Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 207

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise valuation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
|
|
nr 25
419-427
Artykuł omawia istotę i kluczowe aspekty zastosowania mnożników rynkowych. Zaprezentowano podstawowe rodzaje metod w ramach podejścia rynkowego. Podejście porównawcze to dwie podstawowe metody: 1) metoda transakcji porównywalnych (the guideline transaction - merged and acquired company - method); 2) metoda mnożników giełdowych (the guideline public company method). Przedstawiono również niektóre mnożniki rynkowe wyprowadzone z rzeczywistych transakcji w Polsce w 2008 i 2009 oraz w Europie Środkowo-Wschodniej w 2009.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Jakie problemy napotykają eksperci przy wycenie przedsiębiorstw? Wyniki badań
100%
W artykule zaprezentowano części wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród ekspertów z zakresu wyceny przedsiębiorstw z 18 krajów świata, którzy posługują się w swojej praktyce różnymi standardami wyceny. W badaniach próbowano znaleźć odpowiedzi na pytania: czy w praktyce wyceny w ostatnich latach nastąpił postęp, czy w związku z tym eksperci potrafią oszacować wartość lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, czy proces wyceny przedsiębiorstw staje się, coraz bardziej skomplikowany i w jakim stopniu oraz jakie problemy napotykają eksperci przy wycenie przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Wartość przedsiębiorstwa to główna kategoria myślenia ekonomicznego. Jest ona najlepszym miernikiem jego oceny, ze względu na swą pojemność informacyjną na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa w dłuższym przedziale czasu. Wartość przedsiębiorstwa publicznego, jak i niepublicznego jest wypadkową określonych oczekiwań i decyzji inwestorów w danym okresie czasu, dlatego prawdziwe wydaje się powszechne stwierdzenie, iż , firma jest warta tyle, ile kupujący jest gotowy za nią zapłacić". Należy dodać, iż wartość firmy o określonych parametrach rynkowych i finansowych może być różnie postrzegana przez potencjalnych inwestorów. Charakter subiektywny ma także problem niedowartościowania przedsiębiorstw, a przyczyny niedowartościowania konkretnej firmy mogą być różne np. złe zarządzanie firmą, nieumiejętne wykorzystanie swoich zasobów, niewłaściwie sformułowana strategia działania itp. (fragment tekstu)
Reasumując, zróżnicowanie podejścia do wyceny różnych poziomów kapitału jest niewątpliwie słuszne i wskazane. Natomiast bardzo trudne, o ile wręcz niemożliwe, wydaje się być opracowanie "tabeli premii" odpowiadających różnym poziomom kapitału. Rozwiązaniem łatwiejszym, bardziej praktycznym i zgodnym z rozwiązaniami stosowanymi w krajach o ugruntowanej gospodarce rynkowej jest wyróżnienie dwóch kategorii udziałów, tj. udziałów mniejszościowych i udziałów większościowych, oraz zindywidualizowane rozpatrywanie każdego przypadku wyceny ze względu na wysokość ewentualnej premii z tytułu kontroli (lub dyskonta z tytułu udziałów mniejszościowych, jeżeli wycena bazowa odnosi się do udziałów większościowych. (fragment tekstu)
W poprzednim numerze w artykule pt. Zróżnicowanie ujęcia wartości reputacji w procesie wyceny przedsiębiorstw autorzy zaprezentowali wiele metod wyceny, które w różny sposób ujmowały i uwzględniały wartość reputacji przedsiębiorstwa. Każdą z przedstawionych metod daje się opisać za pomocą różnych postaci formuł rachunkowych. (fragment tekstu)
Wycena małych firm jest ważnym problemem praktycznym, o czym przesądza duża liczba takich podmiotów oraz wynikająca z tego odpowiednio duża liczba transakcji kupna-sprzedaży. W teorii i praktyce znane są trzy główne ujęcia wyceny przedsiębiorstw, stosowane do wyceny małych firm, w tym także niemal wszystkich rodzajów profesjonalnych praktyk. Są to: 1) podejście majątkowe, 2) podejście dochodowe, 3) podejście rynkowe, zwane niekiedy porównawczym. Jednakże w przypadku niektórych z nich stosuje się szczególne formuły (niemal wszystkie opierają się na mnożniku przychodów), które coraz częściej są wykorzystywane w ich wycenie. Te szczególne formuły są wyprowadzane na podstawie rzeczywistych transakcji kupna-sprzedaży firm danego rodzaju lub stanowią tradycyjne sposoby uproszczonej wyceny stosowane w poszczególnych sektorach. W punkcie 2 zaprezentowano niektóre rodzaje profesjonalnych praktyk, w odniesieniu do których stosuje się pewne praktyczne, zwyczajowe zasady pozwalające na wstępne oszacowanie wartości danej firmy. Analityk powinien mieć jednak cały czas na uwadze to, że są to ogólne zasady, które są dokładne tylko jako średnie obowiązujące dla dużej liczby obserwacji. W przypadku konkretnej obserwacji zasada może wymagać odpowiednich korekt. Może nawet się zdarzyć, że trzeba ją będzie porzucić, jeśli nie będzie odpowiadała danym warunkom. Niezależnie od konkretnych okoliczności i uwarunkowań wykorzystanie poniższych praktycznych zwyczajowych metod zaleca się jedynie w połączeniu z ogólnie stosowanymi, tradycyjnymi metodami wycen. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą uporządkowania panującego chaosu pojęciowego w literaturze przedmiotu oraz usystematyzowania definicji wartości przedsiębiorstwa i pojęć związanych z wartością. (fragment tekstu)
9
80%
Artykuł dotyczy oceny możliwości stosowania zasady kontynuowania działalności do wyceny przedsiębiorstwa i jego składników jako masy upadłości. Sformułowano warunki dotyczące kompleksowego ujmowania definicyjnego przedsiębiorstwa w znaczeniach: podmiotowym, funkcjonalnym, przedmiotowym, wskazując na powiązania z majątkowymi i dochodowymi metodami wyceny. W kontekście niedostatecznych regulacji prawnych i zawodowych podjęto próbę wykorzystania do wycen upadłościowych zasad wyceny sformułowanych w projekcie regulacji standardu zawodowego rzeczoznawców majątkowych NI 5. Sformułowano zasadniczy wniosek, że brak prawnego obowiązku opisu likwidowanego przedsiębiorstwa w ujęciu funkcjonalnym może prowadzić do pomijania metod dochodowych, a także błędnego wykorzystywania metod majątkowych. (abstrakt oryginalny)
Wycena przedsiębiorstw metodą zdyskontowanych wolnych przepływów pieniężnych do wierzycielii kapitału własnego stanowi jedną z najpopularniejszych metod wyceny. W czasach, gdyzaawansowane techniki obliczeniowe mogą być wykonane za pomocą komputera osobistego, problemem wyceny metodą dochodową nie jest brak odpowiednich modeli wyceny, lecz narastająca potrzeba faktycznego zrozumienia mechanizmów szacowania wartości przedsiębiorstwa. W artykule opisano budowę względnie złożonego modelu wyceny przedsiębiorstwa opierającego swój model biznesowy na klasycznym modelu sprzedażowym, który następnie zostaje poddany analizie wrażliwości. Analiza modelu identyfikuje wpływ poszczególnych zmiennych na szacowaną wartość przedsiębiorstwa, ujawniając tym samym, które spośród dwudziestu ośmiu zmiennych, można uznać za krytyczne dla modelu wyceny. (skrócony abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wycena nieruchomości specjalistycznej a wycena przedsiębiorstwa
80%
Artykuł prezentuje podstawowe podobieństwa i różnice pomiędzy wyceną nieruchomości specjalistycznej i wyceną przedsiębiorstwa. Różnice te odnoszą się do trzech głównych aspektów: definicji przedmiotu wyceny, kategorii wartości i wybranych aspektów metodycznych wyceny. W artykule zaprezentowano definicje i interpretacje podstawowych zagadnień zawarte w międzynarodowych i krajowych standardach wyceny oraz w aktualnej literaturze przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 25
409-418
Artykuł prezentuje zakres niezbędnej analizy, jaką należy wykonać w procesach wyceny oraz jakie elementy powinien zawierać raport z takiej wyceny wg standardów wyceny biznesowej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 25
363-376
Metody porównawcze to powszechnie stosowana, poza metodami dochodowymi i majątkowymi, grupa metod wyceny przedsiębiorstwa. W metodach tych punktem odniesienia do wyceny danego przedsiębiorstwa jest wartość rynkowa innego, podobnego przedsiębiorstwa. W niniejszej pracy przedstawiono klasyfikacje metod porównawczych, następnie omówiono stosowane modele: bezpośredni, jednoczynnikowe, wieloczynnikowe. Podkreślono, że warunkiem rozwoju metodologii wycen opartych o założeniu o istnieniu bliźniaczego w odniesieniu do wycenianej spółki przedsiębiorstwa jest budowanie standardów wyceny. Wskazano na kluczowe elementy metodologii wymagające standaryzacji. Następnie bardziej szczegółowo omówiono kwestie: efektywności rynku, zgodności miar księgowych z rzeczywistością ekonomiczną, doboru mnożników, spójności cech statystycznych mnożników, metod doboru spółek do porównania, oraz doboru wag stosowanych w modelach wieloczynnikowych. Dalszy rozwój rynku kapitałowego w Polsce i właśnie standaryzacja metod wyceny to dwa niezbędne warunki bardziej powszechnego i skutecznego stosowania metod porównawczych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 25
339-361
W opracowaniu wskazano rodzaje informacji potrzebnych przy wycenie przedsiębiorstw różnymi metodami, opisano kluczowe zasady rachunkowości, akcentując ich wpływ na proces ustalania wartości podmiotu. Następnie scharakteryzowano trzy grupy problemów z danymi sprawozdawczymi, jakie mogą się pojawić w procesach wyceny: problemy z dostępnością informacji, ich jakością i wykorzystaniem.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 25
389-397
W opracowaniu skoncentrowano się na problemach związanych z wyceną małego przedsiębiorstwa. Na podstawie prowadzonych przez autora opracowania badań teoretyczno-empirycznych, właściciele małych przedsiębiorstw nie są zainteresowani poznaniem wartości ich przedsiębiorstwa. Przeprowadzone w niniejszym opracowaniu rozważania dowiodły, że głównym celem mikro i małych przedsiębiorstw jest przetrwanie. W dominującej części mikro i małe przedsiębiorstwa są zarządzane, bądź współzarządzane, przez właścicieli. Oznacza to, że problem wartości nie stanowi kryterium decyzyjnego w zarządzaniu "swoim" przedsiębiorstwem. Koncentracja na celu przetrwania przekłada się jednak wzrost wartości mikroprzedsiębiorstw. Potrzeby wyceny małych przedsiębiorstw zazwyczaj wynikają z oddziaływania czynników egzogenicznych. Do podstawowych zalicza się realizację przepisów prawa spadkowego i rodzinnego. Z kolei powody wewnętrzne to konflikty, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki czy w ostateczności jego sprzedaż(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia pełne meandrów problemy związane z prywatyzacją polskich banków. Do rozważań cenowych (banki słabe lub sprawne) dołączyć należy czynnik polityczny.
W artykule poruszono problem związku między wartością firmy a wartością przedsiębiorstwa. W pierwszej części przedstawiono definicje wartości firmy zawarte w wybranych standardach stosowanych w wycenie przedsiębiorstw. Skupiono się tu również na źródłach wartości firmy oraz jej wpływie na wartość przedsiębiorstwa. W drugiej części artykułu przedstawiono wnioski z analizy przepisów funkcjonujących w polskim prawodawstwie. Poruszono tu m.in. problem definicji wartości firmy oraz sposobu jej ustalania.(abstrakt oryginalny)
Wycena praktyk medycznych jest zadaniem trudnym, złożonym i rodzącym wiele kontrowersji. Usługi medyczne mają w różnych krajach różny stopień urynkowienia, tzn. odmienny sposób i zakres państwowej, czy też mówiąc bardziej precyzyjnie - publicznej ingerencji w ich funkcjonowanie. Występują w tym względzie znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi krajami, co implikuje dodatkowe problemy związane z wyceną. Problemy te są szczególnie wyraźne w krajach przechodzących transformację ustrojową, m.in. takich jak Polska. Niestabilność przyjętych rozwiązań, niepewność dotycząca zakresu finansowania usług objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, dodatkowe zagrożenia wynikające z wejścia Polski do Unii Europejskiej -wszystko to powoduje poważne trudności w szacowaniu przyszłych przepływów pieniężnych i pomiarze ryzyka w firmach medycznych, a więc i w określaniu wartości takich podmiotów. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek medyczny będzie nadal obszarem dynamicznego rozwoju i równocześnie coraz bardziej podatny na oddziaływanie praw ekonomii. (fragment tekstu)
20
Content available remote Pewność i ryzyko w zarządzaniu MŚP
80%
Planowanie i wykonanie opcji realnych w działalności firm to koncepcja wywodząca się jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku, a zdobywająca coraz większe uznanie w świecie akademickim i w praktyce dopiero w ostatnich kilkunastu latach. Zgodnie z teorią opcji realnych zaplanowane reakcje firmy na nieprzewidywalną zmienność otoczenia zwiększają jej wartość. Powinny one być uwzględnione i wycenione przy szacowaniu wartości firmy lub projektu inwestycyjnego. Z kolei restrukturyzacja jest również reakcją na sytuację, w której znalazła się firma. Ta, najczęściej niezbyt dobra, sytuacja wymaga podjęcia działań restrukturyzacyjnych i jest wynikiem wcześniejszego braku reakcji firmy na sygnały płynące z otoczenia. Restrukturyzacja może zatem być pojęciem zbieżnym z opcją realną. Podjęta została próba wyceny działań restrukturyzacyjnych na przykładzie spółki wykonującej usługi medyczne jako opcji realnej związanej z prowadzonym biznesem. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.