Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European standards (EN)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Normalizacja w górnictwie
100%
Artykuł przedstawia podstawowe zasady działalności normalizacyjnej w zakresie krajowym i międzynarodowym. Szczególny akcent jest położony na normalizację w górnictwie w aspekcie organizacyjnym i merytorycznym. Szczegółowo są opisane normy PN-EN odnoszące się do bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w podziemnych kopalniach węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
19-24
Norma PN-EN ISO 9001:2015 spowodowała proces wdrożenia nowych wymagań dla systemu zarządzania jakością. Celem publikacji jest przedstawienie wyników badań dotyczących oceny stopnia zgodności z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 podczas auditów jednostki certyfikującej. Podstawą badań empirycznych w podmiotach leczniczych są analizy raportów z auditów zewnętrznych. W sposób syntetyczny przedstawiono zmiany wynikające z nowego wydania normy PN-EN ISO 9001:2015 oraz wnioski z badań empirycznych w obszarze występujących niezgodności, obserwacji oraz potencjałów doskonalenia systemu zarządzania jakością. W podsumowaniu wskazano na skuteczny proces implementacji nowej normy zakończony rekomendacją do wydania certyfikatu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono porównanie systemów opłat drogowych w wybranych krajach Unii Europejskiej. Porównano stawki opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej w tych krajach. Omówiono funkcjonujący system poboru opłat na tle wybranych krajów UE. Przedstawiono koszty opłat drogowych dla wybranych relacji przewozowych w Polsce oraz wybranej relacji międzynarodowej. Zaprezentowano wysokość emisji substancji szkodliwych dla wybranej relacji, regulowanych przez normy emisji spalin EURO. Na podstawie wyznaczonych kosztów realizacji przewozów dla relacji międzynarodowej przedstawiono po jakim czasie dla przewoźnika nastąpi zwrot różnicy w cenie pojazdu, spełniającego wyższą normę emisji, biorąc pod uwagę koszty opłat drogowych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 43
29-40
Czynnikiem, który w znacznym stopniu definiuje tożsamość Unii Europejskiej jest jej system prawny. System, który bazuje na dorobku regulacji, orzecznictwa i piśmiennictwa, kształtowanym i rozwijanym od samego początku istnienia Unii. Cechuje się stabilnością, która wynika z posiadania pewnych podstaw aksjologicznych, ale także i wypracowanych w toku ewolucji zasad. Absolutnie kluczową z nich jest uznana przez opinię publiczną za kontrowersyjną zasada pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym. Jednym z celów opracowania jest przedstawienie tego w jaki sposób zasada prymatu rozwijała się poprzez kluczowe orzeczenia, próby realizacji postulatów jej kodyfikacji czy też dyskusje doktrynalne. Niebagatelne znaczenie ma także refleksja nad wpływem samej zasady na Unię Europejska jako organizację, a także systemy prawne Państw Członkowskich. (abstrakt oryginalny)
Laboratoria badawcze objęte systemem akredytacji zobowiązane są do szacowania niepewności pomiaru metod badawczych. Podawanie wyniku badania wraz z niepewnością pomiaru jest wymagane przez coraz większą liczbę międzynarodowych producentów żywności i staje się obowiązującym standardem. Wynik podany w takiej formie pozwala na dokładniejszą interpretację ,a co za tym idzie wiarygodną ocenę jakości mikrobiologicznej produktu lub surowca. W artykule przedstawiono zagadnienie niepewności wynikające z obowiązujących dokumentów międzynarodowych, norm i dokumentów Polskiego Centrum Akredytacji. Omówiono szacowanie niepewności pomiaru w metodach mikrobiologicznych ilościowych w oparciu o specyfikację techniczną PKN-LSO/ TS 19036:2011. Zwrócono uwagę na zmiany wynikające z nowego podejścia opartego na rozkładzie Poissona. Zmiana ta umożliwia oszacowanie niepewności pomiaru dla małych liczb. Przytoczone zostały zasady postępowania przy oszacowaniu niepewności pomiaru i warianty zapisania wyniku końcowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze regulacje krajowe dotyczące wpływu transportu na środowisko. Omówiono wybrane dokumenty dotyczące ochrony środowiska w prawodawstwie Unii Europejskiej. Przedstawiono najważniejsze regulacje w zakresie emisji oraz stężenia substancji szkodliwych w powietrzu. Przedstawiono mechanizm działania norm emisji spalin EURO, jako instrumentu internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. W artykule wskazano, iż normy EURO są związane z wdrażaniem i rozwojem polityki transportowej UE, a w szczególności zasady "zanieczyszczający płaci".(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.