Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evaluation methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie różnych sposobów wartościowania cech diagnostycznych ze względu na ich konkretne wartości. Przedstawiono liniową oraz dwie nieliniowe metody wartościowania zmiennych. Szczególny nacisk położono na zademonstrowanie metody wartościowania, preferującej ponadprzeciętne wartości cech diagnostycznych.
2
100%
Artykuł przedstawia projekt metody wartościowania techniki w warunkach przyjęcia paradygmatu opartego na równowadze zachowania praw ekonomii oraz wymagań społeczeństwa i środowiska. Jest ona modyfikacją metody zespolonej oceny efektywności przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych (opracowanej przez autora w 1989 r.), co wynika z potrzeby przyjęcia paradygmatów "nowej ekonomii", w tym przede wszystkim aspektów zrównoważonego rozwoju. W artykule zostały przedstawione zasady wartościowania techniki, a także wymagania aplikacyjne stawiane przed metodą oceny, procedury controllingowe oraz określono uwarunkowania sposobu funkcjonowania metody oceny dla przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rachunkowość w warunkach kryzysu - czy potrzebne są zmiany?
100%
Jedną z technik, czy narzędziem służącym do zarządzania jest bez wątpienia rachunkowość, której przedmiotem zainteresowania nie jest tylko analiza i ocena zjawisk przeszłych, ale też planowanie i przewidywanie przyszłych zdarzeń, czy też przyszłej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz przygotowanie informacji dla zarządzania, często w warunkach występującej niepewności lub ryzyka. Artykuł stanowi przyczynek do dyskutowanego w literaturze już od dłuższego czasu problemu zmian w rachunkowości, a jego celem jest specyfikacja postulowanych zmian, które uławiałyby przedsiębiorstwu pokonywanie trudności w sytuacjach kryzysowych. (fragment tekstu)
4
100%
Purpose: The purpose of the article is to identify the importance of excellence models with respect to the evaluation of innovative activity and to present selected excellence models in this area. Design/methodology/approach: A critical analysis of domestic and foreign literature on the subject of excellence models in the field of innovation activity. Findings: This article presents the theoretical background for the possibility of assessing innovation activities, innovation management practices by means of excellence models. The analysis is conducted within the perspective of the broad concept of excellence. The choice of the approach to excellence in innovation management determines the scope of possibilities and the way in which it can be assessed. The results of the analysis show that excellence models in the area of innovation management can play a crucial role in reviewing and diagnosing organisations in this field, monitoring needs and performance and identifying areas for improvement and defining directions for further improvement. Originality/value This paper presents methods of assessing innovative activity using excellence models as well as analysis of identified selected excellence models in the area of innovation management. (original abstract)
5
Content available remote Ewolucja metod wartościowania stanowisk pracy w ujęciu literaturowym
100%
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne przedstawienie różnych metod wartościowania stanowisk pracy oraz wskazanie kierunków zmian w określeniu wartości pracy na stanowiskach. Kapitał ludzki jako najważniejszy zasób organizacji powinien być jak najlepiej zorganizowany oraz wynagradzany w sposób jak najbardziej efektywny. Zmieniający się charakter treści pracy wynikający ze zmian społeczno-gospodarczych zmusza badaczy zagadnienia do dostosowywania technik i metod przeprowadzania opisywanego procesu do zmieniających się warunków pracy. W pierwszej części tekstu scharakteryzowano metody i techniki wartościowania pracy metodami sumarycznymi i analitycznymi. Natomiast w części drugiej przedstawione zostały kierunki zmian w konstruowaniu i wykorzystywaniu nowych metod wartościowania, których celem jest jak najlepsze dostosowanie do trendów i metod zarządzania kapitałem ludzkim.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Badanie jakości produktu informatycznego metodą wartościowania
84%
Porównano istniejące modele jakości oprogramowania. Na podstawie listy znamion jakości produktów materialnych zauważono potrzebę uzupełnienia tych modeli o brakujące aspekty jakości. Ze względu na zbiorczy charakter jakości, do badania jakości produktu informatycznego zaproponowano model wielokryterialny. Opisano proces badania jakości, korzystając z metod stosowanych w inżynierii jakości. Przedstawiono metodę k wan ty fi kowani a stanów kryteriów i metodę stopniowania ważności kryteriów. Zamieszczono przykład, ilustrujący opracowany schemat postępowania. Do istotnych trudności w zastosowaniu metod ilościowych zaliczono dobór właściwych kryteriów i atrybutów jakości oraz możliwość wykonywania pomiarów tych atrybutów. (abstrakt oryginalny)
7
84%
Celem artykułu jest zmierzenie skali obciążenia oszacowań luki płacowej kobiet, w warunkach, gdy wydajność nie jest obserwowalna. Korzystamy z unikatowych danych jednostkowych dotyczących wydajności i wynagrodzeń dla 2 292 pracowników polskiej firmy zajmującej się handlem detalicznym w branży odzieżowej. Korzystamy z parametrycznych metod dekompozycji do oszacowania skorygowanej luki płacowej z uwzględnieniem i bez uwzględnienia miar wydajności. Wyniki wskazują, że obciążenie wynikające z pominięcia miar wydajności jest istotne statystycznie i wysokie w sensie ekonomicznym, w niektórych specyfikacjach zasadniczo zmienia wnioskowanie o występowaniu nieuzasadnionej różnicy w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Większość oszacowań tzw. skorygowanej luki płacowej nie uwzględnia miar produktywności, głównie z uwagi na brak stosownych miar w dostępnych zbiorach. Choć wyniki zawarte w tym artykule dotyczą tylko jednego przedsiębiorstwa, dają przesłanki, by stwierdzić, że oszacowania, którymi posługuje się literatura, może cechować znaczne obciążenie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Koncepcje i uwarunkowania pomiaru i raportowania dokonań w przedsiębiorstwie
84%
W artykule zaprezentowano wyniki rozważań dotyczących koncepcji pomiaru dokonań proponowanych przez różnych autorów z wielu krajów. W pierwszej części poddano dyskusji złożoność zakresu pomiaru dokonań w praktyce i zwrócono uwagę na to, że finansowy, zagregowany pomiar dokonań jest niewystarczający. W związku z tym omówiono zakres pomiaru dokonań ze względu na różne kryteria. W kolejnej części opracowania przedstawiono typologię koncepcji pomiaru dokonań propagowanych przez przedstawicieli nauki i praktyki. Wskazano na potrzebę wyspecyfikowania spójnego zbioru kryteriów, które po pierwsze mogą służyć ocenie istniejących koncepcji, po drugie stanowić wytyczne do projektowania nowych metod pomiaru dokonań. W ostatniej części opracowania skoncentrowano się na aspektach praktycznych projektowania systemu pomiaru i raportowania dokonań. Omówiono dziewięć etapów, zdaniem autora, niezbędnych do zaprojektowania i wdrożenia systemu pomiaru dokonań sprzyjającego osiąganiu strategicznych celów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metod wartościowania pośredniego w ocenie efektywności projektów zakładających zagospodarowanie i wykorzystanie obiektów dziedzictwa kulturowego. Zaprezentowane zostaną m.in.: metoda kosztów podróży, metoda hedoniczna, metoda nakładów prewencyjnych i kosztów restytucyjnych. Dzięki wspomnianym metodom możliwe jest uwzględnienie w powyższej ocenie elementów całkowitej wartości ekonomicznej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz wskazanie wpływu tej wartości na ocenę rozpatrywanych projektów. (abstrakt oryginalny)
Podjęta tematyka mieści się w nurcie "problematyczności", przypisywanej wielu wysoko ocenianym efektom, zwłaszcza sfery materialno-produkcyjnej i gospodarczej, w zestawieniu ich z akceptacją jednostkową i społeczną, opartą na ocenach odnoszonych do ludzkich potrzeb i wartości. Możliwość niwelacji funkcjonowania dwóch odrębnie traktowanych systemów wartościowania otwiera perspektywa podejścia pragmatologicznego. Zakłada ona integralną jedność sfery życia społeczno-aksjologicznego (postępowania ludzkiego i wartości aksjologicznych) oraz sfery życia społeczno-gospodarczego (działania i wartości względnych). Zamiar ten urzeczywistnia zrealizowany projekt. (abstrakt oryginalny)
Panuje przekonanie, że marketing powinien być kluczowym czynnikiem określania strategicznego kierunku rozwoju przedsiębiorstwa oraz, że zmiany w warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw wskazują na to, iż marketing staje się coraz ważniejszy w procesie osiągania celów przedsiębiorstwa. Uznanie istotnej roli marketingu w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa znalazło swoje odbicie w nowej definicji marketingu przyjętej przez American Marketing Association w 2004 r. Według tej definicji marketing jest funkcją organizacyjną i zbiorem procesów kreowania, komunikowania i dostarczania wartości nabywcom, a także budowania relacji z nabywcami w taki sposób, aby było to korzystne dla przedsiębiorstwa i jego udziałowców.
Tereny poprzemysłowe stanowią system wielowymiarowy, składający się z czynników natury środowiskowej, społecznej i ekonomicznej. W niniejszym artykule skupiono się na przedstawieniu modelu wspomagającego wartościowanie terenów poprzemysłowych, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Model ten pozwala na interdyscyplinarne ujęcie procesu nadawania terenom poprzemysłowym nowych funkcji, umożliwiając tym samym ich powrót do obiegu społeczno-gospodarczego. Dla realizacji założonego celu pracy wykorzystano Procedurę Analitycznej Hierarchizacji (metoda AHP). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono w dużym skrócie przegląd podstawowych problemów związanych z realizacją procesu wartościowania (oceny oddziaływań społecznych) innowacyjnych technologii i produktów, dokonany z perspektywy udziału w takim procesie przedstawicieli dziedziny nauk technicznych. Z wykorzystaniem modelu cyklu procesu zaspokajania potrzeb autor artykułu podejmuje próbę identyfikacji potrzeb w zakresie metod i narzędzi, a następnie przedstawia propozycje badań nad wykorzystaniem dla potrzeb TA konkretnych, osadzonych już w naukach technicznych, rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka internetowych witryn sklepów spożywczych i ich ocena pod kątem użyteczności dla potencjalnego klienta. Na początku artykułu autor przedstawił charakterystykę sektora spożywczego w Internecie oraz podstawowe założenia metodyczne badania. Następnie przeprowadził badania oceny stron internetowych metodą punktową i metodą punktową ze skalą preferencji. Zanalizowano i porównano uzyskane wyniki. (abstrakt oryginalny)
Waga odpowiedniego doboru wartości w tworzeniu przekazu reklamowego zarówno zgodnie z koncepcją memetyczną, jak i z zasadą dopasowania, stanowi tylko jeden z obszarów badań, do którego należy się odwołać mając na uwadze zwiększenie skuteczności przekazu. Traktując reakcję potencjalnego odbiorcy przekazu na reklamę jako naśladowanie (lub jego brak) elementów zawartych w przekazie (np. wartości), konieczna staje się wiedza o tym, które zachowania stanowiące o realizacji określonych wartości będzie on skłonny naśladować, a które zostaną przez niego odrzucone. (fragment tekstu)
Podstawowe przesłanki wprowadzenia nowej metody wartościowania zasobów leśnych w celu szacowania strat powodowanych zanieczyszczeniem powietrza wynikają ze zmieniających się realiów gospodarki w okresie transformacji systemowej. Znaczenie lasów jako źródła surowca drzewnego jest coraz mniejsze, na co wskazuje m.in. zmniejszający się udział leśnictwa w produkcie krajowym brutto. Rośnie natomiast powierzchnia lasów uznanych za lasy ochronne oraz lasów gospodarczych pełniących rolę głównego składnika obszarów chronionych ze względu na walory przyrodnicze (np. parków krajobrazowych). Niedoceniane wcześniej pozagospodarcze funkcje lasów stają się dla coraz bardziej samodzielnych gmin i samorządów mieszkańców źródłem konkretnych korzyści. Pozytywny wpływ na koniunkturę gospodarczą i wzrost dobrobytu mieszkańców widoczny jest w gminach i nadleśnictwach posiadających lasy atrakcyjne krajobrazowo, położone z dala od dużych miast, ale z dobrym dojazdem. Dla gmin posiadanie takich lasów jest źródłem - nieraz bardzo istotnych w ich budżetach - wpływów z podatków lokalnych od nieruchomości (wczasowych, letniskowych, usługowych na rzecz turystyki) oraz wpływów z podatków od działalności gospodarczej ukierunkowanej na przyjezdnych. Dla właścicieli lasów źródłem pokaźnych dochodów jest dzierżawa terenów leśnych (np. zlokalizowanych nad brzegami jezior), organizacja i dzierżawienie leśnych pól biwakowych, sprzedaż drewna budulcowego i opałowego miejscowym użytkownikom, organizacja polowań itp. Można więc wysunąć tezę o rosnącym zainteresowaniu samorządów lokalnych wykorzystaniem lasów innym niż wyprodukowanie drewna. W warunkach rosnącej aktywności gospodarczej, wzrostu zamożności przedstawicieli klasy średniej, szybkiego wzrostu indywidualnej motoryzacji mieszkańcy terenów leśnych i lokalne organy samorządowe będą mogły w coraz większym stopniu liczyć na uzyskiwanie dochodów z lasów, a w niektórych przypadkach będą mogły dzięki nim tworzyć podstawy swojego dobrobytu. Władze lokalne odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniej infrastruktury przyrodniczej na swoim terenie, powinny uświadomić sobie fakt pozytywnego wpływu lasów na miejscowe stosunki wodne, powstrzymywania erozji gleb, stwarzania korzystniejszego mikroklimatu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.