Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Equity valuation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Wycena akcji w czasie kryzysu - model Gordona
100%
Celem opracowania jest ustalenie wyceny akcji w czasie kryzysu za pomocą modelu Gordona. Analizą objęto spółki z polskiego indeksu WIG20 oraz amerykańskiego indeksu DJ30. Ponadto podjęto próbę oceny funkcjonowania modelu Gordona w przyszłości. (fragment tekstu)
Wycena przedsiębiorstwa wiąże się z przygotowaniem prognozy jego wyników finansowych. Przyjęcie założenia o kontynuowaniu działalności stwarza problem wynikający z konieczności sporządzenia projekcji w coraz późniejszych okresach, aż do nieskończoności. Rozwiązaniem w takim przypadku jest wykorzystanie koncepcji wartości rezydualnej i wyliczenie tzw. wartości końcowej przedsiębiorstwa. W zależności od tego, w jakiej fazie rozwoju znajduje się firma, wartość rezydualna może stanowić nawet ponad 100% wartości spółki (w przypadku przedsiębiorstw, które w najbliższych latach mają szeroko zakrojone plany inwestycyjne). Dlatego też wartość rezydualną należy uznać za bardzo istotny element ostatecznej wyceny spółki, przy którego wyznaczaniu powinna zostać zachowana szczególna staranność. W literaturze można znaleźć wiele metod określania wartości rezydualnej spółki. W praktyce najczęściej stosowane są metody dochodowe: model stabilnego wzrostu oraz jego rozszerzona wersja. Również w literaturze przedmiotu te metody wskazywane są jako najodpowiedniejsze. Przy korzystaniu z metod dochodowych wyznaczania wartości rezydualnej należy pamiętać, że wartość końcowa jest bardzo wrażliwa na zmiany przyjmowanej stopy wzrostu po okresie prognozy szczegółowej g. Dobrą praktyką przy prognozowaniu jak najbardziej uzasadnionego poziomu wzrostu jest uzależnianie jego wartości od rentowności zainwestowanego kapitału badanego przedsiębiorstwa oraz zakładanej stopy reinwestycji. Dodatkowo warto kierować się licznymi wskazówkami przytaczanymi w literaturze, które pozwalają zachować jak największą spójność przyjmowanej stopy wzrostu g z pozostałą częścią prognozy oraz realiami środowiska gospodarczego w jakim działa firma. W opracowaniu niniejszym przeprowadzono analizę raportów analitycznych wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W szczególności skupiono się na zbadaniu spójności przyjmowanej stopy wzrostu g z założeniami co do możliwości generowania przez spółkę wzrostów w okresie szczegółowej prognozy Zgodnie z przyjętymi założeniami, implikowana stopą reinwestycji oraz zwrotem z zainwestowanego kapitału stopa gimp okazywała się być wyraźnie niższa od stopy wzrostu g przyjmowanej przez twórców wybranych raportów. Tym samym, jeśli dla badanych spółek przyjąć za zasadną kontynuację możliwości generowania wartości określonej w szczegółowej części prognozy finansowej również dla wartości rezydualnej, to wartości rezydualne powinny być niższe od wyliczonych w raportach. W tym kontekście ogólne wartości wyceny należy uznać za zawyżone.
3
100%
W pracy podjęto problem oceny ryzyka zmian cen akcji za pomocą dwóch grup miar: klasycznych i nieklasycznych. W grupie miar klasycznych znalazły się odchylenie standardowe oraz współczynnik zmienności. Miary nieklasyczne reprezentowane są przez wymiar fraktalny. Materiał badawczy stanowią szeregi czasowe cen akcji czterech spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezentowany w pracy wymiar fraktalny uznany został za dobre uzupełnienie miar klasycznych, gdyż jest miarą o prostej interpretacji i jednocześnie pozwala na skuteczne klasyfikowanie akcji ze względu na poziom ryzyka. (abstrakt oryginalny) á
W artykule omówiono wykresy świecowe, które są jedną z mało znanych metod analizy technicznej cen akcji. Do stworzenia wykresu wymagane są cztery wielkości charakteryzujące dzienny ruch cen: ceny otwarcia, zamknięcia, maksymalnej i minimalnej. W przypadku tych wykresów istnieją dodatkowe formacje. Do badania wybrano ceny akcji trzech spółek giełdowych notowanych na rynku ciągłym we wrześniu i październiku w 1998 roku: Okocim, Warta i Żywiec.
Cel - Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia decyzji podejmowanych przez właścicieli i zarząd przedsiębiorstwa w trakcie przygotowań do debiutu giełdowego dla jego finalnego sukcesu. Metodologia badania - Badanie oparte jest na metodzie case study. W wyniku analizy efektywności strategii debiutów giełdowych przedsiębiorstw wchodzących na parkiet główny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wyodrębniono spółkę Pekabex jako wzorcowy przykład debiutu giełdowego, biorąc pod uwagę kryteria takie, jak: wielkość pozyskanych środków, wzrost rozpoznawalności marki oraz trafność wyceny akcji oferowanych inwestorom. Wynik - Rezultatem przeprowadzonych badań jest stwierdzenie, że dzięki stworzeniu perspektywicznej, wiarygodnej i realnej wizji przedsiębiorstwa oraz umiejętnemu zaprezentowaniu jej inwestorom możliwa jest jednoczesna maksymalizacja wpływów z emisji akcji i uzyskanie pozytywnego efektu marketingowego. Oryginalność/wartość - Artykuł poza wartością naukową posiada także praktyczny wymiar. Stanowi on swoisty przewodnik postępowania dla spółek przygotowujących się do wejścia na rynek publiczny. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa notowane na rynku kapitałowym stosują różne formy wynagradzania akcjonariuszy. Oprócz nagrody w postaci wzrostu kursu akcji po dobrych wynikach, spółka może podzielić się częścią zysku w postaci dywidendy lub przekazać część zysku na wykup własnych akcji celem umorzenia, tzw. buy-back. Proces wykupu akcji własnych występuje zazwyczaj, gdy przedsiębiorstwo posiada nadmiar kapitału, którego nie może efektywnie zainwestować lub kiedy rynkowa wycena przedsiębiorstwa znacząco odbiega (jest niedowartościowana) od faktycznej jego wartości. Wtedy właściciele podejmują decyzję o skupowaniu akcji przez spółkę, aby w końcu całego procesu je umorzyć. (abstrakt oryginalny)
Wyniki finansowe są głównym źródłem informacji dla inwestorów giełdowych. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zmieniła podstawowe zasady dotyczące oceny działalności przedsiębiorstwa, przyjmując wynik całkowity, a nie zysk netto, jako podstawową kategorię oceniającą efektywność prowadzonej działalności. Przedmiotem dotychczasowych badań pod kątem przydatności wyników finansowych do analizy finansowej oraz powiązania tych wyników ze stopą zwrotu oraz ceną akcji był zysk/strata netto. Wyniki tych badań nie są jednak spójne. Wyniki całkowite nie były szeroko analizowane w takim aspekcie. Artykuł poświęcony jest analizie zależności pomiędzy wynikiem całkowitym a ceną akcji spółek energetycznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2010-2019. Autor przedstawił aspekty teoretyczne oraz prawne zagadnienia koncepcji dochodu całkowitego oraz zbadał wpływ całkowitych dochodów na cenę akcji i stopy zwrotu, stosując podejście ilościowe.(abstrakt oryginalny)
Podjęte rozważania dotyczące doskonalenia procesu rejestracji wartości sprawozdawczych długoterminowych aktywów finansowych w bilansie jednostki gospodarczej. Propozycja wykorzystania metody filtracji danych (modelu wyrównywania wykładniczego) stanowi przyczynek do wyceny bilansowej lokat kapitałowych z zastosowaniem koncepcji historycznej wartości wymiennej. (fragment tekstu)
Analiza techniczna oraz indeks DJIA stanowią przedmiot rozważań artykułu. Celem publikacji jest przedstawienie teoretycznych oraz empirycznych podstaw analizy technicznej w kontekście indeksu DJIA. Na treść publikacji składa się opis pojęcia i genezy analizy technicznej, jej podstawowe narzędzia oraz historia stosowania indeksu DJIA. (abstrakt oryginalny)
Aktywność emisyjna spółek jest najpoważniejszym czynnikiem, za pomocą którego giełda wpływa na realne procesy gospodarcze. Analizując polską giełdę widać, że właśnie aktywność emisyjna jest czynnikiem, na który zwrócono szczególną uwagę w artykule. Jest to, naszym zdaniem, jeden z najważniejszych czynników utrwalających i stabilizujących wzrost gospodarczy. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wnioski i rekomendacje dotyczące zakresu niezbędnych podsumowań wycen akcji spółek. Przedstawione w nim wytyczne dotyczą potrzeby stosowania odpowiednich wag dla wyników obliczeń poszczególnymi metodami wycen, wniosków z porównania efektów wyceny fundamentalnej z aktualną ceną akcji notowanych na rynku papierów wartościowych, uwzględniania uwarunkowań prawno-organizacyjny i formuły cen akcji, czynników prognozy kosztów, opisu sposobu obliczenia wartości rezydualnej i zdarzeń trudnych do przewidzenia. (abstrakt oryginalny)
Założenie o adaptacyjnym uczeniu się podmiotów (AL) stanowi poważną al-ternatywę dla hipotezy racjonalnych oczekiwań (RE) leżącej u podstaw wielu współczes-nych modeli ekonomicznych. Jednym z kluczowych zagadnień w tej kwestii jest problem zbieżności algorytmów AL do rozwiązań RE. Warunek E-stabilności, wywodzący się z teo-rii rekurencyjnych algorytmów stochastycznych, jest podstawowym narzędziem teoretycz-nym badania zbieżności. W pracy analizowano model AL dynamiki cen akcji dla różnych sposobów modelowania dynamiki strumienia dywidend oraz czynnika dyskontującego. W każdym przypadku stwierdzono teoretycznie, że algorytm rekurencyjnej metody naj-mniejszych kwadratów jest zbieżny lokalnie do rozwiązania RE.(abstrakt oryginalny)
W artykule udowodniono, że miara arbitrażowa: q 1 = s t - s t + 1 - s t + 1 + - s t + 1 - (gdzie st - obecna cena akcji, st+1+ cena akcji po podwyżce, st+1- - cena akcji po obniżce) jest jednocześnie miarą martyngałową na drzewku dwumianowym sześciokoresowym. (fragment tekstu)
Ceny akcji na giełdzie podlegają ciągłym fluktuacjom, co powoduje, iż ciężko ocenić trafność wydanej rekomendacji giełdowej. Tylko w przypadku, gdy ceny akcji nigdy nie osiągają poziomu otrzymanego w procesie wyceny lub osiągają go po wielu latach od wydania rekomendacji, możemy powiedzieć, że była ona błędna. Z takimi przypadkami mamy do czynienia stosunkowo rzadko. Czy to oznacza, że większość wydawanych rekomendacji jest trafna? Ciężko jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż brak jest narzędzia, które umożliwia ocenę rekomendacji wydanych na podstawie metody DCF. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona technika, która w pewnym stopniu pozwala to uczynić. Za jej pomocą oceniona zostanie przydatność rekomendacji biur maklerskich wydanych dla spółek budowlanych.(abstrakt oryginalny)
Aim: This research contributes to the study of the relationship between initial public offering (IPO) under- and overpricing and long-term firm performance as measured by net income. Research methods: Using ordinary least-squares regressions, an international sample of 444 IPOs from the United Kingdom, Sweden, France, Italy, and the Netherlands for the period 2013-2017 is analysed. The data was extracted from the Eikon Refinitiv database. Further, an in-depth analysis of three Dutch IPOs by six interviews with five (former) management members and one investment banker is conducted. Conclusions: The results show that the more profitable a firm is in the long run, the likelier positive initial stock returns move towards zero after the first trading day. The case studies support these findings and the concept of asymmetric information between market participants can offer a partial explanation. Additionally, as firms operating in the industrial and healthcare sector grow larger, the offer price tends to be closer to the overall market demand. Nonetheless, no significant relationship is found between initial stock return and net profitability for other industries. While the country analysis also displays no significant relationship, underpricing is more prevalent in the United Kingdom than in the other sample countries. Originality: This article combines a full-fledged quantitative study with a full-fledged qualitative study on one of the most perilous corporate finance milestones, that is, the complex transformation from a private to a public company through a stock market listing. Limitations: The sample composition skews towards underpriced IPOs. Also, although the notion of reverse causality is discussed based on the views of interviewees, no quantitative evidence is provided. (original abstract)
Drugie półrocze 2007 roku oraz pierwsze miesiące 2008 roku były mało przyjemne dla posiadaczy akcji. Spadki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (WGPW) spowodowały, że szczególnie przewartościowane akcje zbliżyły się swoją rynkową wyceną do ich wartości wewnętrznej. Indeks cenowy skupiający banki notowane na WGPW spadł od swojej maksymalnej wartości 37 197,78 (04.07.2007) o 34,94 proc. (na dzień 13.03.2008). W samym 2008 roku cena indeksu spadła o 19,23 proc. Notowania sektora bankowego przedstawia wykres 1. Liczby dobitnie wskazują, ile średnio stracili akcjonariusze banków w rozpatrywanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił oryginalne podejście do problemu doboru i wyceny akcji w analizie fundamentalnej. Za pomocą miary efektywności technologicznej, określonej w układzie nakłady-efekty, zaprezentowany został optymalny sposób wykorzystana informacji dostępnej na rynku akcji. Rozwiązanie zagadnienia sprowadza się do wykorzystania metody ilościowej, tj. metody analizy danych granicznych (metody DEA). Na przykładzie polskiej giełdy papierów wartościowych zaproponował autor sposób wykorzystania metody przez inwestorów na rynku kapitałowym oraz ocenił jej przydatność w zakresie prognozowania zmian kursów akcji. Celem autora było pokazanie, że posiadający rozsądną interpretację ekonomiczną model DEA, jest równoważny z zagadnieniem optymalnego doboru zestawu powiązanych wskaźników, które były szeroko wykorzystywane w analizie fundamentalnej.
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie znaczenia wskaźników finansowych obliczanych na podstawie sprawozdań finansowych w przewidywaniu tendencji cen akcji na rynkach wschodzących. Przeprowadzono badanie statystyczne mocy predykcyjnej 12 wskaźników finansowych na podstawie danych z 15 spółek rynku finansowego w Kuwejcie reprezentujących 3 sektory w okresie 2005-2014. W celu oszacowania ceny akcji w danym sektorze, dla każdego z nich skonstruowano odrębne równanie z wykorzystaniem modelu regresji wielorakiej, eliminując zmienne nieefektywne za pomocą metody STEPWISE. Wyniki pokazały, że niektóre wskaźniki wykazują silnie dodatnie i istotne związki z zachowaniem się cen akcji i tendencjami w zakresie ich kształtowania się, przy czym najbardziej efektywne w sektorze przemysłowym okazały się wskaźniki: ROA, ROE oraz zysk netto. Podobnie rzecz przedstawiała się w pozostałych dwóch sektorach, usług i inwestycyjnym, gdzie najbardziej efektywne były wskaźniki: ROA, ROE, P/E oraz EPS. W badaniu stwierdzono, że - przewidując ceny akcji - w każdym sektorze można opierać się na zestawie wskaźników finansowych; inwestor może polegać na analizie finansowej przedstawionej za pomocą wskaźników finansowych przy podejmowaniu decyzji finansowych i operacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Inwestorzy mają preferencje co do wyboru przedmiotu inwestycji, wynikające z wcześniej dokonanych analiz i ocen. Prawidłowości postępowania inwestorów na GPW są raczej typowe, gdyż preferują oni spółki o relatywnie wysokiej kapitalizacji i płynności - tak aby zainwestowanie bądź sprzedaż walorów nie pociągały za sobą dodatkowej zmienności cen akcji. Inwestorzy wykazywali większą skłonność do obrotu akcjami spółek o wyższych przeciętnych nominałach cen. Większe zaufanie wzbudzały spółki o wyższej produktywności majątku, a przy tym wykazujące większą skłonność do dzielenia się wypracowanymi efektami z akcjonariuszami poprzez wypłatę dywidendy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki estymacji parametrów modelu arbitrażu cenowego dla 61 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie styczeń 1997-listopad 2001 r. Przedstawiono metody konstruowania portfela inwestycyjnego. Testowano, czy informacje napływające z rynków finansowych, walutowych oraz towarowych kształtują ceny akcji.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.