Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise environment typology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka omówiła temat w trzech punktach. W pierwszym przedstawiła organizację, jako szczególny typ systemu, którego otoczenie tworzą elementy nie wchodzące w jego skład, ale oddziaływujące na stan systemu (podejście systemowe). W drugim punkcie omówiła podejścia w definiowaniu otoczenia (otoczenia dalsze i bliższe, koncepcja stakeholders, model rynków, marketing relacji). W ostatnim punkcie autorka przedstawiła dwa nowe podejścia charakteryzujące rolę otocznie w organizacji: ekologię populacji oraz teorię instytucjonalną.
W artykule przedstawiono podział otoczenia ze względu na kryterium zmienności i złożoności. Podane typy otoczenia scharakteryzowano następnie ze względu na właściwości dostępnych i pożądanych informacji, co w dalszej kolejności pozwoliło na ukazanie specyfiki zadań w zakresie obserwacji i przewidywania zmian warunków działania przedsiębiorstwa. Omówiono również powiązania między informacjami retrospektywnymi a informacjami prospektywnymi. Przy tej okazji zwrócono uwagę na problem wpływu stopnia niepewności otoczenia na orientację w zakresie pozyskiwania informacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano otoczenie organizacji oraz przedstawiono charakterystykę otoczenia dalszego i bliższego. Przedstawiono zjawisko gron przemysłowych i zaprezentowano spotykane w literaturze definicje grona przemysłowego. Opisano również dwa sposoby organizacji rynku w gronie: relacje oparte na projektach oraz relacje elastyczne.
4
Content available remote Funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw w otoczeniu międzynarodowym
100%
Przedsiębiorstwo, tworząc swoje założenia rozwojowe, musi uwzględniać czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływające na wybór kierunku działania i rozwoju. W literaturze przedmiotu otoczenie firmy dzieli się na bliższe (klienci, dostawcy, konkurenci), a więc firmy i instytucje oddziałujące na przedsiębiorstwa za pośrednictwem stawianych zadań, i dalsze, od którego te zadania zależą. Griffin dzieli otoczenie organizacji na wewnętrzne (warunki i siły wewnątrz organizacji, tj. zarząd, pracownicy, kultura) i zewnętrzne (wszystko na zewnątrz organizacji i co może na nią wpływać). Otoczenie zewnętrzne organizacji składa się z warstwy otoczenia ogólnego (tworzonego przez wymiar ekonomiczny, techniczny, socjo-kulturowy, prawnopolityczny, międzynarodowy) i celowego (organizacje lub grupy wpływające na organizację: konkurenci, klienci, dostawcy, pracownicy np. zorganizowani w związkach zawodowych, właściciele itp.).[...]W niniejszych rozważaniach podjęto próbę określenia miejsca przedsiębiorstwa w różnych kategoriach otoczenia międzynarodowego.(fragment tekstu)
Omówiono umiejętności adaptacyjne przedsiębiorstw oraz przedstawiono wyniki badań dotyczące doświadczeń w zakresie praktyk adaptacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw.
W ekonomii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje własności: pierwsza to własność państwowa druga to własność prywatna. O ile w zakresie formułowania i charakteryzowania własności państwowej nie ma sporów, o tyle gdy mówimy o własności prywatnej używamy pewnego uproszczenia. Dzieje się tak, ponieważ przyjęło się, że za własność prywatną uważamy wszystko co nie jest własnością państwową. Stosowanie tego podziału wynika z przyjęcia status quo jeszcze z XIX wieku, gdzie występowała niewielka liczba zarządzających i gdzie zarządzający byli najczęściej właścicielami. Z tego wynikała stara teoria praw własności głosząca, że tylko własność prywatna może zagwarantować w pełni efektywne wykorzystanie zasobów pracy i kapitału. Wraz z dwudziestym wiekiem nastąpiły zmiany w tradycyjnym modelu własności prywatnej, w większości krajów zachodnich doszło do rozdziału funkcji właścicielskich od funkcji zarządzających. Tym samym doszło do zaburzenia czy też zmiany formy własności. W sytuacji, gdy dochodzi do podziału na osoby o funkcjach właścicielskich oraz osoby o funkcjach zarządczych, własność przestaje funkcjonować w pełni tego słowa znaczeniu. (fragment tekstu)
Każde przedsiębiorstwo, nawet w ustabilizowanych warunkach polityczno-prawnych, ekonomicznych i społecznych musi w swojej działalności uwzględniać zmiany dokonujące się w jego otoczeniu, aby utrzymać się na rynku. Ponieważ zmiany te są znacznie szybsze w warunkach przekształceń systemowych, analiza ich jest niezbędnym warunkiem przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa.
Poniżej przedstawiamy zarys neoklasycznej wizji przedsiębiorstwa oraz jego doskonale i niedoskonale konkurencyjnego otoczenia rynkowego. Następnie uzupełniamy go analizą głównych aspektów tzw. nowoczesnych teorii postępowania przedsiębiorstwa. W ten sposób przedstawiamy niektóre wątki pomijane przez standardową teorię mikroekonomii. Badamy, czy przedstawione w nich idee czynią neoklasyczną teorię przedsiębiorstwa przestarzałą i wymagającą przeformułowania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.