Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise secrets
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 IV 1993 r. zapewnia przedsiębiorcom szeroką ochronę przed bezprawnymi działaniami zagrażającymi ich interesom. Każde zachowanie zakwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji podlega odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo ustawa wprowadza odpowiedzialność karną. W artykule skupiono się na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa i jego prawnokarnych konsekwencjach. (abstrakt oryginalny)
Rozważania zawarte w niniejszym opracowaniu nawiązują bezpośrednio do istoty procesu integracji spółek kapitałowych. Ponadto przedstawione zostały granice odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa w trakcie przeprowadzonego badania due diligence. Sporządzenie planu połączenia spółek kapitałowych w fazie przygotowawczej poprzedzone jest licznymi czynnościami, które mogą mieć charakter zarówno kodeksowy, jak i pozakodeksowy. Te ostatnie mają na celu przeprowadzenie m.in. przez grupy eksperckie licznych prac analitycznych, dotyczących celowości i efektywności planowanego połączenia. Kompleksowe badania due diligence potencjalnego partnera mogą przyczynić się do częściowego ujawnienia osobom trzecim informacji niejawnych, co w konsekwencji narusza obowiązek dochowania tajemnicy przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie i analizę dotychczas obowiązującego, jak i nowego, kształtu definicji tajemnicy przedsiębiorstwa w polskim porządku prawnym ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich zmian wprowadzonych w drodze implementacji przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 roku w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Opracowanie przedstawia stan prawny przepisów odnoszących się do tajemnicy przedsiębiorstwa przed jak i po wejściu w życie Dyrektywy 2016/943, jak również przybliża główne założenia i cele samej Dyrektywy 2016/943. Publikacja wyjaśnia również jakie elementy składowe są niezbędne do uznania danych informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa oraz do uzyskania ich ochrony. Ponadto, niniejsza publikacja odnosi się do kwestii związanych z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa jako czynu nieuczciwej konkurencji oraz związanych z tym naruszeniem konsekwencjami.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Know-how jako składnik majątku przedsiębiorstwa
100%
W niniejszym artykule autorzy omawiają problematykę know-how jako składnika majątku przedsiębiorstwa. Analizują w tym celu pojęcie know-how, omawiając również wzajemną relację pojęć know-how i "tajemnica przedsiębiorstwa". W dalszej kolejności charakteryzują majątek przedsiębiorstwa, wskazując, że w jego skład wchodzą zarówno dobra materialne, jak i niematerialne. Wykazują, że know-how we współczesnej gospodarce, jako gospodarce opartej na wiedzy, w której coraz większą rolę odgrywają dobra niematerialne, może stanowić istotny, a niekiedy nawet zasadniczy składnik majątku przedsiębiorstwa, którego znaczenie i wartość może stale rosnąć.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Alternatywy dla patentu
100%
Głównym celem istnienia patentów jest stymulowanie innowacyjności. Może to być jednak osiągane także za pomocą innych metod. Ich identyfikacja oraz ocena efektywności są przedmiotem rozważań w niniejszym tekście. Alternatywne narzędzia mogą mieć charakter bezpośredni, gdyż ich wykorzystanie nie zawsze wymaga bazowania na jakiejś formie ochrony wynalazków. Metody te są omawiane także w odniesieniu do polityki innowacyjnej i prestiżu. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o transporcie kolejowym nie zawiera regulacji dotyczącej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Konieczna jest zatem analiza możliwości ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na gruncie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, w tym w szczególności art. 74 kpa, który wskazuje na ograniczenia w dostępie do akt sprawy. Autorka przedstawia poglądy przedstawicieli doktryny i orzecznictwa odnoszące się do tego zagadnienia. Jednocześnie ocena zasadności ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w postępowaniu przed Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego dokonana jest w porównaniu z unormowaniem tej kwestii w postępowaniach przed innymi organami regulacyjnymi - Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Autorka rozważa także możliwość nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego lub alternatywnie ustawy o transporcie kolejowym w celu usunięcia wszystkich wątpliwości prawnych(abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat obowiązku lojalności pracownika wobec pracodawcy. Przedstawiono pojęcie tajemnicy pracodawcy oraz tajemnicy przedsiębiorstwa według Kodeksu Pracy. Wskazano w jakich sferach pracownik zobowiązany jest do dotrzymania tajemnicy. Omówiono jakie konsekwencje pracownik może ponieść w razie jej nie dotrzymania. Zaprezentowano rodzaje tajemnic, o których mowa w Kodeksie pracy.
Artykuł omawia motywy, na które powoływano się podczas procedury legislacyjnej związanej z przyjmowaniem dyrektywy 2016/943 w sprawie ochrony tajemnic. Autor zaproponował klasyfikację motywów w dwóch grupach związanych odpowiednio z celami realizowanymi przez prawo konkurencji i prawa własności intelektualnej. Następnie dokonał przeglądu sposobu odwoływania się do tych motywów od momentu sygnalizującego wolę pracy nad nową dyrektywą, poprzez pierwszy jej projekt i całą procedurę legislacyjną. Sklasyfikowanie i zbadanie motywów działania ustawodawcy pozwala autorowi określić jego intencje związane z rolą nowej dyrektywy i wysunąć praktyczne wskazówki związane z próbą interpretacji przepisów(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zmiana społeczna i zmiana w organizacji w kierunku strategii komunikacyjnej
84%
Tezą artykułu jest stwierdzenie, że transformacja w sposób naturalny wymusza zmianę w organizacji. Powodzenie zmiany zależy od kompetencji menadżerów ich znajomości mechanizmów społecznych i psychologicznych nią rządzących. Wymaga obserwacji wnętrza i otoczenia organizacji oraz takiego zarządzania, żeby kapitał ludzki nadążał za zmianą współtworząc wizerunek firmy. Ważnym elementem jest dobrze opracowana strategia komunikacyjna organizacji, która pozwala na dostosowanie produktu i usług do wymogów odbiorcy. Mając świadomość, że organizacje powołane przez państwo do świadczenia usług publicznych są swoistymi monopolistami [Hirschman, 1995] w tym zakresie należy dążyć do takiej budowy strategii, aby dostosować ją do oczekiwań otoczenia. (fragment tekstu)
10
Content available remote Działalność kontrwywiadu gospodarczego we współczesnym przedsiębiorstwie
84%
Jednym z podstawowych elementów wiedzy jest informacja, która tworzy wiedzę razem z doświadczeniem. Informacja dotycząca rynku, zasobów, technologii, szczególnie natury poufnej, stała się poszukiwanym towarem, którego pozyskanie umożliwia zwiększenie skali i zakresu działania. Dlatego przedsiębiorstwa usilnie starają się pozyskać potrzebne informacje, często nie zwracając uwagi na etyczną stronę swoich starań. Legalne metody zdobywania informacji są domeną wywiadu gospodarczego (business intelligence), określanego jako "biały wywiadʺ, natomiast metody nielegalne wykorzystuje szpiegostwo gospodarcze (corporate espionage) nazywane często "czarnym wywiadem". W ostatnich latach obserwuje się zacieranie granic pomiędzy legalną i nielegalną działalnością informacyjną ze względu na rosnąca konkurencję w skali lokalnej, regionalnej i globalnej, która powoduje intensywne poszukiwania sposobów pozyskania informacji i ochrony zasobów informacyjnych. Przedsiębiorstwa dążą do przeciwdziałania utracie wiedzy poufnej, podejmując działania określane jako kontrwywiad gospodarczy (counter-intelligence). W praktyce realizacja zadań kontrwywiadowczych łączy się z wywiadem gospodarczym, zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorstw o mniejszym zakresie działalności, stając się uniwersalnym narzędziem w strategii przedsiębiorstwa, decydującym w znacznej mierze o zdobyciu lub utrzymaniu przewagi konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Jedną z przesłanek, na podstawie której można odmówić udostępnienia informacji publicznej, jest tajemnica przedsiębiorcy. Orzecznictwo sądów administracyjnych określa, że na tajemnicę przedsiębiorcy składają się łącznie dwa elementy: materialny - na przykład szczegółowy opis sposobu wykonania usługi, jej koszt, warunki techniczne przedsięwzięcia, oraz formalny - wola utajnienia danych informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie związków, jakie zachodzą miedzy rachunkowością i zachowaniem tajemnicy przedsiębiorstwa a realizacją zadań i celów postawionych w Dyrektywie. Za tak sformułowanym celem stoi teza mówiąca o tym, że zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa oraz spełnienie założonego celu Dyrektywy, tj. zwiększenie znaczenia, zgodności i porównywalności informacji ujawnianych przez spółki na terenie Unii Europejskiej, jest w praktyce gospodarczej wysoce mało realistyczne i nie przyniesie znaczących korzyści spółkom, inwestorom ani innym zainteresowanym stronom działającym na jednolitym rynku, ani nie przyczyni się do społecznego i zrównoważonego długotrwałego wzrostu oraz zwiększenia zatrudnienia. Może natomiast spowodować wysoce dyskrecjonalne ujawnianie informacji niefinansowych, przez co doprowadzi do potraktowania sprawozdania o ujawnianiu tych informacji za narzędzie marketingu, a nie jako zestaw informacji do oceny i podejmowania decyzji. Założenia - Artykuł ma charakter analizy możliwych skutków wprowadzenia nowych uregulowań w zakresie rachunkowości w krajach Unii Europejskiej. Konkluzje wynikające z artykułu mają charakter postulatywny, a ich celem jest wskazanie obszarów do dalszych szczegółowych badań naukowych. W artykule zamiennie stosowane są terminy "wiedza" i "informacja" oraz "jednostka" w rozumieniu ustawy o rachunkowości i "przedsiębiorstwo" w rozumieniu ogólnym. Ilekroć treść tego wymaga, powoływana jest forma prawna, np. spółka. Metody/podejścia badawcze - W artykule wykorzystano funkcję praktyczną wiedzy ekonomicznej, polegającą na możliwości jej wykorzystania do doboru i kwantyfikacji celów gospodarczych, do projektowania systemów i celów organizacyjnych, do doboru zasobów, aby efektywnie uzyskiwać zakładane cele. Z punktu widzenia nauk prawnych, w artykule zastosowano metodę badania teoretyczno-prawnego i badania nad stanem i funkcjonowaniem prawa obowiązującego. Wartości poznawcze - W artykule wskazano na zagrożenie, jakim może być pogodzenie wymogów Dyrektywy z wymogami ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa oraz postawiono pytanie o to, gdzie kończy się tajemnica handlowa/tajemnica przedsiębiorstwa, a zaczyna obowiązek ujawniania informacji niefinansowych. (abstrakt oryginalny)
Kodeks pracy pozwala zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Jest to umowa ograniczająca możliwość świadczenia pracy przez pracownika. Nie jest to jednak bezwzględny zakaz podejmowania innego zatrudnienia. Pracownik może podjąć dodatkową pracę, jeżeli nie stanowi ona działalności konkurencyjnej względem interesów pracodawcy.
Zakazy konkurencji w stosunkach handlowych pojawiły się w Anglii już w XV wieku. Z czasem doktryna ta znalazła zastosowanie w stosunkach pracy. W przeciwieństwie do prawa polskiego, obejmowanie pracownika zakazem podejmowania działalności konkurencyjnej w zakładach pracy w Wielkiej Brytanii ma długą tradycję. W artykule poruszono m.in. zagadnienie tajemnicy przedsiębiorstwa.
Artykuł poświęcony jest roli badania due diligence w procesie dokonywania inwestycji w spółkę z punktu widzenia konieczności uzyskania przez inwestora dostępu do informacji poufnych o spółce. Omówiono w nim dopuszczalność ujawnienia takich informacji przez zarządzających spółką osobie trzeciej, jaką jest inwestor, sposobu zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa spółki oraz zasady odpowiedzialności za ujawnienie takiej tajemnicy niezgodnie z obowiązującym prawem.(abstrakt oryginalny)
Według ustawy o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji, czynem karalnym jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli zagraża to jego istotnym interesom. Dotyczy to osób, które pracują lub pracowały na etacie, oraz tych, z którymi podpisano np. umowę o dzieło czy umowę zlecenie.
Obowiązek przekazywania informacji załodze zakładu pracy może w niektórych sytuacjach kolidować z dobrem przedsiębiorstwa. Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji zabezpiecza pracodawców przed szkodą, jaka mogłoby spowodować ujawnienie informacji poufnych. Zabezpieczenie to, oceniane w literaturze jako zgodne z dyrektywą 2002/14, jest realizowane w dwojaki sposób: przez ustanowienie obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w poufności oraz przez przyznanie pracodawcy w określonych przypadkach prawa odmowy udzielenia informacji radzie pracowników. (abstrakt oryginalny)
18
84%
Introduction/background: The importance to an organisation of a management plan for the projects it carries out raises the question of how it can be protected from use by other organisations, particularly competing businesses. Aim of the paper: The aim of this paper is to answer the question of whether a project management plan can be protected by the organisation using it against its use by another entity and, if so, on what legal basis and in what proceedings. Materials and methods: The considerations in this article are based on the literature on the subject and on the case law of common and administrative courts. These materials have been subjected to critical analysis. Results and conclusions: The analysis carried out leads to the conclusion that the project management plan qualifies as a work within the meaning of copyright law and, moreover, can be protected as a business secret under the provisions on combating unfair competition.(original abstract)
Tajemnica przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją ustawową32, stanowi zbiór informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych lub innych informacji posiadających wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji, albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął (przy zachowaniu należytej staranności) działania w celu utrzymania ich poufności. Opracowanie jest analizą przepisów prawa, a także orzeczeń sądów administracyjnych i Krajowej Izy Odwoławczej dotyczących tajemnicy przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy), definicji pojęcia, zasad i innych istotnych informacji. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jak powinien postępować wykonawca robót budowlanych realizujący umowę w sprawie zamówienia publicznego, by zachować w tajemnicy informacje o najwyższej dla niego wartości, które zapewniają mu zachowanie równowagi konkurencyjnej. W podsumowaniu zawarto wniosek, że zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy) nie jest dokonywane "automatycznie" i wymaga każdorazowo podjęcia określonych czynności (formalnych i materialnych) przez podmiot, w którego interesie leży ochrona określonych informacji (wykonawcy robót budowlanych), a ponadto wykonania testu proporcjonalności wartości (dóbr) przez organ władzy publicznej (inwestora). (abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, przewidując odmowę udostępnienia informacji publicznej z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy, nie reguluje jego statusu w postępowaniu z wniosku o udzielenie tej informacji. Wykluczono udział przedsiębiorcy jako strony tego postępowania. Brak jest wymogu zawiadomienia przedsiębiorcy o objęciu jego danych wnioskiem o dostęp do informacji publicznych i odebrania jego stanowiska co do zastrzeżenia ich tajemnicą przedsiębiorcy. Ma to negatywne przełożenie na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy, mając na względzie stające przed podmiotami zobowiązanymi do udzielenia informacji publicznej trudności w ocenie istnienia przesłanek objęcia tą tajemnicą niewytworzonych przez nie danych pochodzących od przedsiębiorcy. Błędne ustalenia w tym zakresie prowadzą do nieodwracalnych skutków polegających na ujawnieniu informacji przedsiębiorcy. Istniejący stan rzeczy pozbawia przedsiębiorcę realnej kontroli nad zachowaniem jego poufnych danych. Potwierdza to znaczenie kwestii statusu przedsiębiorcy w postępowaniu o udzielenie informacji publicznej dla zapewnienia w nim ochrony tajemnicy przedsiębiorcy. Zasadne jest rozważenie zmian legislacyjnych w celu uwzględnienia udziału przedsiębiorcy w postępowaniu o udzielenie informacji publicznej i ustalenie jego możliwego kształtu. Punktem odniesienia dla takich zmian mogą być rozwiązania przyjęte w prawie niemieckim. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.