Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Europejskie Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Komisja Europejska, wywiązując się z obowiązku nałożonego artykułem 16. dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 2011/85/UE w sprawie wymogów ram budżetowych państw, przeprowadziła ocenę przydatności Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (ang. skrót: IPSAS - International Public Sector Accounting Standards) dla państw członkowskich. Działanie to zapoczątkowało szeroki proces wdrażania jednolitych standardów rachunkowości sektora publicznego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nazwanym "Projektem EPSAS" (ang. skrót: EPSAS - European Public Sector Accounting Standards). To niezwykle ważny etap reformy zarządzania finansami publicznymi, której głównym celem jest osiągnięcie pełnej przejrzystości i poprawy, jakości sprawozdawczości finansowej jednostek sektora publicznego w krajach członkowskich. Dzięki temu pojawiła się możliwość wdrożenia zharmonizowanych, wysokiej jakości, przejrzystych, wiarygodnych i porównywalnych systemów sprawozdawczości finansowej jednostek sektora publicznego w skali całej Unii Europejskiej. Wdrożenie tego projektu przyczyni się do zwiększenia odpowiedzialności w zakresie procesów decyzyjnych przebiegających na poziomie mikro- i makroekonomicznym, zapewni efektywność w dążeniu do osiągnięcia celów polityki sektora publicznego, zapewni wzmocnienie stabilności finansów sektora publicznego oraz stworzy możliwość budowy dziedzictwa majątkowego dla kolejnych generacji. Warto wskazać, że u podstaw IPSAS tkwią, a u przyszłych EPSAS będą: zasada memoriału, zasada podwójnego zapisu oraz biznesowy (systemowy) model sprawozdawczości finansowej, które to zasady i model już obecnie funkcjonują w rachunkowości sektora publicznego w Polsce. (fragment tekstu)
W ostatnich latach widoczne jest zwiększenie aktywności w zakresie standaryzacji rachunkowości sektora publicznego, która przyjmuje zasięg międzynarodowy i postać Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS). W krajach członkowskich UE, tym samym w Polsce, planowane jest obligatoryjne wdrożenie jednolitych standardów rachunkowości w sektorze publicznym EPSAS, które mają być w znacznej części oparte na treści IPSAS. Celem artykułu jest ocena możliwości i uwarunkowań wdrożenia IPSAS w systemie rachunkowości podmiotów sektora finansów publicznych w Polsce, w odniesieniu do aktualnie obowiązujących regulacji prawnych rachunkowości oraz kryterium zrozumiałości dla potencjalnych użytkowników. Ocena została przeprowadzona na podstawie badania zagranicznej i krajowej literatury przedmiotu oraz obowiązujących aktów prawnych. Dla sformułowania wniosków wykorzystano metodę dedukcji i syntezy. W opracowaniu wykazano, iż pomimo dość długiego okresu funkcjonowania IPSAS ich stopień implementacji do systemu rachunkowości podmiotów sektora publicznego, także w Polsce, jest nieznaczny. To samo dotyczy prac nad standardami europejskimi EPSAS, które są znacznie opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń. Znajomość standardów międzynarodowych jest słaba, a co za tym idzie także ich rozpowszechnienie. Pomimo problemów z wdrożeniem IPSAS, istnieją ciągle przesłanki przemawiające na ich korzyść. Jednym z argumentów za wprowadzeniem jednolitych standardów na rynku europejskim jest fakt działania wspólnego rynku i silne osadzenie potrzeb konsolidacji międzynarodowych danych finansowych sektora publicznego na poziomie centralnym Wspólnoty. Przeprowadzone badania potwierdziły możliwość wdrożenia IPSAS w systemie rachunkowości podmiotów sektora finansów publicznych w Polsce. Jednak proces ten wymaga prowadzenia działań szkoleniowych i upowszechniających IPSAS, a także rekomendowane jest dokonanie autoryzowanego tłumaczenia standardów na język polski. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach widoczne jest zwiększenie aktywności w zakresie standaryzacji rachunkowości sektora publicznego, w tym również w obszarze rynku wspólnotowego UE. Celem artykułu jest prezentacja stanu i perspektyw harmonizacji oraz standaryzacji rachunkowości w sektorze publicznym ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego obszaru gospodarczego. Jako hipotezę badawczą przyjęto, iż procesy ujednolicenia systemów rachunkowości sektora publicznego Unii Europejskiej mają na celu przede wszystkim ograniczenie negatywnych skutków ryzyka braku porównywalności danych sprawozdawczych krajów członkowskich. Metodami badawczymi wykorzystanymi w artykule są: krytyczna analiza oraz metaanaliza polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz dokumentów sprawozdawczych, metoda obserwacji i syntezy. W wyniku prowadzonych badań uznano, że ramach UE nasilają się procesy standaryzacji rachunkowości sektora publicznego. W najbliższych latach należy spodziewać się wdrożenia w państwach członkowskich standardów EPSAS.(abstrakt oryginalny)
Cel - głównym celem artykułu jest odkrycie wzorów i modeli poznawczych, rozwiniętych w Stanach Zjednoczonych, w obszarze systemów informacji finansowej władz lokalnych, oraz skierowanie uwagi na ich potencjalną uniwersalność. Metodologia badania - przyjęta metoda ma zasadniczo charakter deskryptywno-analityczny. Jako specyficzny moment dla opisów przyjęto rok 2005, czyli pierwszy pełny rok uczestnictwa Polski w strukturach Unii Europejskiej, będący punktem startu współczesnej ewolucji polskiej rachunkowości w ramach świata zachodniego. Jako narzędzia badawcze wykorzystano kontyngencyjną teorię organizacji oraz konceptualną ramę kolektywnego władania (corporate governance). Cele i modele ogólnej informacji finansowej władz lokalnych ukazano przez pryzmat ich sprawozdawczości finansowej, wraz ze sposobami ich określania i regulacji, charakterystyczne dla danego obrazu świata. Wynik - można stwierdzić, że - w ramach amerykańskiego obrazu świata - ogólna sprawozdawczość władz lokalnych zorientowana jest na interesariuszy niemających indywidualnej mocy wyegzekwowania informacji o położeniu i wynikach owych władz, oraz że kierunkowana jest na wyliczanie się wobec tych interesariuszy (accountability) i na użyteczność przy formułowaniu przez nich decyzji (decision-making usefulness). Wskażmy, iż w ramach polskiego obrazu świata, sprawozdawczość ta pozostaje zorientowana głównie na interesariuszy zdolnych indywidualnie wyegzekwować informację o położeniu i wynikach jednostki sprawozdawczej, zaś wyliczanie się i użyteczność decyzyjna kierunkowane są z dwóch perspektyw, to jest z perspektywy politycznej i perspektywy ekonomicznej. Perspektywa polityczna obejmuje budżet władz lokalnych, a perspektywa ekonomiczna - zarządzanie ich podmiotami ekonomicznymi, w szczególności zarządzanie finansowe. Oryginalność/Wartość - generalnie, w świecie brakuje naukowych badań porównawczych podejmujących kwestię uniwersalności amerykańskich modeli sprawozdawczości finansowej. Artykuł przyczynia się do ograniczenia tego braku. Uzyskane rezultaty zdają się potwierdzać uniwersalność amerykańskich podejść i modeli sprawozdawczych, co ma szczególny wydźwięk w kontekście oczekiwanych ogólnounijnych europejskich standardów rachunkowości sekatora publicznego (EPSAS). (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ku standaryzacji rachunkowości sektora publicznego w Unii Europejskiej
80%
W artykule przedstawiono przesłanki i stan realizacji procesów na drodze ku ogólnounijnym standardom rachunkowości sektora publicznego, zainicjowanym przez wła- dze Unii Europejskiej w roku 2011. Obejmuje okres do początku lutego 2015 roku. Z meto- dologicznej perspektywy ma charakter deskrypcyjno-analityczny. Określa też przypuszczalny horyzont czasowy i sposób implementacji rzeczonych standardów. Główne elementy struk- turalne artykułu to: przesłanki standaryzacji, koncepcja europejskich standardów rachunko- wości sektora publicznego EPSAS, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) jako punkt wyjścia dla EPSAS, struktury władztwa nad EPSAS, aktual- ny stan projektu i możliwy horyzont czasowy zaistnienia EPSAS, zainteresowanie projektem EPSAS i jego krytyka. Wskazuje się, że koszty opracowania i implementacji EPSAS, acz kwotowo znaczne, w porównaniu z PKB są praktycznie nieistotne i mają być przewyższone przez korzyści pozyskiwane dzięki informacji generowanej za pomocą owych standardów.(abstrakt oryginalny)
Procesy harmonizacji i standaryzacji zasad rachunkowości są szeroko realizowane we współczesnym świecie zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. W przypadku standaryzacji rachunkowości przedsiębiorstw ponadnarodowe wytyczne stanowią Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), natomiast jednostki sektora publicznego bazują na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP). Unijny dorobek prawny w zakresie prawa spółek, rachunkowości i badania sprawozdań finansowych stanowią przede wszystkim dyrektywy: w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Sytuacja gospodarcza i budżetowa państw członkowskich UE w latach 2010-2011 ujawniła brak skutecznych i sprawnych narzędzi umożliwiających uruchomienie mechanizmów monitorowania i zapobiegania kryzysom, co spowodowało, że także na forum unijnym podjęto działania na rzecz ujednolicenia standardów rachunkowości dla jednostek sektora finansów publicznych. Działania na rzecz utworzenia i wdrożenia Europejskich Standardów Rachunkowości Sekora Publicznego, jako narzędzia usprawniającego zarządzanie administracją publiczną, niosą określone korzyści i koszty. Wśród korzyści wymieniane są: polepszenie ja-kości sprawozdawczości finansowej, poprawa efektywności zarządzania finansami publicznymi, ujednolicenie zasad rachunkowości wewnątrz UE oraz praktyczne rozwiązania dla samorządów. Z drugiej strony wdrożenie standardów wiąże się ze znaczącymi kosztami zmian w rachunkowości sektora publicznego obejmującymi m.in. modernizację systemów informatycznych czy też szkolenia pracowników. Na obecnym, wstępnym etapie zaawansowania prac nad wdrożeniem standardów wiele kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.