Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Scharakteryzowano serwisy UE dostępne on-line. Omówiono elektroniczne bazy danych zwracając szczególną uwagę na tematykę i zawartość tych baz. Scharakteryzowano każdą z nich i uszeregowano tematycznie.
2
Content available remote Sieci informacyjne w zakresie integracji europejskiej w Polsce
100%
W artykule omówiono sieci informacyjne Wspólnot i Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej prowadzące działalność na rzecz informowania obywateli polskich o procesie integracji europejskiej. Przedstawiono również polskie działania informacyjne w zakresie integracji europejskiej.
Artykuł jest wynikiem badań autora nad polityką informacyjną Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, przeprowadzonych na podstawie 50 europejskich rocznych sprawozdań Komisji w sprawie działań WE i UE. Przeanalizowano części sprawozdań poświęcone działalności informacyjnej, w celu nakreślenie historii polityki informacyjnej Unii i podzielono ją na kilka okresów. Część pierwsza badań obejmuje lata 1958 -1999, druga część lata 1993-2007. W artykule omówiono drugi okres, w którym stosunek do działalności informacyjnej przeszedł gruntowną transformację. W omawianym okresie rozwinięto działalność informacyjną na niespotykaną dotąd skalę i wyraźnie zwiększono liczbę rozpowszechnianych informacji
Kompleksowe partnerstwo na rzecz rozwoju z Unią Europejską i potencjał tego partnerstwa na rzecz poprawy warunków życia społeczeństwa ukraińskiego ma zasadnicze znaczenie dla integracji Ukrainy z przestrzenią europejską, dynamiką wzrostu jej gospodarki narodowej oraz reformami rynkowymi. Obecna polityka UE w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego zapewnia dalszy wzrost inwestycji w badania naukowe i dysponuje szerokim zakresem narzędzi do wzmocnienia współpracy międzynarodowej. Rozwój badań naukowo-technologicznych krajów UE, w tym Polski, pozwala na zwiększenie potencjału gospodarczego, poprawę konkurencyjności, tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost dobrobytu i jakości życia obywateli [Stowarzyszenie Ukrainy do unijnego programu... http://cstei.lviv.ua/ua/catalog/132]. Istniejące mechanizmy realizacji polityki badawczej i technologicznej UE zapewniają integrację partnerów międzynarodowych, umożliwiając ukraińskim instytucjom naukowo-badawczym wzięcie udziału w konkursach z różnych programów w celu otrzymywania finansowania wspólnych projektów badawczych ze wszystkich tematów i kierunków. Ukraińskie instytucje, w tym i Zachodnie Centrum Naukowe Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Ministerstwa Edukacji i Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy (Lwów), mają odpowiedni potencjał naukowy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i dalszego postępu integracji instytucji - partnerów badawczych Ukrainy oraz Polski. (fragment tekstu)
W 1957 r. Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (obecnie Parlament Europejski) wezwało Wysoką Władzę (obecnie Komisję Europejską) do zamieszczania w sprawozdaniach rocznych1 z działalności Wspólnoty rozdziału o informowaniu opinii publicznej i prasy.2 Polecenie było wykonywane, a zwyczaj ten został przejęty także przez dwie Wspólnoty powstałe w 1958 r. (Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej) i jest praktykowany do dziś przez Unię Europejską. Celem niniejszego artykułu jest analiza wspólnotowej i unijnej polityki informacyjnej na podstawie informacji zapisanych w sprawozdaniach z lat 1958-2007. Do 1966 r. każda z trzech istniejących Wspólnot publikowała odrębne sprawozdania, a od 1967 r. trzy Wspólnoty (od 2003 r. już tylko dwie) wydają co roku jeden wspólny raport. W artykule wzięto pod uwagę sprawozdania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) za lata 1958-1966 oraz sprawozdania zbiorcze za okres 1967-2007. Celem artykułu jest przedstawienie propozycji periodyzacji polityki informacyjnej oraz zaprezentowanie zagadnień, które odegrały kluczową rolę w działalności informacyjnej Wspólnot i Unii Europejskiej. (fragment artykułu)
6
Content available remote Polityka informacyjna Komisji Europejskiej w latach 2010-2014
75%
Przedmiotem artykułu jest wewnętrzna polityka informacyjna Unii Europejskiej (UE) realizowana przez Komisję Europejską w latach 2010- 2014, czyli w czasie trwania kryzysu finansowego w strefie euro oraz w okresie spadającego zaufania do Unii Europejskiej i do jej instytucji. Istnieje wiele różnych definicji pojęcia polityki informacyjnej, ponieważ pojęcie to jest wykorzystywane w wielu dyscyplinach naukowych. Trafnie jednak zwraca uwagę Ian Cornelius, że w praktyce nigdy nie dochodzi do formułowania zasad ogólnej polityki informacyjnej czy strategii informacyjnej, czy nawet planu informacyjnego, które obejmowałyby całość zagadnień związanych z informacjami. Najczęściej mamy do czynienia z jakimś segmentem tej polityki, którego definicja może odbiegać od definicji całości tej problematyki, np. inaczej zdefiniujemy strategię jawności rządu niż jego ogólną politykę informowania opinii publicznej. W praktyce każdy badacz tego problemu albo wykonawca polityki informacyjnej definiuje to pojęcie trochę inaczej.(fragment tekstu)
Regulacja krótkich relacji audiowizualnych jest problemem bardzo złożonym. Wymaga właściwego wyważenia różnych kategorii praw - praw do ochrony inwestycji organizatorów imprez i wydarzeń sportowych, którzy sprzedają prawa do transmisji, praw autorskich i pośrednich, szczególnie praw pokrewnych organizacji nadawczych - z prawem społeczeństwa do informacji. W związku z istotnym zróżnicowaniem krajowych kultur prawnych, a także różnym kształtowaniem się relacji rynkowych w państwach europejskich, szczegółowe rozwiązania w zakresie określania prawa do krótkich relacji mogą być rozwijane jedynie na poziomie krajowym. (fragment tekstu)
9
Content available remote Polska polityka informowania o Unii Europejskiej w latach 2004-2014
75%
Działania informacyjne w tym artykule są rozumiane zarówno jako tworzenie systemu informacyjnego, czyli środków technicznych służących do gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i rozpowszechniania informacji publicznej, jak i działania z zakresu komunikowania społecznego. W artykule skupiono się na tej części systemu informacyjnego, która jest dostępna publicznie. Pominięto natomiast w nim systemy informacyjne administracji publicznej, które umożliwiają współpracę z europejskimi partnerami, ale, ze względu na charakter przechowywanych tam danych, nie są dostępne publicznie.(fragment tekstu)
10
75%
Utworzenie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych otworzyło nowy rozdział w zewnętrznej polityce informacyjnej Unii Europejskiej. Wraz z reformą instytucjonalną w obszarze polityk zewnętrznych wzrosły oczekiwania co do skuteczności działań informacyjno-komunikacyjnych UE w państwach trzecich. Sprostanie im stanowi wyzwanie dla nowego organu, ale w ich spełnieniu będzie się on mógł wspomagać wieloletnim doświadczeniem Komisji Europejskiej na tym polu. ESDZ przejęła od Komisji Europejskiej dość dobrze zagospodarowany obszar zewnętrznej polityki informacyjnej, ale jednocześnie wiele nierozwiązanych problemów. W najbliższych latach będzie można ocenić, czy reforma w istotny sposób poprawiła funkcjonowanie tej polityki. (fragment tekstu)
Mówiąc o polityce informacyjnej związanej z informowaniem o Unii Europejskiej, najczęściej ma się na myśli politykę prowadzoną przez Komisję Europejską. Jednak równie dużo do powiedzenia w tej sprawie mają państwa członkowskie, które podejmują działania w celu poinformowania swoich obywateli o różnych aspektach funkcjonowania tej organizacji. Jak niebagatelne znaczenie mają te działania, świadczy postępowanie Komisji Europejskiej, która w wielu dokumentach dowodzi, że współpraca z państwami członkowskimi w zakresie działań informacyjnych jest kluczowa dla powodzenia jej akcji informacyjnych. (fragment tekstu)
Artykuł jest drugą częścią prezentacji wyników badań nad narzędziami informacyjnymi utworzonymi na podstawie rozporządzenia 1049/2001 Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Zadaniem niniejszej analizy jest odpowiedź na pytania: jaka jest wartość informacyjna udostępniania bezpośredniego? Na ile wnosi ono wartość dodaną do już istniejących unijnych systemów informacyjnych? W celu odpowiedzi na te pytania autorka przeanalizowała sposób realizacji postanowień o bezpośrednim udostępnianiu dokumentów. W badaniu wzięto pod uwagę wszystkie istniejące do maja 2006 systemy udostępniania bezpośredniego instytucji, organów i agencji unijnych. W pierwszej kolejności sprawdzono, czy wszystkie ciała wywiązały się ze swoich obowiązków informacyjnych w tym zakresie. Następnie określono zasięg dokumentów udostępnianych w ten sposób na podstawie przepisów prawnych oraz rzeczywistych działań instytucji, organów i agencji. Dodatkowo oceniono ich sposób uporządkowania oraz narzędzia wyszukiwawcze, które umożliwiają odnajdywanie dokumentów. Na zakończenie porównano udostępnianie bezpośrednie z rejestrami dokumentów.
Artykuł poświęcony jest możliwościom rozwoju, jakie niesie przynależność do Unii Europejskiej. Na przykładzie dokonań szwedzkich pokazano korzyści osiągane przez różnego rodzaju organizacje, instytucje, samorządy, przedsiębiorców i obywateli, wynikające z faktu przynależności Szwecji do Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na budowę instytucjonalną, przygotowanie różnego rodzaju podmiotów państwowych, samorządowych, społecznych do korzystania ze środków Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na fakt współpracy tych podmiotów, podejmowanie wspólnych działań i prowadzenie aktywności, która z jednej strony pozwala na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny prowincji, a z drugiej strony przyczynia się do aktywizowania obywateli i podnoszenia ich poziomu życia, jako obywateli państwa i jako jednostek. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.