Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ethnology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono sylwetkę naukową i pedagogoczną socjologa niemieckiego Rene Koniga.
Celem tego artykułu jest przybliżenie struktury kalendarza w Rumunii na podstawie antropologicznej analizy nazw miesięcy funkcjonujących w kulturze ludowej, na tle oficjalnych nazw miesięcy występujących w języku rumuńskim. To o tyle cieka- we, że są to odmienne tradycje, niespójne, odwołujące się do różnych źródeł, ale rozwijające się od kilku stuleci w jednej przestrzeni kulturowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu (będącego fragmentem pracy doktorskiej autora) było przybliżenie poglądów Williama Halse R. Riversa (1864-1922) na tema badań terenowych, a także krótka charakterystyka jego własnych badań, począwszy od ekspedycji do Cieśniny Torresa (1898-1899) po jego wyprawę do Melanezji (1907-1908). Zanalizowany został również wpływ osiągnięć Riversa na styl prowadzenia badań przez Alfreda Reginalda Radcliffe-Browna (1881-1955), twórcy podejścia funkcjonalno-strukturalnego w antropologii brytyjskiej. Zadaniem artykułu było także zwrócenie uwagi na ważność badań surveyowych. Tłem dla powyższych rozważań były zarówno osiągnięcia ewolucjonistów w dziedzinie antropologicznej praktyki badawczej oraz osiągnięcia Bronisława Malinowskiego (1884-1942) uważanego za twórcę nowoczesnej metody badań terenowych.
Etnografia bardzo silnie angażuje pracowników, a także często uruchamia myślenie refleksyjne na temat własnej pracy. Dzięki temu możemy w ten sposób uzyskać znacznie więcej danych niż w jakimkolwiek innym badaniu, ale... etnografia sama z siebie nie rozwiąże problemów w firmie. Może je ukazać, może wskazać rozwiązania, niemniej jednak bez podjęcia odgórnych decyzji pozostanie wyłącznie opisem. Jest to metoda badawcza dla tych, którzy naprawdę chcą coś zmienić. (fragment tekstu)
Opis etnosów występujących na Tajwanie, wbrew pozorom, nie jest prosty. Wprawdzie wiadomo, że ludność pochodzi z kontynentu chińskiego, która w wielu falach migracyjnych przemieszczała się na wyspę, w zamierzchłych czasach będącą nawet półwyspem. Jednakże to, kiedy i jakie fale migracyjne tam docierały, z jakich populacji się składały i czy pochodziły z kontynentu czy z wysp południowych, nadal jest przedmiotem dociekań etnologów.(fragment tekstu)
Jednym ze sposobów wyjaśniania procesów narodowotwórczych jest etnosymbolizm. Przyjmuje on za kluczowe dla powstawania narodów odwoływanie się do historycznego dziedzictwa, wspólnych mitów, zbiorowej pamięci oraz przestrzeni symbolicznej. Etnosymboliści za podstawę dla pojawiania się i trwałości narodów uznają występowanie silnych etnicznych związków, przejawiających się w funkcjonowaniu etnicznych wspólnot - etni. Etnię można zdefiniować jako grupę, której członkowie uznają wspólnotę pochodzenia przejawiającą się w kompleksie mitów etnicznych i genealogicznych, a także których łączy wspólna pamięć historyczna i historyczne terytorium, czego wyrazem staje się poczucie etnicznej solidarności. Definicja ta oddaje istotę myślenia etnosymbolistów. Nawiązuje ona więc z jednej strony do sfery mityczno-symbolicznej pozwalającej na utrwalenie tożsamości etni, z drugiej zaś sfery etnohistorii. Historyczna symbolika - pamięć o bohaterach narodowych czy utrwalona w pamięci zbiorowej mitologia "złotego wieku", odgrywa kluczową rolę w budowie narodowych emocji i wyznaczaniu kulturowych granic wspólnoty.(fragment tekstu)
Cel. Celem artykułu jest poszerzenie rozumienia turystyki po slumsach w Kenii poprzez prezentację wyników badań terenowych prowadzonych w Kiberze, największym slumsie Nairobi. Metoda. Autorka przeprowadziła badania etnograficzne w Kiberze (obserwacja uczestnicząca, wywiady pogłebione, dyskusje w grupie) przez trzy miesiące 2014 roku. Wyniki. Wyniki badania pokazują, że w ramach wycieczek po slumsie, bardziej zróżnicowane słownictwo, semantyka i znaczenia biedy są produkowane. Mieszkańcy Kibery są rzadziej charakteryzowani przez apatię, stagnację czy desperację, częściej przez ekonomiczną przedsiębiorczość, wspólnotę, rozwój i nadzieję. Życie w Kiberze jest normalizowane w oczach odwiedzających. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badanie dotyczyło jedynie wycieczek po Kiberze organizowanych przez mieszkańców slumsu, tak by pokazać ich perspektywę. Nie może być ono utożsamiane z innymi organizatorami wycieczek po Kiberze (większymi kenijskimi bądź też zagranicznymi podmiotami działającymi na tym rynku turystycznym). Implikacje praktyczne. Wyniki badania mogłyby być wykorzystane przez Kenya Tourism Board (agenda rządu Kenii odpowiedzialna za rozwój turystyki), należałoby je jednak przeprowadzić na większą skalę. Oryginalność pracy. Autorka skoncentrowała swoje badanie na mieszkańcach Kibery zaangażowanych w organizację wycieczek, po miejscu w którym się wychowali i urodzili, bądź też spędzili w nim znaczną część swojego życia. Często, mieszkańców slumsów traktuje się jako ofiary tego rodzaju turystyki. Wyniki badania pokazują jednak, że w pełni zinternalizowali oni ideę turystyki po slumsach i używają ją w celu zmiany obrazu bycia "Innym" w ekonomicznym, społecznym, kulturowym i politycznym sensie, w oczach odwiedzających. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this study was to investigate the consumers' attitudes towards selected ethnic cuisines. Accordingly, a quantitative assessment (based on a survey questionnaire) and a qualitative assessment (FGI) were carried out. The quantitative assessment was conducted with 500 respondents selected using quota-sampling, taking their gender and age into consideration. This allowed to determine the frequency of eating selected ethnic cuisines (Japanese, Chinese, Mexican and American), hear the respondents' opinions on the characteristics of specific cuisines, and develop the profiles of consumers moderately or strongly interested in the consumption of the relevant products (referred to as "light users" and "heavy users"). In 2016, focus group interviews were conducted with the two consumer groups (2 interviews for each cuisine). As a result, the interviews provided information about the respondents' motivation to eat ethnic food, their views on the market offering and sources of information about this type of products. Also, it enabled outlining the image of ethnic meal eaters. As shown by this study, Polish consumers differ in their interest in ethnic food which is driven by product availability, moderate prices and access to information. Also, differences were discovered in their attitudes towards specific cuisines, depending on the demographic, economic and social characteristics of the respondents. (original abstract)
Choć wydanej w ubiegłym roku pracy dr. hab. Marcina Gawryckiego z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW nie zaliczymy już do nowości, jej walory usprawiedliwiają poświęcenie jej miejsca w "Studiach Medioznawczych". Dlaczego autor niniejszej recenzji chce przekonać czytelników, że warto sięgnąć po publikację Gawryckiego? Przede wszystkim ze względu na rzadko występujące w akademickiej rzeczywistości połączenie kompetencji z dobrym, tzn. ciekawym i oryginalnym stylem. Nie twierdzi on rzecz jasna, że wszystkim tekst ten przypadnie do gustu - chce jedynie wskazać na pożytek, jaki daje czytelnikowi synergizm wspomnianych zalet: kompetencji i dobrego stylu. A jeśli kogoś nie interesuje Ameryka Łacińska? To i tak powinien przeczytać tę książkę, bo jest ona interdyscyplinarna: odwołuje się do socjologii, kulturoznawstwa, medioznawstwa czy historii. Uniwersalność Podglądając Innego... polega jednak w największym stopniu na tym, że jej autor stara się na przykładzie Ameryki Łacińskiej uzmysłowić nam, jak istotnym elementem naszych wypowiedzi dotyczących innych kultur (czy po prostu ich postrzegania) są stereotypy, egzotyzacja i esencjalizacja. Mechanizm ten działa tak samo niezależnie od tego, czy dotyczy naszych wyobrażeń o mieszkańcach Quito, czy Kabulu. Co więcej - dotyczy nas wszystkich. Książkę Podglądając Innego... autor recenzji uznał za godną polecenia przede wszystkim dlatego, że zawiera ciekawą i pogłębioną analizę telewizyjnych programów o podróżach. Z zamieszczonych w niej rozważań możemy wysuwać ogólniejsze wnioski - spojrzeć na media w szerszym kontekście. Ponadto publikacja Gawryckiego może pomóc nam w niepodporządkowywaniu ciekawości świata trawelebryckiej narracji, w której wszystko jest do bólu proste. Jeśli zaś chodzi o wady omawianej książki, to jej autor trochę za często stara się polemizować pośrednio lub bezpośrednio z przekonaniami Wojciecha Cejrowskiego. Gawrycki wskazuje (nie krytykując wprost, ale...) na zamiłowanie autora cyklu Boso przez świat do libertarianizmu. Ten wątek mógł pominąć. Książka nic by na tym nie straciła. (fragment tekstu)
Zdaniem autora można zaobserwować wyraźny spadek zaufania do metod badawczych opartych na danych deklaratywnych i jednocześnie wzrost popularności badań wykorzystujących bezpośrednią obserwację, badań koncentrujących się na rejestracji reakcji psychofizjologicznych czy wykorzystujących m. in. pomiar reakcji skórnych i aktywności elektrycznej mięśni twarzy. Autor zauważa również wzrost znaczenia technik etnograficznych, które starają się uwzględnić szerszy kontekst, w jakim mają miejsce określone zachowania czy pojawiające się wypowiedzi. Według autora coraz częściej możemy spotkać projekty badawcze, które czerpią z doświadczeń etnografii, a przy okazji korzystają z wielu nowoczesnych urządzeń, pozwalających nie tylko na precyzyjną obserwacje, ale także na pomiar rozmaitych czynności.
Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, media i komunikacja znajdują się w centrum naszego życia. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, rzadko zdarza się nam odciąć od zmediatyzowanych dźwięków, obrazów lub słów podawanych przez telewizję, radio, prasę, mobilną telefonię czy internet. Media dają nam rozrywkę, umożliwiają kontakt z przyjaciółmi i rodziną, dostarczają interpretacji świata i proponują zasoby, dzięki którym kształtujemy własny wizerunek. Znaczenie mediów w codziennym życiu sugeruje, że odgrywają one także rolę zasadniczą dla naszej kultury i społeczeństwa. Żyjemy w kulturze mediów, w społeczeństwie zmediatyzowanym. Praca Paula Hodkinsona Media, culture and society stanowi analizę mediów i zjawisk medialnych w kontekście społeczno-kulturowym. Treść książki podzielono na trzy części: elementy mediów (elements of the media); władza i kontrola (power and control); media, tożsamość i kultura (media, identity and culture). Pierwszą część poświęcono technologiom związanym z mediami, przemysłowi medialnemu, zawartości mediów i ich użytkownikom. Kolejna zawiera rozdziały związane z: tematyką mediów jako narzędziem manipulacji, konstrukcją informacji i tworzeniem newsów, orientacją mediów (od służby publicznej po narzędzie rozrywki) oraz upadkiem misji środków przekazu wobec komercjalizacji, fragmentacji i globalizacji. Ostatnia część pracy dotyczy sposobu, w jaki media wpływają na konstrukcję tożsamości i kultury. Hodkinson analizuje wątki związków mediów z etnicznością i diasporą, kwestią gender i seksualnością. Zainteresowania autora obejmują także subkultury oraz grupy fanów jako przykład tożsamości budowanej poprzez media. Książkę zamykają rozważania dotyczące saturacji, płynności oraz utraty znaczenia mediów. (fragment tekstu)
Artykuł przestawia sylwetkę prof. Waleriana Sobisiaka. Przestawiono drogę akademicką od studiów magisterskich na Uniwersytecie Poznańskim, aż po tytuł profesora otrzymany w 1985 roku. Ukazano główne kierunki badań podejmowanych przez prof. Waleriana Sobisiaka - etnograficzne, kulturoznawcze, a także badania z zakresu historii kultury.
Metody etnograficzne pomagają projektantom wniknąć w świat użytkownika czy konsumenta, pokazując, w jaki sposób wchodzi on w interakcję z produktem w codziennym życiu w naturalnym środowisku. Pozwala ona na identyfikację potrzeb, których użytkownicy nie zawsze są świadomi lub których nie potrafią zwerbalizować. Zmniejsza również prawdopodobieństwo wystąpienia efektu sztucznego tworzenia potrzeb, gdyż wnioski opiera się na obserwacjach zachowań, a nie deklaracjach respondentów. (fragment tekstu)
Dorobek pisarski Brożka obejmuje ponad 500 pozycji dotyczących literatury, historii, kultury, folklorystyki i sztuki Śląska Cieszyńskiego. Są to: opracowania, bibliografie, biografie, szkice, artykuły przyczynkarskie, polemiki, sprawozdania, słowa wstępne i posłowia oraz recenzje w czasopismach, pamiętnikach, słownikach, kalendarzach i pozycjach książkowych. Wchodził w skład rad i komitetów redakcyjnych czasopism: "Zaranie Śląskie", "Głos Ziemi Cieszyńskiej", "Cieszyński Rocznik Muzealny", "Rocznik Cieszyński", "Pamiętnik Cieszyński", "Biuletyn Informacyjny Biblioteki Śląskiej". Publikował m.in. w "Kwartalniku Opolskim", "Odrze", "Poglądach", "Głosie Ludu", "Zwrocie", "Biuletynie Ludoznawczym PZKO", jak również w czasopismach pozaregionalnych, m.in. w "Literaturze Ludowej" i "Przeglądzie Zachodnim". Brożek znany był z wielkiej służebności, pracowitości i skromności. Był członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki, Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej, Komisji Bibliografii i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Komisji Etnograficznej PAN - Oddział w Krakowie oraz Komisji Historyczno-Literackiej przy Oddziale PAN w Katowicach. Współpracował z Sekcją Folklorystyczną PZKO w Czeskim Cieszynie. Należał do Stronnictwa Demokratycznego. Przez kilka kadencji był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Cieszynie i ławnikiem Sądu Powiatowego tamże. Był popularyzatorem; wygłaszał prelekcje w Sekcji Folklorystycznej PZKO, Oddziale Cieszyńskim Polskiego Towarzystwa Historycznego, Klubie Propozycji w Cieszynie, Domu Kultury i Bibliotece Miejskiej w Ustroniu i Wiśle oraz Kole Przewodników przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Cieszynie. Brał czynny udział w sesjach popularnonaukowych. (fragment tekstu)
W 2015 roku nakładem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej ukazała się niezwykle interesująca i ważna publikacja, zatytułowana Związek z miejscem. Śląsk historyczny w prozie, eseistyce i reportażu polskim po 1989 r. Jest to opublikowana wersja rozprawy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Wrocławskim w 2014 roku przez Jarosława Petrowicza, literaturoznawcę i polonistę. Autor jest mieszkańcem Wielunia, historycznej stolicy ziemi wieluńskiej, administracyjnie - jednego z miast współczesnego województwa łódzkiego, znajdującego się w bliskiej odległości od granic obecnego województwa opolskiego (Śląsk Opolski) - kontynuującym działalność pisarską i naukową związaną z literaturoznawstwem i regionalistyką. Owa "nieprzynależność" do historycznego Śląska, rozumianego przezeń szeroko jako Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Górny Śląsk oraz Śląsk Cieszyński, umożliwiła mu dokonanie gruntownej i nieszablonowej analizy obecności tematu na łamach współczesnej prozy, eseistyki i reportażu oraz nakreślenie pewnych porównań ze zjawiskami zaobserwowanymi na płaszczyźnie lokalnej. Zastosowana perspektywa badawcza - obejmująca nie tylko aspekty filozoficzne, kulturoznawcze, historyczne, lecz również geograficzne, socjologiczne czy psychologiczne - kreśli nowy systemowy wizerunek Śląska w literaturze, wzbogacający, jak słusznie zauważa autor, kanon literatury narodowej. (fragment tekstu)
Istotą tego tekstu jest pokazanie wybranych aspektów geograficzno-historycznych, ekonomicznych i socjalnych, które w ciągu wieków formowały specyficzny, wręcz indywidualny kształt cieszyńskiej tradycji duchowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.