Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expenditures for environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest określenie wysokości nakładów na ochronę roślin na obszarach górskich Dolnego Śląska oraz analiza wdrażania Kodeksu Dobrych Praktyk Ochrony Roślin (DPOR) w powiecie kłodzkim. Powiat kłodzki, położony w Sudetach, wybrano celowo, gdyż jest on jednym z największych powiatów na Dolnym Śląsku. Gospodarstwa rolne wybrano celowo-losowo. Warunkiem doboru celowego było posiadanie opryskiwacza i chęć udostępnienia informacji badaczom. W powiecie kłodzkim, według spisu rolnego z 2002 r., zlokalizowanych było 808 opryskiwaczy, w tym 99% w gospodarstwach indywidualnych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Wydatki na ochronę środowiska w Polsce
100%
Nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska są bardzo ściśle związane z systemem finansów publicznych. Badanie nakładów na ochronę środowiska w Polsce zapoczątkowane zostało dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Do tej pory system informacji o nakładach na ochronę środowiska w Polsce i Europie jest ciągle budowany. Pomimo corocznego wzrostu wielkości nakładów nie osiąga on zamierzonego poziomu jaki wyznaczono przy negocjacjach wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie programu ochrony środowiska, planu jego realizacji i źródeł finansowania w powiecie przemyskim.Materiały źródłowe, do badań stanowiły informacje, dane liczbowe i dokumentacja za okres 2000-2004, udostępnione z urzędów gmin powiatu przemyskiego. Były to m.in. "Program ochrony środowiska powiatu przemyskiego", "Plan gospodarki odpadami powiatu przemyskiego", "Raport z wyników powszechnych województwa podkarpackiego" z 2003 r., a także dane z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie za lata 2000-2004. Wykorzystano tu również raporty o ochronie środowiska przyrodniczego, przewodniki turystyczno-krajoznawcze, monografie, opracowania naukowe dotyczące ochrony środowiska w powiecie przemyskim. (fragment tekstu)
Autor rozważa ewolucję programów z zakresu ochrony środowiska i ich integrację z programowaniem i planowaniem rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce, zakres i przyczyny niewystarczającej realizacji tych programów oraz wreszcie założenia ekonomiczne, techniczne i społeczne mające na celu rozbudzenie świadomość ludzi w zakresie niebezpieczeństw wynikających z zanieczyszczeń oraz szerszą realizację programów ochrony środowiska.
W ochronie środowiska naturalnego ekonomiści już od dawna - w Polsce od lat 70. ubiegłego wieku przygotowują i doskonalą przede wszystkim system instrumentów ekonomicznych dla polityki ekologicznej, służących do stymulowania przedsięwzięć ochronnych, oraz analizują skuteczność różnych źródeł finansowania nakładów gospodarczych na ten cel. Natomiast badania wysokości i struktury nakładów gospodarczych na ochronę środowiska podjęto nieco później, zwłaszcza w kosztach bieżących oraz wydatków gospodarstw domowych, które nadal wycenia się w sposób szacunkowy. Warto przypomnieć, że wysokość niezbędnych nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska wywołała początkowo najwięcej kontrowersji. Otóż najpierw szacowano te nakłady na 20-30% dochodu narodowego (a nawet więcej), co przesądzało o niemożności podjęcia takiego wyzwania, ale w latach 90. oceniano je już tylko na 3-4%. W praktyce przodujących pod tym względem krajów wysoko rozwiniętych wskaźnik ten sięgał wtedy 1-2% PKB. (fragment tekstu)
Polska nie należy do światowych liderów ochrony środowiska, ale wielu ekspertów potwierdzało, że gospodarka polska przywiązuje dużą wagę do spełnienia jej wymagań i sporo inwestuje w tym obszarze, dzięki istnieniu odpowiednich mechanizmów. Tymczasem po roku 2015 nastąpiło gwałtowne załamanie w poziomie nakładów proekologicznych. Jego głębokość nie może być tłumaczona jakimś zbiegiem okoliczności; wynika z drastycznego obniżenia wymagań i rozluźnienia rygorów, które przez poprzednie dwa dziesięciolecia doprowadziły do poprawy stanu środowiska. (abstrakt oryginalny)
Intensywne korzystanie z walorów środowiska, spowodowane procesem globalizacji i intensyfikacji działalności człowieka, skłania do refleksji nad możliwymi sposobami łagodzenia skutków działalności człowieka. Wobec trudnego do pohamowania rozwoju społeczno-gospodarczego kosztem środowiska wysiłki ograniczające zmiany antropogeniczne wiążą się z wydatkowaniem środków finansowych przeznaczonych na inwestycje chroniące środowisko. Zarówno wielkość nakładów finansowych, jak i kierunki ich wydatkowania są zmienne w czasie i przestrzeni. Celem artykułu jest ocena procesu zmian w strukturze finansowania środków trwałych służących ochronie środowiska według kierunków inwestowania w latach 2003-2015 w województwach. W artykule do zbadania zmienności strukturalnej wykorzystano miernik kąta θ. Oceniono intensywność, szybkość i monotoniczność zachodzenia zmian(abstrakt oryginalny)
Artykuł zwiera szkic teorii ochrony środowiska, która opiera się na trzech przesłankach: zahamowanie wzrostu gospodarczego jest niemożliwe, degradacja środowiska wywołana wzrostem będzie postępować, a to, w jakim tempie degradacja następuje, zależy od świadomości ekologicznej społeczeństwa. Autorzy, posługując się metodą idealizacji i stopniowej konkretyzacji, rozpatrują zależność między wzrostem nakładów na ochronę środowiska a takimi czynnikami, jak np. tempo wzrostu PKB, efektywność tych nakładów czy poziom świadomości ekologicznej. Autorzy zastrzegają, że artykuł przedstawia raczej propozycję sposobu stawiania problemów dotyczących ochrony środowiska niż ich rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki analizy kształtowania się nakładów inwestowanych w ochronę środowiska na Dolnym Śląsku w latach 1999-2007. Ustalono, iż w analizowanym okresie województwo dolnośląskie partycypowało w tym czasie 7-13% całkowitych kwot lokowanych w ochronę środowiska w Polsce. Najwyższy poziom środków ochronnych 722 min zł odnotowano w roku 1999, najniższy - 341 min zł w roku 2005. Ogólnie można stwierdzić, że tempo wzrostu inwestycji ochronnych na Dolnym Śląsku jest malejące - średnie roczne tempo spadku wynosi 6,7%. Również udział nakładów na ochronę środowiska w PKB z roku na rok ulega osłabieniu. Jeszcze w 1999 roku nakłady na ochronę środowiska stanowiły niemal 1,5% PKB, w roku 2006 wskaźnik ten wyniósł 0,67%. Proces dalszego rozwoju obszaru ochrony środowiska na Dolnym Śląsku będzie długofalowy, uzależniony od wolumenu środków przeznaczanych na ochronę środowiska, na poziom, którego wpływ będzie miał zarówno stopień rozwoju gospodarczego, jak i względy polityczne. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest identyfikacja aktualnego stanu oraz zbadanie kształtowania się nakładów inwestowanych w ochronę środowiska na obszarach wiejskich Dolnego Śląska w latach 2000–2008. W pracy zbadano ogólny poziom, określono tempo wzrostu, udział w PKB oraz strukturę środków inwestowanych rokrocznie w ochronę środowiska na wsi. Uszeregowano województwa pod kątem realizacji inwestycji i gospodarki wodnej na wsi przypadających na jednego mieszkańca. Dokonano stopnia podobieństwa struktur nakładów między poszczególnymi województwami Polski. Podjęto próbę określenia, jak duże zmiany i w jakim kierunku dokonały się w strukturze badanych nakładów w analizowanych latach. Przeprowadzone analizy posłużyły do określenia pozycji Dolnego Śląska w kontekście pozostałych regionów. (abstrakt oryginalny)
Środowisko naturalne, które daje nam przestrzeń do życia i zamieszkania oraz surowce do prowadzenia działalności gospodarczej, a także asymiluje odpady poprodukcyjne i pokonsumpcyjne, wymaga ponoszenia nakładów na jego ochronę. W szczególności niezbędne są nakłady inwestycyjne na budowę i instalowanie elektrofiltrów, oczyszczalni ścieków i zakładów przerobu odpadów, a także wydatki bieżące na utrzymanie tych urządzeń (czyli na koszty eksploatacyjne). Warto przypomnieć, że gdy powstała kwestia finansowania ochrony środowiska w latach 70. ub. wieku, to wysokość niezbędnych nakładów inwestycyjnych szacowano na 20-30% dochodu narodowego, co przesądzało o nierealności takiego programu. Jednakże już w latach 90. oceniano je na 3-4%, a w praktyce okazało się, że w krajach wysokorozwiniętych wskaźnik 1-2% PKB skutkuje już istotną poprawą stanu środowiska naturalnego. Dzieje się tak dzięki postępowi technicznemu i wdrażaniu coraz lepszych technologii ochronnych, zwiększaniu możliwości kapitałowych w wyniku rozwoju gospodarczego, zmianom priorytetów w polityce gospodarczej, wzrostowi świadomości ekologicznej społeczeństwa itp. (fragment tekstu)
Przedstawiono główne kierunki inwestowania w ochronie środowiska i jej formy wsparcia finansowego. Omówiono metody wyboru przedsięwzięć stosowanych w ochronie środowiska przez WFOŚIGW w Krakowie.
Przedstawiono możliwości i warunki gospodarowania funduszem rozwoju oraz źródła zasilania tego funduszu. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że zasadniczą część funduszu rozwoju przeznaczają przedsiębiorstwa na inwestycje własne ponieważ środki przedsiębiorstw wystarczają przeciętnie na finansowanie 30% przedsięwzięć ochronnych.
Przedstawiono pojęcie i klasyfikację nakładów ekologicznych. Omówiono kształtowanie się nakładów ekologicznych w przedsiębiorstwach przemysłowych uciążliwych dla środowiska.
W opracowaniu przeprowadzono analizę i ocenę efektów rzeczowych uzyskanych w wyniku poniesionych nakładów inwestycyjnych w zakresie ochrony środowiska w Polsce w latach 1992-2001.
Pojęcia strat, cięć i kosztów ekologicznych wiążą się z wpływem działalności człowieka na środowisko, objawiającym się m.in. zachwianiem równowagi ekologicznej i koniecznością zapobiegania jej naturalnym skutkom. Straty ekologiczne to zniszczenia redukcyjne i zużywanie się elementów środowiska, które nie przynoszą efektu ekonomicznego (straty bezpośrednie) oraz zmniejszenie wartości materialnych, zaprzepaszczonych możliwości i zysków (straty pośrednie). Kryterium służącym do odróżnienia pod względem nakładów i kosztów ekologicznych stanowi niezbędność pracy ludzkiej i maszyn, która ma prowadzić do pożądanego celu ekologicznego. Nakłady ekologiczne dotyczą działań związanych z kształtowaniem (zachowaniem i przywracaniem) równowagi ekologicznej, koszty ekologiczne wiążą się z zachowaniem tej równowagi, natomiast nakłady na jej przywrócenie są stratami, które dotykają społeczeństwo i wynikają z odmowy przeznaczenia lub ograniczenia wydatków ekologicznych.
Państwo, realizując swoje zadania, coraz częściej bezpośrednio lub pośrednio ingeruje w rynek dóbr i usług środowiskowych. Powstaje jednak wątpliwość, czy pomoc państwa skierowana na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, nie pozostaje w sprzeczności z zasadą "zanieczyszczający płaci", a także z założeniami gospodarki rynkowej. Subsydia, występując w różnej postaci, wywierają wpływ zarówno na gospodarkę kraju, jak i sytuację finansową beneficjentów pomocy, a także na środowisko przyrodnicze. Wpływ ten nie zawsze bywa pozytywny. (abstrakt oryginalny)
Ochrona środowiska to jeden z priorytetów rozwoju obszarów wiejskich, które swoim zasięgiem obejmują największy obszar Polski. Stan środowiska zależy m.in. od wielkości środków finansowych przeznaczanych na jego ochronę. W artykule przedstawiono wybrane aspekty ekonomiczne ochrony środowiska, tzn. nakłady na środki trwałe służące ochronie środowiska. Badaniem objęto regiony funkcjonalne obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego. Analizy dokonano za lata 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zróżnicowanie finansowania inwestycji na ochronę środowiska w Polsce w ujęciu regionalnym. Dokonano analizy danych statystycznych z lat 1998- 2008 z podziałem na województwa pod kątem struktury nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w obszarach: gospodarki wodnej, gospodarki ściekowej i ochrony wód, powietrza atmosferycznego i klimatu, gospodarki odpadami. Omówiono kierunki inwestowania w obszarze ochrony środowiska w poszczególnych województwach. Zwrócono również uwagę na strukturę nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w Polsce według źródeł finansowania w latach 1998-2008. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.