Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energochłonność gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Praca ma na celu zidentyfikowanie podstawowych trendów zachodzących w obszarze wskaźników energochłonności i emisyjności sektorów gospodarki w latach 1996-2015. W badaniu wykorzystano metody znane z analizy input- output oraz metody statystyczne. Głównym źródłem danych statystycznych są Gospodarka paliwowo-energetyczna, Tablica input-output w cenach stałych z roku 2010 oraz Roczniki statystyczne przemysłu publikowane przez GUS. Dane zostały zgromadzone w zunifikowanej bazie danych, w układzie 15 nośników energii na 32 sektory gospodarki (+ gospodarstwa domowe), łączącej dane sporządzone w układzie klasyfikacji PKD 2004 oraz PKD 2007. Przeprowadzone badanie wykazało na ogół malejący poziom wskaźników energochłonności i emisyjności sektorów polskiej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano teoretyczne i empiryczne aspekty zmian energochłonności produktu krajowego w Polsce i ich powiązań ze strukturą zużywanych w gospodarce nośników energii.
4
Content available remote Postęp technologiczny i energochłonność produkcji rolniczej w Polsce
100%
Zaprezentowano wyniki badań i studiów prognostycznych IBMER w zakresie przemian technologicznych i ponoszonych nakładów materiałowo-energetycznych w rozwojowych gospodarstwach rodzinnych. Stwierdzono systematyczne oddziaływanie postępu naukowo-technicznego na efektywność produkcji roślinnej i zwierzęcej w ciągle zmniejszającej się liczbie towarowych gospodarstw rolniczych. Dalszy postęp technologiczny, zmniejszanie się skumulowanej energochłonności i jednostkowych kosztów produkcji rolniczej będzie stymulować utrzymywanie się około 400 tys. gospodarstw i przedsiębiorstw obrotu rolnego zdolnych do konkurowania na unijnych i światowych rynkach żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Autorka porównuje gospodarkę Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii ilustrując główne fakty roku 1996 mające istotny związek z zaangażowaniem nośników energii.
Przedstawiono wielkość i strukturę zużycia energii pierwotnej w Polsce w latach 1980-1992, zasoby surowców energetycznych, strukturę zużycia energii pierwotnej w Polsce i innych krajach Europy i jej przewidywane zużycie w Polsce do 2010 r.
Celem artykułu jest określenie trendów energochłonności gospodarki polskiej w ujęciu mezoekonomicznym w latach 1996-2012, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźników energochłonności produkcji globalnej, finalnej oraz indukowanej. W analizowanym okresie obserwowano spadek poziomu energochłonności w gospodarce, pokazano też rodzaje działalności najbardziej energochłonne oraz zidentyfikowano tempo zmian tych wskaźników. Trzon danych w badaniu stanowi baza WIOD (World Input-Output Database), skupiająca m.in. ujednolicone bilanse paliwowo-energetyczne według klasyfikacji PKD 2004. (abstrakt oryginalny)
Deficyt polskiego sektora elektroenergetycznego za ubiegły sezon 1999 r. wyniósł już 2,6 mln zł. Deficyt ten narastał w ostatnich latach i wbrew pozorom nie jest rezultatem ostatnio zatwierdzanych taryf. Zapaść ta rozkłada się bowiem równomiernie na podsektory wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii.
Implementacja postanowień unijnych w zakresie efektywności energetycznej ma w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a także powinna pozytywnie wpłynąć na gospodarkę poprzez rozwój rynku, nowych usług i innowacyjnych technologii energetycznych. W niniejszym artykule przedstawiono uwarunkowania wzrostu efektywności energetycznej w Polsce. Wychodząc od przedstawienia podstawowych aktów wspólnotowych, wpływających na europejską politykę energetyczną, poprzez krytyczne omówienie krajowych aktów prawnych i przyjętych mechanizmów wsparcia, dotyczących poprawy efektywności energetycznej, poruszono w pracy kwestie finansowania krajowego wzrostu efektywności energetycznej. Zasygnalizowano również potrzeby wprowadzenia konkretnych zmian. Zwrócono uwagę na miejsce, jakie zajmuje efektywność energetyczna w polityce realizowanej przez organy Unii Europejskiej. Na podstawie danych statystycznych, dotyczących użytkowania energii w Polsce, Europie i na świecie (m.in. wielkości zużycia na przestrzeni ostatnich lat, importu nośników, udziału energii odnawialnych czy wskaźników energochłonności), uwzględniając ponadto parametry ekonomiczne, przedstawiono obraz krajowej i europejskiej energetyki, jaki rysuje się z punktu widzenia możliwości podnoszenia efektywności energetycznej. Przeanalizowano przesłanki, motywy działań oraz cele z zakresu dążenia do uzyskania pożądanych oszczędności w użytkowaniu energii. Droga do osiągnięcia opisanych w artykule celów, wskazanych przez Wspólnotę w kolejno przytaczanych dokumentach, wiedzie przez właściwe zaimplementowanie postanowień unijnych do prawa krajowego i ich wypełnienie poprzez wdrożenie skutecznych mechanizmów, wymuszających określone praktyki. Postęp w tym zakresie jest skorelowany z koniecznością prowadzenia odpowiednich prac badawczych. W artykule wskazano więc na uwarunkowania i kierunki rozwoju prac naukowo-badawczych na rzecz wzrostu efektywności energetycznej. (abstrakt oryginalny)
Problem rozwoju sektora energetycznego wynika ze wzrostu zapotrzebowania mocy ze względu na postępujący rozwój gospodarczy kraju. Dodatkowym czynnikiem determinującym rozwój technologii energetycznych jest konieczność wymiany ok. 30% mocy zainstalowanej w krajowych elektrowniach węglowych z uwagi na osiągnięcie stanu zużycia technologicznego. Nie bez wpływu na rozwój nowych technologii energetycznych pozostaje protokół z Kioto, który precyzuje warunki redukcji emisji gazów cieplarnianych. Celem artykułu jest budowa długoterminowych prognoz zapotrzebowania na energię finalną oraz energię pierwotną. W pierwszej kolejności przeanalizowana została energochłonność gospodarki polskiej w latach 1990-2007. W tym celu wykorzystane zostały odpowiednie modele ekonometryczne oraz jednorodne łańcuchy Markowa (szacowane na podstawie makrodanych). W drugiej części artykułu podjęto próbę budowy prognoz rozwoju sektora energetycznego na podstawie badań Delphi przeprowadzonych w ramach foresightu energetycznego realizowanego przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. (abstrakt oryginalny)
Autorki przeprowadziły ocenę sprawności energetycznej w ramach trzech działalności rolniczych: produkcji buraków cukrowych i ziemniaków oraz chowu brojlerów kurzych.
Bezpieczeństwo energetyczne kraju polega na zrównoważonym dostosowaniu podaży, w perspektywie wieloletniej, do prognozowanego zapotrzebowania na energię z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i ekologicznych. Istotnym czynnikiem ograniczającym ryzyko obniżenia bezpieczeństwa energetycznego kraju jest zróżnicowanie struktury używanych paliw i energii, a także związany z powyższym rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Efektywne wykorzystanie technologii OZE nie tylko zmniejsza zależność od importowanych paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel, ale także prowadzi do redukcji gazów cieplarnianych, co jest zbieżne z podstawowymi założeniami polityki energetycznej Unii Europejskiej. Artykuł obejmuje analizę energochłonności gospodarki polskiej oraz perspektyw rozwoju energetyki odnawialnej. Przedstawiono w nim prognozy produkcji energii z odnawialnych źródeł do 2050 roku, a następnie wskazano czynniki sprzyjające i bariery rozwoju technologii zeroemisyjnych w Polsce. Zaprezentowano także wybrane metody badawcze, stosowane podczas realizacji projektu "Zeroemisyjna gospodarka energią w warunkach zrównoważonego rozwoju Polski do 2050 roku" realizowanego w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach oraz wnioski płynące z przeprowadzonego badania. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono kontrowersje dotyczące źródeł energii odnawialnej. Zwrócono uwagę na rozwój wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce a także wysoką, w porównaniu z innymi krajami Europy, energochłonność i emisyjność gospodarki. Przedstawiono również wyniki prognozy rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce do 2020 roku. (abstrakt oryginalny)
Przy zastosowaniu analizy przepływów międzygałęziowych obliczono całkowitą (bezpośrednią oraz pośrednią) ilość energii potrzebną do produkcji dóbr i usług w gospodarce amerykańskiej. Wielkość ta została określona jako energia ucieleśniona (embodied energy). Rezultaty tej analizy wskazują, że jeżeli do nakładów energetycznych włączone zostaną ilości energii potrzebne do "wyprodukowania" siły roboczej i usług rządowych, to ujawni się silna korelacja pomiędzy energią ucieleśnioną a dolarową wartością produkcji w 92 sektorach gospodarki amerykańskiej.
Celem głównym artykułu jest ocena energochłonności gospodarek krajów Unii Europejskiej i świata. Technologiczny charakter ludzkiej egzystencji jest uzależniony od energii, która stała się warunkiem istnienia każdej cywilizacji i siłą sprawczą każdego działania. Potwierdza to współczesne uzależnienie ludzkości od energii, która decyduje o wzroście gospodarczym, standardzie życia, a także może być źródłem międzynarodowych konfliktów. Jednym z głównych problemów jest ograniczoność jej źródeł, w szczególności tych nieodnawialnych. Energia to współcześnie kluczowy czynnik rozwoju świata i poszczególnych państw, charakteryzujących się różną efektywnością jej wykorzystania. W artykule przedstawiono światowych liderów w tym zakresie i kraje o najwyższym zużyciu energii w przeliczeniu na jednostkę PKB. Przeanalizowano ponadto strukturę źródeł energii w poszczególnych krajach UE. Stwierdzono m.in., że 4 kraje o największym zużyciu energii, odpowiadają za 51% światowego zużycia, co świadczy o bardzo wysokim poziomie koncentracji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest recenzją raportu Alberta Gotelinda i Uwe Fritsche. Zdaniem autora artykułu dokument ten wskazuje na kierunki przyszłej współpracy europejskiej i jednocześnie zakłada (przy braku dokumentów szczegółowych ) brak istotniejszych problemów w tym zakresie. Optymizm tego podejścia wydaje się zdecydowanie przesadzony, zwłaszcza przy okazji lektury raportu Instytutu Ekologicznego z Freiburga. Cały raport składa się z czterech głównych części: I. Analiza i krytyka dotychczasowej polityki energetycznej w Europie, II. Ocena perspektyw dla europejskiej polityki energetycznej, III III. Wyzwania i projekty, IV. Dodatek zawierający przegląd dotychczasowej struktury zaopatrzenia i zużycia energii w krajach EWG oraz prognozy do roku 2010.
Autor omawia główne cele europejskiej polityki energetycznej oraz uwarunkowania energetyczne nowych państw członkowskich. Zaprezentowano energochłonność gospodarek nowych państw członkowskich oraz ich bezpieczeństwo energetyczne. Przeanalizowano wielkość emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu oraz udział węgla w elektroenergetyce UE w 2005 r., a także omówiono tzw. pakiet 3 x 20% dotyczący ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii.
Artykuł jest kontynuacją wcześniejszy badań autorki dotyczących energochłonności produkcji kurcząt brojlerów. Materiał źródłowy zaczerpnięty został z dokumentacji księgowej trzech ferm spółdzielczych. W opracowaniu wykorzystano metodę tabelaryczno-opisowa oraz koleracji i regresji. W opinii autorki analiza energochłonności produkcji kurcząt rzeźnych powinna przyczynić sie do zmniejszenia jej materiałochłonności oraz wskazać na czynniki kształtujace poziom i strukturę ponoszonych nakładów energetycznych.
Celem opracowania była analiza kształtowania się poziomu i struktury nakładów energetycznych w tuczu kurcząt rzeźnych. Materiał empiryczny do analizowanych cykli produkcyjnych zaczerpnięty został z dokumentacji finansowej i gospodarczej farm spółdzielczych. W artykule prezentowana jest metoda tabelaryczno-opisowa.
W minionym okresie ceny energii w Polsce nie odpowiadały ekonomicznym realiom, co było przyczyną totalnego marnotrawstwa. Od kilkunastu lat ceny te podlegają już regułom narzucanym przez rynek, co wcale nie oznacza braku kontroli ze strony państwa, uzupełniającego budżet podatkami i akcyzami. Stabilne ceny energii sprzyjają rozwojowi gospodarki, nadmierny ich wzrost powoduje inflację i zubożenie całego społeczeństwa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.