Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 603

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Euro
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Omówiono proces przygotowywania Hiszpanii do wprowadzenia wspólnej waluty. Znalezienie się w strefie euro spowodowało konieczność zaostrzenia reguł polityki gospodarczej w tym kraju.
Autor przedstawił "nastroje" irlandzkich firm przed wprowadzeniem wspólnej waluty euro. Przedstawia opinie czołowych ludzi biznesu irlandzkiego oraz perspektywy zmiany systemu gospodarowania po wprowadzeniu Unii Gospodarczej i Walutowej.
Artykuł omawia problemy finansowania Unii i stanowisko Niemiec, które nie chcą jej finansować w takim stopniu jak dotychczas, wraz z Francją domagają się zamrożenia budżetu na obecnym poziomie 100 mld USD w latach 2000-2006.
Badania nad regionalnym zróżnicowaniem wielu zjawisk gospodarczych zmuszają badaczy do poszukiwania uzasadnienia swojego podejścia analitycznego. Region stał się obiektem analitycznym w wielu dyscyplinach naukowych, i rozważany jest w różnych aspektach, zarówno administracyjnym, gospodarczym. jak i społecznym. Szersze omówienie tego zagadnienia można znaleźć w wielu pracach z zakresu zarówno unii monetarnych, jak i szeroko rozumianej regionalistyki. Postępujący proces integracji monetarnej w Europie zmusza ekonomistów do prowadzenia badań nad stopniem ujednolicenia gospodarek wchodzących w skład tego ugrupowania gospodarczego, a w szczególności dotyczy to rynków pracy. Jednym z ważniejszych dylematów w zakresie gospodarowania zasobami pracy w krajach strefy euro jest zróżnicowanie zatrudnienia. Dotyczy ono zarówno aspektów strukturalnych, jak i dynamiki oraz ujęcia przestrzennego zatrudnienia.
W Polsce łatwiej jest obecnie odpowiedzieć na pytanie jaka powinna być droga do strefy euro, niż jaka będzie. W artykule przeanalizowano ten pierwszy problem, starając się jednocześnie odpowiedzieć na pytanie: jak tempo przystosowania do strefy euro i członkostwo w niej wpłyną na wzrost gospodarczy Polski.
Celem opracowania jest przedstawienie wagi reform rynków pracy dla stabilności strefy euro. Hipoteza opracowania jest następująca: wprowadzenie euro nie stanowi istotnego bodźca do wprowadzenia reform rynków pracy a zróżnicowanie modeli rynków pracy w krajach członkowskich unii walutowej przy braku efektywnej koordynacji polityki rynków pracy stanowi poważne źródło szoków asymetrycznych. Przy braku dotychczas skutecznych innych mechanizmów dostosowawczych może to prowadzić do dywergencji wielkości realnych, co stanowi poważne zagrożenie dla stabilności unii walutowej. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest droga, jaką przebyła gospodarka Łotwy od zapoczątkowania transformacji gospodarczej na początku lat 90. XX wieku do wprowadzenia euro na początku 2014 roku. Dokonano krótkiej analizy procesu łotewskiej transformacji gospodarczej oraz zwrócono uwagę na czynniki dynamicznego rozwoju gospodarczego Łotwy, a następnie zbadano przyczyny głębokiego kryzysu ekonomicznego w tym kraju i przedstawiono działania podjęte w celu spełnienia kryteriów konwergencji zgodnie z Traktatem z Maastricht. W końcowej części opracowania skoncentrowano się na aspektach technicznych wprowadzenia euro i nakreślono oczekiwane korzyści z przystąpienia Łotwy do strefy euro.(abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację gospodarki europejskiej po wprowadzeniu w dniu 1 stycznia 1999 roku jednolitej waluty europejskiej - euro w jedenastu państwach członkowskich. Autor omawia korzyści związane z wprowadzeniem wspólnej waluty zarówno dla gospodarek krajów unii jak i gospodarki światowej.
W Polsce trwają rozważania nad akcesją do Unii Gospodarczej i Walutowej. Silna waluta europejska należy do bardzo istotnych elementów, które świadczą o stabilności makroekonomicznej gospodarki danego kraju. Celem artykułu jest przedstawienie konsekwencji wprowadzenia waluty europejskiej w sferze realnej oraz nominalnej gospodarki niemieckiej, od momentu wprowadzenia euro do obiegu w 2002 do końca 2009 r. W artykule zostały omówione korzyści i koszty wynikające z przystąpienia Niemiec do strefy euro. Ocena wpływu waluty europejskiej na stan gospodarki niemieckiej została dokonana na podstawie analizy zmian wybranych empirycznych wskaźników gospodarczych sfery realnej oraz nominalnej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono etapy wprowadzania oraz podstawy prawne funkcjonowania euro. Zamieszczono analizę wzrostu cen na obszarze Euroladndu.
Omówiono proces przygotowania Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej posługując sie opinią pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jej zdaniem Polska będzie stopniowo zwiększać udział euro w rozliczeniach międzynarodowych.
W artykule autor zastanawia się nad sposobem wprowadzania strefy euro w krajach kandydujących. Jego zdaniem kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały spełniać warunki paktu o stabilności i wzroście gospodarczym, którego celem jest zagwarantowanie konwergencji ekonomicznej i pieniężnej.
Większość państw Unii jest nadal odległych od celu budżetowego, a trzy największe państwa Niemcy, Francja i Włochy są bliższe 3-procentowego limitu (deficytu budżetowego) niż zrównoważenia wydatków publicznych - tak stwierdza raport.
14
80%
Celem artykułu jest prezentacja wyników analizy wypełniania przez Polskę kryteriów zbieżności i wpływu procesów konwergencji na celowość oraz tempo integracji ze strefą euro. Autor dokonał przeglądu literatury z zakresu przesłanek i istoty kryteriów konwergencji nominalnej i realnej. Następnie przeprowadzone zostało badanie poziomów wskaźników decydujących o konwergencji w okresie 2004-2012. Ustalono, że ich wartości w polskiej gospodarce odbiegają od pułapów w strefie euro, szczególnie w drugiej części analizowanego okresu. Wciąż niski w porównaniu ze średnią unijną jest poziom PKB na mieszkańca. W związku z tym wydaje się, że na początku 2013 roku Polska pod względem konwergencji nie jest jeszcze gotowa do przyjęcia euro.(abstrakt oryginalny)
Nowa, wspólna waluta Unii Europejskiej, euro, zastąpi 1 stycznia jedenaście walut państwowych. Jej wprowadzenie będzie miało decydujący wpływ na przyszłość Unii Europejskiej. Artykuł podaje "Euro-plan wprowadzenia" oraz kurs waluty narodowej względem ecu.
Wprowadzenie Euro spowoduje ożywienie wspólnego rynku europejskiego, wzmocni rozwój europejskiego rynku kapitałowego, obniżając koszty kapitału i ułatwiając jego rozmieszczenie. Artykuł charakteryzuje korzyści jakie z Euro wyciągnie mikroekonomia.
1 stycznia 1999 roku EBC przejmie kontrolę nad polityką pieniężną 11 krajów należących do strefy euro. Bundesbank i inne narodowe banki staną się filiami EBC, gdyż to on będzie podejmował decyzje dotyczące polityki pieniężnej a banki narodowe będą je jedynie wdrażać. Czyli EBC i narodowe banki centralne będą częściami tzw. Europejskiego Systemu Banków Centralnych.
Dania odrzuciła (po referendum) euro, ze względu na jego słabą pozycję. Zachwiała się w ten sposób reforma w ramach Unii Monetarnej. Ma to znaczenie dla Polski gdyż, tracimy w obrocie zagranicznym stosując euro bądź dolar.
Przedstawione w artykule opinie były zaprezentowane na konferencji zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski w Warszawie 22 i 23 października 2001 roku. Autor opisał długoterminowe korzyści ekonomiczne wynikające z wprowadzenia euro i wpływ zwiększenia inwestycji na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Zaprezentowano również rozważania dotyczące wyboru strategii wprowadzenia euro. (MP)
Europejska Unia Monetarna zmieni warunki funkcjonowania przedsiębiorstw nie tylko z krajów, które roztopią swą walutową tożsamość już w pierwszym rzucie. Pojawienie się euro spowoduje fluktuację cen w całej UE, co wpłynie na opłacalność tak eksportu, jak importu oraz wymusi stosowanie nowej waluty jako podstawy przy podpisywaniu kontraktów.
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.