Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Exchange Rate Mechanism (ERM II)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł przedstawia funkcjonowanie mechanizmu ERM II i argumenty w debacie w sprawie terminu przystąpienia nowych państw UE do strefy euro.
2
Content available remote Wpływ modelu Balassy-Samuelsona na państwa wstępujące do strefy euro
75%
Omówiono założenia modelu Balassy-Samuelsona oraz zbadano efekt tego modelu na państwa przystępujące do unii monetarnej, zwracając szczególną uwagę na Polskę.
Od 1 stycznia 2009 r. euro stało się walutą narodową Słowacji. Z dużą uwagą przyglądamy się temu procesowi w świetle naszych aspiracji. Sukces Słowacji może być znaczącym argumentem za przyjęciem euro w Polsce, porażka na pewno będzie wykorzystana politycznie przez przeciwników wspólnej waluty. Oficjalne stanowisko władz słowackich i polskich zostało ogłoszone na konferencji, zorganizowanej w naszym Senacie. Podsumować tę konferencję można krótko: sukces! Zarówno słowacki pełnomocnik ds. wprowadzenia euro, Igor Barat, jak i minister Jacek Rostowski, podkreślali wzrost stabilności i zaufania do gospodarki słowackiej. Szkoda, że nie wskazano zagrożeń, wynikających z błędów popełnionych przez Słowaków w procesie walutowej konwersji. (abstrakt oryginalny)
Rząd informuje, że chce jak najszybszej wymiany waluty, ale ponad połowa przedsiębiorców nie jest na to przygotowana. Autor na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte pokazał jak bardzo polskie przedsiębiorstwa i firmy są nieprzygotowane do przyjęcia wspólnej waluty. Niewystarczające są też podjęte starania rządowe. Polska nadal nie spełnia trzech z pięciu kryteriów z Maastricht - w tym najtrudniejszego do realizacji - kursowego, od którego spełnienia zależy wstąpienie do systemu ERM2.
5
Content available remote Uwarunkowania i miejsce Polski w drodze do mechanizmu ERM2
75%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono podstawowe uwarunkowania, decydujące o możliwości wprowadzenia polskiego pieniądza do tego systemu, a także warunkujące ewentualny sukces jego pobytu w nim, oraz nakreślono etap, na jakim znajduje się nasz kraj w drodze do akcesji do ERM2. Jako metodę badawczą wykorzystano powszechnie stosowaną krytyczną analizę literatury, posiłkując się w niewielkim zakresie analizą danych statystycznych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia korzyści z przystąpienia Polski do ERM II oraz analizę symulacyjną wahań kursu EUR/PLN w latach 2005-2007. Ponadto omówiono uwarunkowania polskiej polityki kursowej i niebezpieczeństwo stałych kursów walutowych.
The Eurozone currently includes 19 out of 28 European Union countries. Thus, Poland is in the minority of the EU countries that do not have euro. If one takes into consideration Bulgaria (currency board) and also Denmark (officially it is an exchange-rate with very low fluctuation margin towards euro +/0 2.25%) provides a fixed exchange-rate towards euro it turns out that Poland is in a small group of only six EU countries - Great Britain, Sweden, the Czech Republic, Hungary, Romania and Croatia whose economies, citizens and economic entities are in danger of everyday exchange rate fluctuation and costs resulting from such a state. It must be noted that it is 15 years since Polish economy transferred to the floating exchange-rate regime on the 12th of April, 2000. In practice it means everyday potentially limitless changeability of zloty's rate as its level is decided on by the market. If the interest in zloty is bigger, it causes its appreciation, whereas if it is lower it leads to its depreciation.(fragment of text)
Autor rozważa problemy i wyzwania związane z wprowadzeniem euro, podnoszonych przez przeciwników przystąpienia Polski do wspólnej waluty, takich jak: rezygnacja z części niezależności gospodarczej, pogorszenie sytuacji na rynku pracy, wzrost inflacji, wzrost inflacji i realność kalendarza przyjęcia eura.
Obecny poziom rezerw dewizowych, stanowiący pokrycie ponad siedmiomiesięcznego importu, jest wystarczający, aby chronić naszą gospodarkę przed kryzysem walutowym, nawet po przyjęciu reżimu kursowego w ramach ERM2. Kryzysy walutowe w ostatnich latach wywyłały dyskusję o mechanizmach ich powstawania. W ramach polityki kursowej powszechnie wyodrębnia się trzy rodzaje reżimów kursowych - twarde odmiany kursu stałego, miękkie odmiany kursu stałego oraz kurs płynny. Pojawia się pytanie, przy którym reżimie kursowym gwałtowny spadek wartości waluty jest najbardziej prawdopodobny.
Autor koncentruje się na dwóch kluczowych kwestiach związanych z integracją Polski z Unią Europejską: Czy stosować kurs płynny, w czystej jego postaci oraz jaki jest optymalny moment przyłączenia złotego do tego systemu
Faza przygotowań poprzedzających wstąpienie do strefy eura trwa przynajmniej dwa lata i dla każdej z walut narodowych oznacza potrzebę przebywania w europejskim reżimie kursowym. Okres ten oznacza fazę funkcjonowania waluty narodowej w ERM II.
Artykuł analizuje sytuację państw wchodzących do Europejskiej Unii Walutowej i Gospodarczej. Miało się to odbywać dwustopniowo a ERM 2 miał być mechanizmem łączącym obydwie grupy państw. Okazało się, iż niewiele państw może być zainteresowanych tym mechanizmem. Pominięcie go zaś opóźni wejście Polski do grupy euro.
Zbliżające się zastąpienie złotego przez euro wzbudza w Polsce coraz bardziej ożywioną dyskusję. Ekonomiści spierają się o pożądaną politykę makroekonomiczną przed przyjęciem nowej waluty. Restrykcyjna polityka fiskalna przed przyjęciem eura - zdaniem autora - stwarzałaby przestrzeń dla ekspansywnej polityki monetarnej.
Głównym celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie polski reżim kursowy powinien zostać zmodyfikowany przed włączeniem złotego do mechanizmu ERM II tak, by kurs centralny waluty narodowej wobec euro był bliski optymalnemu pod względem wiarygodności i szeroko pojętej ekonomii. Możliwe rozwiązania (tj. ustanowienie izby walutowej, utrzymanie systemu kursu płynnego kierowanego lub pełne upłynnienie kursu złotego oraz wprowadzenie reżimu kursu stałego z pasmem wahań) przedstawiono w kontekście koncepcji tzw. niemożliwego do zaistnienia magicznego trójkąta Frankela (ang. triangle of impossibility). Dopełnieniem tej analizy jest tabelaryczne zestawienie dodatkowych przesłanek wyboru systemu kursowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia możliwości wyboru systemu kursu przed przystąpieniem do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). Możliwości te są duże zarówno przed uzyskaniem czonkostwa w Unii Europejskiej, jak też już w ramach Unii. Wybór reżimu kursowego może być określony w obu fazach z jednej strony bieżącymi ogólnymi celami i okolicznościami polityki gospodarczej, z drugiej zaś zamierzonym czasem przystąpienia do UGW wyznaczającym chwilę, poczynając od której kurs powinien speniać kryterium stabilności. Osiągnięcie wymaganego stopnia stabilności może nastąpić w ramach różnych reżimów, z wykorzystaniem ERM2 lub poza tym systemem. Z tego względu w artykule chwila przystąpienia do UE nie jest uznawana za istotną cezurę określającą politykę kursową.
W pierwszej części artykułu analizowane są kwestie związane z przyszłym uczestnictwem Polski w systemie ERM2. Przedstawiona jest w niej analiza czynników, który spowodowały wyraźne zmniejszenie się zmienności kursu złotego oraz analiza uwarunkowań polityki pieniężnej w okresie, gdy złoty będzie stabilizowany wewnątrz pasma ERM2. Druga część referatu poddaje analizie czynniki ryzyka związane z uczestnictwem Polski w strefie euro. Podstawowe ryzyko wynika z możliwości wywierania przez politykę pieniężną EBC procyklicznego wpływu na polską gospodarkę, co stało się udziałem kilku krajów strefy euro. Autor stawia pytanie, jak zapewnić wysoką stopę wzrostu wydajności, by uchronić polską gospodarkę przed ryzykiem utraty wydajności i związanym z tym ryzykiem wejścia w okres trwale niskiego wzrostu, jak stało się to w przypadku Portugalii i Włoch. Wysoka stopa wzrostu wydajności jest obecnie efektem zachodzącego w polskiej gospodarce procesu realnej konwergencji. Potrzebne są jednak reformy strukturalne, które podtrzymywałyby wysokie tempo wzrostu wydajności w długim okresie. Wnioskowa część artykułu zwraca uwagę na reformy strukturalne, które przyniosły sukcesy gospodarcze Finlandii i Szwecji. Sformułowany jest w niej także postulat utworzenia w Polsce Rady Polityki Fiskalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zdefiniowanie kosztów i korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konsekwencje makroekonomiczne tego przedsięwzięcia. Główne zagadnienia obejmują: obecny poziom konwergencji nominalnej, bilans kosztów i korzyści istotnych z punktu widzenia polskiej gospodarki, jak również szanse i zagrożenia jakie niesie ze sobą wprowadzenie euro. W artykule dokonano podsumowania perspektyw i możliwych konsekwencji z wprowadzenia wspólnej waluty, jakich należy się spodziewać oraz jakie należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do systemu kursowego ERM II. (abstrakt oryginalny)
Autorzy niniejszego opracowania - analizując dokumenty rządowe oraz oficjalne statystyki dotyczące sektora finansów publicznych, badając założenia, instrumenty oraz sposób realizacji planu konsolidacji sektora finansów publicznych i strategii zarządzania długiem publicznym - podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: Czy przyjęty w 2010 r. (zaktualizowany w 2011 r.) program uzdrowienia finansów publicznych rokuje szanse wypełnienia przez Polskę kryterium fiskalnego w terminie określonym przez Komisję Europejską, tj. do końca 2012 r.? (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę analizy, czy i w jakim stopniu polski system kursowy jest dostosowany do zasad uczestnictwa w ERM II. Chodziło o zbadanie, czy stosowany przez NBP system kursowy jest podstawą do ustalenia centralnego kursu złotego w stosunku do euro. By to zbadać, poddano analizie porównawczej systemy kursowe Polski i 14 krajów UE spoza obszaru euro. Zbadano też zmienność kursów walut tych państw w stosunku do euro w latach 1999-2006, wykorzystując miernik ERV. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że kurs złotego w stosunku do euro cechuje najwyższa zmienność spośród kursów walut wszystkich krajów UE spoza obszaru euro, a stosowany przez NBP system niezależnego kursu płynnego nie daje podstaw do ustalenia centralnego kursu złotego w stosunku do euro. Można więc sądzić, że warunkiem włączenia złotego do ERM II jest wcześniejsza modyfikacja polskiego systemu kursowego. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote La Bulgarie et la Zone Euro - un long chemin vers le rapprochement
63%
En 2018, le Gouvernement bulgare entreprend des démarches concrètes pour entrer dans le Mécanisme de change européen II (MCE II) avec le consentement de la Commission Européenne (CE) et la Banque Centrale Européenne (BCE) et après cette période de devenir un membre de l'Union Economique et Monétaire (l'UEM) et par conséquent d'adopter l'euro. Les autorités officielles de l'UE, la BCE1 posent des conditions très particulières à la Bulgarie et qui surpassent les exigences reconnues comme l'obligation de respecter les critères de convergence de Maastricht. La BCE n'est toujours pas confiante au sujet de la stabilité économique et financière de la Bulgarie et revendique que le pays doit déposer en premier sa candidature à l'Union Bancaire Européenne (l'UBE) en vue de tester les banques sur un horizon d'une année. Malgré que la Bulgarie arrive à atteindre depuis des années les critères de convergence nominales pour être acceptée dans MCE II, des doutes persistent parmi les économies développées de l'UEM que le pays n'est pas encore prêt à rejoindre même le MCE II et plus tard à adopter l'euro. Pourtant la Bulgarie s'est engagée de réaliser toutes les exigences de la CE et de la BCE et d'appliquer des politiques économiques axées sur la stabilité et d'effectuer de vastes réformes structurelles. Dans une première partie sont présentées les démarches de la Bulgarie de rapprochement vers la Zone Euro. Dans une deuxième partie sont analysées l'évolution macroéconomique et la convergence nominale de la Bulgarie comme une exigence concrète pour devenir membre de l'UEM. L'analyse démontre que pour la Bulgarie le rapprochement des indicateurs de la convergence réelle vers la moyenne des pays membres de l'UEM de l'Europe Centrale rendrait l'adoption de l'euro beaucoup plus bénéfique pour le développement économique et financier du pays.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.