Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment in the banking sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stworzyło polskim fachowcom możliwość pracy w instytucjach unijnych. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest zainteresowany kandydatami, którzy mają doświadczenie pracy w środowisku międzynarodowym. Wśród 1300 pracowników banku jest 160 ekspertów branżowych. Od roku 2004 w EBI pracuje 12 osób z Polski.
Tło makroekonomiczne . Na posiedzeniu w dniu 6 lipca br. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, zgodnie z przewidywaniami rynku , po raz dziesiąty z kolei pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po okresie zacieśniania polityki monetarnej - między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. (gdy stopy procentowe wzrosły o 665 pkt bazowych) - stopa referencyjna wynosi obecnie 6,75 % , stopa lombardowa - 7,25 % , stopa depozytowa - 6,25 % , stopa redyskontowa weksli - 6,8 % , a stopa dyskontowa weksli - 6,85 % . D ecyzje R PP uwarunkowane były głównie poziomem inflacji, która w czerwcu br. wyniosła 11,5 % . Miesiąc do miesiąca ś rednio ceny nie zmieniły się, a roczny wskaźnik znacząco spadł względem maja (13 % ) oraz kwietnia (14,7 %). N a obecn y poziom inflacji istotny wpływ miały w yższe ceny produktów i usług bazowych oraz niższe ceny paliw; kolejny miesiąc z rzędu spadło też tempo wzrostu cen żywności. Optymistycznym akcentem jest spadek inflac ji bazowej (nie uwzględniającej energii, paliw i żywności), wskaźnika pokazującego siłę krajowej presji inflacyjnej, który w czerwcu br. obniżył się z 11,5 % do 11,1 % . Pokazuje to, iż podwyżki cen energii zostały w znacznej części skonsumowane, a p onadto firmy zmuszone są w kształtowaniu cen swych p rodukt ów uwzględniać osłabiony popyt. Niższ e tempo inflacj i , jak też słabnięcie wzrostu gospodarczego (również u głównych partnerów handlowych Polski) , stanowią argumenty dla zwolenników szybkich obniżek stóp procentowych . Zdaniem niektórych przedstawicieli RPP , taka decyzja byłaby możliwa pod warunkiem spadku tempa wzrostu cen do jednocyfrow ego poziomu .
Tło makroekonomiczn e . Oceniając stan koniunktury ogólno gospodarczej , należy w pierwszej kolejności przypomnieć , iż p rodukt k rajowy b rutto niewyrównany sezonowo, czyli w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego, zmniejszył się w II kwartale 202 3 r. realnie o 0,5 % w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku (średnia prognoz zakładała realny spadek o 0,3 % ), wobec wzrostu o 6,1 % w analogicznym okresie 2022 r. W porównaniu do dr u g iego kwartału br. PKB zmniejszył się realnie o 3,7 %. Drugi kwartał 2023 r. jest drugim z rz ę du kwartał e m spadku rocznej dynamiki PKB (w I kwartale PKB zmniejszył się o 0,3 % ) , co świadczy jednoznacznie, iż polska gospodarka znajduje się w recesji (technicznej) . Spadek produktu gospodar ki w II kwartale br. wynika z pogłębieni a się spadk ó w konsumpcji prywatnej z - 2 ,0% r/r do - 2,8 % r /r , jak również z obniżenia poziomu zapasów producentów i ich produkcji ( - 2,7 % r /r ). Gospodarkę nap ędzał gł ó wnie eksport netto, choć ostatnie dane o bilansie płatniczym wskazały na obniżający się wkład eksportu, przy przyśpieszeniu realnego importu. Ta niekorzystna sytuacja jest niewątpliwie skutki em trwającej od kilku lat polityki opierania rozwo ju gospodarczego głównie na pobudzaniu konsumpcji
W IV kwartale 2017 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 29,8 punktu. Wynik ten jest o 21,5 pkt wyższy niż kwartał wcześniej oraz wyższy (o 11 pkt) od przewidywanego przez banki w poprzednim badaniu. Na zwiększenie się wartości wskaźnika wpłynął przede wszystkim wzrost wyniku z działalności bankowej oraz wypracowanego zysku. Również wpływ zatrudnienia okazał się być pozytywny. Spodziewane jest pogorszenie się sytuacji w kolejnym okresie, a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi -14,7 pkt.(fragment tekstu)
W I kwartale 2021 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 5,0 punktów. Jest on o 45,9 pkt wyższy od wartości z poprzedniego kwartału, a od wartości sprzed roku o 26,3 pkt. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęło zwiększenie się wartości sald odpowiedzi na pytania o: wielkość wypracowanego zysku, wynik z działalności bankowej i wielkość zatrudnienia. Spodziewane jest pogorszenie się koniunktury w II kwartale, a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi -29,5 pkt. (fragment tekstu)
W IV kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) spadła , osiągając wysokość-40,9 punktu, o 33,5 pkt niższą od wartości z III kwartału ub.r. i o 34,5 pkt niższą od poziomu sprzed roku. Na spadek wartości wskaźnika wpłynęło obniżenie się zysków banków, pogorszenie się wyników z działalności bankowej oraz spadek wielkości zatrudnienia. Spodziewana jest poprawa sytuacji w I kwartale 2021 r., a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi -23,3 pkt.(fragment tekstu)
W II kwartale 2021 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 10,7 pkt. Jest on o 5,7 pkt wyższy od wartości z poprzedniego kwartału, a od wartości sprzed roku o 58,2 pkt. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęło zwiększenie się wartości salda odpowiedzi na pytanie o wielkość zatrudnienia (zmiana z -25 pkt na 7,1 pkt), co zrekompensowało negatywne zmiany wartości sald odpowiedzi na pytania o wielkość wypracowanego zysku(z 30 pkt na 25 pkt) i o wynik z działalności bankowej(z 10 pkt do 0,0 pkt). Spodziewane jest polepszenie się koniunktury w III kwartale, a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi 8,7 pkt.(fragment tekstu)
W I kwartale 2018 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) zmniejszyła się, osiągając poziom +2,6 punktu. Wynik ten jest o 27,2 pkt niższy od wskazania z poprzedniego kwartału, a zarazem wyższy (o 17,3 pkt) przewidywanego przed kwartałem. Spadek wartości wskaźnika jest skutkiem obniżenia się wartości sald odpowiedzi na pytania o wynik z działalności bankowej oraz o wypracowany zysk. Spodziewane jest polepszenie się sytuacji w sektorze bankowym w kolejnym okresie, a wartość salda przewidywań wynosi 14,7 pkt.(fragment tekstu)
W III kwartale 2019 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) nieznacznie wzrosła, osiągając poziom 12,2 punktu. Wynik ten jest o 0,3 pkt wyższy od wartości z poprzedniego kwartału, a zarazem wyższy, o 1,1 pkt, od wartości prognozowanej przez banki w poprzednim badaniu. Na zwiększenie się wartości IRGBAN wpłynął przede wszystkim wzrost zysku. Spodziewane jest pogorszenie się sytuacji w kolejnym okresie, a prognozowana wartość wskaźnika koniunktury wynosi 7,9 pkt.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2019 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) spadła o 18,6 pkt, osiągając poziom -6,3 punktu. Wynik ten jest o 3,0 pkt wyższy od wartości z czwartego kwartału 2018 r. Na pogorszenie się koniunktury wpłynął przede wszystkim spadek zysków banków. Spodziewane jest pewna poprawa sytuacji w pierwszym kwartale 2020 r., a wartość salda prognostycznego wynosi -0,8 pkt. Należy mieć jednak na uwadze, iż badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym 2020 r., tj. zanim jeszcze rozwinęła się w Polsce epidemia COVID-19. Jej skutki gospodarcze będą zapewne bardziej dotkliwe, niż można było sobie wyobrazić w chwili badania.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2021 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 50 pkt, o 16,7 pkt wyższy od wartości z poprzedzającego kwartału i o 90,9 pkt wyższy od wartości sprzed roku. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęło zwiększenie się wartości sald odpowiedzi na pytanie o wynik z działalności bankowej netto (wzrost z 62,5 pkt do 100 pkt), o wypracowaną wielkość zysku (wzrost z 62,5 pkt do 66,7 pkt) i o zmiany zatrudnienia (z -25 pkt do -16,7 pkt). Wartość wskaźnika prognostycznego na I kwartał 2022 r. wynosi 20 pkt.(fragment tekstu)
W III kwartale 2021 r. w polskiej gospodarce utrzymywało się ożywienie (choć ograniczenia podażowe na wielu rynkach, przede wszystkim przemysłowych i budowlanym, spowodowały osłabienie dynamiki wzrostu). Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach sektora bankowego. Wartość wskaźnika koniunktury w bankowości IRG SGH (IRGBAN) wzrosła o 22,6, osiągając poziom 33,3 pkt. Jest on wyższy o 40,7 pkt od wartości sprzed roku. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęła poprawa wyniku z działalności bankowej netto i wzrost zysku. Spodziewane jest pogorszenie się koniunktury bankowej w IV kwartale; wartość wskaźnika prognostycznego wynosi 0,0 pkt.(fragment tekstu)
Wbrew oczekiwaniom koniunktura w sektorze bankowym uległa pogorszeniu. W I kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) spadła, osiągając poziom - 21,3 punktu, o 14,9 pkt niższy od wartości z poprzedniego kwartału i o 20,4 p kt od przewidywanego przez banki w IV kwartale 2019 r. Na spadek wartości wskaźnika wpłynęło zmniejszenie się wypracowanego zysku, wyniku z działalności bankowej i wielkości zatrudnienia. Spodziewane jest dalsze pogorszenie się sytuacji w kolejnym kwartale , a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi - 34,1 pkt.(fragment tekstu)
Zasadniczy wpływ na koniunkturę w sektorze finansowym w III kwartale 2022 r. miało wydatne natężenie inflacji. We wrześniu jej poziom osiągnął 17,2% r/r, co było najwyższym wynikiem od lutego 1997 r. Eksperci nie widzą szans, aby stopa inflacji mogła w nadchodzących miesiącach obniżyć się i prognozują, że przekroczy w najbliższych miesiącach 20%. Jeszcze poważniej wygląda wymiar tzw. inflacji odczuwalnej, mówiącej o sile, z jaką przeciętne gospodarstwa domowe odbierają wzrost cen. Szacowana jest ona na 30-35%. Wśród źródeł gwałtownego przyspieszenia inflacji wymienia się: pogarszającą się koniunkturę globalną i wpływające na nią utrzymujące się wysokie ceny surowców energetycznych, produktów rolnych i półproduktów, zaburzenia w łańcuchach podaży, konsekwencje wojny w Ukrainie oraz niespójność polityki budżetowej i pieniężnej. Ponad 90% uczestników badania koniunktury finansowej IRG SGH spodziewa się wzrostu stopy inflacji w III kwartale br. Połowa z nich spodziewa się jej wzrostu również w okresie kolejnych 9 miesięcy.(fragment tekstu)
Zasadniczy wpływ na koniunkturę w sektorze finansowym w ostatnim kwartale 2022 r. miała utrzymująca się wysoka inflacja, powodująca pogorszanie się sytuacji finansowej klientów sektora. W październiku 2022 r. roczna stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI, inflacja konsumencka) wyniosła niemal 18%, a w listopadzie 17,5%. Na wysoki poziom inflacji wpłynęły m.in. wzrosty cen: o 109% materiałach grzewczych, 36,8% nośników energii, 22% żywności i 15,5% paliw. W grudniu 2022 r. wskaźnik CPI obniżył się do 16,6% r/r. W porównaniu z listopadem 2022 r. poziom cen wzrósł o 0,2%. Zauważalnemu spadkowi tempa wzrostu cen sprzyja aktualnie umocnienie się kursu złotówki oraz spadek cen opału, ropy naftowej i gazu. Istotną jest ponadto wysoka baza porównawcza z 2022 r. Warto zauważyć, że stopa inflacji w końcu roku mogłaby by niższa, gdyby nie zawyżanie cen paliw w listopadzie i grudniu 2022 r. (w celu złagodzenia podwyżki stawki VAT, która nastąpiła od 1 stycznia br.). Zdaniem ekspertów, szczyt inflacji powinien zostać osiągnięty w I kwartale 2023 r. Główną przesłanką tych opinii jest bariera popytu działająca zbyt słabo, by zapobiec dużym wzrostom cen w wielu obszarach gospodarki. Styczeń 2023 r. to także czas wzrostu cen wielu produktów (wynikającego z wyższych stawek podatków pośrednich: wysokość podatku VAT m.in. na energię elektryczną, paliwa, gaz ziemny, ciepło i nawozy powraca do wcześniejszych, wyższych poziomów), jak też moment aktualizacji polityki cenowej większości podmiotów gospodarczych, podyktowanej rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Ekonomiści spodziewają się wzrostu inflacji w styczniu 2023 r. o ok. 6-8 pkt proc. m/m, a przewidywania co do poziomu inflacji w lutym 2023 r. (w skali roku, czyli w porównaniu z lutym 2022 r.) mówią o ponad 20%. Inflacja bazowa w grudniu 2022 r. okazała się najwyższą od chwili rozpoczęcia jej pomiaru i wyniosła: 17,1% po wyłączeniu cen administrowanych, podlegających kontroli państwa, 15% po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych i 11,5% po wyłączeniu cen żywności i energii. Poziom inflacji bazowej jest o tyle istotny, iż wskazuje na skalę podwyżek cen w obszarach, na które polityka pieniężna i fiskalna państwa mają największy wpływ. Również w przypadku tego wskaźnika prognozy zakładają wzrost jego wartości w kolejnych miesiącach, bowiem wielu przedsiębiorców pomimo spadku cen surowców energetycznych nadal podnosi swe ceny(fragment tekstu)
W drugim kwartale 2022 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze finansowym IRGFIN wyniosła 21,15 pkt, na co złożyła się dodatnia wartość nowego wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym (NKB, 40,63 pkt) i ubezpieczeniowym (KU, 25 pkt), neutralna wartość wskaźnika koniunktury dla rynku kapitałowego (KK, 0,0 pkt) i ujemna wartość wskaźnika koniunktury wśród pośredników finansowych (KP, -20 pkt). (fragment tekstu)
W IV kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) spadła, osiągając wysokość -40,9 punktu, o 33,5 pkt niższą od wartości z III kwartału ub.r. i o 34,5 pkt niższą od poziomu sprzed roku. Na spadek wartości wskaźnika wpłynęło obniżenie się zysków banków, pogorszenie się wyników z działalności bankowej oraz spadek wielkości zatrudnienia. Spodziewana jest poprawa sytuacji w I kwartale 2021 r., a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi -23,3 pkt.(fragment tekstu)
18
61%
Problem wynagrodzeń kadry zarządzającej w bankach (zwłaszcza ich poziom i struktura) był krytykowany w licznych dokumentach regulujących system finansowy w Unii Europejskiej. Niemniej jednak znacznym problemem jest określenie i ujednolicenie elementów wchodzących w skład wynagrodzeń. EBA w licznych dokumentach publikuje dane dotyczące liczby osób wynagradzanych w bankach powyżej 1 mln euro rocznie. W latach 2014-2015 liczba takich osób znacznie wzrosła. Liczba pracowników zatrudnionych w największych bankach działających w Polsce znacznie spadła. Spowodowane jest to bardzo często ewolucją kanałów dystrybucji usług bankowych. W polskim sektorze bankowym w analizowanych bankach najniżej wynagradzani są pracownicy BZ WBK SA (przeciętnie). Największe dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniem prezesa banku a średnim wynagrodzeniem pozostałych pracowników występują w banku Pekao SA. Prezes tego banku w 2016 roku był 82 razy lepiej wynagradzany, aniżeli wynosiło przeciętne wynagrodzenie osób, którymi zarządzał(abstrakt oryginalny)
W II kwartale 2018 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 13,9 punktu. Wynik ten jest o 11,3 pkt wyższy od wskazania z poprzedniego kwartału oraz niższy (o 0,8 pkt) od oczekiwań wyrażonych przez banki w poprzednim badaniu. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęło polepszenie się salda odpowiedzi na pytanie o wynik z działalności bankowej, natomiast wpływ sald dot. wypracowanego zysku oraz zatrudnienia okazał się negatywny. Spodziewana jest poprawa koniunktury bankowej w kolejnym okresie (wartość salda przewidywań wynosi +15,7 pkt).(abstrakt oryginalny)
W I kwartale 2021 r. wartość wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym IRG SGH (IRGBAN) wzrosła, osiągając poziom 5,0 punktów. Jest on o 45,9 pkt wyższy od wartości z poprzedniego kwartału, a od wartości sprzed roku o 26,3 pkt. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęło zwiększenie się wartości sald odpowiedzi na pytania o: wielkość wypracowanego zysku, wynik z działalności bankowej i wielkość zatrudnienia. Spodziewane jest pogorszenie się koniunktury w II kwartale, a wartość wskaźnika prognostycznego wynosi -7,2 pkt.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.