Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evaluation of the economic reform program
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor omówił rezultaty rozpoczętej w 1999 roku reformy administracyjnej państwa, a na przykładzie Bydgoszczy przeanalizował wynikające z nowych realiów przestrzennych i politycznych sytuacje konfliktowe.
W stanowiącym komentarz do artykułu G. Sordyl i J. Niżnik (Polityka Społeczna 2/2008 s.22-26) tekście autor koncentruje się na ocenie projektów reform systemu ubezpieczeń zdrowotnych zgłoszonych w 2007 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz P. Kulpę, dyrektora Departamentu w Ministerstwie Zdrowia. Autor sceptycznie ocenia możliwość osiągnięcia celów postawionych przez P. Kulpę w jego koncepcji prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych (usprawnienie systemu i stabilizacja systemu, zwiększenie efektywności, podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego, ograniczenie korupcji) formułując jednocześnie szereg wątpliwości dotyczących uzasadnienia dla proponowanych rozwiązań szczegółowych, np. uzasadnienia dla regresywnie działających subwencji podatkowych dla osób zakupujących prywatne ubezpieczenia, koncentracji na celu zwiększenia stawek dla szpitali, podwójnego płacenia za część standardowej (i zgodnie z deklaracją gwarantowanej przez NFZ) jakości świadczeń zdrowotnych. Autor wskazuje ponadto na niedostateczne jego zdaniem propozycje P. Kulpy dotyczące rozwiązania problemu selekcjonowania ryzyka przez firmy ubezpieczeniowe oraz brak uzasadnienia dla odrębnego obligatoryjnego ale zarządzanego przez prywatne instytucje ubezpieczenia na świadczenia częściowo finansowane przez NFZ, proponowanego przez RPO. (abstrakt oryginalny)
Rok 2006 ma zakończyć proces prywatyzacji w Polsce. Prześledzono działania podejmowane przez kolejnych ministrów przekształceń własnościowych, a następnie skarbu.
Artykuł stanowi część większego opracowania, który jest rezultatem projektu badawczego dotyczącego równowagi i stabilności rynku w warunkach tłumienia inflacji. Chcąc wskazać na słabą skuteczność reform w warunkach niestabilności, posłużono się skonstruowanym specjalnie do tego celu modelem równań jednoczesnych, który w swej postaci strukturalnej zawiera dużą liczbę sprzężeń zwrotnych. Zwrócono uwagę na wagę zjawisk inflacyjnych w obszarze niestabilności, co zobrazowano modelowym układem szczebli współzależności. Najniższy szczebel dotyczy rynkowej sfery regulacji, kolejne dotyczą sfery sterowania. Na tym tle autor dokonał oceny polityki rządu i wskazał na potrzebę wprowadzenia radykalnych zmian w programie reform oraz w ukierunkowaniu gospodarki na tory rynkowe.
Przedstawiono tezę, że podstawową przyczyną załamania się polskich reform ekonomicznych są błędy w metodzie samego programu gospodarczego, jak i w metodzie bieżącego kierowania gospodarką. Przede wszystkim nie zadeklarowano wyraźnie, o co w reformie chodzi. Czy zadaniem jej jest: zbudowanie doktrynalnie „czystej" gospodarki rynkowej; dostosowanie gospodarki polskiej do standardów światowych; ukształtowanie trybu, warunków i zasad reformowania ustroju, które zabezpieczyłoby interesy majątkowe dotychczasowych „właścicieli" Polski Ludowej, a jednocześnie nie ograniczyło ludzi przedsiębiorczych. Czy też celem jest realizacja wariantu reform według idei „Solidarności" z sierpnia 1980.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na niektóre elementy oceny opracowywania programów restrukturyzacyjnych, a w szczególności przedstawienie koncepcji linii wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa, obrazującej wymagany poziom rentowności operacyjnej zależnie od planowanego wzrostu sprzedaży.
9
Content available remote Kryzys grecki i drogi jego rozwiązania
63%
Celem niniejszego opracowania jest próba analizy sytuacji gospodarczej Grecji oraz możliwości wprowadzenia gruntownych reform. Jest to temat bardzo aktualny. Należy dokładniej przyjrzeć się gospodarce Grecji, aby zobaczyć, czy jest ona w stanie wprowadzić niezbędne zmiany. Analiza ta oparta jest przede wszystkim na raportach Komisji Europejskiej mówiących o etapach realizacji programu reform. Autorka skupiła się jednak przede wszystkim na zmianach w sektorze publicznym, pomijając zachowania podmiotów prywatnych. W pierwszej części tej pracy Autorka starała się nakreślić kontekst historyczny obecnych problemów Grecji oraz przedstawić błędy popełnione podczas realizacji wytycznych pozwalających na przystąpienie do strefy euro. Następna część opisuje pokrótce przebieg kryzysu w tym kraju oraz reakcję Unii Europejskiej na problemy Grecji. Ostatni fragment przedstawia różne rozwiązania zaproponowane Grecji, ze szczególnym uwzględnieniem planu reform Komisji Europejskiej niezbędnych do poprawy sytuacji finansowej w państwie, ale budzących jednocześnie duże wątpliwości wśród społeczeństwa. (fragment tekstu)
Autor zdefiniował pojęcia systemu gospodarczego i transformacji, a następnie dokonał oceny systemu gospodarczego i procesu transformacji.
Omówiono główne kierunki polityki gospodarczej Estonii od roku 1995. Opisano proces prywatyzacji, a także ważne reformy przeprowadzone w państwie w latach dziewięćdziesiątych. Przeanalizowano stosunki gospodarcze z zagranicą oraz rezultaty transformacji gospodarczej.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie o model kapitalizmu dla Polski. Autor zwraca uwagę na właściwe rozumienie tego problemu poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pięć podstawowych pytań: na czym polega "złoty standard" współczesnego kapitalizmu, jakie są typy gospodarki kapitalistycznej, jaka jest swoboda wyboru, jakie to rodzi wnioski dla polskiej transformacji oraz jakie są warunki wzajemnej harmonii gospodarki i procesów społecznych w konkretnych wzorcach kulturowych. W konkluzji swoich rozważań, Autor uznaje, że najlepszym teoretycznym układem odniesienia dla uogólnienia jego rozważań jest koncepcja równowagi funkcjonalnej- przeniesiona z gruntu teorii organizacji - którą w skrócie przedstawia.
Przeanalizowano uwarunkowania, kierunki i instrumenty ekonomiczne pozwalające na skuteczną transformację gospodarki Polski. W oparciu o przebieg tego procesu w latach 1989-1990 oraz niektóre doświadczenia krajów skandynawskich wskazano na konieczność wprowadzenia istotnych korekt realizowanego programu gospodarczego.
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące wyboru systemu docelowego ustroju społeczno-gospodarczego Polski. Autor - poprzez pryzmat sprawiedliwości społecznej - analizuje i ocenia dokonania ostatnich 8 lat, zwracając uwagę na złamanie umowy społecznej zawartej przy "Okrągłym Stole". Jego zdaniem najbardziej przegrana w wyniku przeprowadzonych przemian jest klasa robotników przemysłowych, wieś, a także Kościół, popierający przemiany w Polsce od początku. Nauka społeczna Kościoła skodyfikowana w encyklice Laborem Exercens (i następnych) została - zdaniem Autora - zupełnie wypaczona. Krytykuje on szybką, spontaniczną ekspansję sektora prywatnego w gospodarce Polski, uważając, że w dużej mierze odbywa się ona kosztem przedsiębiorstw państwowych, nagminnie łamane jest prawo pracy, a stosunki pracy bliższe w nich są kapitalizmu XIX-wiecznego. Sprzeciwia się także "elitaryzacji wynagrodzeń" i rosnącemu ubóstwu społeczeństwa. Posługując się przykładem Japonii, Austrii i Szwecji zwraca uwagę na społeczną funkcję państwa, partycypację społeczną w gospodarce, opowiada się za transformacją w "społeczeństwie otwartych opcji" tj: polityką społeczną opartą na umowie społecznej, pluralizmie form własności, umiarkowanych nierównościach dochodowych, partycypacji w zarządzaniu i trosce państwa o możliwie pełne zatrudnienie.
Komentarz do opublikowanego w 1995 r. przez OECD raportu pt.: "Przegląd polityki rolnej - Polska".
Autorzy, doradcy ekonomiczni "Solidarności", dokonują analizy polskiego programu gospodarczego, dotychczasowych rezultatów, przewidywanych trudności oraz próbują odpowiedzieć na pytanie, jakie z tych doświadczeń wynikają nauki dla innych postkomunistycznych krajów. Opisano również te formy pomocy ze strony zachodnich rządów, które najefektywniej służyłyby wsparciu transformacji polskiej gospodarki z nakazowej w rynkową.
Trzynasta sesja Rady Społeczno-Gospodarczej poświęcona była zjawisku inflacji w gospodarce polskiej po 1989 roku. Podstawą do dyskusji były 3 niezależne ekspertyzy oceniające inflację i sposoby tłumienia jej, a także wystąpienia członków Rady i przedstawicieli rządu i NBP. W aneksach przedstawiono kierunki działań antyinflacyjnych w latach 1996-1997, raport z wizyty Misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, proponowany Program Finansowy na lata 1996-1997, a także szereg informacji statystycznych dotyczących wzrostu cen, wynagrodzeń, wydajności pracy, inflacji i podaży pieniądza itp.
Autor zaprezentował koncepcje społecznej (ekospołecznej) gospodarki rynkowej - SGR, uwzględniając zarówno zachodnioniemiecką jej wersję, jak i dorobek encyklik społecznych Kościoła oraz wkład niektórych krajów zachodnich i własne doświadczenia polskie. Autor przeanalizował specyfikę polskiej wersji SGR i za docelowy uznał model, w którym ukształtowanie się podstawowych proporcji własnościowych oraz roli interwencji państwa w życie społeczne i ekonomiczne kraju, odbędzie się według istniejących standardów w krajach Europy Zachodniej, przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycji Polski z okresu międzywojennego i bez drastycznego negowania dotychczasowego systemu gospodarki centralnie planowanej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.