Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Commission report
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono ogólny przegląd treści raportu o konkurencyjności opracowanego przez Komisję Europejską.
Komentarz do szóstego raportu Komisji Europejskiej oceniającego stan przygotowań krajów przystępujących do członkostwa w UE.
Raporty Komisji Europejskiej o przygotowaniach nowych krajów akcesyjnych, w tym Polski, do członkostwa, ogłoszone 5 listopada 2003 r., miały być ostatnim i ostatecznym stanowiskiem Komisji Europejskiej przed ratyfikacją traktatu akcesyjnego przez parlamenty krajów Unii Europejskiej. Jednak obecnie nie wyklucza się, a raczej - jak sądzą także władze polskie - jest bardzo prawdopodobne, że Komisja przygotuje ostateczny przegląd jeszcze raz w kwietniu przyszłego roku. Komisja ze szczególną uwagą monitorować będzie do momentu akcesji te obszary, w których występują opóźnienia dostosowawcze. Będzie to więc w istocie nowy raport, choć - jak wspomina dokument - może to być też materiał, na podstawie którego Komisja i Rada podejmą decyzje o zastosowaniu sankcji wobec krajów nie w pełni dostosowanych (o czym mowa dalej). Podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) Jarosław Pietras stwierdził wyraźnie, że dopiero tuż przed akcesją Komisja Europejska oceni, czy przygotowania Polski do członkostwa są wystarczające i czy trzeba będzie odwołać się do klauzul ochronnych. Taki przegląd ma być zrealizowany tuż przed 1 maja 2004 r., aby decyzje podjęte na jego podstawie mogły wejść w życie już w chwili akcesji. Wówczas jednak kraj, który będzie podlegał tym decyzjom, wejdzie do Unii Europejskiej z ograniczonymi prawami członkowskimi. (fragment tekstu)
Celem raportu jest przedstawienie osiągnięć Wspólnoty Europejskiej w dochodzeniu do spójności społeczno-gospodarczej państw i regionów oraz zwrócenie uwagi na ewentualne problemy mogące pojawić się po rozszerzeniu. Przedstawiony Raport stworzył doskonałą możliwość prześledzenia następujących elementów: sposobu osiągania stopniowej zbieżności społeczno-gospodarczej między państwami członkowskimi UE i ich regionami, obecnego stanu, uwarunkowań i determinant tego procesu, wkładu poszczególnych dziedzin polityki w osiągnięcie spójności, sposobu finansowania działań mających na celu osiąganie zbieżności społeczno-gospodarczej.
Zakończenie negocjacji i sukces rządu polskiego odniesiony w Kopenhadze oraz podpisanie traktatu akcesyjnego zostały przyćmione oceną przedstawioną w Raporcie Kompleksowym Komisji Europejskiej. Wskazuje ona bowiem na wiele obszarów zupełnie niedostosowanych do wymogów członkostwa. [...] Mimo ogólnie pozytywnej oceny na temat stanu przygotowań sektora usług bankowych, Raport zawiera wiele stwierdzeń, które są bądź merytorycznie nieuzasadnione bądź nadmiernie krytyczne. (fragment tekstu)
Według raportu Komisji Europejskiej, oceniającego postępy krajów kandydackich na drodze do UE, główną przyczyną spowolnienia polskiej gospodarki jest brak takiego zrównoważenia finansów państwa, które umożliwiłoby Radzie Polityki Pieniężnej dokonanie odpowiednio dużej redukcji stóp procentowych.
Potrzeby małych i średnich przedsięiorstw są coraz bardziej uwzględniane w różnych dziedzinach polityki wspólnotowej oraz jej programach. Raport, będący tematem opracowania, informuje o postępie, jaki osiągnięto od momentu przyjęcia poprzedniego raportu w końcu 1997 roku oraz zarysowuje przyszłe perspektywy dla MSP. Obejmuje trzy podstawowe rozdziały dotyczące: poprawy warunków działania dla MSP, programów i instrumentów wspierania MSP, ze szczególnym wpływem finansowym oraz rozszerzenia UE, środków przedakcesyjnych i współpracy z krajami nie będącymi członkami UE.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.