Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 636

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise value
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wzrost wartości przedsiębiorstwa jest obecnie określany jako jeden z głównych i priorytetowych celów działalności jednostki gospodarczej. W tworzeniu wartości przedsiębiorstwa coraz większe znaczenie przypisuje się wartościom niematerialnym, szczególnie tym, których nie da się w prosty sposób wycenić i osobno ująć w sprawozdaniu finansowym. Rzeczowe składniki majątku nie są już podstawowym i wystarczającym elementem do osiągnięcia powodzenia w prowadzonej działalności gospodarczej. Aktywność ekonomiczna przedsiębiorstwa skupia się więc wokół zarządzania wartościami niematerialnymi, do których zalicza się zarówno w polskim prawie bilansowym, jak i w międzynarodowych regulacjach rachunkowości nabytą wartość firmy (goodwill). Celem artykułu jest próba przedstawienia (zasygnalizowania) znaczenia wartości firmy jako narzędzia w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa. Dla lepszego zrozumienia tematu rozważań w artykule zostanie również przedstawiona charakterystyka tej specyficznej kategorii ekonomicznej.(fragment tekstu)
2
Content available remote Determinanty wartości przedsiębiorstwa rodzinnego
100%
W artykule krótko scharakteryzowano determinanty wartości przedsiębiorstw, a następnie podjęto próbę identyfikacji czynników wpływających na wartość specyficznego podmiotu gospodarczego, jakim jest firma rodzinna. Inspiracją do napisania artykułu były m.in. wyniki pierwszych ogólnopolskich badań dotyczących przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce, osobiste zainteresowania autorek oraz mała popularność tematu w literaturze przedmiotu. W podsumowaniu autorki postulują, aby przy ustalaniu wartości przedsiębiorstw rodzinnych nie zapominać o ich cechach specyficznych wynikających z nałożenia się dwóch środowisk: rodzinnego i biznesowego, oraz ich słabych i silnych stron będących konsekwencją tych cech, w dużym stopniu determinują one bowiem wartość tych jednostek gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
35-45
Zasadniczym celem opracowania jest wyeksponowanie roli i znaczenia trzech istotnych funkcji rezerw, mających zasadniczy wpływ na działanie i rozwój przedsiębiorstwa. Za najważniejsze wymiary analityczne funkcji rezerw w działalności przedsiębiorstwa można uznać - jak się wydaje - takie gospodarowanie rezerwami, które sprzyja: primo - ograniczaniu ryzyka gospodarczego przedsiębiorstwa, secundo - kształtowaniu wyniku finansowego jednostki gospodarczej, tertio - kreowaniu warunków rozwoju przedsiębiorstwa. Wydaje się, iż skuteczna i racjonalna realizacja wymienionych funkcji rezerw sprzyja wzrostowi wartości przedsiębiorstwa i tworzy obraz przedsiębiorstwa troskliwie wypełniającego swoje powinności wobec interesariuszy. Z jednej bowiem strony, wraz ze wzrostem rezerw wzrastać może wiarygodność przedsiębiorstwa i jego potencjał adaptacyjny niezbędny do podejmowania i realizowania decyzji strategicznych, z drugiej zaś - zmniejszać się może zagrożenie płynące z otoczenia i wynikające ze słabych stron działania przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Określenie wpływu zarządzania wartością relacji przedsiębiorstwa z rynkowymi interesariuszami na wzrost jego wartości jest dyskusyjne w kontekście dylematu potrzeby koncentracji firmy na maksymalizacji wartości dla właścicieli i konieczności zapewnienia równowagi pomiędzy ich celami a oczekiwaniami innych grup zainteresowanych jego działalnością. Studia literatury i analiza wtórnych badań empirycznych sugerują pozytywną zależność pomiędzy zarządzaniem wartością stosunków zachodzących na płaszczyźnie firma - market stakeholders a wzrostem jej wartości. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Potencjał kreowania wartości w publicznych przedsiębiorstwach rodzinnych
80%
Od niedawna w literaturze światowej zaczęły pojawiać się opracowania empiryczne i teoretyczne na temat wyższej efektywności funkcjonowania publicznych przedsiębiorstw rodzinnych w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami giełdowymi. Lepsze notowania akcji firm rodzinnych wynikają z lepszych wyników finansowych, jakie osiągają, a te determinowane są wyróżniającymi umiejętnościami, które są w stanie rozwijać tylko firmy rodzinne. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Menedżerowie jutra a wartość przedsiębiorstwa
80%
W opracowaniu analizowane są główne wyzwania stojące przed menedżerami: - wyzwania w działalności gospodarczej, - wyzwania związane z przywództwem, - wyzwania związane z efektywnością osobistą menedżera. Stawiana jest teza, że w/w wyzwania są nieuchronne a powinnością menedżerów jest dobre przygotowanie się do nich. (abstrakt oryginalny)
7
80%
Wraz z koniecznością skrócenia czasu dostosowania się do zmieniających się warunków w otoczeniu przedsiębiorstw istotne znaczenie przypisuje się możliwości zlecania zadań pomocniczych wyspecjalizowanym usługodawcom. Obecnie jednym z zasadniczych czynników sukcesu są rozwiązania stosowane w zakresie logistyki. Z uwagi na zakresy zadań realizowanych przez wyspecjalizowane jednostki logistyczne mogą one zostać zaangażowane w tworzenie wartości oferty zleceniodawcy. Celem niniejszego referatu jest prezentacja wybranych zagadnień związanych z kształtowaniem wartości oferty przedsiębiorstwa dla jego nabywców, w warunkach powierzania przez to przedsiębiorstwo usług logistycznych wyspecjalizowanej jednostce. W pracy uwzględ-niono: charakterystykę wpływu działań logistycznych na wartość oferty dla nabywcy, opis warunków współpracy z operatorem logistycznym oraz główne zagadnienia w umowie z operatorem logistycznym, odzwierciedlające uczestnictwo usługodawcy w tworzeniu wartości oferty dla nabywców zleceniodawcy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą uporządkowania panującego chaosu pojęciowego w literaturze przedmiotu oraz usystematyzowania definicji wartości przedsiębiorstwa i pojęć związanych z wartością. (fragment tekstu)
9
Content available remote Efektywność wyposażenia jako czynnik wzrostu wartości przedsiębiorstwa
80%
Na podstawie analizy celów przedsiębiorstwa definiowanych w literaturze, przyjęto w niniejszym referacie hierarchię celów: przetrwanie i rozwój, a następnie wzrost wartości przedsiębiorstwa. Wzrost wartości przedsiębiorstwa zależy od wzrostu wolnych przepływów i zmniejszanie kosztów źródeł finansowania. Na te dwie wartości ma wpływ efektywność wykorzystania środków trwałych, a efektywność zależy od systemu utrzymania ruchu (SUR), wdrażanego jednocześnie z systemami zarządzania jakością (SZJ) oraz systemu oszczędnego zarządzania Lean Production. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Cechy spółek dokonujących SEO a ich stopy zwrotu
80%
|
2012
|
nr 56
107-118
Opracowanie nawiązuje do dyskusji wokół konstrukcji benchmarku do szacowania ponadnormalnych stóp zwrotu po emisji akcji. Celem jest sprawdzenie, czy istnieją cechy spółek dokonujących SEO, które mogą różnicować poziom stóp zwrotu po przeprowadzeniu wtórnej emisji akcji. Badanie koncentruje się na ofertach na giełdzie Australian Stock Exchange z okresu 1998-2011. Firmy kwotowane na ASX są dzielone na dwie grupy względem wartości mediany dla dwunastu cech. Różnice w medianach stóp zwrotu wskazują, że ocena rynkowa w pierwszym, drugim i trzecim roku po SEO jest lepsza dla spółek cechujących się niższą wartością aktywów, kapitalizacji, sprzedaży, niższym wskaźnikiem EPS i większą zmiennością stóp zwrotu przed emisją. W drugim i trzecim roku po emisji jest także lepsza dla spółek z mniejszą dźwignią i wyższym poziomem gotówki. Im niższe przedemisyjne stopy zwrotu skorygowane o rynek, tym wyższe stopy zwrotu po emisji dla SEO z lat 1998-2011. Podsumowując, należy postawić pytanie, czy wyniki te odnoszą się tylko do firm dokonujących SEO, czy można je także rozszerzyć na pozostałe spółki. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu stopy dochodu z inwestycji i stopy reinwestycji na wartość przedsiębiorstwa i jego wzrost. Zaprezentowane w opracowaniu rozwiązanie pozwala zaobserwować siłę i kierunek wpływu tych czynników na proces tworzenia wartości przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wartości dla właścicieli przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W czasach nowej ekonomii w generowaniu zysku coraz istotniejszą rolę odgrywa kapitał intelektualny, będący syntezą wiedzy pracowników z procedurami i organizacją firmy oraz jej relacjami z otoczeniem. Jest wiele koncepcji strukturalizujących kapitał intelektualny, nie ma jednak powszechnie uznanych standardów jego mierzenia. Propozycja zrównoważonej karty realizacji funkcji personalnej (model) jest próbą usystematyzowania relacji i ustrukturalizowania problematyki wpływu kapitału ludzkiego na tworzenie wartości przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
13
80%
W dzisiejszych czasach coraz częściej zarządzanie przedsiębiorstwem ma charakter strategiczny. Sytuacja ta jest stale potęgowana przez ciągłe zmiany w otoczeniu zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym przedsiębiorstwa. Praktyka zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem, jest ściśle związane z przekonaniem, że podstawowym finansowym celem działalności jest maksymalizacja wartości, tożsama z maksymalizacją bogactwa właścicieli. Tak sformułowany cel jest właściwy i ekonomicznie uzasadniony. Controlling jest postrzegany w literaturze przedmiotu jako część składowa systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Do podstawowych funkcji controllingu zaliczamy: planowanie, kontrolowanie, koordynowanie (sterowanie), dostarczenie informacji, motywowanie. Współcześni menadżerowie wykorzystują narzędzia controllingowe w celu usprawnienia procesu decyzyjnego i szybszego osiągnięcia zamierzonych celów. Dobór właściwych metod controllingu stanowi problematykę artykułu. W rozprawie dokonano klasyfikacji funkcjonujących narzędzi controllingu oraz oceny ich przydatności w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Czynniki makroekonomiczne w procesie kształtowania wartości przedsiębiorstw
80%
Artykuł dedykowany jest problematyce oddziaływania polityki makroekonomicznej na wartość przedsiębiorstw w gospodarce krajowej. Jako punkt wyjścia posłuży model łączący politykę makroekonomiczną z postawami przedsiębiorców.Następnie zdeterminowany zostanie wpływ regulacji państwowych na efektywność przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Marketing doświadczeń jako wyznacznik wizerunku i wartości przedsiębiorstwa
80%
Marketing doświadczeń (experiential marketing - ExM) ukierunkowany na doskonalenie wrażeń klienta w rozmaitych punktach kontaktu nabywcy z firmą, może wspomagać strategie kształtowania wizerunku przedsiębiorstwa i tym samym przyczyniać się do budowy jego wartości. Celem strategii ExM jest kształtowanie pozytywnych doświadczeń klienta w wymiarze kognitywnym, afektywnym i behawioralnym (konatywnym). Jeśli doświadczenia klientów (czy szerzej, interesariuszy) będą pozytywne, przyczynią się do ukształtowania korzystnych wizerunkowo postaw konsumenckich. Wyrazem tych postaw są m.in. satysfakcja, rzecznictwo i lojalność klientów, będące zarazem ważnymi czynnikami budowy wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Uwzględniając dotychczasowy stan badań jak również obserwując praktykę gospodarczą prowadzoną w przedsiębiorstwach należy zauważyć iż nie wszystkie składniki aktywów przedsiębiorstwa wpływają w jednakowy sposób na tworzenie wartości. Należy zatem zidentyfikować, które z aktywów wywierają największy wpływ. Wydaje się, że różne przedsiębiorstwa branżowe posiadają szczególne aktywa, które przyczyniają się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Stąd istotną kwestią jest badanie i ocena wpływu takiej zależności. Analiza taka pozwoli wyłonić z grona wszystkich aktywów takie, które w największym stopniu kreują wartość przedsiębiorstwa. Skoncentrowanie uwagi na identyfikacji takich zależności pozwoli w świadomy sposób zarządzać wartością przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Endogeniczne determinanty wzrostu wartości przedsiębiorstwa
80%
W naznaczonych kryzysem warunkach gospodarowania coraz częściej podkreśla się znaczenie zarządzania zapewniającego płynność funkcjonowania przedsiębiorstwa na bardzo niestabilnym rynku. Zarządzania warunkującego przetrwanie a także rozwój przedsiębiorstwa w długim okresie. Gospodarowania, którego podstawowym punktem odniesienia jest pryzmat maksymalizacji jego wartości. Identyfikacja i ocena czynników determinujących wzrost wartości przedsiębiorstwa - pochodzących z jego szeroko rozumianego otoczenia, ułatwić może wypracowanie skutecznej koncepcji wzrostu firmy. Koncepcji opartej o rzeczywiste źródła sygnałów dla szansy rynkowej podmiotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Problem efektywności gospodarowania uczelnią wyższą przy realizacji misji edukacyjnej, a zarazem dostosowania i uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej do zmieniających się warunków rynkowych i jednoczesnym intensywnym rozwoju badawczo-naukowym, nabiera szczególnego znaczenia dla polskich szkół wyższych po wkroczeniu do Unii Europejskiej, gdyż stoją one wobec zadania konkurowania o studentów i o projekty badawcze z uczelniami Europy i świata. Wychodząc w założenia, że nie ma lepszego sposobu zapewnienia jakości niż konkurencja (i to nie tylko dla rynku usług edukacyjnych) czyli wolny rynek, nie pozostaje nic innego jak zarządzać szkołą wyższą według zasad przyjętych i sprawdzonych dla przedsiębiorstw. Autorzy artykułu, poprzez przegląd kluczowych czynników tworzących wartość przedsiębiorstwa starają się odpowiedzieć na pytanie, które z nich będą również nośnikami wartości dla szkoły wyższej.(abstrakt oryginalny)
Publikacja prezentuje rezultaty badań śląskiego rynku nieruchomości przedsiębiorstw CRE w latach 2004-2009 oraz stanowi próbę teoretycznej interpretacji wyników tych badań na obszarze związków pomiędzy zmianami na rynku nieruchomości a wartością przedsiębiorstw. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych ok. 160 tys. rynkowych transakcji sprzedaży nieruchomości w województwie śląskim w latach 2004-2009, na podstawie których wyodrębniono grupę nieruchomości kontrolowanych przez przedsiębiorstwa. Śląski rynek CRE przeanalizowano pod kątem zmian podstawowych parametrów dotyczących skali i dynamiki obrotu, uwzględniając: poziom cen, liczbę transakcji, obszar z podziałem na nieruchomości zabudowane, grunty i lokale. Duża zmienność podstawowych parametrów rynku CRE stała się inspiracją dla przeprowadzenia teoretycznej analizy wpływu tych zmian na wartość przedsiębiorstw. Do badań teoretycznych wykorzystano koncepcję analizy wartości dodanej dla akcjonariuszy SVA.(abstrakt oryginalny)
|
1999
|
nr 3
16-18
Różnice w treści wartości przedsiębiorstwa i wartości firmy wynikają z odmienności istoty przedsiębiorstwa i firmy, a także ze struktury systemu rachunkowości. Autorka obszernie charakteryzuje ten problem.
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.