Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energetyka jądrowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W październiku 2007 r. Parlament Europejski przyjął uchwałę stwierdzającą, że energetyka jądrowa jest niezbędna dla Unii. Wiele krajów wznowiło swe programy energetyki jądrowej i przystępuje do budowy nowch elektrowni. Jednakże przeciwnicy energetyki jądrowej twierdzą, że w miarę wyczerpywania zasobów uranu energia potrzebna na uzyskanie uranu będzie szybko rosła, przekraczając energię, którą można uzyskać z rozszczepienia tego uranu w elektrowni jądrowej. W artykule rozpatrzono pełny bilans energetyczny dla górnictwa uranowego, obejmujący nie tylko energię potrzebną na wydobycie rudy i separację uranu, na odsalanie wody morskiej i jej dostarczenie do kopalni i okolicznych osiedli, ale także paliwo potrzebne do przewozu i kruszenia rudy, materiały wybuchowe, chemikalia na ługowanie uranu i energię na rekultywację kopalni po jej zamknięciu. Okazało się, że twierdzenia przeciwników są mylne. Nawet dla kopalni o najniższej zawartości uranu w rudzie, poniżej wskazanego przez przeciwników progu opłacalności energtycznej, energia uzyskiwana z rozszczepienia jest około 70 razy większa od całej energii na cały cykl paliwowy, od wydobycia uranu poprzez budowę elektrowni do jej zamknięcia i unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych. Rudy o niskiej zawartości uranu można wykorzystywać. Jest to wniosek ważny dla Polski - nasze rudy ubogie i uran uzyskiwany jako produkt uboczny np. przy produkcji miedzi mogą zapewnić paliwo dla dużego programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Wzrastające zapotrzebowanie świata na energię, a w szczególności na energię elektryczną wymaga rewizji technologii energetyki jądrowej, jako perspektywicznego źródła energii. W tym kontekście niniejsza publikacja przedstawia analizę, na ile energetyka jądrowa wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz jaki może mieć udział w nim. Wzrastające zapotrzebowanie świata na energię, a w szczególności na energię elektryczną wymaga rewizji technologii energetyki jądrowej, jako perspektywicznego źródła energii. W tym kontekście niniejsza publikacja przedstawia analizę, na ile energetyka jądrowa wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz jaki może mieć udział w nim. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan energetyki jądrowej oraz perspektywy jej rozwoju w krajach członkowskich UE. Za podstawowe kryterium prezentacji przyjęto nastawienie tych krajów do rozwoju energetyki jądrowej, jest ono bowiem bardzo zróżnicowane, co jest efektem oddziaływania czynników ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i politycznych. W szczególności bardzo ważną rolę w kształtowaniu tego nastawienia odgrywają kwestie bezpieczeństwa jądrowego i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Wśród krajów europejskich posiadających elektrownie jądrowe do największych zwolenników rozwoju energetyki jądrowej autor zaliczył Francję, Finlandię, Czechy, Słowację, Litwę, Rumunię, Węgry i Bułgarię, a także Rosję i Ukrainę. Dla części krajów europejskich energetyka jądrowa ma duże znaczenie, aczkolwiek budowa nowych elektrowni jądrowych nie jest planowana lub przesądzona. Do grupy tej należą: Holandia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Z kolei sceptyczne podejście do rozwoju energetyki jądrowej cechuje Niemcy, Belgię i Hiszpanię. W artykule wyszczególniono także grupę krajów, które nie posiadają na swoim terytorium elektrowni jądrowych, jednak dążą do ich wybudowania. Za najbardziej aktywne w realizacji tych dążeń uznano Białoruś, Polskę, Włochy i Turcję. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe uwarunkowania procesu pozyskiwania energii wtórnej, głównie elektrycznej, z uranu. Na wstępie ukazano wielkość oraz geograficzną strukturę eksploatacyjnych zasobów rud uranu w przeliczeniu na czysty pierwiastek. Analizie poddano współczynniki przestrzennej koncentracji zasobów złóż, stanowiących podstawę do oceny zagrożenia dostaw uranu na rynki międzynarodowe w wyniku monopolizacji eksportu przez zmowę niewielkiej grupy dostawców. Scharakteryzowano proces pozyskiwania rud uranu ze złóż oraz głównych producentów uranu naturalnego. Po stronie popytowej przeanalizowano udział zużycia uranu w całkowitym zużyciu energii pierwotnej w świecie a następnie przedstawiono ranking państw - głównych użytkowników uranu(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie kompleksowego podejścia do zagadnień bezpieczeństwa w obecnie eksploatowanych i nowo projektowanych elektrowniach z reaktorami jądrowymi. W artykule przedstawiono zasadę działania EJ oraz koncepcję "obrony w głąb", która ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia promieniotwórczych produktów reakcji rozszczepienia paliwa jądrowego. Przedstawiono przyczyny, przebieg oraz skutki wybranych awarii elektrowni jądrowych, które w najistotniejszym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa energetyki jądrowej. Wzrost bezpieczeństwa reaktorów jądrowych zasadniczo odbywa się poprzez rozwój narzędzi i kodów obliczeniowych, różnorodności oraz zwielokrotnienia stosowanych układów bezpieczeństwa. W pracy omówiono zasadę działania wybranych układów bezpieczeństwa oraz narzędzi do symulacji przebiegów oraz skutków awarii projektowych reaktorów jądrowych. Dodatkowo w pracy przedstawiono wyniki symulacji uwolnienia materiału promieniotwórczego z reaktora jądrowego typu AP1000, zlokalizowanego na polskim wybrzeżu. Otrzymane przewidywane wielkości zachorowań oraz śmiertelności spowodowanych chorobami nowotworowymi zostały porównane z naturalnymi wielkościami występującymi w województwie pomorskim. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że energetyka jądrowa jest jedynym źródłem wytwarzania energii elektrycznej, w którym kompleksowo rozwiązano zagadnienia bezpieczeństwa od projektowania przez eksploatację, aż do jej likwidacji. Z przeprowadzanych obliczeń wynika, że w przypadku jednej z najpoważniejszych awarii projektowych, jaka mogłaby wystąpić w EJ, zachorowalność na choroby nowotworowe wywołane uwolnieniem materiału promieniotwórczego jest mniejsze niż obecna występująca w województwie pomorskim. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w UE po katastrofie w Fukushimie
61%
Awaria elektrowni w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 r. na prawie dwadzieścia lat osłabiła zainteresowanie pozyskiwaniem energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej, opóźniając w ten sposób rozwój tej dziedziny. Pomimo skutków tej katastrofy, w sytuacji dużego uzależnienia surowcowego Unii Europejskiej, kraje członkowskie powróciły do dyskusji o przyszłości energetyki jądrowej w kontekście jej roli w całokształcie mixu energetycznego, europejskiej polityki energetycznej oraz potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych. Katastrofa nuklearna w elektrowni w Fukushimie mająca miejsce w marcu 2011 roku na nowo przywołała dyskusję w Unii Europejskiej na temat wykorzystania energii nuklearnej w krajowych bilansach energetycznych. Pojawiły się pytania, które wywołały wątpliwości w dotychczasowo obranych założeniach krajowych polityk energetycznych: jak poważne mogłyby być konsekwencje tej katastrofy, gdyby to się zdarzyło w kraju słabiej przygotowanym do radzenia sobie z następstwami katastrofy, czy wszystkie reaktory znajdujące się na terenie UE są bezpieczne, czy warto może przeorientować krajowe systemy energetyczne na mniej kontrowersyjne źródła energii takie jak odnawialne źródła energii? Artykuł ma na celu przedstawienie perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Unii Europejskiej po katastrofie w Fukushimie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuację w elektroenergetyce Polski, która doprowadziła do przyjęcia przez Rząd RP opcji energetyki jądrowej. Na tle sytuacji w krajach europejskich zaprezentowano zapotrzebowanie na energię elektryczną Polski w odniesieniu do Produktu Krajowego Brutto. Wykazano, że rozwój ekonomiczny Polski musi doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Przyrost ten spowoduje wzrost zapotrzebowania na surowce energetyczne. Wybór technologii wytwarzania energii elektrycznej w przyszłości jest ograniczony przez przyjęte w Unii Europejskiej normy ochrony środowiska oraz prognozowane ceny i dostępność surowców energetycznych. W tej sytuacji możliwym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa. Przedstawiono nowoczesne rozwiązania elektrowni jądrowych zbudowanych, gotowych do budowy lub będących w trakcie prac konstrukcyjnych, zasoby paliw jądrowych oraz prognozowane na 2010 rok koszty wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, węglowych i gazowych. Przedstawiono przyszłościowe rozwiązania reaktorów jądrowych, w których zwiększono wykorzystanie paliwa jądrowego, generację energii elektrycznej z większą efektywnością oraz zasilanie energią cieplną procesy chemiczne np. wytwarzanie wodoru. Przedstawiono również technologie i ekonomikę gospodarki wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi oraz koncepcję transmutacji jądrowej długożyciowych izotopów w wypalonym paliwie jądrowym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten opisuje generowanie grupowych danych jądrowych takich jak: grupowe przekroje czynne i parametry charakteryzujące kinetykę reaktora, za pomocą metody Monte Carlo (MC) w oparciu o program komputerowy SERPENT. Obliczenia prowadzone są na podstawie projektowanego modelu Europejskiego Reaktora Chłodzonego Sodem (European Sodium Cooled Fast Reactor ESFR), rozwijanego w ramach 7-go Projektu Ramowego CP-ESFR. Wygenerowana baza stałych służy do przeprowadzania analizy stanów awaryjnych, bazując na sprzężeniu przestrzennej kinetyki neutronowej z termo-hydraulicznym modelem. Symulacja taka jest wykonywana za pomocą programu TRACE/PARCS. W celu zapewnienia poprawnności obliczeń wymagany jest zoptymalizowany schemat modelowania. Praca przedstawia testy i weryfikacje obliczeń przeprowadzonych za pomocą programu PARCS wraz z użytymi danymi jądrowymi wygenerowanymi w programie SERPENT. W celu konwersji danych, zostało rozwiniętych kilka skryptów przetwarzających. Przedstawione rezultaty potwierdzają skuteczność obranej metody i przydatność programów do tego typu działań. Otrzymane wyniki pokazują zadowalającą zgodność pomiędzy obliczeniami wykonanymi w programie PARCS wykorzystującym dane przygotowane programem SERPENT, a pomiędzy rezultatami referencyjnymi otrzymanymi metodą MC. (abstrakt oryginalny)
Energetyka jądrowa odgrywa istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w UE. Łączy atrybuty ekologiczne i ekonomiczne, tj. ogranicza zależność od paliw kopalnych oraz pozwala uniknąć emisji do atmosfery olbrzymich ilości dwutlenku węgla rocznie. Największym wyzwaniem dla unijnego przemysłu energetyki jądrowej jest starzenie się floty reaktorów jądrowych. Dlatego też, jeśli UE chce utrzymać dotychczasowy potencjał energetyki jądrowej, państwa członkowskie muszą podjąć znaczące inwestycje mające na celu zrównoważenie dostaw mocy, które zostaną utracone z zamykanych wyeksploatowanych elektrowni. W długoterminowej perspektywie zastąpienie energii jądrowej energią odnawialną byłoby niekorzystne, albowiem oznaczałoby utrzymanie dużego udziału paliw kopalnych w bilansie energetycznym UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecny stan energetyki jądrowej w Unii Europejskiej. Omówiono najważniejsze typy reaktorów jądrowych, przedstawiono rys historyczny dotyczący początków tworzenia się energetyki jądrowej w Europie oraz scharakteryzowano poszczególne państwa pod względem rozwoju tej dziedziny gospodarki. Wskazano też kraje wydobywające największą ilość uranu w świecie. Ze względu na obecny trend występujący w polityce energetycznej Unii Europejskiej Polska będzie musiała w najbliższym czasie dołączyć do krajów wytwarzających energię elektryczną również z atomu. Powinno się tak stać nie tylko ze względów bezpieczeństwa energetycznego lecz również z powodu konieczności dotrzymania odpowiednich limitów emisji gazów cieplarnianych, co w przypadku produkcji energii wyłącznie z węgla, będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
Lithuania is one of 32 countries using nuclear power in the world. Lithuania possess the Ignalina Nuclear Power Plant (INPP) with two reactors, each with a capacity of 1500 MW, which are the largest nuclear power units in the world. These reactors are of RBMK1 construction, which in Western countries is considered in principle unsafe due to technological shortcomings. It is not possible to construct a protective shield, which is common to most Western nuclear power reactors, also RBMK reactors are of the same construction as the Chernobyl Nuclear Power Plant reactors. Due to safety reasons, the European Union has demanded the decommissioning of the Ignalina Power Plant as a condition for Lithuania joining the EU. May 2000 the Parliament of Lithuania adopted the Law on the Decommissioning of Unit 1 at INPP. The błock has to be decommissioned by 2005. The destiny of the 2nd reactor at INPP, as well as the futurę of Lithuania as a country using nuclear power should be decided by the Lithuanian government during 2002. 1 RBMK is a pressurised water reactor with individual fuel channels and using ordinary water as its coolant and graphite as its moderator. The closing of the nuclear reactor implies technical, environmental, social and economic problems. One of these problems is nuclear waste management. This is a long - term process, involving social and Financial resource planning, as well as high - level technical Solutions.(fragment of text)
Celem artykułu jest omówienie publikacji Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej, pt. "Zarządzanie projektami elektrowni jądrowych", która przedstawia ważne aspekty w zarządzaniu projektami w energetyce jądrowej. Ponadto została omówiona specyfika zarządzania projektami w energetyce jądrowej. W artykule przedstawiono również dedukcyjną metodę wnioskowania naukowego. Publikacja zawiera informacje na temat wdrożenia ram zarządzania projektami w ramach projektów jądrowych. Jest ukierunkowana na zwiększenie zdolności państw do planowania i wdrażania programów energetyki jądrowej. Tworzenie ram związanych z zarządzaniem projektami może doprowadzić do wspólnego pozyskiwania doświadczenia z wybranymi procesami, efektywniejszego ich wykorzystywania oraz wprowadzania na bieżąco usprawnień. Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania musi być zintegrowane z systemem zarządzania korporacyjnego organizacji, środowiskiem, w którym zachodzą wszystkie procesy i procedury projektowe. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej metodyki i korzystanie z właściwych wytycznych, które pokazują, jak powinno się zarządzać projektami. Specyfika technologii jądrowej i zarządzania projektami jądrowymi to dostarczenie nie tylko gotowego obiektu, lecz także zrównoważonego rozwiązania, które może być zarządzane przez cały cykl życia projektu przy zaangażowaniu innych interesariuszy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania jednego z organów doradczych centralnych organów administracji rządowej, tj. Rady do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej działającej przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki, naczelnym organie dozoru jądrowego w Polsce, właściwym w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określonym ustawą Pr. atm. Artykuł przedstawia założenia funkcjonowania Rady jako organu doradczego organu dozoru jądrowego w oparciu o prawo międzynarodowe i europejskie oraz poglądy doktryny prawa energii jądrowej. Ważną rolę w odniesieniu do Rady spełniają akty soft law, w szczególności tzw. standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA safety standards). Mimo że nie mają mocy wiążącej, stanowią wartościowy i obszerny zbiór zaleceń wspomagających działalność prawodawczą na poziomie regionalnym i krajowym. Celem opracowania jest również krytyczna analiza nowelizacji Prawa atomowego (Pr. atm.) z 2016 r. w części odnoszącej się do zmian przeprowadzonych w zakresie sposobu kształtowania składu Rady. (abstrakt oryginalny)
Obecnie stosowane technologie w energetyce jądrowej wykorzystują głównie, jedyny występujący w przyrodzie, izotop rozszczepialny - U235. W naturalnym uranie izotop ten stanowi 0,72% ogólnej masy uranu. Pozostała część to nierozszczepialny neutronami termicznymi izotop U238. Wprawdzie niewielka ilość tego izotopu, pod wpływem neutronów, ulega przekształceniu w rozszczepialny izotop Pu239, ale w rezultacie tylko około 1% wydobywanego ze środowiska uranu ulega rozszczepieniu i jest wykorzystywana do wytwarzania energii. Reszta idzie do odpadów. Jest to rozrzutna gospodarka tym surowcem energetycznym. Możliwość wykorzystania nierozszczepialnego izotopu U238 do wytwarzania rozszczepialnego izotopu Pu239 i Pu241 zwiększy zasoby energetyczne uranu ponad pięćdziesiąt razy. Jeszcze większe zasoby energetyczne są zawarte w torze. Pod wpływem neutronów powstaje z toru rozszczepialny izotop U233. Wykorzystanie toru jako materiału paliworodnego pozwoli zwiększyć zasoby energetyczne paliw jądrowych ponad stukrotnie w porównaniu do zasobów uranu wykorzystywanych w obecnych technologiach. Wykorzystanie zarówno U238 jak i Th232 w energetyce jądrowej wymaga zastosowania nowych technologii reaktorów energetycznych - reaktorów, w których przeprowadzano by procesy jądrowe wytwarzające z materiałów paliworodnych paliwo jądrowe. Są to w przypadku wykorzystania U238 reaktory powielające na neutronach prędkich - FBR (Fast Breeder Reactor). W przypadku wykorzystania toru procesy te mogą być prowadzone w odpowiednio przystosowanych do tych celów reaktorów wykorzystujących neutrony termiczne: lekkowodnych (PWR i BWR), reaktorach ciężkowodnych (PHWR-CANDU) oraz w budowanych obecnie reaktorach wysokotemperaturowych. W pracy przedstawiono podstawowe informacje o reakcjach jądrowych prowadzących do uzyskania izotopów rozszczepialnych w procesie naświetlania toru neutronami w reaktorze energetycznym, własności tych izotopów jako paliwa jądrowego, wykorzystanie toru w cyklach paliwowych reaktorów energetycznych oraz zalet i utrudnień w realizacji tego zamierzenia. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia różne warianty harmonogramu budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Przedstawiono wszystkie zadania niezbędne w procesie przygotowania a następnie realizacji inwestycji. Szczególnie dokładnie rozpatrzono procedurę stanowienia Prawa Atomowego poczynając od analizy legislacji zagranicznych, po przez działania rządu, prace Sejmu i Senatu a kończąc na decyzji Prezydenta. Rozpatrzono trzy scenariusze procesu legislacyjnego. Prezentowana analiza wskazuje, że nawet w przypadku sprawnego i szybkiego procesu legislacyjnego budowy pierwszego bloku nie uda się sfinalizować szybciej niż w 15 lat to znaczy w roku 2023. Zamieszczone w pracy harmonogramy mogą służyć do kontroli postępu prac w oficjalnym, rządowym Programie Budowy Elektrowni Jądrowych w Polsce ogłoszonym 11 sierpnia 2009 r. [1]. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Energy security in Poland - transformation and role of nuclear energy
61%
Currently, Poland is facing the challenge of energy transformation towards a zero-emissional energy system. In this article author presents basic assumptions of Poland's energy security system. Moreover, a particular focus is set on replacement of coal power plant, which are currently a fundament of Polish electricity production system. Therefore, in this article is examined a several aspects of transformation of national energy mix with analise of nuclear energy as a potentially significant part of future energy security fundament. This article also presents the possibilities of implementing various types of nuclear power facilities, as well as de lege lata and de lege ferenda postulates in the Polish nuclear law. (original abstract)
W artykule omówiono główne konsekwencje przyjęcia pakietu energetyczno-klimatycznego dla polityki energetycznej w Polsce. Szczególny nacisk położono na przedstawienie czynników, które w dominującym stopniu mogą wpłynąć na wprowadzenie energetyki jądrowej do krajowego sektora energii. Artykuł zawiera także omówienie oczekiwań społecznych w stosunku do energetyki jądrowej, a także charakterystykę jej zalet i wad tego źródła energii. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
61%
Rozwój energetyki jądrowej w Polsce wiąże się z kwestią podstawowych regulacji prawnych umożliwiających podjęcie wstępnych działań inwestycyjnych, budowę oraz uruchomienie pierwszego bloku jądrowego. Istnieją dwa poglądy dotyczące sposobu rozwiązania problemów prawnych. Jeden z nich sugeruje uchwalenie zespołu nowych aktów regulujących kompleksowo sprawy energetyki jądrowej. Według drugiego poglądu w Polsce istnieją już odpowiednie ustawy i przepisy dotyczące technik nuklearnych. Odnoszą się one np. do działania Państwowej Agencji Atomistyki lub do sposobu postępowania z materiałami radioaktywnymi. Zgodnie z tym poglądem należy zatem istniejące przepisy jedynie odpowiednio uzupełnić i uszczegółowić. Niezależnie od przyjętego sposobu działania bardzo istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej pozycji dozorowi jądrowemu i radiologicznemu. Dozór taki najlepiej byłoby ustanowić na bazie mającej długoletnie doświadczenie Państwowej Agencji Atomistyki. Organ ten winien mieć całkowitą swobodę działań nadzorczych i kontrolnych, a przede wszystkim powinien być instytucją w pełni niezależną, niezwiązaną z inwestorem czy eksploatatorem elektrowni. Byłoby rzeczą korzystną wzorowanie się tu na metodyce postępowania przyjętej w krajach europejskich rozwijających z powodzeniem energetykę jądrową, np. Francji lub Finlandii. (fragment tekstu)
19
Content available remote Promocja energetyki jądrowej w województwie zachodniopomorskim
61%
Energetyka jądrowa jest ważnym elementem przyszłości energetyki europejskiej. Polska podjęła to wyzwanie, planując budowę do roku 2020 dwóch elektrowni jądrowych. Województwo zachodniopomorskie jest przygotowane do budowy elektrowni jądrowej nie tylko pod względem lokalizacyjnym, lecz również pod względem odpowiedniej koncepcji. Energetyka jądrowa jest ekonomicznie uzasadniona i sama jest w stanie bronić swojej pozycji na rynku energii elektrycznej. Niemniej promowanie energetyki jądrowej połączone ze wszechstronną informacją spełnia ważną rolę w budowaniu świadomości zarówno społecznej, jak i gospodarczej. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego odniósł sukces w promocji energetyki jądrowej w regionie. (tekst z oryginału)
Celem opracowania jest omówienie uwarunkowań budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, co może przyczynić się do modernizacji krajowego sektora energii, wypełnienia zobowiązań międzynarodowych kraju, poprawy konkurencyjności gospodarki, a w konsekwencji do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dla realizacji tego celu przedstawiono współczesne rozumienie istoty bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz omówiono uwarunkowania rozwoju energii atomowej na świecie. Szczególny nacisk położono na omówienie nastawienia społeczeństwa do tego źródła energii po katastrofie w japońskiej elektrowni w Fukushimie. Podkreślono, że po katastrofie, mimo obaw związanych z ryzykiem ewentualnej katastrofy, w wielu krajach rozbudowuje się potencjał elektrowni atomowych, co przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności ich gospodarek. Wskazano, że duży wpływ na poparcie społeczne dla energetyki jądrowej w poszczególnych krajach ma kwestia odległości kraju od miejsca katastrofy, zależność mediów od instytucji państwowych oraz istniejący udział energetyki jądrowej w bilansie energetycznym kraju. Rozważania te były podstawą do analizy perspektyw budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Zgodnie z aktualnymi prognozami pierwsza elektrownia atomowa zostanie uruchomiona w 2024 r., co oznacza czteroletnie opóźnienie w porównaniu do założeń obowiązującej polityki energetycznej państwa. Opóźnienie to utrudni modernizację krajowego sektora energii oraz ograniczy możliwość poprawy konkurencyjności krajowej gospodarki. Przewiduje się, że realizacja tej inwestycji będzie wspierana ze środków budżetu państwa, co ułatwi jej sfinansowanie. Należy podkreślić, że budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce jest zgodna z oczekiwaniami społecznymi dotyczącymi zmiany struktury źródeł energii pierwotnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.