Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Food Safety Authority
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono realizację Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Żywności w Republice Federalnej Niemiec. Opisano strukturę organizacyjną na poziomie federalnym.
W niniejszym artykule zaprezentowano metodologię przeglądu systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Przegląd zarządzania, obok auditu wewnętrznego, jest najważniejszym narzędziem doskonalenia każdego systemu zarządzania. W odniesieniu do obowiązującego w Unii Europejskiej systemu analizy zagrożeń bezpieczeństwem krytycznych punktów kontroli (HACCP) w produkcji i obrocie żywnością, przegląd nie jest wymagany przez unijne i polskie prawo żywnościowe.
W artykule podjęto próbę przybliżenia i oceny systemu zapewniającego bezpieczeństwo żywności w Unii Europejskiej. Opisano przesłanki, które kierowały stworzeniem systemu, jego podstawy prawne oraz stopniową ewolucję - od systemu obejmującego stricte produkty spożywcze po cały łańcuch żywieniowy - "od pola do stołu". Opisano raport roczny RASFF z roku 2007 (w tym nowo pojawiające się zagrożenia) oraz oceniono możliwość porównywania danych z poszczególnych krajów w kolejnych latach. Stwierdzono, że jakiekolwiek porównywanie danych i ocena działalności systemu może prowadzić do mylnych wniosków. Wzrost ilości zgłoszeń świadczyć może zarówno o zwiększającej się sprawności RASFF, jak i o coraz większej ilości żywności niebezpiecznej. Zwrócono uwagę na pojawiające się nowe kategorie zagrożeń, a z drugiej strony do systemu dołączają kolejne kraje. Wszystko to powoduje, że analizując wyniki można dojść do błędnych wniosków, gdyż okazuje się, że największa ilość zgłoszeń pochodzi nie z krajów, które produkują najwięcej żywności, ale z tych, gdzie kultura produkcji żywności jest najwyższa. W artykule skierowano uwagę na źródła informacji, z których korzysta się w ramach systemu. Nie należy lekceważyć żadnego z tych źródeł, mimo iż zgłoszenia pochodzą głównie z kontroli na granicach i od urzędowych jednostek nadzoru. Zatem trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność i efektywność działania systemu. Odpowiedź może być różna w zależności od przyjętych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na holistyczne identyfikowalności w zapewnieniu tożsamości podejście do łańcucha żywnościowego, co oznacza iż każde jego ogniwo ma istotny wpływ na jakość i bezpieczeństwo żywności. Stąd też zaistniała potrzeba wprowadzenia systemu identyfikowalności i monitorowania ruchu oraz pochodzenia żywności i pasz, co ma przede wszystkim służyć ochronie konsumenta, ale jednocześnie chronić producentów. W pracy przedstawiono istotę holistycznego podejścia do łańcucha żywnościowego oraz przeanalizowano istotę i zasady funkcjonowania systemu śledzenia produktu w calym łańcuchu żywnościowym. Zbadano ponadto poziom i źródła wiedzy odnośnie bezpieczeństwa żywności wśród konsumentów.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono podstawy prawne oraz schemat funkcjonowania systemu RASFF. Zaprezentowano istotę europejskiego systemu RASFF w latach 2002-2007. Zawarto ocenę roli omawianego systemu.
6
Content available remote Bezpieczeństwo żywnościowe Polski
84%
Celem artykułu jest przedstawienie definicji bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce oraz próba jego oszacowania. Określono poziom samowystarczalności żywnościowej, analizując wielkość produkcji i spożycia wybranych surowców rolnych oraz przedstawiając saldo handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi. W latach 2006-2010 Polska była samowystarczalna żywnościowo, o czym świadczy dodatni bilans handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi. Podobny wniosek można było wyciągnąć na podstawie badania wielkości produkcji i zużycia krajowego wybranych produktów rolnych. Ekonomiczna dostępność żywności, określona na podstawie poziomu cen artykułów spożywczych oraz udziału wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w ogólnych wydatkach konsumpcyjnych, pozostawała na stabilnym poziomie. Są jednak w Polsce grupy osób, które odczuwają deprywację materialną odnośnie niemożliwości zapewnienia co drugi dzień posiłku z mięsem czerwonym, drobiowym lub ryb. Deprywacja tej potrzeby w gospodarstwach domowych w Polsce dotykała 15% rodzin oraz co czwartej rodziny znajdującej się w sferze ubóstwa. W opracowaniu nakreślono także zakres przepisów prawnych odnoszących się do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności, które zwiększyło się wraz z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Wstąpienie Polski w struktury Unii Europejskiej zobowiązuje firmy zajmujące się obrotem żywnością do podjęcia działań ukierunkowanych na wprowadzenie zasad systemu HACCP. W artykule przybliżono najważniejsze terminy związane z tym systemem. Przedstawiono 12 etapów HACCP.
Produkcja żywności podlega licznym rozwiązaniom systemowym z zakresu zapewnienia jakości zdrowotnej. Wspólnym celem dla ogółu projakościowych działań podejmowanych w organizacji produkcyjnej jest osiągnięcie poziomu jakości produktów zgodnego z preferencjami klientów. Poziom jakości zdrowotnej żywności jest ściśle zależny od jakości zastosowanych do jej produkcji surowców i półproduktów, które są wytworem tzw. produkcji pierwotnej. Przedsiębiorstwa sektora spożywczego muszą spełniać warunki ochrony surowców przed ewentualnymi zanieczyszczeniami oraz przestrzegać właściwych wspólnotowych i krajowych przepisów prawnych odnoszących się do kontroli zagrożeń w obszarze produkcji podstawowej. W artykule dokonano analizy systemów wspomagających dążenia organizacji wytwarzających produkty pierwotne do zapewnienia ich właściwej jakości zdrowotnej. Organizacje produkcyjne funkcjonujące w obszarze produkcji pierwotnej żywności mają w większości przypadków obowiązek wdrożenia systemów zapewnienia jakości gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne oferowanej konsumentom żywności. Wskazano również uregulowania prawne na poziomie unijnym i krajowym wprowadzające obowiązek stosowania systemów zapewnienia jakości zdrowotnej żywności w produkcji podstawowej realizowanej na poziomie gospodarstw rolnych. Nakreślono przepisy mające zastosowanie do produkcji podstawowej i działań powiązanych na rzecz podnoszenia stanu bezpieczeństwa żywności. (abstrakt oryginalny)
Jakość żywności to przede wszystkim zdrowotność, którą określają wartości dietetyczne, energetyczne i odżywcze oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Mimo to konsumenci często przywiązują wielką wagę do atrakcyjności produktu, ceny i dostępności. Ze względu na zależność zdrowia od żywności, należy poddać pod urzędową kontrolę procesy jej produkcji, przechowywania i dystrybucji. W artykule przedstawiono próbę oceny nadzoru Unii Europejskiej nad bezpieczeństwem żywności wynikającej z polityki chroniącej interesy konsumenta. Opisane zostały nieetyczne działania wielu producentów żywności, a także systemy zapewniające bezpieczeństwo i jakosć żywności w UE.
Wprowadzenie obowiązku stosowania systemu HACPP w produkcji żywności zapewnia przestrzeganie odpowiednich procedur postępowania dotyczących higieny, a także przy zakupie i dystrybucji produktów żywnościowych. Podstawowym celem wprowadzenia tego systemu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego konsumenta poprzez zidentyfikowanie i ocenę zagrożeń fizycznych, chemicznych, mikrobiologicznych. W ten sposób przedsiębiorstwo buduje zaufanie klientów. Prawidłowo funkcjonujący system HACCP umożliwia poprawę wyników jakościowych, koordynację i produktywność w firmie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zbadanie zmienności ilości powiadomień alarmowych w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach żywnościowych RASFF w latach 1980-2012 wobec produktów ze wszystkich krajów, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i innych krajów (z wykorzystaniem linii trendu/regresji i współczynnika determinacji R2) oraz zbadanie zależności pomiędzy ilością powiadomień alarmowych wobec produktów z krajów EOG i innych krajów oraz kategoriami zagrożeń w ramach kategorii produktów (przy użyciu tabel korelacyjnych, statystyki χ2 i współczynników zbieżności korelacyjnej). Wartość współczynnika determinacji R2 w przypadku modelu regresji wielomianowej szóstego stopnia wynosiła ok. 0,9 (dopasowanie bardzo dobre) i ok. 0,6 (dopasowanie umiarkowane) w przypadku modelu regresji liniowej (w trzech badanych grupach krajów). Pomimo bardzo dobrego dopasowania model regresji wielomianowej szóstego stopnia nie był odpowiedni do przeprowadzenia prognozy na rok 2013. Dane empiryczne były bowiem dla tego roku wyższe niż wartości prognozowane yˆp. Z kolei wartości yˆp prognozowane na podstawie modelu regresji liniowej wskazują na znacznie większy wzrost ilości powiadomień alarmowych w systemie RASFF w roku 2013 i 2014 (niż w przypadku modelu wielomianowego). Wartości yˆp prognozowane na podstawie tego modelu mieściły się w wartościach błędu standardowego prognozy Syˆp w przypadku wszystkich krajów i krajów EOG. Wyniki uzyskane na podstawie modelu wielomianowego i liniowego wskazują jednak na konieczność stosowania w dalszych badaniach innego modelu - modelu regresji wielorakiej. Mógłby on bowiem uwzględniać większą ilość zmiennych niezależnych, np. przystępowanie kolejnych krajów do Unii Europejskiej, wprowadzenie odrzuceń na granicy EOG, liczbę ludności, liczbę turystów, wielkość produkcji (a nie tylko czas). Pozwoliłoby to uzyskać lepsze dopasowanie modelu do danych empirycznych (współczynnik determinacji R2) i mniejszy błąd standardowy prognozy Syˆp. Wartości współczynników zbieżności korelacyjnej pozwalają zaobserwować wysoką zależność powiadomień alarmowych dla produktów z krajów EOG i innych oraz kategorii zagrożeń w następujących kategoriach produktów: skorupiaki i produkty pochodne, tłuszcze i oleje, zboża i pieczywo oraz zupy, buliony, sosy i przyprawy. Dlatego też w przypadku tych produktów szczególnie istotne jest prowadzenie identyfikowalności w zakresie pochodzenia i przepływu żywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.