Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise profitability
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Analiza rozwoju polskiej gospodarki wskazuje na utrzymywanie się niekorzystnych zjawisk. Od połowy 1998 roku pogarsza się zarówno kondycja gospodarki, jak i przedsiębiorstw.
Przedstawiona analiza jest próbą empirycznej weryfikacji czynników kształtujących rentowność przedsiębiorstw w Polsce, na podstawie źródłowych sprawozdań finansowych za rok 1995 ("Lista 500") największych przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego o różnych formach własności.
|
|
nr 3
29-32
W artykule zaprezentowano rezultaty analizy i oceny sytuacji finansowej wybranych grup przedsiębiorstw sektora prywatnego. Uwagę skoncentrowano na poziomie i strukturze rentowności, strukturze zyskowności i stopniu deficytowości oraz wielkości obciążeń wyniku finansowego.
Istniejące badania dotyczące związku między subwencjami rządowymi a wynikami finansowymi przedsiębiorstw często wykorzystują średnie podejście oparte na analizie regresji i koncentrują się głównie na krajach rozwiniętych. Aby wypełnić tę lukę, badanie to po raz pierwszy bierze pod uwagę wpływ działań wspierających rząd na opłacalność MŚP produkcyjnych w kraju rozwijającym się, jakim jest Wietnam. Wykorzystując niezbilansowany panel danych, obejmujący okres 2009-2015, wykazano, że rządowe wsparcie finansowe ma niewielki wpływ na rentowność jeśli zastosuje się zwykłą metodę najmniejszych kwadratów (OLS). Jednak metoda regresji kwantylowej z efektami stałymi pokazuje, że wsparcie finansowe ma negatywny wpływ na rentowność w przypadku firm o niskich zyskach, ale wpływa pozytywnie w przypadku firm o wysokim percentylu rentowności. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują również, że decydenci powinni skupić się na wspieraniu start-upów, a nie nieefektywnych firm niezarejestrowanych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wyniki finansowe przedsiębiorstw z Listy 500 na tle wyników przedsiębiorstw w gospodarce ogółem w 1999 r. Podaje strukturę wyników finansowych "500" oraz rentowność przedsiębiorstw z Listy 500 wg sekcji EKD. Zawiera ranking grup przedsiębiorstw wg kryterium rentowności aktywów.
6
Content available remote Rentowność przedsiębiorstw przemysłowych w okresie spowolnienia gospodarczego
76%
Celem artykułu jest próba określenia skali tego osłabienia na podstawie analizy zmian w poziomie rentowności z wyeksponowaniem niektórych czynników determinujących owe zmiany. Do realizacji tak sformułowanego celu wykorzystano analizę wskaźnikową, bazując na informacjach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Przedmiotem analizy są przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności sekcja "Przetwórstwo przemysłowe"). Analiza obejmuje lata 2007-2010, przy czym 2007 r. jest traktowany jako baza odniesienia, a lata 2008-2010 jako okres spowolnienia gospodarczego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania było przedstawienie metody analizy rentowności holdingu finansowego, opartej na prostym i kompleksowym modelu skonstruowanym na systemie Du Ponta oraz przedstawienie konstrukcji wskaźników rentowności dla przedsiębiorstw działających w różnych sektorach, uwzględniając specyfikę ich sprawozdań finansowych wynikającą z ustawy o rachunkowości. Przedstawiona metoda badawcza pozwoliła na ocenę specyficznego rodzaju podmiotu gospodarczego jakim jest grupa kapitałowa działająca w sektorze usług finansowych. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
32-35
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki analizy związku między rentownością trzech grup przedsiębiorstw (spółek prawa handlowego, spółek giełdowych i spółdzielni spożywców "Społem") a wielkością ich kapitału własnego.
|
|
nr 26
34-35
Analiza rentowności przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego ("Liga 500" s. XXII-XLIII) w 1993 i 1994 roku.
Celem badań była analiza rentowności majątku przedsiębiorstw rolniczych w Polsce oraz jej ocena porównawcza w odniesieniu do przedsiębiorstw ogółem i przedsiębiorstw przemysłowych, a także określenie rentowności majątku z uwzględnieniem typu produkcji rolnej. Populację celu stanowiły przedsiębiorstwa objęte statystyką publiczną GUS w ramach badań pt. Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych. W celu określenia rentowności majątku w powiązaniu z typem produkcji rolnej wykorzystano dane FADN. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 1
217-221
Określono zależności między strategią zarządzania kapitałem obrotowym netto a rentownością przedsiębiorstw rolniczych. Badania przeprowadzono w dużych przedsiębiorstwach, położonych w różnych regionach Polski, dobranych w sposób celowy. Stwierdzono, że przyjęta w przedsiębiorstwach polityka zarządzania kapitałem obrotowym różnicuje rentowność ich działalności. Najbardziej efektywne pod tym względem były na ogół przedsiębiorstwa o strategii konserwatywnej, natomiast stosowanie agresywnej strategii zarządzania kapitałem obrotowym przyczyniało się do ponoszenia straty brutto.
Przedstawiono wyliczenia dziewięciu wskaźników rentowności za lata 1991-1997 (II kwartał) dla dziewięciu polskich banków o najdłuższym stażu giełdowym (Amerbank, BPH, BRE, BSK, Kredyt Bank, PBR, Petrobank, PPABank, WBK).
|
|
nr 2
30-35
W artykule zaprezentowano wyniki analizy i oceny poziomu rentowności dużych i średnich przedsiębiorstw handlowych sektora prywatnego, według działów EDK (takich jak: "Sprzedaż, obsługa i naprawy pojazdów mechanicznych i motocykli; sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów samochodowych", "Handel hurtowy i komisowy" oraz "Handel detaliczny") i form własności (takich jak: własność prywatna krajowa, własność zagraniczna i własność mieszana z przewagą kapitału prywatnego).
Była szefowa PKO BP Henryka Pieronkiewicz została wiceprezesem Kompanii Węglowej, gdzie postanowiła udowodnić, że górnictwo może być rentowne.
W artykule przedstawiono próbę wykorzystania wzorcowych układów nierówności oraz wskaźników rentowności i indeksów dynamiki do oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wyniki badań przeprowadzonych na próbie 23 spółek z branży spożywczej na terenie Dolnego Śląska w latach 2001-2010, mogą mieć zastosowanie w generowaniu sygnałów ostrzegawczych przed niepomyślną sytuacją gospodarczą przedsiębiorstw w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono kształtowanie się rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach branży paszowej oraz na przykładzie wybranej wytwórni pasz wskazano czynniki wpływające na stopę zwrotu z kapitału własnego. Z analizy wynika, że w latach 2006-2007 na badany wskaźnik miały wpływ: rotacja majątku oraz mnożnik kapitałowy. W kolejnych latach decydującym czynnikiem była stosowana polityka sprzedaży, która w zależności od sytuacji na rynku miała charakter marketingowy lub kosztowy. Z badań wynika, że w całym okresie badawczym najmniejsze znaczenie miała polityka finansowa. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wpływ eksportu na zmienność wskaźników rentowności spółek GPW
76%
Celem niniejszego artykułu była empiryczna weryfikacja tezy o pozytywnym wpływie eksportu na zmienność wskaźników finansowych przedsiębiorstw w Polsce (na przykładzie spółek GPW). Z uwagi na jednostronny charakter zmian, którym ma zapobiegać eksport, stabilność wyników finansowych zmierzono za pomocą dwóch zmiennych: liczby lat gdy wskaźniki rentowności ulegały pogarszaniu, oraz maksymalnego rocznego spadku danego wskaźnika rentowności (zbadano wskaźnik marży brutto na sprzedaży oraz rentowności aktywów). Uzyskane wyniki wykazały że im większy jest udział eksportu w sprzedaży, tym częściej występują spadki rentowności, ale spadki u eksporterów są mniejsze niż u nieeksporterów. (abstrakt oryginalny)
Ocena wyników działalności przedsiębiorstw w danym mieście ma zupełnie fundamentalne znaczenie przy określaniu jego możliwości rozwojowych. To właśnie od wyników działalności przedsiębiorstw zależą z jednej strony dochody budżetu miasta, a z drugiej jego wydatki. Dobre wyniki działalności przedsiębiorstw z danego miasta przekładają się przede wszystkim na jego dochody własne, w tym zwłaszcza na udziały w podatku od osób fizycznych (PIT), a także na udziały w podatku od osób prawnych1. Jeżeli przedsiębiorstwa, w których zatrudnieni są mieszkańcy miasta, osiągają lepsze wyniki swojej działalności, to rosną szanse na wyższe dochody osobiste pracowników2, a to z kolei zwiększa bazę podatkową, w której partycypuje miasto. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza wpływu gospodarowania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie na rentowność zaangażowanego kapitału oraz identyfikacja obszarów, na które zarządzanie kapitałem ludzkim oddziałuje w największym stopniu. Problematyka ta jest szczególnie ważna dla rolniczego regionu Lubelszczyzny, w którym zasoby ludzkie są jednym z najważniejszych źródeł przewagi konkurencyjnej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.