Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Charter of Rural Communities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Koncepcja rozwoju obszarów wiejskich w polityce strukturalnej Unii Europejskiej jest konsekwencją negatywnie ocenianej wspólnej polityki rolnej. Rozwój obszarów wiejskich jako endogeniczny rozwój gospodarki lokalnej stał się paradygmatem rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej. Zaaprobowane w 1996 roku Europejska Karta Obszarów Wiejskich stała się pierwszym krokiem w przekształcaniu wspólnej polityki rolnej w politykę rozwoju obszarów wiejskich. Zgodnie z tą koncepcją obszary wiejskie powinny pełnić trzy podstawowe funkcje: gospodarczą, ekologiczną i społeczno-kulturalną.
Autorzy rozpoczęli od przedstawienia zasad zrównoważonego rozwoju, następnie krótko scharakteryzowali zalecenia Rady Europy z 1996 roku dotyczące realizacji postanowień Europejskiej Karty Obszarów Wiejskich w zakresie zrównoważonego zarządzania obszarami wiejskimi. Na zakończenie omówili sytuację rozwoju zrównoważonego polskiej wsi.
Agroturystyka i turystyka wiejska, postrzegane w kontekście wielofunkcyjnego rozwoju terenów wiejskich, stanowiły już dawno ważny element zarówno wspólnej polityki rozwoju terenów wiejskich, jak i wspólnej polityki turystycznej Unii Europejskiej. Autorka podjęła próbę określenia miejsca i znaczenia turystyki w programach rozwoju terenów wiejskich UE
Autorka, na podstawie licznych badań, scharakteryzowała sytuację wsi polskiej w warunkach gospodarki rynkowej. Omówiła koncepcje przemian wsi i rolnictwa w ujęciu socjologicznym (industrializację, urbanizację, przekaz kulturowy, komercjalizację) oraz przybliżyła koncepcje rozwoju obszarów wiejskich w Polsce m.in.: koncepcję wielofunkcyjnego rozwoju wsi, ładu społeczno-gospodarczo-przestrzennego, odnowy obszarów wiejskich, koncepcję aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnych, koncepcję ekorozwoju i koncepcję rewitalizacji. Zdaniem autorki konieczne jest wypracowanie takiej polityki wobec rozwoju rolnictwa, która będzie zintegrowana z polityką wobec rozwoju wsi i stworzy, w myśl założeń Europjska Karty Obszrów Wiejskich, warunki do powstawania wiele atrakcyjnych możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.