Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Entrepreneurship in the curriculum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Mając na uwadze współczesne tendencje rozwoju cywilizacyjnego i związaną z nimi konieczność kształcenia postaw przedsiębiorczych na wszystkich etapach rozwoju człowieka, w zespole autorskim złożonym z pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Pedagogicznego (d. Akademii Pedagogicznej) w Krakowie, pod kierunkiem T. Rachwała i patronatem Komisji Nadzoru Finansowego, opracowano nową koncepcję podstawy programowej kształcenia ogólnego podstaw przedsiębiorczości w zakresie rozszerzonym dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, która będzie podstawą wprowadzenia egzaminu maturalnego z tego przedmiotu (brak takiej podstawy jest formalną przeszkodą dla wprowadzenia matury z tego przedmiotu). Dzięki temu zostanie poszerzony zestaw przedmiotów maturalnych do wyboru dla uczniów. (fragment tekstu)
The purpose of this exploratory study is to examine the influence of university enterprise programs on the development of entrepreneurial competencies and skills reported by students in Ukraine. I also aimed to explore the relationship between students' skills, competencies and entrepreneurial intentions. The survey methodology was used in this study. Primary data was gathered with the help of a questionnaire. I explored the competencies and skills reported both by students who participated in university enterprise programs and those who had not taken part in the program. A oneway analysis of variance (ANOVA) was utilised to locate the difference in entrepreneurship competencies and skills of business and non-business students. The results suggest that students who have participated in university enterprise programs report higher levels of entrepreneurship-related skills. The findings presented have implications for practitioners, policymakers, government officers who support entrepreneurs, and educators who facilitate the development of the competences of young people. (original abstract)
3
Content available remote Znaczenie metod aktywizujących w pracy nauczyciela
75%
Celem artykułu jest omówienie wybranych metod aktywizujących wykorzystywanych w pracy nauczyciela oraz zaprezentowanie badań przeprowadzonych w szkołach. Odpowiednio dobrane metody i środki dydaktyczne nie tylko rozbudzają w uczniach ciekawość intelektualną, ale urozmaicają zajęcia i skłaniają uczestników do aktywnego i samodzielnego uczenia się. W metodach aktywizujących na plan pierwszy wysuwa się działanie ucznia, a nauczyciel ma za zadanie wspierać go w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i praktycznym. Nauczyciel zatem rezygnuje z funkcji wykładowcy ex catedra, na rzecz nauczyciela organizatora, koordynatora samodzielnej pracy uczniów, aktywizując ich do działań twórczych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Uwagi dotyczące realizacji przedmiotu podstawy przedsiębiorczości
75%
Jedną z istotnych przyczyn występowania niezwykle wysokiego, bo sięgającego 40%, bezrobocia w grupie wiekowej 19-24 lata, jest nieodpowiedni poziom przygotowania młodzieży do funkcjonowania w realnym świecie gospodarki rynkowej. Wiedza, a przede wszystkim umiejętności młodzieży nie są dostosowane do rzeczywistych potrzeb gospodarki XXI wieku. Odpowiedzialność za taki stan ponosi system edukacji. Okazuje się, że programy nauczania nie dostarczają uczniom wiedzy i umiejętności niezbędnych aktualnie na rynku pracy. W niewystarczającym stopniu szkoły kształtują wśród młodego pokolenia Polaków autentyczne postawy przedsiębiorcze. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Formy edukacji wspierające przedsiębiorczość w Pomorskiem
75%
Artykuł jest próbą przeglądu dostępnej oferty edukacyjno-szkoleniowej z zakresu przedsiębiorczości w regionie pomorskim. Autorki odnoszą się do działań instytucji otoczenia biznesu, jak i uczelni wyższych oraz zwracają uwagę na brakujące elementy dostępnych form wspierania przedsiębiorczości. Region pomorski odgrywa ogromną rolę w gospodarczym, politycznym i kulturalnym życiu Polski i regionu bałtyckiego. Na uwagę zasługuje fakt, że 43% jego gospodarki skoncentrowanych jest w aglomeracji Trójmiasta. Gospodarka Pomorza to z jednej strony tradycyjne dla regionu branże - przemysł stoczniowy, rafineryjny, maszynowy i meblarski, przetwórstwo spożywcze, produkcja papieru czy turystyka, z drugiej - coraz większego znaczenia nabierają innowacyjne branże oparte na nowych technologiach. Siłą napędową tej dynamicznej w skali kraju go-spodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Wskaźnik przedsiębiorczości w Pomorskiem należy do najwyższych w kraju. Jest to w dużej mierze wynikiem historycznie zakorzenionej otwartości mieszkańców regionu na dostrzeganie możliwości rynkowych, jak i wysokiej jakości otoczenia edukacyjnego, w którym ważną rolę odgrywają publiczne i prywatne uczelnie wyższe. Rozwijanie przedsiębiorczości mieszkańców regionu jest również celem funkcjonującej w Pomorskiem, podobnie jak w innych częściach kraju, sieci organizacji i instytucji powołanych do wsparcia biznesu. Szacuje się, że obecnie działania zmierzające do wspierania przedsiębiorczości prowadzi około 120 instytucji. (fragment tekstu)
Objective: The purpose of this study is to empirically verify the Ajzen's in Polish realities, however the TPB was extended of one more variable - attitude towards risk. Research Design & Methods: We decided to use the survey questionnaire among students. The survey was conducted among seven universities in Kraków. Out of 1100 sent questionnaires, we received 719 fully completed and corrected questionnaires, it means that the return rate is 65.4%. The questionnaire was divided into 14 thematic blocks - elements explain the entrepreneurial intentions. Findings: The statistical calculations confirmed that three Ajzen's independent variables such as attitude towards entrepreneurship, subjunctive norms and perceived behavioural control determine entrepreneurial intensions of investigated students. Additionally we found out that the risk attitude is also an determinant in a similar way, as well as the entrepreneurial intentions differ between business and non-business students. Implications & Recommendations: Shaping entrepreneurial mindset of young people is one of the most important role of contemporary education system, including the tertiary education. Future studies should seek new factors influencing entrepreneurial intentions of students, facts that will be complementary to TPB and EEM models. Contribution & Value Added: The study extended Ajzen's TPB of risk propensity as a separate variable describing attitude towards entrepreneurship. (original abstract)
Procesy transformacji systemu gospodarowania dokonujące się w Polsce, w warunkach nasilających się procesów globalizacji gospodarki światowej i integracji gospodarki europejskiej, wymagają coraz precyzyjniejszego poznania złożonych reguł funkcjonowania i rozwoju poszczególnych podmiotów gospodarki narodowej, w tym przedsiębiorstw i instytucji, a także całej gospodarki. Konieczne są więc działania na rzecz edukacji społeczeństwa w tym zakresie, aby nie tylko poznać złożoność tych reguł, ale także wiedzieć, jak w ich ramach działać i rozwijać się. Odnosi się to zwłaszcza do młodzieży szkolnej, która w dorosłym życiu znajdzie się w zupełnie nowych warunkach kształtowania się procesów gospodarczych w różnej skali przestrzennej: od gospodarki lokalnej po gospodarkę krajową i gospodarkęświatową. Dlatego z dużym uznaniem należy ocenić działania instytucji edukacyjnych dążących do systematycznej modernizacji treści kształcenia w zakresie przedsiębiorczości, czego wyrazem jest kolejna propozycja podstawy programowej kształcenia ogólnego, przygotowana przez Instytut Spraw Publicznych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. (fragment tekstu)
8
75%
Jedną z ważniejszych form aktywizacji uczniów na lekcjach przedsiębiorczości jest praca nad tworzeniem projektów edukacyjnych. W czasach ogólnej dostępności komputerów i internetu jest wiele możliwości realizacji ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych o tematyce ekonomicznej, bankowej, a także społecznej. Do realizacji tego typu projektów potrzebny jest najczęściej odpowiedni sprzęt komputerowy, internet oraz - oczywiście - chęci i zaangażowanie w tworzenie często dość pracochłonnych programów. Wiele instytucji naukowych i fundacji chętnie pomaga nauczycielom w zdobywaniu specjalistycznych materiałów. Niniejszy artykuł przedstawia kilka projektów edukacyjnych. Prezentuje także strony internetowe portali edukacyjnych, na których można znaleźć dobre i ciekawe materiały dydaktyczne. (fragment tekstu)
Nauki o zarządzaniu w coraz większym stopniu podkreślają rolę przedsiębiorczości w procesach kierowania organizacją. Wyrazem tego mogą być osobne rozdziały poświęcone przedsiębiorczości organizacyjnej w zagranicznych podręcznikach traktujących np. o zarządzaniu strategicznym. W coraz też większym stopniu przyszli studenci są nakłaniani do nauki przedsiębiorczości, a od niedawna mają sposobność uczestniczyć w olimpiadzie przedsiębiorczości przygotowującej nie tyle do założenia własnej firmy, co do efektywnego zarządzania i poruszania się w istniejących organizacjach. Europejskie programy badawcze podporządkowują swoją treść celowi wyznaczonemu w 2002 r. na szczycie w Lizbonie: aby gospodarka europejska stała się najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie do 2010 r. Celowi temu jest przypisany też budżet, który przeznacza znaczne sumy na projekty związane z przedsiębiorczością i kształceniem w tym obszarze.(fragment tekstu)
Społeczeństwa, które chcą zaliczać się do najbardziej rozwiniętych, muszą wspierać kształtowanie postaw innowacyjnych - tak o kreatywności mówiła minister Krystyna Szumilas podczas międzynarodowej konferencji "Kreatywność i przedsiębiorczość w edukacji - od teorii do praktyki". Tegoroczna konferencja naukowa odbyła się 21 września 2012 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności i British Council.(abstrakt oryginalny)
Autor, nauczyciel w średniej szkole zawodowej, zwraca uwagę na niedostatki polskiego systemu edukacyjnego w zakresie wyrabiania w młodzieży przedsiębiorczości. Podaje przykład swojej szkoły, gdzie uczniowie mają możliwość wykazania się inicjatywą. Postuluje by szkoła kształtowała w uczniach przedsiębiorczość, odpowiedzialność, konkurencyjność i pracowitość.
Przemiany polityczno-społeczne zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. oraz postępujący proces globalizacji gospodarki na świecie stawia coraz wyższe wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności dla osób podejmujących pracę zawodową. Istnieje silna potrzeba społeczna przygotowania młodego człowieka do funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się gospodarce wolnorynkowej i równocześnie tworzenia jej podstaw w kraju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest efektem dwuletniej współpracy i badań, które dwie polskie uczelnie: Akademia Morska w Szczecinie i Politechnika Białostocka wraz z partnerami zagranicznymi, prowadzą w ramach projektu MELES (More Entrepreneurial Life at European Schools) finansowanego z Programu Erasmus+. Głównym rezultatem projektu jest program nauczania przedsiębiorczości dla multidyscyplinarnej grupy studentów kierunków technicznych oraz jego implementacja na uczelniach wyższych. Autorzy artykułu przedstawili uwarunkowania nauczania akademickiego nauk o przedsiębiorczości oraz doświadczenia w tym zakresie przodujących ośrodków akademickich w Europie i USA. Omówione przykłady "dobrych praktyk" pochodzą z uczelni: Stanford University i University of California w USA oraz Delft University of Technology w Holandii, Technical University in Munich w Niemczech, Finnish Polytechnics Entrepreneur-Ship Network w Finlandii. Na przykładzie wybranych technicznych kierunków nauczania z realizowanych na trzech uczelniach (Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Białostocka i Politechnika Warszawska) zbadano zmiany dokonane w programach nauczania w latach 2009-2015. Scharakteryzowano formę realizacji i treści programowe przedmiotów nauczania przedsiębiorczości prowadzonych na studiach inżynierskich wybranych uczelni w roku akademickim 2015/2016. Na tej podstawie wyciągnięto wnioski o charakterze szczegółowym i ogólnym oraz sformułowano rekomendacje dla rad programowych uczelni technicznych w zakresie opracowania oraz implementacji przedmiotów z obszaru przedsiębiorczości. Szczególną uwagę autorzy poświęcają aspektowi multidyscyplinarności i wynikającym z niej barierom implementacji przedmiotów. Analiza wykazała brak spójnej strategii wdrażania przedmiotów nauczania przedsiębiorczości. Taka strategia jest bardzo potrzebna, a przedmioty związane z przedsiębiorczością powinny być realizowane w synergii z całym ekosystemem wspierania biznesu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Nauczanie przedsiębiorczości w kontekście integracji europejskiej
63%
Edukacja w przedsiębiorczości to nieustanne kształtowanie kreatywności i innowacyjności. Gospodarka i szkoła muszą współpracować ze sobą, ponieważ światem rządzi biznes. Tam, gdzie jest dobra edukacja, tam jest i bogactwo. Przedsiębiorczość prowadzi uczniów do sukcesu, dlatego są potrzebni nauczyciele potrafiący kształtować odpowiednie cechy u dzieci. Dzięki takim nauczycielom uczniowie nabywają umiejętności projektowania swojej przyszłości oraz zaangażowania w działania. W tym celu dla nauczycieli nauczania początkowego powinny być przeprowadzane różne szkolenia przygotowujące ich do kształtowania przedsiębiorczych postaw u dzieci. Dotychczasowe hasło "gospodarki opartej na wiedzy" powinno być zamienione na "gospodarkę opartą na umiejętnościach". Przy powszechnym dostępie do wiedzy liczyć się będzie to, aby uczeń chciał i umiał korzystać z wiedzy. Kształtowanie umiejętności będzie kluczowym aspektem rozwoju gospodarki. Drugim ważnym elementem jest ciągły rozwój nauczania przedsiębiorczości w szkołach - od przedszkola aż po uniwersytety, a także ustawiczne samokształcenie się społeczeństwa. (fragment tekstu)
15
Content available remote Educational Challenges in Reference to Management
63%
The changing conditions of the functioning of modern organizations are the basic premise for emphasizing in the article the role of education and science in preparing potential and current entrepreneurs to meet the requirements of competitive struggle resulting from the Industrial Revolution 4.0. The speech emphasized the legitimacy of making and / or perceiving modifications to educational processes, especially in terms of future challenges. (original abstract)
Analiza projektu zmian podstawy programowej kształcenia w zakresie przedsiębiorczości prowadzi do następujących wniosków: • Deklaracje autorów projektu odnoszące się do przedsiębiorczości jako jednej z kompetencji kluczowych, dostosowania podstawy programowej współczesnych wyzwań rynku pracy, budowy gospodarki opartej na wiedzy i kształtowania się społeczeństwa informacyjnego (zawarte w uzasadnieniu projektu oraz poradniku dla dyrektorów i w materiałach promocyjnych reformy), nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistych zapisach projektu rozporządzenia w zakresie podstawy programowej. • W zaproponowanym kształcie podstawa programowa nie zapewnia więc możliwości pełnej realizacji zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (Zalecenie..., 2006) w odniesieniu do przedsiębiorczości, zgodnie z definicją tejże kompetencji przedstawioną w tym dokumencie. • Widoczne są brak lub niejednoznaczność kryteriów podziału treści kształcenia między III i IV etap edukacyjny (gimnazjum - szkoła ponadgimnazjalna), czego efektem jest zapisanie wielu mało ambitnych treści, nieadekwatnych do poziomu szkoły ponadgimnazjalnej, oraz liczne powtórzenia w obydwu etapach edukacyjnych (co jest niezgodne z podstawowymi założeniami reformy). Jeśli rzeczywiście "złączenie programowe" tych dwóch etapów edukacyjnych ma stać się faktem, podstawy przedsiębiorczości powinny być w gimnazjum osobnym przedmiotem, a zapisy wymagań powinny zostać przeprojektowane przez jeden zespół autorski pod względem układu treści, tak jakby były tworzone dla jednego etapu edukacyjnego. Tylko wtedy uda się uniknąć zbędnych powtórzeń i niewłaściwego następstwa treści. • Zaletą projektu jest nacisk na wymagania, tzn. określenie treści nauczania w języku "efektów kształcenia", chociaż w wielu wypadkach zapisy są niejednoznaczne, co powoduje, że nauczyciel nie może być pewny, jakie konkretnie efekty mają zostać osiągnięte. (fragment abstraktu oryginalnego)
Zadaniem edukacji jest przygotowanie ludzi do adaptacji w nowych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, tak aby mogli oni w sposób racjonalny wpływać na struktury, które dziś podlegają przemianom. Umożliwia to jak zakłada L. Kuźnick (2004) realizację głównego megatrendu współczesnego procesu rozwoju jakim jest budowa gospodarki opartej na wiedzy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Kształtowanie postaw uczniów na lekcjach podstaw przedsiębiorczości
63%
Procesy globalizacji oraz transformacji gospodarki narodowej stawiają przed polskim społeczeństwem szczególne wyzwania edukacyjne, których celem jest wykształcenie konkurencyjnego, kompetentnego i przedsiębiorczego człowieka. Przyjmuje się bowiem, że w fazie informacyjnej rozwoju cywilizacyjnego o konkurencyjności człowieka i w konsekwencji całej gospodarki w największym stopniu decydować będą zasoby kapitału ludzkiego. Wyzwaniom współczesnej, globalnej gospodarki są w stanie sprostać jedynie osoby i społeczeństwa kierujące coraz większe nakłady na inwestycje w umiejętności i wiedzę człowieka. Dlatego konieczne były przekształcenia systemu edukacji w Polsce tak, aby funkcjonował on na miarę potrzeb współczesnego społeczeństwa informacyjnego, jak najlepiej przygotowując uczniów do życia w tym społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
A critical review shows what has been the advance in the field of Entrepreneurship Education in Europe from the establishment of the Oslo Agenda in 2006 centering in three dimensions: research, educational and political implementation and social impact. The Council of Europe's report "Entrepreneurship Education: a road to success" concludes that "students participating in entrepreneurship education are more likely to start their own business and their companies tend to be more innovative and more successful than those led by persons without entrepreneurship education backgrounds. Entrepreneurship education alumni are at lower risk of being unemployed, and are more often in steady employment. Compared to their peers, they have better jobs and make more money". We will try to measure and test these conclusions in a regional case study (Extremadura in Spain). Desk research has been conducted to go beyond a state of art, highlighting, from a critical approach, key questions on intercultural issues about entrepreneurship and entrepreneurship education. In the context of a case study (the region of Extremadura in Spain) quantitative and qualitative data are integrated into the analysis. Qualitative methods included participant observation. (fragment of text)
Objective: The goal of the paper is to present changes in entrepreneurship education (EE) in Poland at the lower level (gymnasium) and upper secondary (post-gymnasium) schools after the reform of the education system since 1999 in the light of national core curriculum (NCC) analysis. Research Design & Methods: The analysis of NCC was based on the method and criteria developed in the European research project Fifobi and includes four basic competencies related to the following: economy knowledge, business knowledge, social competences and self-competences associated with an entrepreneurial attitude. Findings: Analysis of distribution of content of the NCC for secondary schools indicates that competencies in the field of economic knowledge prevail, the contents of all entries in this field are based on the obligatory subjects "civics" (lower-) "Basics of Entrepreneurship" ["BE"] (upper-secondary schools). Social and self-competencies are treated quite marginally in the NCC. Shortcomings in the business competencies, carried out mainly on a compulsory subject "Economy in Practice" ("EP"), are also visible. Implications & Recommendations: The conducted research allowed to draw a number of recommendations and challenges for politicians and educators in EE in Poland. These should include, among others, the need to clarify the records of the NCC and modification of the NCC records in terms of entrepreneurship so that a greater emphasis was placed on social and personal competencies, not only the competencies based on economic knowledge. Contribution & Value Added: The paper can contribute to a better understanding of the level and structure of EE in Poland. An important added value of the analyses is their application value. The conclusions of the research may serve as guidelines to educational policy, not only in Poland but also in other countries transforming their economies, and to international comparative studies. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.