem ściany komórkowej grzybów i jest stosowany jako wskaźnik zawartości mikoflory w badanym materiale3. Na podstawie morfologii kolonii i preparatów mikroskopowych oznaczono również izolowane rodzaje grzybów mikroskopowych. W pierwszej części artykułu przedstawiono zagrożenia zdrowotne związane z występowaniem mikoflory w środowisku pracy rolników. Następnie opisano metody oznaczania mikoflory w pyłach ze szczególnym uwzględnieniem chemicznej metody analizy zawartości ergosterolu. W ostatniej części przedstawiono wyniki badań własnych dotyczące zawartości ergosterolu w pyłach osiadłych zebranych z pomieszczeń gospodarskich na terenie Wielkopolski. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.