Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise’s balance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Bilans jawny a bilans ukryty współczesnego przedsiębiorstwa
100%
|
|
1
|
nr 61
220-234
Współczesne przedsiębiorstwo potrzebuje pełnego zestawu informacji o swoich zasobach majątkowych i wewnętrznej wartości firmy. Informacje te pochodzą zarówno z bilansu jawnego, jak i z bilansu ukrytego. Bilans jawny (tradycyjny) prezentuje w ujęciu rzeczowo-finansowym wszystkie składniki majątkowe, które podlegają wycenie bilansowej i mogą być ujawniane w myśl prawa bilansowego. Bilans ukryty stanowi specyficzną część współczesnego sprawozdania przedsiębiorstwa. Obejmuje on te składniki, które nie podlegają prawu bilansowemu, czyli nie są wyceniane i prezentowane w tradycyjnej formie bilansu. Bilans ukryty pozwala określić, np. co wpływa na wewnętrzną wartość firmy. Między bilansem jawnym a bilansem ukrytym istnieją zależności. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia etapy ewolucji teorii bilansu, przedstawia strukturę i różne metody wyceny jego składników (aktywów i pasywów). Przedstawiono w sposób tabelaryczny zestawienie wybranych teorii bilansu, ich twórców oraz podstawowe założenia.
W artykule zaprezentowano podstawowe założenia teorii bilansowych, które mimo upływu czasu nie straciły aktualności. Teorie bilansowe, a w szczególności teoria bilansu statycznego, dynamicznego i organicznego stworzyły podstawę obecnego modelu rachunkowości, uzależniającego wartość pozycji bilansowych od spodziewanych w przyszłości korzyści ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 21
109-117
Ustawa o rachunkowości daje pewną swobodę podejmowania przez jednostkę decyzji dotyczących zasad w sposobie ujmowania księgowości niektórych operacji gospodarczych. Możliwe jest zatem wpływanie na kształt sprawozdań finansowych za pomocą polityki bilansowej. W artykule jest mowa o instrumentach wykorzystywanych w kreowaniu sprawozdań finansowych. Autor omówił instrumenty czasowe, formalne i materialne polityki bilansowej.
Strata to ujemny rezultat działalności gospodarczej firmy osiągnięty w przyjętym okresie rozliczeniowym. W artykule zawarto klasyfikację strat i ich charakterystykę. Następnie omówiono sposoby ograniczania straty bilansowej i stratę w ujęciu podatkowym. Na zakończenie zaprezentowano zasady ustalania straty podatkowej oraz rozliczanie strat podatkowych.
6
Content available remote Analiza porównawcza form organizacyjno - prawnych przedsiębiorstw
84%
W artykule omówiono rodzaje form organizacyjno- prawnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem spółek osobowych i kapitałowych. Przedstawiono najbardziej charakterystyczne cechy poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej w sposób umożliwiający dokonanie wyboru najlepszej z nich przez osoby planujące rozpoczęcie działalności. Dzięki syntetycznej formie rozważań możliwe jest prześledzenie wszystkich prawnych modeli spółek handlowych dopuszczalnych na gruncie prawa polskiego. Celem artykułu jest dokonanie analizy porównawczej wybranych form organizacyjno -prawnych przedsiębiorstw działających w gospodarce polskiej. Ponadto w artykule wskazano podobieństwa i różnice pomiędzy spółkami osobowymi (spółką jawną, spółką partnerską, spółka komandytową, spółka komandytowo-akcyjną) oraz spółkami kapitałowymi (spółka z o.o oraz spółka akcyjną).(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 116
235-249
Artykuł zawiera analizę literatury z zakresu standaryzacji postępowania ze składnikami niematerialnymi przedsiębiorstwa. Autor porusza kwestie standaryzacji tej grupy z punktu widzenia rachunkowego, sprawozdawczego oraz wyceny. Jako naturalny wniosek z przedstawionej analizy podano, że standard wyceny i raportowania informacji na temat składników niematerialnych i prawnych powinien uwzględniać osiągnięcia w zakresie standardów rachunkowych, sprawozdawczych oraz wyceny. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Identyfikacja strategii finansowania przedsiębiorstwa
84%
Celem artykułu jest zaproponowanie metody identyfikacji strategii finansowania w oparciu o informacje zawarte w sprawozdawczości finansowej, a konkretnie w bilansie przedsiębiorstwa. Wykorzystanie bilansu uzasadnić można faktem, że menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwem przy podejmowaniu decyzji strategicznych, w tym również decyzji dotyczących struktury kapitału, posługują się w dużej mierze informacjami i wskaźnikami wyrażonymi w wartościach księgowych. Weryfikacja zaproponowanej metodyki została przeprowadzona na podstawie sprawozdań finansowych sześciu wybranych spółek giełdowych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Financial Liquidity of the Horticultural Enterprise PPO Siechnice in Poland
84%
|
|
nr 2
243-252
Jednym z podstawowych zagadnień oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest analiza powiązań zasobów obrotowych ze zobowiązaniami wymagalnymi, tj. zobowiązaniami krótkoterminowymi. Obliczane wskaźniki płynności umożliwiają sformułowanie opinii o stopniu wypłacalności przedsiębiorstwa oraz o jego zdolności do bieżącego regulowania bieżących zobowiązań. Opracowanie dotyczy analizy płynności finansowej przedsiębiorstwa w latach 2005-2007 na podstawie zebranych informacji zawartych w bilansie, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. Celem przeprowadzonych badań była ocena płynności finansowej wybranego przedsiębiorstwa działającego w branży rolno-spożywczej. Materiały źródłowe uzyskano ze sprawozdań finansowych badanego przedsiębiorstwa. Dobór obiektu do badań został dokonany w sposób celowy, natomiast kryterium celu była siedziba firmy na terenie Dolnego Śląska, położenie w gminie miejsko-wiejskiej oraz działalność w branży rolno-spożywczej. Badania zostały przeprowadzone metodą dokumentacyjną przy wykorzystaniu dokumentów księgowych przedsiębiorstwa. Do opracowania wyników wykorzystano metodę analizy ekonomicznej, głównie wskaźniki płynności finansowej do oceny wypłacalności podmiotu. Dodatkowo wykorzystano metodę opisową i porównawczą do charakterystyki i interpretacji wyników badań. Uzyskane w opracowaniu wyniki badań dotyczące analizy płynności finansowej wybranego przedsiębiorstwa ogrodniczego wykazały, że przedsiębiorstwo ma dobrą sytuację finansową oraz nie posiada problemów ze spłatą swoich bieżących zobowiązań bez czekania na spłatę należności bądź upłynniania zapasów. Dodatkowo z analizy płynności finansowej opartej na przepływach z działalności operacyjnej wynika, że na pokrycie powstałych zobowiązań podmiotu wystarczają środki pieniężne wypracowane w przedsiębiorstwie tylko na działalności operacyjnej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
84-87
W artykule zaprezentowano analizę sprawozdania finansowego spółki. Omówiono pięć dokumentów, które składają się na całościowe sprawozdanie finansowe. Przedstawiono uproszczony wzór bilansu.
Punktem wyjścia przy szacowaniu wartości aktywów jest bilans przedsiębiorstwa. Otrzymujemy wartość aktywów netto, czyli wartość księgową netto. Podano następnie etapy wyceny metodą skorygowanych aktywów netto: badanie sprawozdania finansowego, sprawdzenie, czy bilans zawiera wszystkie aktywa i pasywa firmy będące jej własnością, skorygowanie wartości wszystkich aktywów materialnych, następnie korekty z tytułu zobowiązań podatkowych, wycena wartości kapitału (metoda stopy dywidendy, metoda wartości umorzenia), przeprowadzenie obliczeń kontrolnych.
13
Content available remote Nadrzędne zasady rachunkowości a wartość bilansowa przedsiębiorstwa
84%
Cel - Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy proponowane w teorii i regulacjach rachunkowości nadrzędne zasady rachunkowości mają wpływ i w jakim zakresie na wartość bilansową przedsiębiorstwa. Metodologia badania - analiza literatury przedmiotu i aktów prawnych, analiza porównawcza. Wynik - W artykule wskazano fundamentalne i nadrzędne zasady rachunkowości i ich rolę w ustalaniu wartości bilansowej przedsiębiorstwa i realizacji podstawowego celu rachunkowości. Oryginalność/wartość - artykuł wyjaśnia istotę wartości bilansowej przedsiębiorstwa oraz wskazuje nadrzędne zasady rachunkowości, które mają największy udział w kształtowaniu tej wartości. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano znaczenie dwóch elementów sprawozdania finansowego, jakimi są bilans oraz rachunek zysków i strat, w generowaniu korzyści ekonomicznej w postaci zysku netto. Jest to bowiem miernik pomnażania kapitału właścicieli, a także źródło samofinansowania rozwoju przedsiębiorstwa. Podmiotem analizy była spółka Mieszko S.A.; w badaniu uwzględniono okres 2005-2007.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcone jest zagadnieniu zarządzania bilansem i pozycjami pozabilansowymi banku. Opisano ogólne zagadnienia dotyczące zapewnienia adekwatności bilansowej oraz kluczowych obszarów podejmowania decyzji w ramach tego procesu. Następnie wskazano kluczowe determinanty skoordynowanego zarządzania bilansem banku oraz restrykcje nakładane przez normy ostrożnościowe. Artykuł kończy opis narzędzi wykorzystywanych w analizie adekwatności bilansowej banku: mierniki rentowności i ryzyka oraz system pomiaru rentowności skorygowanej o ponoszone ryzyko, a także wewnętrznej alokacji kapitału i systemu cen transferowych funduszy.(abstrakt oryginalny)
|
|
13
|
z. 1
267-273
Polski Koncern Mięsny Duda S.A jest firmą rodzinną założoną w 1990 r., która w 2002 roku weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W opracowaniu dokonano analizy ekonomicznej spółki w latach 2006-2008. W tym okresie suma bilansowa systematycznie wzrastała, zwłaszcza w stosunku do 2006 roku. W strukturze aktywów duży udział stanowił majątek trwały, co oznaczało wysoki stopień zamrożenia majątku, a tym samym znaczne ryzyko prowadzonej działalności. Spółka wykazywała niski stopień pokrycia majątku kapitałami własnymi, co skutkowało wysokim zadłużeniem, wynikającym z sfinansowania aktywów obrotowych. Sytuacja finansowa, w badanym okresie pogorszyła się o czym świadczą coraz niższe wskaźniki rentowności. W spółce występowały problemy z płynnością finansową. Wyniki badań wskazują, że rozwój PKM Duda S.A. w analizowanych latach uległ wyraźnemu zahamowaniu. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
7-19
Przedstawiono możliwości wykorzystania bilansu do oceny sytuacji majątkowej i ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw hodowli roślin i zwierząt Agencji Nieruchomości Rolnych. Zbadano kształtowanie się poziomu, dynamiki oraz struktury aktywów i pasywów badanych przedsiębiorstw w latach 1997-2007. Uzyskane wyniki mogą stanowić podstawę do porównywania wyników przez poszczególne przedsiębiorstwa hodowli roślin i zwierząt do zaprezentowanych w artykule średnich wartości dla całej grupy tych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości praktycznego zastosowania założeń teorii bilansowej Osbahra jako jednej z wielu możliwych prób zamknięcia luki informacyjnej w sprawozdawczości finansowej XXI wieku. Wilhelm Osbahr podjął na początku XX w. próbę rozwiązania problemu oznaczenia wartości bilansowych (wpływu wyceny bilansowej na pozycje bilansowe) z punktu widzenia przedsiębiorcy, tym samym wy-raźnie podkreślając konieczność rozpatrywania struktury bilansu przez pryzmat celów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Osbahr postulował, aby w bilansie uwydatnić wszelkie zmiany, zachodzące w gospodarczej strukturze przedsiębiorstwa i jego częściach składowych, niewynikające bezpośrednio z prowadzonej działalności operacyjnej i prezentować je w pozycji "korekty". W artykule zastosowano metodę dedukcyjną, wspomaganą studiami literatury oraz metodę studium przypadku. Autorzy wykorzystując studium przypadku, potwierdzają możliwość wykorzystania opisanej teorii bilansowej w obecnych realiach sprawozdawczych, na podstawie rzeczywistych danych spółki ABC Sp. z o.o. Wykazują również, że bilans zaprezentowany według nowej formuły sprawozdawczej ujawnia użytkownikowi sprawozdań finansowych inne jakościowo informacje. (abstrakt oryginalny)
19
84%
|
2012
|
nr 56
93-105
Jedną z możliwości zdefiniowania wartości przedsiębiorstwa jest jego wartość bilansowa.W artykule przedstawiono wybrane problemy pomiaru i prezentacji bilansowej wartości przedsiębiorstwa. Zaproponowano różne warianty rozwiązań w tym zakresie, w zależności od przyjętych uregulowań. (abstrakt oryginalny)
Autor w artykule przedstawił w sposób ogólny uwarunkowania towarzyszące opracowywaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych przez grupy kapitałowe.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.