Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących planowania w małych przedsiębiorstwach. Badania przeprowadzono na grupie 101 przedsiębiorstw prywatnych znajdujących się na terenie województwa białostockiego, zatrudniających od 6 do 50 osób, posiadających jednorodny kapitał krajowy, należących do sfery produkcji materialnej z wyłączeniem działów rolnictwo i leśnictwo.
Celem niniejszego opracowania było określenie podstawowych założeń i uwarunkowań koncepcji kroczącego planowania wykonawczego o skróconej podstawie czasowej. Stanowi ono niezbędny etap wstępny przed szczegółowym, wykonawczym opracowaniem takiego systemu. (abstrakt oryginalny)
W ramach każdego procesu planowania podejmowane są decyzje o działaniach zmierzających do jego realizacji. Decydenci na poziomie kierownictwa przedsiębiorstwa charakteryzują się takim sposobem podejścia do zagadnienia, który obejmuje całość przedsiębiorstwa. W tym celu należy w procesie podejmowania decyzji uwzględnić kompleksowość informacji opisujących przedsiębiorstwo oraz dążyć do możliwie dużej przejrzystości sytuacji decyzyjnej. W szczególności należy pamiętać o zależnościach występujących pomiędzy poszczególnymi obszarami przedsiębiorstwa. W dążeniu do przejrzystości sytuacji decyzyjnej pomóc mogą odpowiednio skonstruowane narzędzia do planowania działalności przedsiębiorstwa. Przez uwzględnienie zależności pomiędzy obszarami planowania możliwe jest:• określenie zmian występujących w jednym obszarze, uwarunkowanych podjętymi decyzjami w drugim obszarze (np. wpływ decyzji o warunkach sprzedaży dla określonych grup klientów na płynność finansową w danych okresach),• określenie wpływu podjętych decyzji na koszty danego obszaru oraz koszty całkowite przedsiębiorstwa (np. sposób dopasowania zdolności produkcyjnych),• określenie wpływu podjętej decyzji na wskaźniki (szczególnie wskaźniki rentowności).Wykorzystanie jako środowiska narzędzia arkusza kalkulacyjnego pozwala na niskonakładową jego realizację. (fragment tekstu)
4
75%
Proces zarządzania przedsiębiorstwem zakłada określenie i realizację oczekiwanych rezultatów jego działalności w bliższej i dalszej perspektywie czasowej, co głównie realizuje się w procesie planowania. Proces budżetowania obejmuje planowanie oraz realizację określonych celów finansowych jednostki. Artykuł ukazuje podstawowe zagadnienia związane z procesem budżetowania w przedsiębiorstwie, jego funkcje, fazy i procedury, a także przedstawia przykładowy całościowy system budżetu przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest, przede wszystkim określenie pojęć nowoczesnego sterowania i organizacji w przemyśle. Autorzy prezentują ich robocze definicje, które mogą być zastosowane w badaniach i nauce i które jednocześnie stanowią podstawę do dalszej dyskusji naukowej w tym względzie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba wskazania miejsca i ważności organizowania planowania strategicznego w formie zinstytucjonalizowanej w przedsiębiorstwach. Turbulencja otoczenia wymusza konieczność permanentnego monitorowania i konfrontowania otoczenia i organizacji. Sformalizowany system planowania strategicznego w pewnym zakresie zabezpiecza permanentność takich działań. W artykule zamieszczono, obok przeglądu problematyki związanej z formalnymi systemami planowania strategicznego, wyniki badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach polskich. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Planowanie przedsięwzięć w warunkach czasowych ograniczeń dostępu do zasobów
75%
W pracy przedstawiono podejście wspomagające podejmowanie decyzji w sytuacjach dotyczących przyjęcia, bądź odrzucenia zlecenia produkcyjnego w sytuacji nie w pełni wykorzystanych mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa. Jego istota sprowadza się do bilansowania potrzeb związanych z realizacją zlecenia z dysponowanymi przez przedsiębiorstwo zdolnościami produkcyjnymi. Przedstawiony problem rozwiązano z użyciem pakietu ILOG OPL Studio 3.6. Wykorzystane oprogramowanie pozwala na bezpośrednie, w porównaniu z komercyjnie dostępnymi pakietami typu MS Project, tzn. nie wymagające interwencji operatora, uzyskiwanie rozwiązań i to zarówno dopuszczalnych jak i optymalnych. Proponowane rozwiązanie zorientowane jest na małe i średnie przedsiębiorstwa mające zwykle ograniczony dostęp do komercyjnie dostępnych systemów zarządzania przedsięwzięciami jak i systemów komputerowo zintegrowanego zarządzania produkcją. Umożliwia ponadto, podejmowanie szybkich decyzji w sytuacjach, w których dostępne pakiety oprogramowania wymagają bezpośredniej ingerencji operatora (na każdym z etapów procesu planowania), bądź też są zbyt kosztowne lub wymagają specjalistycznej, wysokokwalifikowanej obsługi operatorskiej. (fragment tekstu)
|
2014
|
41
|
nr 1
131-147
Celem artykułu jest pokazanie, jak ważne i złożone są procesy planowania i podejmowania decyzji dotyczących organizacji oraz jakie błędy popełniają decydenci, wybierając spośród kilku zróżnicowanych rozwiązań. Badania przeprowadzone zostały w celu określenia, w jaki sposób w przedsiębiorstwach odbywa się proces planowania oraz jak podejmuje się decyzje. Pomiar został przeprowadzony w okresie od grudnia do maja 2011 roku wśród pracowników przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego. Instrumentem pomiarowym był kwestionariusz ankiety, obejmujący próbę 320 osób. W artykule autorka przedstawia również psychospołeczną stronę procesów, która odgrywa znaczącą rolę w omawianym zagadnieniu. (abstrakt oryginalny)
This paper presents an analysis methodology for establishing the demand stability of the planning environment faced by a company and the impact on the stability from changes to sales order. The methodology focuses on three critical planning parameters derived from customer orders: product mix, volume, and order sizes. Furthermore, the methodology links the delivery performance of a company to the changes made to sales orders. Based on a test case application of the methodology, it is concluded that by accepting changes, the demand faced by the case company has become more unstable on product mix, volume, and the number of order lines per period, while some added stability has been achieved with regards to the order size distributions. Ultimately, by applying the methodology to the case company, it is found that by changing the sales orders, the company does not improve the delivery performance. (original abstract)
10
Content available remote Rol' operativnogo planirovaniâ v sisteme planirovaniâ v stroitel'stve
75%
Planowanie operacyjne jest elementem składowym oraz jednocześnie etapem końcowym jednolitego systemu planowania przedsiębiorstwa. Ma dwojaki charakter: z jednej strony jest częścią systemu planowania na przedsiębiorstwie, zawierającego opracowanie różnych w aspekcie działalności przedsiębiorstwa pod względem treści rodzajów planów: strategicznych, taktycznych, operacyjnych, z drugiej strony, planowanie operacyjne jest jedną z funkcji zarządzania operacyjnego. W artykule są omawiane charakter i podejścia metodyczne do planowania operacyjnego w budownictwie. (abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to carry out an analysis of planning process in an organisation that has implemented the ISO 9001:2015 system. In the paper, we described elements of this planning, which is essential to achieve the intended benefits of a quality management system. Planning needs to be done by everyone in the organisation, but it is significant for the process owner, considering the impacts on achieving the planned outputs of quality management processes. The aim of the paper is to analyse the problems connected with the planning of the organisation in the ISO 9001:2015 implementation process.(original abstract)
Powodzenia przedsięwzięcia gospodarczego w bardzo dużym stopniu zależy od dobrze sporządzonego biznesplanu. Każdy pomysł przedsięwzięcia powinien zostać w taki sposób opracowany aby miał szansę realizacji w przyszłości. Wielu przedsiębiorców próbuje podejmować przedsięwzięcia bez przygotowania biznes planu. Błędy ujawnione podczas działań w warunkach rynkowych powodują bardzo wysokie koszty dla przedsiębiorstwa. Przynajmniej niektórym z nich można zapobiec opracowując staranny biznes plan. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Metoda planowania procesu innowacji dla małych przedsiębiorstw
75%
Metoda planowania procesu innowacji została opracowana dla sformalizowania działań w tym obszarze zarządzania. Dobry plan jest podstawą sukcesu przedsięwzięcia i zapewnia możliwość skutecznego zarządzania nim. Ideą koncepcji metody była zgodność poszukiwanej i wdrażanej innowacji z rzeczywistymi potrzebami przedsiębiorstwa i jego strategią. Brak tej zgodności jest upatrywany jako jedna z przyczyn niepowodzeń innowacji. Podstawą określenia potrzeb przedsiębiorstwa jest efekt innowacji w odniesieniu do całości działania systemu, jego przepustowości. Jest to zgodne z wytycznymi Teorii Ograniczeń. Stała ona się także bazą dla dwóch etapów proponowanej metody: wyznaczania obszarów innowacyjności oraz sformułowania problemu. W niniejszym artykule w oparciu o TOC przeprowadzono też ocenę alternatywnych rozwiązań innowacyjnych. Było to możliwe poprzez sprowadzenie wyboru jednego spośród alternatywnych innowacyjnych rozwiązań do oceny jednokryterialnej. Na bazie zasad TOC analizowany był zysk osiągany poprzez wdrożenie konkretnego wariantu rozwiązania problemu przedsiębiorstwa wytwarzającego futerały na sprzęt fotograficzny. Tematykę zawężono do małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na ich specyfikę oraz cechy charakterystyczne poszukiwanych i wdrażanych tam innowacji. W artykule przedstawiono klasyfikację innowacji ze względu na zakres i horyzont działania. (fragment tekstu)
Ze względu na duże znaczenie planowania w działalności banków, autor niniejszego artykułu postanowił zbadać wpływ wybranych czynników na wykorzystywanie i opracowywanie planów w bankach spółdzielczych w Polsce. (fragment tekstu)
Niniejszy referat ma na celu wskazanie procesu planowania i realizacji celów w przedsiębiorstwach transportowych ze skutkiem dla wyniku finansowego. Stosowanie w praktyce odpowiednich działań planistycznych, łącznie z ich realizacją i kontrolą jest ważnym elementem osiągania sukcesu w warunkach globalizacji i rosnącej intensywności konkurencji. Wśród przedsiębiorców branży TSL istnieje potrzeba stosowania skutecznego procesu planowania z wykorzystaniem odpowiednich metod pomimo istniejących barier. Ważnym zadaniem jest wypracowanie w badanym sektorze świadomości o korzyściach, jakie niesie właściwa realizacja zaplanowanych celów. Poniżej zostanie zaprezentowane narzędzie, które pozwoli na uporządkowanie zaplanowanych celów oraz systematyczną kontrolę ich realizacji. Tym narzędziem jest Strategiczna Karta Wyników.(fragment tekstu)
W instytucjach o strukturze hierarchicznej ogromną rolę odgrywa właściwe zarządzanie. Zarządzanie to zbiór działań zmierzających do osiągnięcia określonego celu w następującej sekwencji: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie (Encyklopedia PWN, 2022). Jednym z rodzajów planowania wykonywanych w podmiocie badań jest planowanie potrzeb. W opracowaniu sformułowano problem badawczy: Jakie prawidłowości widnieją w szeregu czasowym danych retrospektywnych wydatków w dziale finansowym i w jakim stopniu pozwolą one na dobór metody i prognozowanie potrzeb w dziale finansowym na dwadzieścia cztery przyszłe okresy? Celem głównym pracy jest wykonanie prognozowania potrzeb w dziale finansowym na lata 2022-2023 w podmiocie badań. Dla tak sformułowanego celu nakreślono hipotezę główną: Zastosowanie metody Holta-Wintersa (model multiplikatywny) do prognozowania potrzeb w dziale finansowym na lata 2022-2023 pozwoli na osiągnięcie średniego bezwzględnego błędu procentowego poniżej 5%. Podmiotem badań jest jedna z instytucji funkcjonujących na obszarze Unii Europejskiej. Przedmiotem badań są poniesione wydatki i zaplanowane potrzeby w dziale finansowym w podmiocie badań w latach 2017-2021. Obszar badawczy pracy to rejon funkcjonowania podmiotu badań, a okres badawczy to lata 2017-2023. W artykule użyto następujących metod badawczych w postaci: analizy literatury, prognozowania metodą Holta-Wintersa (model multiplikatywny), wnioskowania i syntezy. W opracowaniu skoncentrowano się na planowaniu potrzeb w dziale finansowym w podmiocie badań na lata 2022-2023 z wykorzystaniem metody wygładzania wykładniczego Holta-Wintersa. (abstrakt oryginalny)
Tematyka planowania ciągłości działania (Business Continuity Planning-BCP) coraz częściej absorbuje zarządy polskich banków. Rozpoczynając pracę nas budową lub doskonaleniem planu, musimy sobie uzmysłowić, że projekty BCP mają charakter strategiczny i dotyczą wszystkich obszarów działalności banku. Jednym z najważniejszych etapów w całym projekcie jest analiza Business Impact Analysis (BIA).
Opisano rolę planowania w optymalizacji gospodarki pieniężnej przedsiębiorstwa.
Nowoczesne procedury i metody planowania, wymuszają skonkretyzowanie koncepcji działania w zmieniających się warunkach oraz określenie sposobów osiągania celów zmniejszając jednocześnie niepewność i ryzyko wynikające z przyszłych warunków działania. Stosowanie w praktyce nowoczesnego planowania staje się czynnikiem kreującym rozwój przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Omówiono najważniejsze cechy techniki budżetowania parametrycznego z użyciem konkretnych przykładów. Opisano podstawową konstrukcje budżetu parametrycznego oraz jej rozwinięte modyfikacje. Dane zawarte w przykładach pochodzą z rozwiązań praktycznych zastosowanych w różnych przedsiębiorstwach.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.