Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 188

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ewidencja księgowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł mieści się w obszarze badań określanym mianem odkrywania procesów (process mining), który koncentruje się na metodach i narzędziach wykorzystywanych do budowy modeli procesów, ich weryfikacji i rozbudowy na podstawie danych pochodzących z dzienników zdarzeń powszechnie dostępnych we współczesnych systemach informatycznych, gdzie dane te opisują rzeczywisty (tj. nie hipotetyczny) przebieg procesów biznesowych. Autor, odwołując się do dorobku ze wspomnianego obszaru badań, podjął próbę opracowania i implementacji metody identyfikacji procesów ewidencji księgowej organizacji/ instytucji. Aby zaprezentować możliwość wykorzystania proponowanej metody, zrealizowano procedurę ekstrakcji danych procesowych (z bazy danych przykładowego systemu klasy ERP oraz z bazy danych systemu workflow) oraz przedstawiono rezultaty analizy charakterystyk procesów stanowiących kontekst badanych przypadków.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest problematyka zarządzania wartością przedsiębiorstwa, która swym zakresem obejmuje metody oraz narzędzia pomiaru i oceny kreacji wartości przedsiębiorstwa. Opracowanie stanowi próbę doprecyzowania zagadnień w obszarze zarządzania wartością, które zostało podjęte w innych pracach, lecz ze względu na stopień ogólności opisu może budzić wątpliwości i niejasności. Jednymi z nich są istota i zakres korekt kapitału własnego oraz zasadność ich stosowania. W opracowaniu wyjaśnia się istotę korekt księgowych oraz zasadność ich stosowania. Podstawowymi przesłankami podjęcia tego problemu są aktualność zagadnienia oraz chęć uzupełnienia niedostatecznej, z punktu widzenia dorobku naukowego, liczby prac poświęconych tej tematyce w warunkach funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Zdecydowana bowiem większość opracowań na temat zarządzania wartością jest prezentowana w języku angielskim i odnosi się do warunków istniejących w gospodarkach krajów anglosaskich, głównie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie problemu ograniczonego dostępu do informacji w procesie obliczania ekonomicznej wartości dodanej. Analizując go, przedstawiono rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem informacyjnym a dostępem do informacji w procesie kalkulacji EVA opartym na ogólnie dostępnych informacjach. Rozważania zawarte w opracowaniu dotyczą przedsiębiorstw, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania i ogłaszania, z wyłączeniem banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, powierniczych i inwestycyjnych. Ze względu na ograniczone miejsce i złożoność problemu, w niniejszym opracowaniu nie została poruszona kwestia dostępu do informacji na potrzeby kalkulacji kosztu kapitału, który jak wiadomo, jest wykorzystywany w formule obliczeniowej EVA, skupiając się na problemie dostępności danych w procesie kalkulacji skorygowanego zysku operacyjnego po opodatkowaniu oraz skorygowanego kapitału zainwestowanego. W dalszej części pokazano na przykładzie, jak różną wartość EVA można otrzymać, wykorzystując w kalkulacji informacje ogólnodostępne, w porównaniu do wyniku obliczeń z użyciem niektórych danych wewnętrznych przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W artykule omówiono i uzupełniono podstawowe kryteria wyboru informatycznego systemu finansowo-księgowego. Pierwsza grupa kryteriów dotyczy między innymi zgodności z istniejącymi regulacjami odpowiedniej dokumentacji oraz zakresu realizowanych funkcji. Drugim bardzo ważnym kryterium jest zakres funkcjonalny. Kryteria te powinny być brane pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego systemu finansowo-księgowego.
Autorzy przeanalizowali przypadek zastosowania ewidencji księgowej obrotów magazynowych w dwóch walutach.
Na terenie wielu jednostek gospodarczych, w tym przedsiębiorstw nieprowadzących gospodarki rolnej ani leśnej, rosną drzewa. Są one trwale związane z gruntem będącym własnością jednostki gospodarczej lub oddanym jej w wieczyste użytkowanie. Drzewa nie są jednak ujmowane w ewidencji księgowej, co potwierdziły badania empiryczne. Zważywszy że stanowią niekiedy znaczne zasoby, powstaje pytanie: czy praktyka taka jest słuszna? Czy może należy drzewa jako składnik majątku jednostki wprowadzać do ksiąg, co wiązałoby się z ich wyceną i ew. inwentaryzacją? Jak je wtedy klasyfikować - do środków trwałych czy środków obrotowych? (fragment tekstu)
Celem opracowania jest omówienie systemu ewidencji na potrzeby podatku dochodowego i możliwości jego zmian w sektorze MŚP w Czechach i Polsce3. Przeanalizowane zostaną formy ewidencji i możliwości czerpania z nich właściwych informacji na potrzeby zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem metody kasowej. (fragment tekstu)
Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej wprowadziło do obrotu gospodarczego nowy rodzaj transakcji gospodarczych tzw. wewnątrzwspólnotowych. Artykuł ten traktuje o tym, jakie są rodzaje tych transakcji oraz jakie jest miejsce polskiego podmiotu gospodarczego w tych transakcjach. Prawidłowe rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowych zależy od właściwego ich udokumentowania. W artykule zaprezentowano jak należy dokumentować poszczególne rodzaje transakcji wewnątrzwspólnotowych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem stosowania metody stopnia zaawansowania prac do rozliczania typowych umów o usługi, oprócz pełnienia funkcji ewidencyjnych, jest zwiększenie sprawności organizacyjnej firmy. Następuje to poprzez stworzenie systemu ułatwiającego firmie racjonalne działanie, oparte o pełną, rzetelną i wiarygodną informację o realizowanych zleceniach, postepie prac przy nich oraz o stopniu obłożenia firmy pracą.(fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest analiza i ocena możliwości pomiaru kapitału i tempa jego pomnażania w małych firmach przy wykorzystaniu danych pochodzących z prowadzonej przez nie ewidencji dla celów podatkowych. (fragment tekstu)
12
Content available remote Przesłanki i założenia funkcjonowania konta wielostronnego
75%
Celem publikacji jest prezentacja wstępnych wyników badań w zakresie budowy i funkcjonowania konta księgowego pozwalającego na opis zdarzenia gospodarczego w trybie ex post i ex ante. W trakcie pracy badawczej zastosowano badania literaturowe oraz metodę Ideals. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, że konto wielostronnego zapisu umożliwia ewidencję informacji o zdarzeniu gospodarczym i planowanych skutkach, jakie mogą wyniknąć z tego zdarzenia w przyszłości. Przedstawione w artykule założenia funkcjonowania konta wielostronnego są ewolucyjnym rozwojem zapisów księgowych, które w pełni będą opisywać zdarzenia gospodarcze na kontach księgowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostaną aspekty ewidencyjne metody metody stopnia zaawansowania prac, jej wpływ na organizację i efektywność firmy, jej zalety i zasadzki oraz inne zagadnienia, jaki rodzi stosowanie tej metody w praktyce. Artykuł powstał w oparciu o doświadczenia autora zdobyte w toku wdrażania metody stopnia zaawansowania prac w firmach zajmujących się świadczeniem usług projektowych oraz inżynieryjno-konsultingowych.(fragment tekstu)
Jednostki gospodarcze w tym jednostki wodociągowe prowadzące działalność gospodarczą zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości zobligowane są nadrzędnymi zasadami rachunkowości do ewidencjonowania wszystkich zmian zachodzących w stanie i wartości środków trwałych. Celem artykułu jest przedstawienie zasad i przebiegu ewidencji zmian w stanie i wartości środków trwałych na przykładnie jednostek wodociągowych. Jednym z warunków istnienia i prawidłowego funkcjonowania jednostki prowadzącej działalność gospodarczą o znaczącym zapotrzebowaniu w środki trwałe jest proces gospodarowania majątkiem trwałym przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano badanie dotyczące zastosowania teorii agencji do objaśnienia rozwiązań rachunkowości kameralnej stosowanej na ziemiach polskich w XVII i XVIII w. W wyniku badania stwierdzono, że rachunkowość taka opierała się na podejściu do minimalizowania kosztów agencji przez właściciela. Dostosowane do relacji agent - pryncypał procedury kontrolne i rozliczania odpowiedzialności, oparte na rachunkowości, umożliwiały sprawne administrowanie majątkiem ziemskim. Na potrzeby badania wykorzystano źródła historyczne pochodzące z XVII i XVIII w. w postaci: prac drukowanych pierwotnych (J.K. Haura oraz J. Hermana), rękopisów S. Bieniewskiego, drukowanych wtórnych ("Instruktarzy ekonomicznych") zebranych przez S. Pawlika w 1915 r. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat w gospodarce polskiej można zauważyć postępujący spadek jakości należności od sektora niefinansowego. Z publikacji prasowych i danych Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego wynika, że należności zagrożone brutto od sektora niefinansowego na koniec 2002 roku stanowiły 20,50% należności brutto, tj. o 2,60 p.p. więcej niż na koniec 2001 roku. Niepokojące są także prognozy dotyczące tej kwestii, będące konsekwencją ciągle rosnącego ryzyka kredytowego, związanego z finansowaniem przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
W warunkach zarządzania antykryzysowego jednostka gospodarcza narusza podstawowe założenie kontynuacji działalności, co powoduje zmiany metodologii i technik ewidencji księgowej przychodów i kosztów. W przypadku ujmowania kosztów kluczowym punktem staje się moment wpływu lub wydatku środków pieniężnych, dominuje prawna forma wyrażenia w ewidencji księgowej transakcji gospodarczych nad ich istotą ekonomiczną, obniża się rola zasady ostrożności, po-dział i zestawienie przychodów i kosztów odbywają się po zakończeniu procedur bankructwa oraz ich poszczególnych etapów. Przeprowadzone badania ustawodawstwa dotyczące bankructwa i praktyk księgowych w upadających przedsiębiorstwach na Białorusi pozwoliły udoskonalić tryb ujmowania i ustalania przychodów i kosztów powstających w warunkach zarządzania antykryzysowego, opracować ich uzasadnioną klasyfikację i szczegółową ewidencję. Celem udoskonalenia ewidencji księgowej przychodów i kosztów jest określenie skuteczności i uzasadnienie stosowania procedur bankructwa, co prowadzi do opracowania właściwej strategii zarządzania antykryzysowego. (abstrakt oryginalny)
Szczegółowo omówiono zagadnienie ewidencji składek z ubezpieczeń bezpośrednich.
19
75%
Małe przedsiębiorstwa stanowią ponad 90% firm na polskim rynku i są istotnym element gospodarki. Generują znaczną część PKB, tworzą miejsca pracy i borykają się z wieloma trudnościami. Główne obszary związane z utrudnieniami funkcjonowania małych podmiotów dotyczą finansowania działalności. Spośród dostępnych źródeł finansowania działalności wyjątkowo atrakcyjne wydają się dotacje o charakterze pomocy publicznej, w tym przede wszystkim fundusze unijne. Pozyskanie funduszy dla małych przedsiębiorstw nie jest rzeczą łatwą ze względu na skomplikowane procedury związane z przygotowaniem aplikacji i złożeniem wniosku wraz ze studium wykonalności. Kolejne trudności, na które napotykają przedsiębiorcy, to właściwe dokumentowanie, ewidencjonowanie i rozliczanie, środków unijnych wraz z ich audytem. Bariery na jakie trafiają małe przedsiębiorstwa to uproszczone sposoby ewidencji, wynikające z prawa podatkowego. Zasady ewidencji w podmiotach gospodarczych określa ustawa o rachunkowości, zgodnie z którą podmioty gospodarcze można podzielić na te, które zobligowane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak i te, które są z tego obowiązku zwolnione. (fragment tekstu)
Jednolity plik kontrolny jest nowym obowiązkiem, jaki przedsiębiorstwa muszą spełnić w rozliczeniach z organami skarbowymi. Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu jednolitego pliku kontrolnego na system rachunkowości przedsiębiorstw. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że jednolity plik kontrolny dość istotnie wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstw. Oddziałuje on nie tylko na ewidencję, ale również na informatyzację rachunkowości przedsiębiorstw oraz rewizję finansową. W prowadzonych badaniach wykorzystano analizę regulacji prawnych oraz dedukcję i syntezę.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.