Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energia wiatru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule zaprezentowano krajowe i europejskie wskaźniki dotyczące analizowanej problematyki oraz wskaźniki referencyjne wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w poszczególnych krajach UE. Ponadto przedstawiono gospodarcze i prawne uwarunkowania wykorzystywania siły wiatru w wytwarzaniu energii. W końcowej części autor ukazał perspektywy dla tego źródła energii w regionie. (abstrakt oryginalny)
W ramach niniejszego artykułu przedstawiono kolejno: narzędzie obliczeniowe (zarys metod MCDM oraz główne założenia metody AHP - Analytic Hierarchy Process), wybrany rodzaj inwestycji (elektrownie wiatrowe wraz z problematyką sporządzania raportów o oddziaływaniu danego przedsięwzięcia na środowisko), a także teoretyczny przykład (próbę implementacji metody AHP do wybranego problemu decyzyjnego).(fragment tekstu)
3
75%
Rynek energetyki wiatrowej w ostatnim dziesięcioleciu rozwijał się w Polsce bardzo dynamicznie, co w znacznym stopniu wynikało z polityki państwa wspierającej inwestycje w odnawialne źródła energii. W artykule podjęto kwestię wpływu wybranych instrumentów rynku energetycznego na efektywność ekonomiczną farm wiatrowych. Celem artykułu jest identyfikacja głównych czynników determinujących efektywność inwestycji wiatrowych oraz charakterystyka tych spośród nich, które kształtowane są przez państwo. Przedstawiony problem ma istotne znaczenie w kontekście przygotowywanych zmian systemu wsparcia dla OZE(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Comparative analysis of wind speed short term forecasts for wind farms
75%
Celem pracy było sprawdzenie jakości prognozy prędkości wiatru, wykorzystywanej w planowaniu mocy siłowni wiatrowej, metodami SSN i modelami szeregów czasowych Browna, Holta, Wintersa i ARIMA. Porównano wyniki prognoz sporządzonych dla grudnia, miesiąca o największych zmianach amplitudy prędkości wiatru, sprawdzając je dla danych z lat 2008-2009. Analiza wyników wskazuje, że odpowiedni dobór modeli liniowych i sztucznych sieci neuronowych do horyzontu czasowego prognozy prędkości wiatru, może pozwolić na osiągnięcie dobrych wyników prognozowania energii, wytworzonej przez siłownie wiatrowe.(abstrakt oryginalny)
W najbliższym czasie elektrownie wiatrowe będą najlepiej rozwijającą się gałęzią energetyki na świecie. W krajach Unii Europejskiej ze źródeł odnawialnych pochodzi 6 procent produkowanej energii. Taki udział muszą zapewnić elektrowniom ekologicznym operatorzy sieci energetycznych. Według harmonogramu przyjętego przez Komisję Europejską do roku 2010 ma się on zwiększyć do 12 procent W samych Niemczech moc wszystkich działających elektrowni wiatrowych wynosi niemal 4,5 tys. MW. W całej Polsce działa 29 siłowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 10 MW. Sieci powinny kupować 2,4 procent energii właśnie u nich oraz w elektrowniach wodnych, jednak w ubiegłym roku większość nie wywiązała się z tego obowiązku. W roku 2002 udział energii odnawialnej ma zwiększyć się do 2,5 procent i z roku na rok wzrastać aż do osiągnięcia 7,5 procent w 2010 r.
|
|
nr 4
9-13
Przedstawiono sytuację na niemieckim rynku energetycznym na początku roku 2000. Szczegółowo omówiono wykorzystanie energii wiatru w 1998 roku.
7
75%
|
2015
|
z. 142
105-124
Poznanie cyrkulacji atmosferycznej i oceanicznej było jednym z czynników decydujących o sukcesie europejskich wielkich odkryć geograficznych ( XV-XVII w. ). Fakt ten nie został jednak do tej pory w pełni doceniony przez geografów polskich. W artykule przedstawiono cyrkulacyjne uwarunkowania przebiegu najważniejszych morskich szlaków handlowych wykorzystywanych w żegludze wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej i w żegludze do Indii. Stwierdzono, że nawigacyjne wyzwania napotykane przez żeglarzy na poszczególnych akwenach różniły się. W żegludze z Afryki Zachodniej do portów Półwyspu Iberyjskiego stosowano strategię nawigacyjną volta do mar, aby uniknąć halsowania na przeciw pasatom. Na Atlantyku Południowym podobny cel w żegludze do Przylądka Dobrej Nadziei miało poprowadzenie szlaku morskiego zachodnim krańcem tego akwenu. Z kolei na Oceanie Indyjskim żeglarze europejscy, planując harmonogram swojej podróży, musieli uwzględnić sezonową zmienność monsunów. Do pewnego stopnia uwolniła ich od tego żegluga szlakiem zaproponowanym przez Hendrika Brouwera. Wskazano też, że wykorzystanie opisanych szlaków przyczyniło się do szeregu odkryć geograficznych, w tym zwłaszcza wybrzeży Brazylii i Australii Zachodniej. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy pokazano uproszczony sposób analizy pakietu dwu-szybowego, podpartego liniowo na czterech krawędziach ściany słupowo - ryglowej. W referacie podano sposób podejścia do rozłożenia obciążenia zewnętrznego na płyty szklane zespolonej tafli szklanej. Pokazano sposób wyznaczenia metodą współczynnikową wartości naprężeń w środkowej części tafli szyb i wyznaczenia wartości ich ugięć. W dalszej części referatu podano informację o sposobie podejścia do wyznaczania stanów SGN i SGU dla klejonych tafli przeszkleń. Odniesiono się do parametrów szkła VSG przy stosowaniu tzw. grubości zredukowanej i rzeczywistych grubości tafli szyb w tafli laminowanej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano metodologię kompleksowej analizy zależności korelacyjnych i regresyjnych relacji między ceną energii elektrycznej a produkcją energii wiatrowej na rynku energii elektrycznej,zgodnie z Krajowym Planem Energetyki i Klimatu na lata 2021-2030, w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu energii elektrycznej. Zarówno modele biznesowe, jak i technologie regulacji podaży i popytu na energię elektryczną (EE) ulegają istotnym zmianom. Głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu jest przekształcenie Europy do 2050 r. w pierwszy na świecie kontynent neutralny dla klimatu. Wykorzystanie energii odnawialnej znacznie zmniejsza zależność od paliw kopalnych jako źródła energii, pomagając ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Rozwój odnawialnych źródeł energii może również pomóc w ustabilizowaniu cen energii w przyszłości, gdy będzie ona stanowić znaczną część miksu energetycznego, który zasila przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Dobrowolna optymalizacja zużycia energii elektrycznej i oszczędność energii przez odbiorcę końcowego pociąga za sobą skutki gospodarcze realizowane przez mechanizm Demand Response (DR). Przedstawione adaptowane modele pomagają zrozumieć ten mechanizm i ustalić rozwój łotewskiego regionalnego agregatora, który z kolei wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne w krajach Unii Europejskiej oraz poprawia zrównoważenie i odporność energetyczną.(abstrakt oryginalny)
|
2023
|
nr 11
10-11
O definicji każdej burzy decyduje jej lokalizacja. Na przykład burza na Oceanie Atlantyckim i północno-wschodnim Pacyfiku nazywana jest huraganem. Jeśli identyczny rodzaj burzy wystąpi na północno-zachodnim Pacyfiku, nazywa się ją tajfunem. A jeśli takie, podobne burze wystąpią na Oceanie Indyjskim i południowym Pacyfiku, są one nazywane cyklonami tropikalnymi. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników analizy wybranych zagadnień dotyczących wyceny parków elektrowni wiatrowych. Wycena projektów elektrowni wiatrowych jest niewątpliwie procesem zindywidualizowanym. Autorzy widzą potrzebę usystematyzowania teorii wyceny specyficznych obiektów, jakimi są elektrownie wiatrowe. Dzięki temu możliwe będzie rzetelne odzwierciedlenie ich wartość na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Możliwe to będzie dzięki uwzględnieniu standardów wartości poszukiwanych przez różnych adresatów wyceny. Na początku artykułu w zaprezentowano uwarunkowania rozwoju analizowanego sektora energetyki w Polsce, a następnie zwrócono uwagę, na różne kategorie wartości występujące w praktyce wyceny. Następnie wskazano na zróżnicowanie faz realizacji projektów wiatrowych, rekomendując metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, jako uniwersalne narzędzie wyceny, możliwe do wykorzystania na każdym z etapów cyku życia projektu. (abstrakt oryginalny)
Until recently, horizontal-axial wind turbines with blades having a wing profile occupied a predominant position in the world wind energy market. But currently, vertical-axial wind units are of increasing interest and this is understandable from the point of view of their important features as: no requirements for the orientation of the wind turbine to the wind, the possibility of placing electrical and other equipment on the ground, no requirements for changes of blade chord installation angle along its length. The article discusses the aerodynamics of the vertical-axis wind turbines: the range of changes of angles of incoming flow attack on the blade, the dynamics of changes in the magnitude of the absolute speed of flow of the blade on a circular trajectory of its movement depending on the turbine rapidity, and also obtained in experiments interaction effect of the blades in the rotor. The experiments were carried out on wind turbines with original blades (basic version), which were designed to eliminate the shortcomings of low-speed rotors Savonius (low coefficient of use of wind energy) and high-speed rotors Darrieus (lack of self-start). (original abstract)
Zwiększenie udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym i bardziej konkurencyjnym rozwoju sektora energii. Wśród odnawialnych źródeł energii największy wzrost można zaobserwować w przypadku wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej. Należy zauważyć, że OZE są coraz ważniejszym elementem systemów elektroenergetycznych i że ich udział w produkcji energii będzie nadal wzrastał. Z drugiej strony rozwój niestabilnych źródeł wytwarzania (elektrowni wiatrowych i fotowoltaiki) stanowi poważne wyzwanie dla systemów energetycznych, ponieważ operatorzy niekonwencjonalnych elektrowni nie są w stanie dostarczyć informacji o prognozowanym poziomie produkcji, a zapotrzebowanie na energię elektryczną jest często niższe od ilości energii wytworzonej w danym okresie. Dlatego wraz z rozwojem OZE tracona jest znaczna część wytworzonej energii. Rozwiązaniem jest magazynowanie energii, co pozwoliłoby na usprawnienie zarządzania systemami energetycznymi. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie koncepcji magazynowania energii elektrycznej w postaci energii chemicznej wodoru (Power to Gas) w celu poprawy funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w Polsce. W związku z oczekiwanym wzrostem mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych należy się spodziewać, że w systemie będzie coraz więcej okresów, w których wytwarzana będzie nadwyżka energii. Aby uniknąć marnowania dużych ilości energii, konieczne jest wprowadzenie systemów magazynowania energii. Analiza rozwoju elektrowni wiatrowych pokazuje, że koncepcja Power to Gas może być rozwijana w Polsce, o czym świadczy szacowana moc zainstalowana i potencjalna ilość energii do wygenerowania. W związku z nadwyżką energii elektrycznej będzie dostępna do magazynowania w postaci energii chemicznej wodoru, która z kolei może być wykorzystana do zasilania sieci dystrybucyjnych gazu, wytwarzania energii elektrycznej w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną lub do tankowania pojazdów. (abstrakt oryginalny)
|
2018
|
21
|
z. 4
21-42
Niniejszy artykuł na tyle, na ile dostępna jest literatura, empiryczne pomiary oraz dane z modeli mezoskalowych opisuje i porównuje spodziewane warunki wietrzności na terenie Morza Bałtyckiego. Nawiązuje do problematyki związanej z projektowaniem oraz oceną spodziewanej produktywności farm wiatrowych na analizowanym terenie, w odniesieniu do dotychczasowych doświadczeń autora związanych z energetyką wiatrową na lądzie. W kolejnych rozdziałach niniejszej publikacji opisano stan obecny oraz prespektywy rozwoju energetyki wiatrowej w obrębie Morza Bałtyckiego. W dalszej części dokonano oceny potencjału tego akwenu, przy użyciu modeli mezoskalowych oraz danych empirycznych z masztu Fino 2, zlokalizowanego w odległości ok. 200 km od większości terenów wskazanych w projekcie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich Polski jako przeznaczonych pod rozwój enegetyki morskiej (Draft plan... 2018). W rozdziele dot. modeli mezoskalowych szczególną uwagę poświęcono modelowi GEOS5.12.4 jako źródle danych The Modern-Era Retrospective Analysis for Research and Application zwanych w skrócie MERRA2 (Administration National Aeronautics and Space Agency 2018), które od lutego 2016 r. zastąpiły dane MERRA (Thogersen i in. 2016) oraz zyskały wysokie zastosowanie w ocenach produktywności przedinwestycyjnych, jak i realizowanych w fazach operacyjnych projektów farm wiatrowych ze względu na dobry poziom korelacji z danymi in situ. Dane z tego modelu uzyskano dla ośmiu lokalizacji, pokrywających się w dużej mierze z lokalizacjami obecnie istniejących morskich farm wiatrowych w obrębie Morza Bałtyckiego. Znaczącą cześć niniejszej publikacji poświęcono opisowi wczesniej wspomnianego masztu Fino 2 oraz analizie danych, rejestrowanych przez czujniki umieszczone na tym maszcie (Federal Maritime and Hydrographic Agency 2018). Analiza została przeprowadzona z użyciem skryptów opracowanych w języku programowania VBA umożliwiającym łatwiejszą pracę z dużymi ilościami danych. Pomiary z masztu Fino 2 wraz z użyciem pomiarów długoterminowych pochodzących z modeli mezoskalowych mogą zdaniem autora posłużyć w pewnym stopniu, do wstępnej oceny przewidywanej produkcji farm planowanych do zlokalizowania w obrębie terenów przeznaczonych pod rozwój energetyki odnawialnej w planie zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Polski (Draft plan... 2018). W części końcowej artykułu podsumowano informacje dot. przewidywanych warunków wietrznych Morza Bałtyckiego w szczególności na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Polski. Zwrócono uwagę na różnice pomiedzy energetyką wiatrową morską a lądową oraz zaproponowano dalsze, konieczne zdaniem autora kwestie, które powinny zostać zbadane w celu optymalnego pod kątem technicznym rozwoju energetyki wiatrowej offshore. (abstrakt oryginalny)
W Polsce pracuje zaledwie 6 elektrowni wiatrowych. Ma ich powstać na szczecińskim wybrzeżu Bałtyku około 300. W ten sposób Polska zbliży się do wskaźnika zbliżonego do unijnego.
|
|
z. 1
271-280
Wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych w Polsce w ostatnich latach zawdzięczamy głównie turbinom wiatrowym. Zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych w pewnych okresach roku powoduje trudności w bilansowaniu energii wiatrowej. W artykule przedstawiono problem zabezpieczenia produkcji energii elektrycznej z wiatru oraz przykład współpracy farmy wiatrowej z układami kogeneracyjnymi. Wyniki obliczeń zostały oparte na danych rzeczywistych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań mocy generowanej przez elektrownię wiatrową wyposażaną zamiennie w trzy różne wirniki. Testowanie przeprowadzono na mini siłowni wiatrowej JSW 750-12 produkowanej przez firmę KOMEL. W trakcie badań przeanalizowano pracę wirnika dostarczanego wraz z siłownią oraz dwóch nowych wirników o łopatach dwu profilowych. Do zaprojektowania łopat pierwszego wirnika zastosowano profile z rodziny NACA a w drugim profile z rodziny GOE. Testowanie przeprowadzono w tunelu aerodynamicznym, umożliwiającym analizę pracy siłowni wiatrowej w zakresie prędkości od 5 do 16 m∙s-1. Dodatkowo w trakcie badań zmieniano również kąty zaklinowania łopat wirnika. W efekcie wykreślono 15 charakterystyk mocy (moc generowana przez siłownię wiatrową w funkcji prędkości wiatru). Zastosowanie nowych wirników siłowni umożliwiło generowanie przez mini siłownię wiatrową większych mocy niż przy stosowaniu oryginalnych wirników fabrycznych i to w całym zakresie badanych prędkości wiatru. Efektem dodatkowym badań jest propozycja nowego kierunek badań, który pozwoli usprawnić konstrukcję generatora prądu elektrycznego, a tym samym prowadzić do bezawaryjnej pracy elektrowni wiatrowej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Investment risk of wind power
63%
Autorzy przeanalizowali ryzyko związane z inwestycją budowy farmy wiatrowej w Polsce. Wyszczególniono podstawowe czynnika ryzyka towarzyszące projektom inwestycyjnym oraz instrumenty pozwalające eliminować bądź minimalizować ich wpływ. Opisano metody umożliwiające oszacowanie wpływu ryzyku na rentowności przedsięwzięcia. Artykuł powstał w oparciu o liczne artykuły prasowe, naukowe oraz raporty. Inwestycja budowy farmy wiatrowej ze względu m.in. na długi okres zwrotu, zawirowania prawne wokół zielonej energii, narażona jest na wiele czynników mogących wpłynąć na opłacalność inwestycji. Autorzy podczas szacowania opłacalności inwestycji wykorzystali instrumenty pochodne (kontrakty terminowe, swapy) pozwalające zminimalizować wpływ wahań stop procentów oraz kursów walut. Ponadto w celu uniknięcia ewentualnych protestów społecznych przeprowadzona została analiza wpływu hałasu, która wykazała, iż poziom hałasu mieści się w dopuszczalnym limicie i nie będzie oddziaływać negatywnie na okolicznych mieszkańców. Na podstawie historycznych pomiarów sił wiatru oszacowali jej zmienność w skali roku, co pozwoliło oszacować minimalną produktywność farmy wiatrowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej z wiatru.
The development of the Danish wind turbine industry is an illustrating example of the systemic nature of innovation processes and its dependency on co-evolution and interaction between technological, economic, political, and institutional elements. The paper argues that an innovation system approach and a related policy learning perspective can provide essential insights into the elements and relations influencing both the mutual success story of industry growth and energy policy based on wind power. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.