Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energia wody
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Sprzyjające warunki geograficzne doliny Skawicy spowodowały, że od samego początku rozwoju osadnictwa wykorzystywano wody Skawicy do napędzania kół wodnych, a w późniejszym czasie turbin. Napędzały one głównie młyny i tartaki wodne, ale także folusze, kuźnie czy nawet cegielnie. Pierwszy młyn wodny funkcjonował w nowo osadzonej Białej (dziś Białka) co najmniej od 1564 r., gdy lokowana była tutaj wieś. Sto lat później w Skawicy oprócz tego młynu działały także trzy tartaki wodne. Od tego czasu następował powolny rozwój sieci siłowni wodnych. Do połowy XIX w. powstało ich około dziesięciu, a wiele nowych obiektów przybyło na początku XX wieku. W 1920 roku na samej tylko Skawicy (bez jej dopływów) pracowały aż 24 młyny i tartaki wodne. Po II wojnie światowej małe koła wodne i turbiny zaczęto coraz częściej montować także na największych dopływach Skawicy. Łącznie w całym dorzeczu Skawicy zidentyfikowano 69 miejsc, gdzie w XX wieku mieściły się różnego typu siłownie wodne. Nie były to już tylko tradycyjne urządzenia napędzane siłą wody, lecz coraz częściej towarzyszyły im małe elektrownie wodne. Większość z tych urządzeń przestało funkcjonować w latach 50. i 60. XX w. wraz z nadejściem elektryfikacji. Od tego czasu koła wodne i turbiny zaczęto zastępować silnikami elektrycznymi, a jedynie pojedyncze zakłady korzystały z energii wody. Pomimo tego nad Skawicą i jej dopływami nadal mieszczą się pozostałości po dawnych młynach, tartakach, foluszach itp. W większości przypadków zachowały się jedynie zarysy fundamentów bądź ślad przebiegu młynówki, w innych są to sporych rozmiarów kamienne mury. Niekiedy jednak nad brzegami rzek nadal stoją silnie zniszczone budynki tartaków lub młynów wodnych wraz z częścią wyposażenia. Obiekty te omówiono w artykule. (abstrakt oryginalny)
Podstawową rolę w przemianie energii wody śródlądowej w elektrowni wodnej na energię elektryczną odgrywa energia potencjalna. W turbinach wodnych następuje zamiana energii potencjalnej na energię kinetyczną, która następnie w prądnicach elektrycznych (hydrogeneratorach) jest zamieniana na energię elektryczną. Warunkiem otrzymania dużej mocy jest koncentracja w ograniczonym obszarze dużej różnicy poziomów oraz dużego przepływu masowego wody. (abstrakt oryginalny)
Konieczność sięgania do odnawialnych źródeł energii staje się faktem bezspornym. Na szczególną uwagę zasługują małe elektrownie wodne nastawione na produkcję energii elektrycznej. Celem artykułu jest ogólna ocena ryzyka eksploatacji małych elektrowni wodnych dla celów ubezpieczenia. W artykule przedstawiono, na bazie pojęć podstawowych, stan energetyki wodnej. Opisano wybrane parametry ochrony ubezpieczeniowej, takie jak suma ubezpieczenia, składka, przedmiot i zakres.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Mała energetyka wodna na Pomorzu Zachodnim : historia i współczesność
75%
Artykuł stanowi pracę przeglądową dotyczącą małej energetyki wodnej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Zachodniego. Cel pracy stanowi przedstawienie stanu aktualnego w odniesieniu do przeszłości oraz zaprezentowanie potencjału hydroenergetycznego opisywanego obszaru. Określono go, między innymi, poprzez wyznaczenie odpływów jednostkowych z określonych zlewni oraz zmienności przepływów na wybranych rzekach Pomorza Zachodniego. Wartości te obliczono na podstawie rocznych oraz średnich wieloletnich wartości miesięcznych przepływów z lat 1951-1995. Potencjał hydroenergetyczny Pomorza Zachodniego, na tle nizinnej Polski, jest znaczny. Wynika to ze stosunkowo dużych opadów warunkujących duże odpływy jednostkowe oraz znacznych deniwelacji terenu, zwłaszcza na Pojezierzu Drawskim. Istnieją wszakże na terenie województwa zachodniopomorskiego obszary niemalże całkowicie pozbawione możliwości produkcji energii w hydroelektrowniach ze względu na płaski teren, a także bardzo małe sumy opadów zasilających cieki. Istniejący potencjał hydroenergetyczny jest aktualnie wykorzystywany w dużo mniejszym stopniu niż w przeszłości. Może to ulec zmianie w sytuacji konieczności prowadzenia gospodarki niskoemisyjnej, do czego obligują Polskę zobowiązania międzynarodowe, zwłaszcza unijne.(abstrakt oryginalny)
We współczesnych badaniach nad bezpieczeństwem międzynarodowym i krajowym wskazuje się, że czynniki pozamilitarne mogą stanowić zagrożenie dla istnienia narodu tak samo jak czynniki wojskowe. Minimalnymi czynnikami egzystencjalnego bezpieczeństwa państwa są: integralność terytorialna, zapewnienie obrony przeciwko agresji, terroryzmowi i skutkami klęsk żywiołowych, ale również zapewnienie dostaw podstawowych dóbr, takich jak woda, żywność i energia. Armenia w chwili upadku Związku Radzieckiego i odzyskania niepodległości w 1991 r. znalazła się w konflikcie terytorialnym z sąsiednim Azerbejdżanem. W konsekwencji spowodowało to kryzys gospodarczy w kraju, m.in. z uwagi na brak surowców energetycznych. Od rozejmu w 1994 r. i zamrożenia konfliktu sytuacja energetyczna Armenii stopniowo zaczęła się poprawiać, ale w tym samym czasie kraj był uzależniony od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Długotrwały rosyjski monopol na dostawy paliw ma wpływ na coraz większą gospodarczą i polityczną zależność od Rosji. Niniejszy artykuł jest próbą określenia znaczenia energii wodnej (jako jedynej w pełni niezależnej od czynników zewnętrznych) dla bezpieczeństwa Armenii - kraju, który nie ma dostępu do morza i do kopalnych źródeł energii.(abstrakt oryginalny)
Energia geotermalna, pochodząca z wnętrza ziemi, jest dostępna na niemal całym obszarze globu. Jednakże jej eksploatacja jest utrudniona ze względu na trudności techniczne, skład chemiczny wody oraz ograniczenia z powodu niższych temperatur w różnych rejonach. Posiada ona wyjątkową zaletę polegającą na braku emisji cieplarnianej, której konieczność ograniczenia zakłada przyjęty protokół z Kioto. W Polsce istnieją trzy zakłady geotermalne, siedem następnych zaś jest przewidzianych do wybudowania.
Woda jest substancją, która występuje najczęściej w naturze i może przyjmować różne stany skupienia. Przemiany fazowe zachodzące w wodzie są przedmiotem naszego codziennego doświadczania. Mogą one zachodzić spontanicznie, lub także mogą być one inicjowane przez człowieka w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach. Do najbardziej ciekawych przemian, które zachodzą w tym płynie są kondensacja i flashing. Oba te zjawiska mogą być zainicjowane poprzez szybką zmianę ciśnienia, zatem są to przemiany indukowane "naprężeniowo". Zjawiskiem branym pod uwagę w realizowanych badaniach jest kondensacja pary wodnej. W części NP kondensacyjnej turbiny parowej przedostatni i ostatni stopień pracują w obszarze, w którym zachodzi zjawisko tzw. spontanicznej kondensacji, która jest nierównowagowym przejściem fazowym. W pracy przedstawiono wyniki obliczeń przepływu pary w części NP turbiny parowej mocy 200MW i porównano je z danymi eksperymentalnymi. Obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem różnych sposobów modelowania przepływu pary. (abstrakt oryginalny)
Rozwój cywilizacji, przeludnienie, degradacja środowiska to czynniki, które coraz bardziej wymuszają zwiększenie zapotrzebowania na energię. Stopniowe wyczerpywanie się tradycyjnych jej zasobów, głównie paliw kopalnych, jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, spowodowało, że człowiek zaczął poszukiwać energii ze źródeł alternatywnych - odnawialnych. Energia odnawialna otrzymywana jest głównie z naturalnych powtarzających się procesów występujących w środowisku naturalnym. Do takich źródeł zaliczamy energię wody, wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, oraz energię wytwarzaną z biomasy stałej, biogazu i biopaliw ciekłych. Najstarsze znane ludzkości źródło energii pozyskiwanej ze środowiska to energia wody. Kiedyś były to duże koła napędzające mechanizmy młynów, budowanych nad rzekami. Obecnie są to dalece wyrafinowane mechanizmy, zaopatrzone w turbiny wytwarzające energię w dużych elektrowniach wodnych. (fragment tekstu)
Włączaj pralkę w odpowiednim momencie, czyli jak można wesprzeć rozwój odnawialnych źródeł energii i zmniejszyć zużycie węgla przez tradycyjne elektrownie. Propozycja projektu społecznego. (abstrakt oryginalny)
W systemach grzewczych z pompą ciepła istnieje możliwość wykorzystania, jako nośnika energii niskotemperaturowej, wód podziemnych. Przeprowadzone wstępne analizy oraz rozeznanie literaturowe wskazują, że przy racjonalnym wykorzystaniu wód podziemnych w celach energetycznych zagrożenie dla środowiska przyrodniczego jest niewielkie. Woda wykorzystywana w pracy pompy ciepła musi spełniać odpowiednie wymagania odnośnie parametrów fizykochemicznych. W wielu przypadkach okazuje się, że spełnienie takich wymagań jest niemożliwe. Płytko zalegające wody podziemne, pomimo dużych zasobów wydajnościowych ujęcia, często nie spełniają wymogów stawianych parametrom fizykochemicznym. Ze względu na swój charakter, najbardziej zanieczyszczone są wody podziemne zlokalizowane w utworach czwartorzędowych. Istnieje jednak możliwość wykorzystania wody zanieczyszczonej w sposób pośredni, stosując wymiennik pośredni (np. płytowy), który powinien zostać dobrany indywidualnie, w każdym przypadku dla zadanych, mniej korzystnych parametrów wody. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę możliwości rozwoju energetyki wodnej w południowo-wschodniej Polsce w świetle obowiązujących planów w gospodarce wodnej. W szczególności analizowana jest sytuacja po wejściu w życie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły. Skupiono się na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie, ponieważ jest on jednym z ważniejszych dla krajowej energetyki wodnej. Jednocześnie oceniono wpływ innych szczegółowych planów, wytycznych oraz zleconych opracowań na sporządzane Warunki korzystania z wód regionu wodnego Górnej Wisły. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że przegrodzenie istotnej części koryt rzek i potoków nowymi urządzeniami piętrzącymi wodę nie zostanie dopuszczone na szeroką skalę, lecz w drodze wyjątku, w ramach derogacji, dla celów stanowiących nadrzędny interes społeczny lub korzyść dla środowiska wodnego i dla społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z oceną przedsięwzięcia inwestycyjnego realizowanego w energetyce wodnej. Analiza efektywności ekonomicznej inwestycji została poprzedzona analizą kontekstu strategicznego lokalizacji, planowania i realizacji inwestycji związanej z MEW. Zaprezentowano ocenę efektywnościową, wykorzystując metody NPV, z uwzględnieniem zmiany wartości pieniądza w czasie. (abstrakt oryginalny)
Millions of people have been displaced and resettled worldwide to build hydroelectric dams. Most of the previous studies show thatthe livelihoods of the resettled people have been getting worse, but these studies have only been evaluated over a short time frameand only selected two-time periods for assessment, including before and after displacement. Few follow-up and evaluation studieshave been conducted for periods longer than 10 years. Therefore, this study conducted a study that was long-term at a resettlementsite for hydropower construction in Vietnam to observe the change in livelihoods over more than 12 years of the people that wereresettled. Both quantitative and qualitative methods were used in the research to determine livelihood outcomes and to explain thecauses of changes in livelihood pathways after resettlement. Our findings indicate that the loss of productive land for upland rice anddry crops was the greatest challenge for displaced households. Households which were headed by women, or those that werehandicapped, were more susceptible to land loss. Displaced people also lost their traditional jobs and faced food insecurity becausethey did not have productive land for cultivating rice and cassava crops. As a result of this significant reduction in economic and foodconditions, displaced households could not maintain their culture and religion, and the coherence of Bo Hon, the study villagegradually decreased. However, displaced households made a faster recovery in income generation than other communitiesdisplaced by hydropower dams in Vietnam after 12 years. They could generate more income because they live near Hue city andreceive strong support from local authorities. Through this study, it has been shown that the selection and arrangement of a suitableresettlement site with good access to the job market will be a prerequisite to help displaced households to adapt and develop theirlivelihoods after resettlement in conditions of limited access to natural resources(original abstract)
W artykule przedstawiono sposoby wykorzystania energii wód płynących i wiatru w XIX i na początku XX w. na obszarze zlewni Zagożdżonki (lewostronnego dopływu Wisły). Omawiana zlewnia położona jest w centralnej części Polski, na południu województwa mazowieckiego. Pod względem fizycznogeograficznym znajduje się w obrębie trzech mezoregionów: Doliny Środowej Wisły, Równiny Kozienickiej, Równiny Radomskiej. Celem badań była rekonstrukcja lokalizacji młynów wodnych i wiatraków. Szczególną uwagę podczas prowadzenia analiz zwrócono na warunki terenowe oraz sieć osadniczą. Do wykonania analiz wykorzystano źródła archiwalne: Topograficzną Kartę Królestwa Polskiego, Karte des westlichen Rußlands, mapę taktyczną WIG, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Dzięki użyciu narzędzi GIS odtworzono położenie obiektów liniowych (cieków), powierzchniowych (stawów młyńskich, lasów) i punktowych - urządzeń wodnych oraz wiatraków. Przy użyciu oprogramowania GIS wykonano analizy przestrzenne: zagęszczenia urządzeń wodnych i wiatraków, położenia geomorfologicznego, zmian gęstości. Obliczono również potencjał wietrzny (Wind Effect), z którym korelowano lokalizację wiatraków. Przeanalizowano zmiany gęstości zaludnienia na obszarze zlewni, co dało obraz przestrzeni społeczno-gospodarczej. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują na dynamiczny rozwój młynarstwa w XIX i na początku XX w. Rekonstrukcja ówczesnej sieci osadniczej dała podstawy do wykonania map gęstości ludności, z którymi następnie korelowano lokalizację młynów. Największe zagęszczenia młynów występują w pobliżu największych miejscowości regionu, np. Kozienic, Czarnolasu, Policznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cztery rodzaje turbin wodnych. Więcej miejsca poświęcono turbinom ślimakowym. Konstrukcja ich jest stosunkowo prosta, dlatego też stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ich praca w niewielkim stopniu wpływa na zaburzenie ekosystemu rzeki. (abstrakt oryginalny)
Strategia jest realizacją Rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Racjonalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, tj. energii rzek, wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej lub biomasy, jest jednym z istotnych komponentów zrównoważonego rozwoju, przynoszącym wymierne efekty ekologiczno-energetyczne.
Sektor energetyczny odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarki Tadżykistanu. Krajowe zużycie energii sięga ok. 60% PKB. Z drugiej strony, z powodu braku własnych zasobów, Tadżykistan pokrywa ok. 70% swych potrzeb paliwowych kosztownym importem. Rozwój kompleksu paliwowo-energetycznego rozdysponowuje ponad 15% całego centralnego budżetu państwa, czyli ponad 300 mln dolarów. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili strukturę zużycia energii w wybranych krajach, a następnie omówili możliwości zastosowania niekonwencjonalnych źródeł energii - energia słoneczna, energia wiatru, wody i geotermalna i inne.
Przedstawiono problemy związane z wykorzystaniem energii słonecznej, energii wiatru, energii spadku wód i energii geotermicznej. Omówiono bariery rozwoju energetyki niekonwencjonalnej w Polsce.
Wastewater treatment facilities at high places can give chances for renewable and sustainable energy generation by putting hydroelectric turbines at the input and drain channels of wastewater treatment plants, and they can also use the sludge generated during the treatment process to make biogas, which can be used to generate power. The purified water is subsequently used to irrigate decorative plants along highways, in gardens, and in woods. The fermentation wastes are utilized as organic fertilizer to improve agricultural soil quality. At the Gharyan sewage station, a hybrid system consisting of a hydroelectric station and an electric generator powered by biogas is proposed in this research. This is because the city is distinguished by its high location, which is approximately 713 m above sea level. The results showed that the proposed system would provide an electric power of 490 kW, which is sufficient to cover 87.5% of the electrical energy consumption of the station. The amount of treated water is approximately 13,000 m3/day, and the amount of organic fertilizer is about 17 tons/day. The investment value is anticipated to be around $1,478,000, , while the cost of producing a unit of electric energy is expected to be 2.83 ¢/kWh. This system's yearly net profit is predicted to be $307,765. The capital's recovery period is anticipated to be 3.44 years. The planned hybrid system will limit the discharge of an estimated 1,886 tons of CO2 gas each year. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.