Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Environmental audit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Audyty środowiskowe należą do najważniejszych instrumentów ochrony środowiska oraz zarządzania środowiskowego. W artykule przedstawiono ewolucję audytów środowiskowych od początku ich wprowadzania w Polsce, to jest od 1992 roku do ujęcia współczesnego, istotnie rozszerzonego pod względem celów, metod i zakresu ich przeprowadzenia. Wyeksponowano korzyści z wykonania audytów środowiskowych, które uzyskują przedsiębiorcy, szczególnie w odniesieniu do realizacji zasady rozwoju zrównoważonego zapisanej w Konstytucji RP, a także dla pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych na przedsięwzięcia restrukturyzacyjne przedsiębiorstw, sektorów i regionów przemysłowych. (abstrakt autora)
Tekst artykułu prezentuje złożoność zagadnienia ekoaudytu, czyli novum, jakim ono jest w materii polskiej rzeczywistości oraz ogólnych zagadnieniach wykraczających poza płaszczyznę rachunkowości. Akcesja w struktury Unii Europejskiej wymusiła pewne zachowania i wzorce postępowania, dzięki którym istnieje możliwość ujednolicenia zagadnień również w kwestiach ekologicznych. Parlament Europejski wydał w tej sprawie rozporządzenie, dzięki któremu powstał audyt środowiskowy oraz EMAS (Europejski System Ekozarządzania i Audytu). W prawodawstwie unijnym są ściśle określone procedury postępowania w procesie przeprowadzania takiego badania. Może być ono wykonane w różny sposób, ponieważ wyróżniamy cztery podstawowe typy ekoaudytów: audyt ekologiczny-wstepny (eko-screaning), audyt ekologiczny-podstawowy, audyt ekologiczny-pełny (ustawowy), audyt ekologiczny-lux. W tekście zostały również przedstawione motywy stosowania tego audytu oraz korzyści, jakie płyną, zarówno dla stosujących owo badanie, jak i dla całej Wspólnoty Europejskiej. W zakończeniu przytoczono przykład szkoły niemieckiej, która z powodzeniem stosuje się do zasad Europejskiego Systemu Ekozarządzania i Audytu. (abstrakt oryginalny)
Mając na względzie ciągłe pogarszanie się stanu środowiska oraz nieustanną antropopresję, staje się jasne, że audyt środowiskowy zaczyna być traktowany ze szczególną uwagą i zapotrzebowaniem przez podmioty gospodarcze. Powinien on się stać skutecznym mechanizmem procesu zarządzania otaczającym środowiskiem i powinien być prowadzony na Ukrainie w celu zapewnienia zgodności działalności przedsiębiorstwa z prawodawstwem dotyczącym ochrony przyrody. Głównym celem audytu środowiskowego jest zsynchronizowanie działań przedsiębiorstwa w kształtowaniu polityki środowiskowej, programów ekologicznych i priorytetów w realizacji przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska. W artykule zostały przedstawione prawne aspekty audytu środowiskowego na Ukrainie, dookreślono także pojęcie "audyt środowiskowy", przeanalizowano etapy jego przeprowadzania, sformułowano zadania i podkreślono wagę audytu środowiskowego w zarządzaniu otaczającym środowiskiem. Zdaniem autorów artykułu działania na rzecz prowadzenia audytu środowiskowego powinny być realizowane poprzez odpowiednie stymulowanie zarządów i właścicieli przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów prawa w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Zamieszczona w artykule analiza stanowi przykład ilościowego ujmowania oddziaływań środowiskowych powstających w całym cyklu życia skomplikowanych obiektów technicznych (maszyn i urządzeń), od pobrania materiałów ze środowiska na potrzeby procesów wytwórczych, aż do końcowego zagospodarowania obiektów wycofanych z eksploatacji. Prezentowane badania rozszerzono również o rezultaty analiz ekobilansowych dotyczących procesów pakowania oraz poszczególnych opakowań napojów. Na tej podstawie uzyskano kompleksową informację dotyczącą środowiskowego oddziaływania wybranych procesów technologicznych. Tak przeprowadzone badania pozwalają na szczegółową analizę źródeł obciążeń środowiskowych, wynikających z cyklu życia maszyn, urządzeń i innych obiektów technicznych.
5
Content available remote Rola i wykorzystanie audytu środowiskowego we wspieraniu zrównoważonego rozwoj
75%
Zrównoważony rozwój w ogólnym pojęciu oznacza równowagę pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska. Wsparciem tej koncepcji jest m.in. system zarządzania środowiskowego, który wdrożony w struktury jednostki umożliwia nadzorowanie i ocenę wpływu działalności organizacji na środowisko. Jego implementacja nie jest jednak wystarczająca, wymaga on bowiem cyklicznej diagnozy pod kątem prawidłowości funkcjonowania. Rozwiązanie w tym zakresie stanowi audyt środowiskowy. Celem artykułu jest wskazanie audytu środowiskowego jako głównego narzędzia oceny funkcjonowania systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie oraz mechanizmu wspierającego koncepcję zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono ideę i etapy procesu audytu środowiskowego w ujęciu modelowym, opierając rozważania o teorie naukowe i akty prawne w przedmiotowym zakresie. Audyt środowiskowy zapewnia systematyczną i obiektywną ocenę organizacji pod kątem jej zarządzania i procesów stworzonych w celu ochrony środowiska, a także harmonizuje równowagę pomiędzy działalnością przedsiębiorstwa a środowiskiem(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono program zarządzania i auditingu środowiskowego, znany powszechnie pod akronimem EMAS (Eco-management and Audit Scheme). Celem tego programu jest ocena skutków środowiskowych działalności gospodarczej i ciągła poprawa stanu środowiska niszczonego przez tę działalność.
7
63%
Bezpieczeństwo ekologiczne jest priorytetem w realizacji założeń polityki ekologicznej państwa, jak również strategii trwałego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Może przyczyniać się to do zintensyfikowania i unowocześnienia infrastruktury ochrony środowiska naturalnego. Jednym z kierunków niezbędnych do realizacji tych wymagań stało się wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego EMAS (SZŚ). Ma ono miejsce na poziomie przedsiębiorstw. Działalność większości z nich zmierza do uzyskania certyfikatu na jego zgodność z wymaganiami normy ISO serii 14001. Wprowadzenie i udoskonalanie systemu zarządzania środowiskowego może mieć istotny wpływ na skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom ekologicznym, a tym samym przyczyniać się do wzrostu bezpieczeństwa ekologicznego(fragment tekstu)
Jednym z wymogów Systemu Ekozarządzania i Audytu (EMAS) jest publikowanie deklaracji środowiskowej. Deklaracja jest formą sprawozdawczości środowiskowej, w której organizacje zamieszczają między innymi informacje dotyczące: systemu zarządzania środowiskowego, aspektów środowiskowych, celów i zadań środowiskowych, a także efektów prowadzonej działalności środowiskowej (w tym wskaźników efektywności środowiskowej). Rozporządzenie EMAS określa jaka powinna być minimalna zawartość deklaracji środowiskowej, ale to organizacje decydują na ile szczegółowe informacje zostaną zawarte w deklaracji oraz jaka będzie jej struktura i układ. Rozporządzenie EMAS (Załącznik IV) wymienia sześć głównych wskaźników efektywności środowiskowej, które powinny zostać ujęte w deklaracji środowiskowej. Dotyczą one: efektywności energetycznej, efektywnego wykorzystania materiałów, wody, odpadów, różnorodności biologicznej oraz emisji. Organizacje mogą także ujmować w deklaracji dodatkowe wskaźniki, jeżeli uznają je za znaczące dla zidentyfikowanych, znaczących aspektów środowiskowych. Deklaracje środowiskowe dostarczają wielu danych jakościowych oraz ilościowych, dotyczących działalności środowiskowej danej organizacji. Ich analiza jednak i porównywanie danych, zawartych w poszczególnych deklaracjach nie jest zadaniem łatwym. Powodem są różnice w sposobie prezentowania informacji przez poszczególne organizacje. W artykule opisano różnice w sposobie prezentowania informacji (dotyczących wskaźników efektywności środowiskowej) w deklaracjach środowiskowych organizacji, zarejestrowanych w systemie EMAS w Polsce. Dokonano analizy źródeł wtórnych, w postaci deklaracji środowiskowych, dostępnych na stronie internetowej systemu EMAS. Badaniem objęto całą populację - wszystkie organizacje, zarejestrowane w systemie EMAS w Polsce na dzień 24.02.2014 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań na temat przesłanek i korzyści wdrażania systemów zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce i Niemczech. W przypadku przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Niemiec wykorzystano Raport Bundesministerium für Umwelt, Naturschutz und Reaktorsicherheit, który obejmował badania przeprowadzone w grupie 565 przedsiębiorstw. W badaniach przeprowadzonych w Polsce przy użyciu ankiety i wywiadu bezpośredniego, wzięło udział 10 przedsiębiorstw, które miały wdrożony i certyfikowany system zarządzania środowiskowego (Eco-management and Audit Scheme - EMAS)zgodny z wymaganiami normy ISO 14001 we wrześniu 2005 r.
Audyt ekologiczny, zwany też audytem środowiskowym, jest narzędziem zarządzania środowiskowego, którego celem jest systematyczna, udokumentowana, okresowa i obiektywna ocena efektów działalności organizacji, systemu zarządzania i procesów służących ochronie środowiska. Warto również dodać, że przeprowadzenie audytu to najlepszy sposób na szybkie i efektywne zdiagnozowanie obowiązków, jakie ciążą na danym przedsiębiorstwie. Niezgodności, które zostają wskazane po audycie, stanowią podstawę do uregulowania stanu formalnoprawnego oraz pozwolą uniknąć sankcji karnych w przypadku kontroli organów administracji. (abstrakt oryginalny)
Początek roku dla przedsiębiorców wiąże się z dużym nakładem pracy. Jednym z problematycznych obszarów jest sprawozdawczość z zakresu ochrony środowiska. Niejednokrotnie potrzeba zebrania kompletu danych z całego poprzedniego roku pochłania dużo cennego czasu osobom, które na bieżąco nie mają kontaktu ze sprawozdawczością środowiskową. Dodatkowo ciągłe zmiany w przepisach mogą przysporzyć wielu problemów. Prezentujemy krótki poradnik dotyczący najbardziej popularnych sprawozdań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem wdrażania regulacji Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska na poziomie lokalnym. Omówiono istotę, założenia i ocenę audytu zgodności oraz wyniki negocjacji akcesyjnych w obszarze "Środowisko".
The changes that have occurred in our country after 1989 due to the collapse of the socialist bloc countries also apply quite significantly to the area of environmental protection. In the initial period, the principles of collection and management of household waste were subject to transformation; then in 1995 it was made compulsory to pay fees for usage of the environment and finally, in 2002, it was made compulsory to pay product fees constituting a sign of extended producer responsibility. Despite the lapse of years, still a significant percentage of companies have not implement statutory obligations in the field of environmental protection, which means a risk of huge financial penalties for those companies. On the other hand, these companies declare a high level of awareness and environmental responsibility. In the years 2014-2015 the company M&M Consulting conducted a survey of 217 companies of the SME sector across the country, in order to establish the facts in this regard. (original abstract)
Wraz z wprowadzeniem w Polsce gospodarki rynkowej i powołaniem samorządów lokalnych środowisko naturalne zaczęto postrzegać jako strategiczny element rozwoju gmin. Rozpoczęto więc proces monitorowania ekosystemu pod względem zmian następujących na skutek ingerencji człowieka oraz uporządkowania i zharmonizowania działań w zakresie ochrony środowiska w gminach. Korzystając z doświadczeń i osiągnięć podmiotów na rynku krajowym, a także zagranicznym, gminy przystąpiły do porządkowania działań ekologicznych, tworząc systemy zarządzania środowiskiem (SZŚ). Pierwszą gminą w Europie Środkowej, która opracowała system zarządzania środowiskiem - na podstawie normy ISO 14001 - był Racibórz. W artykule przedstawiono: 1. polityki i cele środowiskowe w wybranych gminach województwa śląskiego, 2. stopień realizacji programów w zakresie ochrony środowiska, 3. kluczowe problemy środowiskowe wybranych gmin województwa śląskiego, 4. największe osiągnięcia ekologiczne gmin, 5. działania gmin w kształtowaniu świadomości ekologicznej społeczeństw lokalnych.
15
Content available remote System EMAS jako stymulator innowacji środowiskowych w przedsiębiorstwie
63%
Artykuł podejmuje problematykę wpływu europejskiego systemu ekozarządzania i audytu EMAS na stymulowanie wdrożeń innowacji środowiskowych w przedsiębiorstwie. Ukazano w nim zależności pomiędzy tym systemem a efektem końcowym w postaci innowacji środowiskowych "pierwszego stopnia", wynikających z filozofii ciągłego doskonalenia, stanowiącej podstawę jego konstrukcji oraz funkcjonowania. Ponadto przestawiono w nim przegląd definicji pojęcia innowacja środowiskowa oraz genezę zintegrowanych systemów proekologicznego zarządzania organizacją. (abstrakt oryginalny)
Transakcje fuzji i przejęć przedsiębiorstw należą do najbardziej złożonych metod wzrostu przedsiębiorstw. Jednakże w sytuacji, gdy wciąż zmieniające się otoczenie gospodarcze oraz nasilająca się konkurencja sprawiają, iż nie ma często czasu i miejsca na wzrost organiczny, przedstawiciele wielu przedsiębiorstw decydują się rozwijać swoje podmioty poprzez wzrost zewnętrzny, czyli fuzje i przejęcia innych jednostek. Do dokonania pełnej analizy transakcji i podmiotów w niej uczestniczących stosuje się specjalną i bardzo ważną analizę przedtransakcyjną: due diligence, której szczegółowy opis jest przedmiotem niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Zmiany, jakie nastąpiły w naszym kraju po 1989 roku w związku z rozpadem bloku państw socjalistycznych, dotyczą także dość znacząco obszaru ochrony środowiska. W początkowym okresie przeobrażeniom podlegały zasady odbioru i zagospodarowania odpadów z gospodarstw domowych, następnie w 1995 roku wprowadzono obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, by finalnie w 2002 roku wprowadzić obowiązek opłaty produktowej, stanowiącej przejaw rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Mimo upływu lat, wciąż znaczący odsetek firm nie realizuje ustawowych obowiązków w zakresie ochrony środowiska, co oznacza ryzyko ogromnych kar finansowych dla tych firm. Z drugiej strony firmy te deklarują wysoki poziom świadomości i odpowiedzialności środowiskowej. W latach 2014-2015 firma M&M Consulting przeprowadziła badanie ankietowe1 wśród 217 przedsiębiorstw sektora MŚP na terenie kraju, chcąc ustalić stan faktyczny w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Obecnie jednym z priorytetów przedsiębiorstw jest budowanie własnego wizerunku jako firmy odpowiedzialnej i przyjaznej dla środowiska. Systemy zarządzania środowiskowego, jak norma ISO 14001 lub rozporządzenie EMAS (system ekozarządzania i audytu), to narzędzia, które mogą pomóc organizacjom w budowaniu takiego właśnie obrazu. Wdrażanie wymienionych systemów zarządzania cieszy się popularnością od połowy lat 90. Niemniej jednak w niektórych organizacjach wdrożone systemy napotykają problemy, wobec czego nie są tak skuteczne, jak się spodziewano. W wielu przypadkach są one prowadzone na poziomie operacyjnym i często nie są dostatecznie związane z zarządzaniem i planowaniem strategicznym. Integracja celów środowiskowych ze strategią organizacji odgrywa znaczącą rolę i może być dokonana za pomocą powszechnie znanego narzędzia Zrównoważonej Karty Wyników (BSC - Balanced Scorecard) zmodyfikowanego dla celów użytku środowiskowego. Artykuł ma na celu przedstawienie przykładów integracji celów środowiskowych organizacji z czterema perspektywami BSC. Badania zostały przeprowadzone na podstawie analizy studiów przypadków (case studies), na podstawie wtórnych źródeł danych (deklaracje środowiskowe organizacji). Wyniki wskazują, że najwięcej celów środowiskowych stawianych jest w obszarze procesów wewnętrznych, a najmniej w obszarze finansów. Ponadto zauważono dysproporcję pomiędzy liczbą celów operacyjnych i celów zarządczych, co potwierdza, że wiele systemów zarządzania środowiskowego prowadzonych jest na poziomie operacyjnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.