Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 255

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energy raw materials
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Czyste technologie węglowe - bariery i kierunki rozwoju
100%
Celem opracowania jest zidentyfikowanie podstawowych barier wdrażania czystych technologii węglowych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii CCS w Polsce, a także wskazanie szans i korzyści wynikających z realizacji potencjalnych inwestycji. Ponadto w opracowaniu wskazano podstawowe przyszłe kierunki działań umożliwiające dalszy rozwój sektora energetycznego w oparciu o technologie czystego węgla. (fragment tekstu)
W pracy oszacowano i oceniono potencjał gmin województwa małopolskiego w zakresie energetycznego wykorzystania biomasy pochodzenia roślinnego. W badaniach wykazano, iż przy założeniu, że biomasa w postaci słomy i siana, które nie są wykorzystywane w rolnictwie, a także wierzby uprawianej na gruntach wyłączonych z produkcji rolniczej zostanie przeznaczona na cele energetyczne, możliwe będzie wytworzenie około 8,3 PJ energii. Stwierdzono również, że w grupie gmin o największym potencjale siana oraz wierzby na cele energetyczne (25% gmin) zarówno uwarunkowania przyrodnicze (jakość przestrzeni produkcyjnej), jak i ekonomiczne (struktura obszarowa, rozłóg pól itp.) będą znacznie utrudniać rozwój rynku biomasy. Te same uwarunkowania, które przyczyniły się do regresu rolnictwa, nie pozwolą na efektywną i opłacalną produkcję biomasy. Realne szanse rozwoju rynku biomasy dotyczą jedynie słomy, która może być pozyskiwana w gminach o najlepszych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych zadań kształtujących politykę każdego państwa. Znaczenie tego zagadnienia jest uwarunkowane czynnikami o charakterze wewnętrznym (rozwój krajowych systemów energetycznych), jak i zewnętrznym (oddziaływanie na impulsy ze strony innych państw). Celem artykułu była analiza wpływu wydobycia ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych na rynek naftowy Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz określenie potencjalnych konsekwencji zniesionego przez USA w 2015 roku zakazu eksportu wydobywanego w tym państwie surowca na światowy rynek ropy naftowej. Zasadniczym założeniem było twierdzenie, iż zniesienie obostrzeń w zakresie eksportu ropy naftowej doprowadzi do spadku cen tego surowca na rynkach międzynarodowych, co w dalszej perspektywie będzie miało pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne USA. W artykule autor wskazał kilka korzyści i konsekwencji dla tego typu sytuacji. Po pierwsze - przedsiębiorstwa wydobywcze będą mieć większą swobodę w decydowaniu o wielkości produkcji, gdyż wcześniej niektóre z nich podejmowały decyzje o eksploatacji złóż surowców w oczekiwaniu na znalezienie kupca na wydobywany surowiec. W efekcie zapotrzebowanie na ropę naftową ze złóż niekonwencjonalnych było w pewnym zakresie kształtowane przez krajowy sektor rafineryjny. Po drugie - poprawa bezpieczeństwa energetycznego USA, z uwagi na ograniczenie importu ropy naftowej, przede wszystkim z państw lub regionów niestabilnych politycznie (Bliski Wschód, Afryka). Po trzecie - przeznaczenie środków finansowych na nowe inwestycje, a w efekcie stworzenie dodatkowych miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia. Po czwarte - eksport ropy naftowej przez Stany Zjednoczone Ameryki stanowi potwierdzenie przywiązania do zasad wolnego rynku (swoboda wymiany handlu) oraz stworzyło możliwość większego oddziaływania na światowy rynek ropy naftowej. Po piąte - zmiana regulacji prawnych może doprowadzić do zmniejszenia eksportu paliw. Po szóste - intensyfikacja eksploatacji złóż niekonwencjonalnych ropy naftowej może w ograniczonym zakresie zwiększyć zagrożenie ekologiczne.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych oraz obliczeń numerycznych procesu rozmrażania węgla w wagonach kolejowych. Transport węgla w czasie zimy może powodować problemy z jego rozładunkiem, a tym samym zagrażać ciągłości dostaw paliwa do elektrowni oraz podnosić koszty jego dostawy. Konieczne jest jego rozmrażanie, które realizowane jest najczęściej z wykorzystaniem promienników podczerwieni. Rozmrażanie węgla w wagonach kolejowych wymaga nagrzania ścian wagonów do założonej bezpiecznej temperatury i utrzymanie jej przez cały czas procesu rozmrażania. W pracy omówiono metodykę wyznaczania i obliczania zastępczego współczynnika przewodzenia ciepła dla warstwy węgla. Przeprowadzone badania eksperymentalne oraz symulacje numeryczne wykazały, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych nastąpić może zamarznięcie warstwy węgla w czasie 8 godzin na głębokość około 100 mm. W takim przypadku minimalny czas rozmrażania, który zapewni rozmrożenie warstwy węgla na głębokość około 65 mm i umożliwi rozładunek wynosi około 1 godziny. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest zarysowanie sytuacji prawno-politycznej w basenie Morza Południowochińskiego. Szczególny nacisk położony został na przedstawienie tych działań podmiotów międzynarodowych, które miały na celu pozyskanie nowych źródeł energii. (fragment artykułu)
Impas w kwestii ruruociągu sprawił, że Chevron zawiesił wydatki kapitałowe w tym roku po zainwestowaniu już 714 milionów dolarów. Główny konflikt pomiędzy Chevron i Oman Oil Co. dotyczył sposobu finansowania rurociągu który miałby eksportować ropę z kraju wydobycia.
Polityka energetyczna UE jest jeszcze stosunkowo młodym tworem. Od jej realizacji zależeć będzie kształt rynku energii w Europie i poza nią. Obecnie priorytetem jest inwestowanie w źródła odnawialne i zabezpieczenie przyszłych dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. Niebagatelne znaczenie mają tu stosunki z Federacją Rosyjską, głównym dostawcą surowców dla Europy. Współpraca tych dwóch partnerów w dziedzinie energetyki dopiero niedawno doczekała się ram prawnych. W najbliższych latach będzie ona bez wątpienia jednym z najważniejszych tematów rozmów pomiędzy dyplomatami Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. (abstrakt oryginalny)
8
80%
Znaczenie importu surowców energetycznych dla ASEAN-u i Singapuru jest podstawowe. Warunkuje on rozwój przemysłu, a w konsekwencji gospodarki. Badając przepływy handlowe Azji Południowo-Wschodniej dochodzimy do wniosku, że jej potrzeby energetyczne są zaspokajane na dwa sposoby. Pierwszy charakteryzuje się względnie krótkim, tanim i prostym logistycznie oraz politycznie łańcuchem dostaw. Drugi, przeciwnie, jest długi, droższy i skomplikowany. W pierwszym przypadku lotne i stałe surowce energetyczne są wydobywane i przetwarzane w dużych ilościach w samym ASEAN-ie. Dzięki handlowi wewnątrzregionalnemu surowce są dostarczane do wszystkich członków Stowarzyszenia w takich ilościach, jakie są adekwatne do zapewnienia ich bezpieczeństwa energetycznego. Handel jest krótkodystansowy z natury geograficznej obszaru. Jest względnie tani, gdyż jest to przede wszystkim transport gazu rurociągami. Ponadto odbywa się w oparciu o wieloletnią współpracę handlową oraz ścisłe porozumienia polityczne, jakie łączą członków ASEAN-u (m.in. Plan of Action for Energy Cooperation dotyczący polityki energetycznej w regionie lub Coordinated Emergency Response Measures, dotyczący dzielenia się zapasami ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych). Sytuacja Singapuru jest najbardziej niekorzystna ze wszystkich krajów ASEAN-u. Elementy strategiczne dla jego bezpieczeństwa, czyli surowce energetyczne, są zlokalizowane wyłącznie poza jego granicami. Kraj sprowadza całość potrzebnego gazu naturalnego z Malezji i Indonezji oraz praktycznie całość potrzebnej ropy naftowej z Zatoki Perskiej. Pomimo że dostawy gazu są prostsze od dostaw ropy nie oznacza to, że są pozbawione ryzyka. Singapur doświadcza czasami przerw w dopływie gazu, co powoduje problemy z generowaniem energii elektrycznej. Z tego powodu oraz dla zwiększenia dostaw gazu w celu zaspokojenia potrzeb rozwijającej się gospodarki (w tym handlu międzynarodowego) Singapur zbudował i w maju 2013 r. oddał do użytku gazoport LNG w celu sprowadzania gazu ziemnego z krajów innych niż dotychczas. W przypadku ropy brakuje możliwości znacznego ograniczenia importu tego surowca z krajów GCC. W zamian Singapur stara się zwiększyć bezpieczeństwo dostaw poprzez zacieśnianie stosunków gospodarczych z Zatoką Perską. Służy temu podpisana w 2008 r. umowa o wolnym handlu GCC - Singapore Free Trade Agreement. Podsumowując można mówić o uzależnieniu Singapuru od importu surowców energetycznych z Zatoki Perskiej, ponieważ w średnim okresie nie ma możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw. W długim okresie problem ten może być rozwiązany w Singapurze oraz pozostałym obszarze Azji Południowo-Wschodniej poprzez dywersyfikację dostaw lub rozwinięcie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia jądrowa czy energia ze źródeł odnawialnych.(fragment tekstu)
Niniejszy rozdział ma stanowić przyczynek do spojrzenia na problemy wiążące się z surowcami energetycznymi w gospodarce światowej. Głównym celem rozdziału jest analiza źródeł i konsekwencji kryzysów energetycznych z uwzględnieniem cen surowców energetycznych i obszarów niepewności mających wpływ na światowy rynek energii. Przedmiotem analizy stała się również aktualna sytuacja energetyczna w gospodarce światowej, która nie tylko uwzględnia znaczenie podstawowych i strategicznych surowców energetycznych, tj. ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego, ale także obejmuje niestabilność polityczną i gospodarczą bezpieczeństwa energetycznego. (fragment tekstu)
Muły węgla kamiennego klasyfikowane są jako odpady z grupy 01 lub są ubocznym produktem w produkcji surowca, często o niskiej wartości opałowej. Pył węgla brunatnego nie jest odpadem, ale produktem wyjściowym suszenia i bardzo drobnego mielenia węgla brunatnego o wysokiej wartości opałowej. W pracy badaniami objęto materiał podstawowy przed procesem granulowania, czyli muły węglowe (PG SILESIA) i pył węgla brunatnego (LEAG) oraz ich mieszanki po procesie granulowania na grudkowniku wibracyjnym konstrukcji AGH. Pyły węgla brunatnego firmy LEAG wykazują niskie zawartości siarki. Jej średnia zawartość w analizowanych próbkach (Stotd) wynosi 0,61%. Średnia wielkość tego parametru w analizowanych mułach węglowych wynosi 0,52%. Dodatek pyłu węgla brunatnego nie ma znaczącego wpływu na całkowitą zawartość w próbkach siarki oraz analizowanych pierwiastków toksycznych (Hg, As, Cd, Cr, Co, Cu, Mn, Ni, Pb, Sb, Tl, W). Wartość opałowa mułów węglowych mieści się w granicach 11,0-12,4 MJ/kg (w stanie suchym). Dla mieszanin mułu węglowego z pyłami węgla brunatnego wartość opałowa zdecydowanie wzrasta do wielkości 14,8-17,7 MJ/kg (w stanie suchym). Obserwuje się nieznaczne obniżenie wartości opałowej w przypadku granulowania z dodatkiem CaO. Takie wartości zwiększają możliwości zastosowania w energetyce zawodowej. Wszystkie mieszanki mułów z pyłami węgla brunatnego są podatne na proces grudkowania (granulowania). Wytrzymałość na zrzuty grudek świeżych jest zadawalająca, a wartość uśredniona kształtuje się na poziomie 4. Po sezonowaniu próbek odporność na zrzuty mieszanek zdecydowanie maleje, średnio o 30% z wyjątkiem grudek wykonanych z czystego mułu węglowego. Dodatek analizowanych pyłów węgla brunatnego utrudnia zatem procesy grudkowania w stosunku do czystych mułów węglowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu surowców kopalnych na produkcję energii elektrycznej UE do 2050 r. Autor stawia hipotezę, że surowce energetyczne pozostają istotną składową struktury bilansu elektroenergetycznego w UE w 2015 r. Z tego względu postawione zostały następujące pytania badawcze. Jakie jest współczesne znaczenie surowców energetycznych do produkcji energii elektrycznej i jak będzie się zmieniało do 2050 r.? Jak odnawialne źródła energii będą wpływały na zmianę modelu produkcji energii elektrycznej? Jakie znaczenie dla określenia roli surowców energetycznej ma istniejąca infrastruktura energetyczna? Przyszłość sektora energii bazuje na elektryczności, której zapotrzebowanie zostanie podwojone w nadchodzących dwóch dekadach. Rozwój samochodów elektrycznych będzie miał istotny wpływ na ten proces. Pomimo transformacji energetycznej, znaczenie paliw kopalnych pozostaje wysokie. Wpływa na to istniejąca infrastruktura energetyczna. Spośród różnych źródeł energii energetyka odnawialna będzie rozwijać się w sposób ciągły. Zmiany są nieuniknione, lecz dyskusyjne pozostaje tempo oraz różnorodność transformacji energetycznej w państwach unijnych.(abstrakt oryginalny)
Because of industrialization and modernization, phenomenal changes have taken place in almost all spheres of life. Consequently, the consumption of energy resources and the cases of environmental hazards have risen to an unprecedentedly high level. A development model with due consideration to nature and an efficient utilization of energy sources has become the need of the hour, in order to ensure a sustainable balance between the environmental and technological needs. Recent studies have identified the suitability of ionic liquids (ILs), often labeled as 'green solvents', in the efficient utilization of energy resources and activities such as bio-extraction, pollution control, CO2 capture, waste management etc. in an environmentally friendly manner. The advent of magnetic ionic liquids (MILs) and deep eutectic solvents (DESs) have opened possibilities for a circular economic approach in this filed. This review intends to analyze the environmental and energy wise consumption of a wide variety of ionic liquids and their potential towards future.(original abstract)
W referacie przedstawiono propozycje formuł indeksacyjnych dla cen węgla brunatnego dla układów kopalnia-elektrownia. Formuły indeksacyjne mają wskazać, jak powinna się zmienić cena węgla wraz z upływem czasu oraz jakie czynniki powinny mieć na to wpływ? Zaproponowano kilka rozwiązań, wychodzących zarówno z punktu widzenia producentów, jak i odbiorców węgla. Rozważono wpływ takich czynników jak: udział kosztów stałych i zmiennych w kopalni, inflacja, ceny energii elektrycznej, udział kosztów zakupów węgla w koszcie wytwarzania energii elektryczne, ilość zużywanego paliwa na jednostkę wytworzonej energii itp. (abstrakt oryginalny)
Jednym z priorytetów w produkcji energii odnawialnej jest dobór odpowiednich gatunków roślin energetycz-- nych, które mogą rozwijać się w różnych warunkach glebowo--klimatycznych. Rozszerzeniu wiedzy w tym zakresie sprzyja tworzenie kolekcji, które odgrywają istotną rolę w propagowaniu idei OŹE i stwarzają możliwo-- ści zapoznania się z szerokim asortymentem roślin energetycznych oraz technologii przetwarzania na energię i zastosowania w fito technologiach środowiskowych. Utworzona kolekcja roślin energetycznych w CTT OZE prezentuje rośliny energetyczne, które mogą być uprawiane w zróżnicowanych warunkach środowiskowych i jednocześnie obok funkcji dydaktycznej i szkoleniowej, pełni rolę doświadczalną. (abstrakt oryginalny)
We wstępie artykułu scharakteryzowano rolę eksportu surowców we współczesnych teoriach ekonomicznych. Szczególną uwagę zwrócono na teorie exportled growth oraz peak-oil. Punktem wyjścia prezentowanej analizy były dane makroekonomiczne dla gospodarki rosyjskiej oraz najbardziej aktualne dostępne dane dotyczące poziomu cen surowców energetycznych (gaz i ropa naftowa) w okresie 2000-2013. Analizę wpływu dochodów z eksportu gazu ziemnego i ropy naftowej na sytuację gospodarki przeprowadzono przy pomocy metody Vector Error Correction Model (VEC M). Interpretacja wyników badania oraz wynikające z niego konkluzje potwierdzają, iż konieczna jest modyfikacja polityki surowcowej Federacji Rosyjskiej. Skutki dotychczasowej polityki, prowadzonej od początku lat dwutysięcznych, są niezadowalające, a wręcz grożą wystąpieniem w rosyjskiej gospodarce efektów charakterystycznych dla choroby holenderskiej. Wartością dodaną artykułu są rekomendacje dla partnerów handlowych Rosji - Polski i Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Potęga gospodarki Japonii wymaga zabezpieczania ciągłych i stabilnych dostaw surowców energetycznych, szczególnie że współcześnie państwo to, nie posiadając już własnych zasobów, cechuje się bardzo niską samowystarczalnością energetyczną. Japonia pozostaje jednym z największych w świecie importerów ropy naftowej i gazu ziemnego z Bliskiego Wschodu, gdzie koncentruje się znaczna część światowych zasobów tych surowców. Artykuł ma na celu identyfikację czynników determinujących bezpieczeństwo energetyczne Japonii w kontekście stosunków z państwami Zatoki Perskiej w latach 2007-2016. Badano także ewolucję stosunków między partnerami na skutek katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011 r. Uwzględniono przy tym wpływ zjawisk o charakterze globalnym, takich jak zmiany cen ropy naftowej. Wykazano, że stosunki Japonii z państwami Zatoki Perskiej nie ograniczają się jedynie do zabezpieczania dostaw surowców energetycznych, ale wychodzą naprzeciw potrzebom rozwojowym partnerów. (abstrakt oryginalny)
Występowanie rtęci w złożach węglowodorów, takich jak złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, jest zjawiskiem powszechnie znanym. Zawartość rtęci w ropie naftowej pochodzącej z różnych złóż światowych wynosi, od wartości zbliżonych do zera do ponad 20 ppm. Rtęć występująca wraz z innymi domieszkami w ropie naftowej, stanowi jeden z najbardziej niekorzystnych czynników, obniżających jej jakość i jednocześnie wpływających na zanieczyszczenie środowiska. Rtęć związana w środowisku glebowym pochodzi, w znacznym stopniu, z przemysłowych ognisk zanieczyszczeń, wśród których dominują między innymi procesy spalania różnego rodzaju paliw konwencjonalnych, będących produktami destylacji ropy naftowej. W paliwach tych stwierdza się często podwyższony poziom rtęci. Wpływ spalania paliw ciekłych na podwyższenie zawartości rtęci w glebie, stwierdzono między innymi w wyniku badań próbek gruntów pobranych z bezpośredniego otoczenia drogowych szlaków komunikacyjnych. W pracy przedstawiono wyniki badań zanieczyszczenia rtęcią ropy naftowej, pochodzącej z kilku polskich złóż, eksploatowanych w regionie karpackim. Do badań wytypowano próbki ropy naftowej pochodzące ze złóż: Brzegi, Grabownica Wieś, Harklowa, Krościenko, Wola Jasienicka. Są to złoża ropy o różnej wydajności ale zbliżone genetycznie. Wyniki badań potwierdziły, że rtęć występuje w ropie naftowej w zróżnicowanych ilościach i często w próbkach pochodzących z podobnych genetycznie złóż. Zawartości rtęci w ropie mogą różnic się nawet o kilka rzędów wielkości. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono jednak ilości rtęci przekraczających 0,1 ppm. Może to oznaczać, że karpackie złoża ropy naftowej charakteryzują się względnie niską zawartością rtęci. (abstrakt oryginalny)
Produkty energetyczne przeznaczone na cele napędowe i do celów opałowych są w UE obciążone podatkiem akcyzowym od 1992 r. Pierwotnie opodatkowaniu podlegały tylko oleje mineralne. W 2004 r. zakres dyrektywy w sprawie opodatkowania energii (ETD) rozszerzono na gaz ziemny, węgiel i elektryczność. Ustanawia on minimalne stawki opodatkowania na produkty energetyczne przeznaczone na cele napędowe i opałowe oraz elektryczność, a także zawiera cały zestaw postanowień umożliwiających stosowanie obniżonych stawek podatku lub zwolnień z podatku, głównie ze względów środowiskowych lub społecznych. Obecnie obowiązujące stawki są zależne od ilości zużywanego paliwa i nie odzwierciedlają wartości energetycznej produktu lub wielkości emisji C02 każdego produktu energetycznego. Dyrektywa ETD wprowadza preferencje niezgodne z polityką UE w zakresie celów energetycznych i klimatycznych. Z tych względów Komisja przedstawiła projekt zmiany dyrektywy ETD, który przewiduje podział stawek akcyzy na dwa elementy - jeden zależny od wartości energetycznej i drugi zależny od wielkości emisji C02 każdego z paliw. W efekcie nowej regulacji wzrosną stawki podatkowe głównie na węgiel, gaz ziemny i LPG. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo energetyczne stanowi coraz większy problem w polityce zagranicznej państwa. Współzależność w dziedzinie energii jest bardzo ważnym wymiarem współczesnych relacji między państwami i korporacjami transnarodowymi. Bezpieczeństwo energetyczne staje się kluczową kwestią dla Unii Europejskiej (UE). Unia jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii na świecie i największym importerem surowców energetycznych. W dającej się przewidzieć przyszłości zależność energetyczna Europy prawdopodobnie wzrośnie. W obliczu niedoboru energii Europa jest zależna od importu, a państwa członkowskie UE muszą zdywersyfikować swoje dostawy energii. Region Morza Kaspijskiego zawiera jedne z największych nierozwiniętych rezerw ropy i gazu na świecie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego nowo niepodległe państwa kaspijskie stały się otwarte na inwestycje zagraniczne. Rosnące potrzeby energetyczne dały UE duże zainteresowanie rozwijaniem więzi z państwami produkującymi energię w regionie Morza Kaspijskiego w celu budowy niezbędnej infrastruktury rurociągowej. W tej analizie zostanie przedstawiona infrastruktura rurociągowa, która istnieje lub zostanie zbudowana w najbliższej przyszłości. Analiza będzie koncentrować się na trasach transportu gazu z regionu Morza Kaspijskiego oraz najważniejszych problemach i rozwiązaniach w zakresie projektowania środkowego systemu energetycznego w regionie. Głównym celem tego artykułu jest analiza projektu infrastruktury Południowego Korytarza Gazowego (SGC), który nieuchronnie przyczyni się do interesu UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.(abstrakt oryginalny)
Górnictwo od wieków stanowiło podstawę rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego wielu krajów na świecie. Polska jest tego bardzo dobrym przykładem. Podobnie jest także dzisiaj, chociaż nie wszyscy zadają sobie z tego sprawę, często zafascynowani innymi bardziej nowoczesnymi i bardziej medialnie nośnymi gałęziami przemysłu. Dlatego aby górnictwo w XXI wieku stawało się również przemysłem coraz bardziej nowoczesnym, niezbędny jest ciągły rozwój nauki górniczej i szybki transfer nowych rozwiązań do górniczych zakładów wydobywczych. Te zadania to ważne wyzwanie dla współczesnej nauki górniczej, bowiem przemysł górniczy i nauka górnicza to bardzo silnie powiązane ze sobą obszary i od ich wzajemnego współdziałania zależą przyszłe losy górnictwa. Górnictwo to wiele powiązanych ze sobą specjalności wchodzących w skład zintegrowanych systemów produkcyjnych różnego rodzaju surowców mineralnych, które dzisiaj są podporządkowane wymogom strategii zrównoważonego rozwoju. W oparciu o analizę przyszłych potrzeb polskiej gospodarki, szczególnie w sferze górnictwa surowców mineralnych, gwarantujących zarówno bezpieczeństwo energetyczne jak i surowcowe, sformułowane zostały priorytetowe kierunki badań będące odpowiedzią nauki górniczej na wyzwania w tym zakresie. Od ich rozwiązania zależeć będzie w dużej mierze efektywność i konkurencyjność polskiego górnictwa, a tym samym możliwość jego istnienia w kolejnych dziesięcioleciach. Do nich należy zaliczyć, między innymi, rozwiązania: -umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie złóż surowców mineralnych, -poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy górniczej, -ograniczające oddziaływanie działalności górniczej na środowisko naturalne. Również istotne znaczenie będą miały, często interdyscyplinarne prace w sferze przetwórstwa surowców mineralnych, prowadzące do wyraźnego zwiększenia obszaru ich wykorzystania w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.