Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 647

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise bankruptcy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
1
Content available remote Przyczyny upadku Kodaka
100%
Niewykorzystanie posiadanej wiedzy w odpowiednim czasie może skończyć się dla przedsiębiorstwa katastrofą. Taka sytuacja przytrafiła się firmie Eastman Kodak, która po 132 latach funkcjonowania, chcąc uniknąć bankructwa, złożyła na początku 2012 roku wniosek o upadłość. Myli się jednak ten, kto sądzi, że przyczyna problemów firmy tkwi w przespaniu przez nią rewolucji cyfrowej. Otóż Kodak był pierwszą w branży fotograficznej firmą, która już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku trafnie przewidziała zmiany, jakie nastąpią w branży. Rodzi się zatem pytanie: Jak to się stało, że mając taką wiedzę, Kodak, będący niekwestionowanym liderem w fotografii tradycyjnej, kompletnie nie poradził sobie z technologią cyfrową?(abstrakt oryginalny)
Podstawowym czynnikiem decydującym o skuteczności modelu klasyfikacyjnego jest rzetelna i aktualna informacja w postaci zweryfikowanych zbiorów danych oraz zastosowanie odpowiedniej metody estymacji i doboru zmiennych modelu.Źródłem danych estymowanego modelu były wyniki finansowe spółek giełdowych w okresie 1997-2008.(fragment tekstu)
3
Content available remote Przyczyny upadłości przedsiębiorstw w Polsce
100%
Z punktu widzenia ekonomii bankrutem jest przedsiębiorstwo, które nie jest w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań a wartość jego majątku nie wystarcza na ich pokrycie. W takiej sytuacji wierzyciele w mniejszym stopniu zainteresowani są kontynuacją działania firmy a w większym, czy majątek wystarczy na zaspokojenie ich roszczeń finansowych. W aspekcie prawnym upadłość przedsiębiorstwa następuje dopiero po ogłoszeniu bankructwa przez sąd. Z teoretycznego punktu widzenia upadłość przedsiębiorstwa jest częścią samoregulacyjnego mechanizmu rynkowego. Upadłość jest czymś "złym" z punktu widzenia przedsiębiorstw, natomiast z punktu widzenia całego rynku, jest warunkiem jego rozwoju. (fragment tekstu)
Analiza sytuacji firmy Polimex-Mostostal, która okazała się bankrutem, pozwala wysunąć kilka kluczowych rekomendacji zarówno dla samych firm, jak i dla decydentów publicznych. Do najważniejszych można zaliczyć: 1. Należy zmienić sytuację, że tylko jedna strona kontraktu - wykonawca - ponosi jego ryzyko. 2. Problem słabej kondycji branży budowlanej i licznych bankructw nie leży tylko po stronie firm, lecz jest kwestią nieefektywności całego systemu prawno podatkowego. 3. Niezbędna jest gruntowna modernizacja prawa zamówień publicznych m.in: •• odrzucenie najdroższej i najtańszej oferty przy prawidłowo skalkulowanych cenach, •• indeksacja ofert cenowych o niedające się przewidzieć cen materiałów i usług,(fragment tekstu)
Przedstawione w artykule analizy stanowią fragment szerszych badań autora nad skalą i intensyfikacją procesów upadłościowych w Polsce w latach 2007-2008'. Pomimo tego, iż problematyka upadłości przedsiębiorstw nie jest często poruszana i powszechnie opisywana w literaturze z zakresu nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu przedsiębiorstwem, to jednak statystyczna analiza skali oraz natężenia procesów upadłościowych pozwala dostrzec szerszy kontekst procesów gospodarczych zachodzących w naszym kraju. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje dyskusję na temat weryfikacji modeli upadłości. Przedstawiono niedostatki statystyczno-ekonometrycznych modeli bankructwa. Podjęto także próbę klasyfikacji podejść do weryfikacji/walidacji modeli upadłości. Prosta metoda walidacji polega na symulacji modelu dla danych z firm, które nie są bankrutami. Wzięto pod uwagę modele upadłości, które ostatnio skonstruowano dla firm działających w Polsce. Zastosowano je do najlepszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w Warszawie. Nowe modele bankructwa dla polskich firm spełniają "test walidacji giełdowej". Artykuł proponuje rozwinięcie podejścia walidacyjnego na dane ze spółek pozagiełdowych - dostępne z Głównego Urzędu Statystycznego oraz dostępne jako dane agregatowe dla branż przemysłowych.
W artykule omówiono historię działalności Stoczni Szczecińskiej począwszy od 1991 r. aż do momentu zamknięcia stoczni w marcu 2002 r. Przedstawiono także szansę na przejęcie zadań przez spółkę-córkę - Stocznię Szczecińską Nową.
WorldCom-MCI ogłosiło bankructwo - największe w historii Stanów Zjednoczonych. W artykule zasygnalizowano skutki upadku drugiego w USA operatora międzystrefowego i jednego z najważniejszych operatorów internetowych.
Model upadłości umożliwia wczesne rozpoznanie zagrożenia oraz uruchomienie odpowiednich procesów naprawczych z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Poprawnie zbudowany model daje zarządzającym firmą możliwość podjęcia działań restrukturyzacyjnych. Działania takie mogą prowadzić do trwałej poprawy sytuacji finansowej i pozycji rynkowej firmy, mogą przynieść tylko tymczasową poprawę lub być działaniami nieskutecznymi prowadzącymi ostatecznie do upadłości. Do budowy modelu zastosowano analizę logitową, wykorzystując dane finansowe z opóźnieniem do trzech lat przed upadłością. Autor pracy w ramach swoich badań podjął się również przygotowania modelu upadłości opierającego się częściowo na połączonej bazie danych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz innych spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dane pozyskane z publikacji Monitora Polskiego B). Podstawą budowy modeli były dane pozyskane z raportów finansowych spółek. Baza danych zawierała przedsiębiorstwa zagrożone upadłością bądź upadłe do 6 lat wstecz (dane z lat 2004-2009). Projekt jest kontynuacją badań prowadzonych przez autora w poprzednich latach. Obecne opracowanie zostało istotnie wzbogacone o nowe i zaktualizowane dane, zbiór został zwiększony do 212 podmiotów (w tym 102 spółki zagrożone lub upadłe). Poza estymacją modelu opracowanie odpowiada także na pytanie, czy model oszacowany na spółkach zarejestrowanych w jednym/kilku województwach da się przenieść na inne regiony Polski. Zgodnie z założeniem, iż większość dużych podmiotów działa w całym kraju i jest objęta tymi samymi regulacjami formalnoprawnymi i podatkowymi, hipoteza ta wydaje się być uzasadniona. Estymacji modeli dokonano z wykorzystaniem SPSS 14.0 oraz Statistica 8.0 - moduł Data Miner.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki analizy porównawczej wybranych polskich modeli prognozowania upadłości przedsiębiorstw, opierających się na analizie logitowej. Modele zostały porównane pod względem sprawności i kalibracji. Sprawność modeli przedstawiono z wykorzystaniem macierzy klasyfikacji przedsiębiorstw, natomiast kalibrację modeli ustalono z wykorzystaniem wskaźnika Briera i wskaźnika wiarygodności modelu - L (model). Badanie zostało przeprowadzone na próbie składającej się z 16 przedsiębiorstw, z których połowę stanowiły spółki, wobec których w latach 2005-2009 została ogłoszona upadłość, a pozostałe 8 to przedsiębiorstwa o dobrej kondycji finansowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został problematyce użyteczności sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości. Wskazano podstawowe problemy wynikające z faktu zastosowania przepisów ustawy o rachunkowości do jego sporządzenia w świetle istniejących przepisów prawa upadłościowego. Omówiono różne metody wyceny majątku przedsiębiorstwa w stanie upadłości. Pokazano na przykładzie badanych firm, że wycena bilansowa nie wystarcza do rzetelnego oszacowania majątku masy upadłości. Wskazany został cel, jakiemu służy sprawozdawczość w przypadku jednostki kontynuującej działalność oraz gdy zasada kontynuacji działania przestaje obowiązywać. Autor zwrócił uwagę na pracochłonność sporządzania takiego sprawozdania wobec niewielkiej jego przydatności.(abstrakt oryginalny)
Istniejące modele wczesnego ostrzegania (poza nielicznymi przypadkami, jak np. model Lennoxa) opierają się jedynie na danych pochodzących ze sprawozdań finansowych. Są budowane w oparciu o to samo założenie, które poczynił E. Altman, a mianowicie, że do rozpoznania przyszłej kondycji przedsiębiorstwa wystarczą jedynie informacje finansowe. Warto się jednak zastanowić, w jaki sposób można poprawić właściwości prognostyczne modeli, gdyż w sposób intuicyjny można przypuszczać, że na kondycję firmy wpływają także inne niż tylko finansowe czynniki. W opracowaniu przedstawione zostały dwa autorskie podejścia mające na celu poprawienie charakterystyk modeli wczesnego ostrzegania przed bankructwem firmy, których sedno leży w ujęciu w modelu (oprócz zmiennych o charakterze finansowym) również zmiennych niefinansowym. Można przyjąć, że są następujące możliwe ścieżki poprawy właściwości prognostycznych modeli wczesnego ostrzegania przed bankructwem firmy: - stworzenie nowego modelu "transformującego" dane wejściowe na upadłość firm, - poprawa istniejących modeli, - dobór odpowiednich ("lepszej grupy") zmiennych wejściowych. W niniejszym opracowaniu rozważono trzeci aspekt prac, czyli określono nowe grupy zmiennych wejściowych (poza danymi o charakterze finansowym) przy istniejących modelach wczesnego ostrzegania. Ze względu na swoje właściwości zdecydowano się na model sztucznych sieci neuronowych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Analiza upadłości przedsiębiorstw w Polsce w latach 2004-2009
80%
Omówiono praktykę postępowań upadłościowych w Polsce oraz szczegółowo zanalizowano rozkład upadłości według branż, regionów i w podziale na formy prawne.
15
Content available remote Statystyka upadłości (podmiotów biznesowych)
80%
W artykule przedstawione są dane statystyczne na temat skali, charakteru i efektywności postępowań upadłościowych. Dane dotyczą wybranych regionów ekonomicznych świata i Polski. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Czy można przewidzieć upadłość małej firmy?
80%
Powszechnie panuje przekonanie, że najmniejsze przedsiębiorstwa często bankrutują z powodu słabej kondycji finansowej i braku środków pieniężnych. Stąd pojawia się potrzeba analizy wypłacalności i poszukiwania czynników ją determinujących w tej grupie przedsiębiorstw. Problem bankructwa małych firm, a także metod jego przewidywania, jest szczególnie aktualny obecnie, w dobie kryzysu gospodarczego. Celem artykułu jest ustalenie czy modele służące do przewidywania niewypłacalności przedsiębiorstw mogą być zastosowane w małych przedsiębiorstwach. Zdecydowana większość modeli wczesnego ostrzegania o bankructwie oparta jest o sprawozdania finansowe spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, zatem dużych przedsiębiorstw. Ponadto występuje problem aplikacji owych modeli w małych przedsiębiorstwach, ze względu na fakt, że zdecydowana większość małych firm prowadzi jedynie ewidencję podatkową. Rodzi się zatem pytanie, czy na potrzeby przewidywania zagrożenia niewypłacalnością małych przedsiębiorstw nie powinny być skonstruowane odrębne modele oparte jedynie o informacje finansowe, którymi te przedsiębiorstwa dysponują. Jakie trudności mogą pojawić się w procesie określania modeli małych firm? Jaka byłby ich praktyczna użyteczność: kto byłby zainteresowany, a także czy występowałyby problemy z aplikacją w praktyce. (fragment tekstu)
17
Content available remote Wpływ zmiany regulacji prawnej upadłości na zmianę ich liczby
80%
Obserwowany w ubiegłym roku rozwój światowego kryzysu gospodarczego, pomimo zapowiadanych pakietów stymulujących poszczególne gospodarki, wywołał recesję w państwach OECD, a także drastyczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarek wschodzących. Z uwagi na różne czynniki stymulujące wzrost gospodarczy poszczególnych krajów w ostatnich latach, różna jest skala i zakres obecnego kryzysu, niemniej jednak w skali mikro, w takich właśnie sytuacjach obserwuje się gwałtowne problemy płatnicze przedsiębiorstw, a w ślad za nimi wzrost liczby upadłości. Okoliczności te, skłoniły autorkę artykułu do bardziej wnikliwej analizy skali niewypłacalności polskich przedsiębiorstw. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zjawiska upadłości polskich przedsiębiorstw w latach 1997-2007 oraz próba wskazania prawidłowości rządzących tym zjawiskiem w naszej gospodarce. W szczególności analizą objęto zmianę regulacji prawnej oraz jej wpływ na skalę obserwowanych bankructw osadzając badaną zależność w realiach występującego w badanym okresie wzrostu gospodarczego. (fragment tekstu)
Ryzyko oraz niepewność charakteryzują współczesną gospodarkę rynkową. W obecnych czasach nie ma pewności co do tego, które przedsiębiorstwo upadnie, z reguły spodziewać się można tego po jednostkach w trudnej sytuacji finansowej, jednak coraz częściej można zauważyć taką tendencję także wśród przedsiębiorstw prosperujących do tej pory na zadowalającym poziomie. Obecnie w Polsce mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, co przekłada się na zmniejszenie liczby bankructw. Można powiedzieć, że trend wzrostu upadłości został zatrzymany w roku 2013, ponieważ od 2014 roku obserwujemy spadek liczby upadłości. Przedsiębiorstwa, które ówcześnie funkcjonowały na polskim rynku wykazały się w poprzednich latach efektywnym zarządzaniem, odpowiednim zoptymalizowaniem kosztów, a także podejmowaniem właściwych decyzji strategicznych dostosowanych do panujących warunków gospodarczych. W roku 2014 w stosunku do roku 2013 nastąpiło zmniejszenie upadłości przedsiębiorstw o 7%, natomiast w roku 2015 było to już 10% w porównaniu z rokiem 2014. (abstrakt oryginalny)
Procedura likwidacji firm, znajdujących sie w trudnej sytuacji ekonomicznej, przez upadłość.
W artykule zaprezentowano cele i determinanty postępowania upadłościowego jako sposobu realizacji przyjętej strategii defensywnej. Strategie defensywne w postaci istotnej redukcji kosztów oraz rezygnacji z niektórych deficytowych domen są najczęściej realizowane w związku z zadłużeniem ograniczającym płynność finansową przedsiębiorstw. W dalszej części dokonano analizy przyczyn upadłości przedsiębiorstw, a także zaprezentowano wyniki badań dotyczące rodzaju i natężenia postępowania upadłościowego przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.