Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 419

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energia elektryczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
|
|
nr 42
24
Giełda Energii Elektrycznej będzie miejscem, gdzie będzie można sprzedawać jej nadwyżki. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przestaną być monopolistami po rozwiązaniu problemu długoterminowych kontraktów poprzez przekazanie ich spółkom dystrybucyjnym, udostępnienie większej liczbie odbiorców lub zamianę na obligacje. Przetarg na prowadzenie takiej giełdy wygrało utworzone przez Elektrim konsorcjum.
|
1996
|
nr 4
9-11
Są to trzy krótkie artykuły (tego samego autora), w których omówiono politykę energetyczną UE. Największe zaniepokojenie przedstawicieli UE budzi wysoki stopień zależności od energii jądrowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
3
80%
|
|
nr 2
110-119
Zaproponowano technologię wytwarzania prądowych złączeń stykowych z brzegów nadprzewodnego kabla, jako jednego z najważniejszych części systemu magnetycznego w termojądrowym reaktorze. Jest to problem aktualny dla współczesnej światowej energetyki. Technologię tą można realizować przez promieniowe obciskanie cienkościennej rurki metalowej na pakiet przewodników. Optymalizacją jest zapełnienie różnych profili drutem o okrągłym przekroju. Obliczono geometryczne charakterystyki niebezpiecznego poprzecznego przekroju (rozłączony pierścień) cienkościennej rury osłabionej przez wykrój wycinkowy. Przeprowadzono porównawcze obliczenie wytrzymałości jednolitej i osłabionej rury w trakcie podłużnego ściskania i poprzecznego zginania. Zamodelowano proces promieniowego obciskania cienkościennej powłoki cylindrycznej z drucianym pakowaniem, skąd wynika konieczność użycia nieliniowej teorii dla obliczeń. Rozpatrzono sprężyste współdziałanie drutów (równolegle rozmieszczonych cylindrów), pomiędzy którymi występują powierzchnie stykowe o kształcie prostokątnym. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4, CD 2
5502-5511
W artykule opisano koncepcję modernizacji napędu elektrycznego wózka platformowego (rysunek 1) zasilanego z baterii trakcyjnej. W starym rozwiązaniu napędu, znanym od kilkudziesięciu lat, stosowano jeden lub dwa silniki szeregowe prądu stałego. Rozwiązanie to charakteryzuje się bardzo niską sprawnością, zwykle poniżej 80 % oraz wysokimi kosztami obsługi technicznej, wynikającymi z konieczności remontów i napraw komutatora mechanicznego i szczotek w silniku. W celu podniesienia sprawności napędu oraz zmniejszenia czasu i kosztów obsługi technicznej wózków, zaproponowano nowe rozwiązanie napędu elektrycznego, w którym zastosowano wysokosprawny silnik synchroniczny z magnesami trwałymi zagłębionymi (ang. skrót IPMSM od Interior Permanent Magnet Synchronous Motor) z wirnikiem wewnętrznym i uzwojeniem twornika rozłożonym quasi-sinusoidalnie. W silnikach IPMSM nie występuje komutator mechaniczny i szczotki. Silnik IPMSM jest zasilany z nowoczesnego falownika energoelektronicznego, dedykowanego do zastosowań w pojazdach elektrycznych lub hybrydowych. W artykule opisano w skrócie konstrukcję prototypowego silnika IPMSM oraz zamieszczono podstawowe dane techniczne, wyniki badań laboratoryjnych oraz mapy sprawności zmodernizowanego napędu elektrycznego wózków platformowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Restrukturyzacja sektora elektroenergetycznego w Polsce
80%
Produkcja i handel energią elektryczną są działaniami obarczonymi dużym ryzykiem. Zmienność cen, która jest pochodną struktury rynku energii, wpływa równocześnie na przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą, jak i wytwarzaniem energii elektrycznej. Dla rynku energii elektrycznej nie ma alternatywy, tak jak w przypadku rynków kapitałowych, gdzie inwestowane środki finansowe mogą zostać przeniesione na inne rynki.(fragment tekstu)
Gazowe silniki kogeneracyjne znajdują zastosowanie w układach kogeneracyjnych (CHP - ang. Combined Heat and Power), które charakteryzują się skojarzonym wytwarzaniem dwóch rodzajów energii np. elektrycznej i ciepła. Wytwarzanie energii w skojarzeniu pozwala na oszczędność blisko 37% energii pierwotnej względem produkcji rozdzielonej. Do zalet układów kogeneracyjnych zalicza się dodatkowo stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne, ograniczenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska oraz zmniejszenie strat związanych z przesyłaniem energii na duże odległości, ponieważ kogeneracja należy do zbioru źródeł rozproszonych. Walory ekonomiczne i ekologiczne, a dodatkowo wysoka sprawność wytwarzania w skojarzeniu powoduje, że kogeneracja jest stosowana na zachodzie Europy u takich odbiorców jak: elektrociepłownie, szpitale, obiekty oświaty, biurowce, hotele, ośrodki sportowe, osiedla mieszkaniowe, oczyszczalnie ścieków, kopalnie oraz w zakładach przemysłowych branży spożywczej i chemicznej. Dobór jednostki skojarzonego wytwarzania energii jest zadaniem złożonym z uwagi na występujące zmienne zapotrzebowanie na ciepło (w szczególności w elektrociepłowniach zawodowych). Dodatkowo do podstawowych parametrów technicznych jednostek CHP decydujących o wyborze zaliczyć można sprawność zależną od chwilowej mocy cieplnej i elektrycznej, której wartość rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem mocy cieplnej i elektrycznej. W pracy przeanalizowano wpływ kryterium maksymalnego zysku, minimalnej emisji substancji szkodliwych dla środowiska oraz prostego czasu zwrotu na dobór jednostki skojarzonego wytwarzania energii przy wykorzystaniu metod SMART i SAW - będących narzędziem optymalizacji wielokryterialnej. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera rozważania dotyczące sposobu szacowania zmienności i ryzyka cen energii elektrycznej, w których odnotowano ujemne wartości. Do oceny zmienności cen wykorzystano przyrosty absolutne i względne wraz z drobną modyfikacją. Dla wybranych sposobów przekształceń cen energii elektrycznej wyznaczono miary zmienności i zagrożenia zmiany ceny energii elektrycznej. W oparciu o uzyskane wyniki podjęto próbę oceny wrażliwości ryzyka na wybrany sposób różnicowania cen w przypadku jedno- i wielowymiarowym. Analiza empiryczna została przeprowadzona na bazie notowań cen energii elektrycznej z rynków dobowo-godzinowych: Nord Pool, EEX, OTE oraz TGE.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Comprehensive Check Measurement of Key Parameters on Model Belt Conveyor
80%
W artykule opisane zostały kompleksowe pomiary charakterystycznych parametrów które były realizowane na modelu przenośnika taśmowego. Głównym celem było wykonanie i połączenie pomiarów energii elektrycznej w napędach przenośników taśmowych pracujących w czeskich kopalniach odkrywkowych, z pomiarami innych wielkości fizycznych aby uzyskać w ten sposób obraz ich wzajemnych związków i otrzymanych wielkości. Artykuł zawiera krótki opis i wyniki pomiarów na eksperymentalnym modelu przenośnika w zamkniętym obiegu transportu materiału. (abstrakt oryginalny)
Ratyfikacja przez Polskę w 1995 roku Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz przyjęcie decyzją Rady Unii Europejskiej z 25 kwietnia 2002 roku Protokołu z Kioto do tejże konwencji (która to decyzja obowiązuje także Polskę po jej przystąpieniu do Unii)1 spowodowały, że państwa-sygnatariusze obu dokumentów m.in. zobowiązały się do zredukowania do końca 2012 roku emisji gazów cieplarnianych [zwanych dalej: GHG]. Protokół z Kioto zobowiązuje Polskę do redukcji do końca 2012 roku emisji GHG o 6% w stosunku do poziomu z 1990 roku. Wewnętrzne regulacje UE narzucają jeszcze większe normy redukcji GHG. Do 2020 roku kraje członkowskie UE mają łącznie zredukować poziom emisji GHG o co najmniej 20% w stosunku do roku 19902. Jest to wprawdzie cel indykatywny (jego osiągnięcie nie jest obowiązkowe), ale brany pod uwagę przy decyzjach Komisji, np. obniżających krajowe plany przydziału uprawnień do emisji CO. (fragment tekstu)
Jedną z najistotniejszych cech procesu obciążenia mocą elektryczną jest jego wielookresowa zmienność: dobowa, tygodniowa, sezonowa. Uwzględniając tę właściwość, w artykule zaproponowano wykorzystanie wielosezonowych modeli ARIMA do prognozowania obciążeń mocą elektryczną. Przedstawiono zatem metodykę budowy takich modeli oraz ich wykorzystanie do prognozowania jednowymiarowych szeregów czasowych. Opisano i przedyskutowano kolejne etapy tworzenia modelu wielosezonowego: analizę dostępu szeregu czasowego, transformację danych, identyfikację potencjalnych modeli, estymację parametrów modeli oraz wybór modelu optymalnego. Przeprowadzono dyskusję wyboru modelu oraz dokonano jego sprawdzenia diagnostycznego. Tak wybrany model był podstawą obliczenia prognozy obciążenia mocą elektryczną wybranego obszaru. (fragment tekstu)
Analiza kanoniczna jest uogólnieniem analizy regresji wielu zmiennych. Metoda ta jest wykorzystywana do badania zależności między dwoma zbiorami zmiennych poprzez liniowe przekształcenie zmiennych pierwotnych w nowe wektory zmiennych kanonicznych. Oprócz wielowymiarowych szeregów przekrojowych analiza kanoniczna jest stosowana dla danych przekrojowo-czasowych. (fragment tekstu)
12
Content available remote Vector Autoregressive Models on the Polish Electric Energy Market
80%
In this article the relation between three whole-day markets from Polish electric energy market was presented. Vector Autoregressive models of prices and volumes of electric energy from the Day Ahead Market (DAM), the Internet Electricity Trading Platform (IETP), and Balance Market (BM) were applied to describe similarities and dependence between them.(original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie zasad funkcjonowania rynku terminowego energii elektrycznej oraz instrumentów na nim oferowanych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie stanu polskiej energetyki w latach 2008- -2017 oraz perspektyw rozwoju, skupione na wybranych jej aspektach. Analizie poddano potencjał mocy wytwórczych i strukturę elektrowni w omawianych latach. Potwierdzony został spadek znaczenia paliw kopalnych oraz zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zaprezentowano zużycie energii w odniesieniu do grup jej konsumentów, zwłaszcza gospodarstw domowych. Badanie oparte zostało na zestawieniach liczbowych w latach, w wartościach bezwzględnych i względnych (procentowych: zmiany wartości rok do roku oraz porównanie wielkości pierwszego i ostatniego roku analizy). Ponadto przedstawione zostały elementy krajowej i międzynarodowej polityki energetycznej dla Polski oraz działania zmierzające do osiągnięcia zakładanych celów w przyszłości. W opracowaniu wykorzystano krajowe oraz międzynarodowe raporty nt. rynku energetycznego w Polsce, dane GUS i BDL, strategie krajowe i międzynarodowe oraz literaturę przedmiotu(abstrakt oryginalny)
Każda organizacja chcąca funkcjonować na konkurencyjnym rynku dóbr i usług musi posiadać niezbędne kompetencje, które umożliwią jej prowadzenie biznesowej działalności. W przypadku ich braku bądź słabości tych posiadanych przedsiębiorstwa świadomie decydują się nabywać je od firm komplementarnych do nich, nawet od tych będących ich rynkowymi konkurentami, w efekcie często zawiązując z nimi nietypowe relacje koopetycji - jednoczesnej współpracy i konkurencji. Pogłębione badania jakościowe przeprowadzone na próbie 14 związków koopetycyjnych firm z polskiej branży elektroenergetycznej jednoznacznie wykazały, że właśnie u ich podstaw w latach 2010-2011 leżała komplementarność kompetencyjna koopetytorów, która stanowiła warunek konieczny dla zaistnienia koopetycji pomiędzy nimi.(abstrakt oryginalny)
Technika świetlna związana z diodami LED coraz mocniej wkracza w nasze życie. Jest ona coraz bardziej doskonalsza, a jej postęp w ostatnich latach jest bardzo intensywny. Niedawno jasność diod LED była na tyle niska, że wykorzystywano je wyłącznie do sygnalizacji pracy urządzeń oraz do delikatnego oświetlenia nastrojowego. Dziś stosuje się je jako, oświetlenie domu, biura, ulicy. Diody LED w przyszłości wyprą tradycyjną technikę oświetleniową a w szczególności żarówki i świetlówki. Źródła światła oparte od diody LED są dziś powszechnie stosowane w technice oświetlenia estradowego, telewizyjnego i dekoracyjnego podświetlenia budynków zabytkowych. Tak powszechne stosowanie tych źródeł światła wynika z parametrów świetlnych a w szczególności z ich sprawności i żywotności. Postęp technologiczny jaki dokonał się w produkcji półprzewodnikowych źródeł światła, spowodował że stały się one najbardziej ekonomicznymi źródłami światła. Coraz większe moce modułów LED pozwoliły na ich zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Ekonomiczność zastosowania tych źródeł światła związana jest z ich żywotnością. Na żywotność tych źródeł światła największy wpływ ma napięcie zasilające oraz temperatura pracy diody LED. W pracy przeprowadzono analizę kilku parametrów charakterystycznych dla diod LED. Badania zostały przeprowadzone dla tradycyjnych źródeł światła oraz lamp LED w obudowie z gwintem E27. Zmierzono wpływ napięcia zasilania na takie parametry jak: prąd zasilania, strumień świetlny, skuteczność świetlną, temperatura obudowy oraz współczynnik mocy cosØ.(abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy zajęli się problemem projektowania układu ogrzewania w hali spedycyjnej. We względu na specyfikę obiektów wielkokubaturowych zapewnienie w nich warunków komfortu cieplnego nie jest łatwe. Projektant zmaga się z jednej strony z problemami technicznymi, a z drugiej z podejściem ekonomicznym. Problem polega na zaprojektowaniu układu, który będzie zapewniał komfort cieplny w pomieszczeniu a jednocześnie koszty eksploatacji będą na zadawalającym poziomie. Autorzy scharakteryzowali najczęściej stosowane systemu ogrzewania hal wielkokubaturowych. Zaakcentowali plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. W drugiej części artykułu zaproponowana została metodologia wykonania obliczeń systemu grzewczego z zastosowaniem nagrzewnicy powietrza. Wykorzystano arkusz kalkulacyjny, ułatwiający przeprowadzenie analizy poszczególnych parametrów powietrza. Projektując halę spedycyjną niewątpliwie należy zwrócić uwagę na uzyskany wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną, który w dużej mierze zależy od zastosowanej instalacji grzewaczej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
50-53
Największy producent energii - Elektrownia Bełchatów ocenia swoje przygotowanie do roku 2000 na 25 procent a przedstawiciele Elektrowni Turów pewni są sprawności jedynie pięciu z ośmiu działających turbin.
Wśród wielu nowoczesnych, wysokosprawnych technologii energetycznych pozwalających na przetwarzanie energii chemicznej węgla w energię elektryczną i ciepło na szczególną uwagę zasługują węglowe ogniwa paliwowe (ang. Direct Carbon Fuel Cells - DCFC). Są to urządzenia, które umożliwiają, jako jedyne spośród wszystkich typów ogniw paliwowych, bezpośrednią konwersję energii chemicznej zawartej w paliwie stałym (węglu) w energię elektryczną. Ponadto charakteryzują się one wysoką sprawnością i niską emisją zanieczyszczeń. W artykule dokonano przeglądu i omówienia dotychczasowych prac badawczo- rozwojowych, prowadzonych zarówno na świecie, jak i w Polsce, nad technologią węglowych ogniw paliwowych z elektrolitem alkalicznym (wodorotlenkowym). (abstrakt oryginalny)
Constant rising fuel costs are the main reason of new marine power plant structures conceptions that can reduce the general costs of ship operation. The most economical way of electrical energy production in marine power plants is use of shaft generator driven by the main engine. Development of power electronics technology can lead up to wider shaft generator implementation in up-to-date marine power plants. There are presented shaft generator structures based on brushless synchronous generator with an exciter and based on system with cage inductive machine with AC/AC converter. (original abstract)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.