Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expert methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W pracy zaprezentowano dwie techniki heurystyczne wykorzystujące oceny grupy ekspertów: technikę względnej ważności obiektów oraz porównywanie obiektów parami. Pozwalają one na uporządkowanie zbioru obiektów z punktu widzenia określonego kryterium . Przedstawiono twierdzenie o równoważności obu technik.
2
Content available remote Grupowa ocena ekspertów - wybrane heurystyczne techniki porządkowania obiektów
100%
W artykule opisano i porównano dwie techniki grupowej oceny ekspertów: porównywania obiektów parami (wariant z ocenami ze zbioru {0,1,2}) i względnej ważności obiektów (fragment tekstu)
Celem ogólnym rozważań zawartych w cyklu Syntaktyka a metody eksperckie jest zbadanie wymiaru logicznego (składniowego) nośników informacji, do których należą stwierdzenia, będące szczególnym przypadkiem sieci semantycznych. Sieci semantyczne prezentują relacje między elementami dziedziny (węzłami sieci) poprzez definiowanie relacyjnych połączeń pomiędzy węzłami, czyli tak zwanych łuków. Łuki w kategoriach językowych są funktorami, a więc wyrażeniami językowymi nie będącymi ani nazwami, ani zdaniami, lecz narzędziami służącymi do tworzenia wyrażeń złożonych.Przedmiotem szczegółowych rozważań w niniejszym artykule jest analiza składniowa tych typów funktorów, które odpowiadają w gramatyce częściom mowy podległym odmianie koniugacyjnej, czyli czasownikom. Elementem twórczo-metodycznym opracowania jest próba podania wszystkich możliwych kodów składniowych tych funktorów, odnoszących się do konkretnych kontekstów. Zagadnienia te stanowią kontynuację dotychczasowych prac autora dotyczących syntaktyki w metodach eksperckich. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono metody consensusu dla niepełnych pokryć uporządkowanych, które w wielu przypadkach stanowią strukturę informacji ekspertowej. Struktura ta znajduje zastosowanie wtedy, gdy ekspert sklasyfikuje elementy zbioru tak, że każdy element należy do jednej klasy lub do wielu klas. Wybór consensusu jest jedną z metod rozwiązywania konfliktów wiedzy w systemach rozproszonych. W artykule przedstawiono definicję niepełnego pokrycia uporządkowanego, przekształcenia niepełnego pokrycia uporządkowanego w inne niepełne pokrycie uporządkowane, definicję funkcji odległości między niepełnymi pokryciami uporządkowanymi, algorytmy consensusu według kryterium C1 i C2. Ponieważ algorytm consensusu według kryterium C2 jest algorytmem heurystycznym, przedstawiono wyniki badania efektywności tego algorytmu.(abstrakt oryginalny)
5
75%
Agregacja ocen eksperckich jest zadaniem bardzo trudnym. Świadczy o tym fakt, że badania w tym zakresie prowadzone są od kilkudziesięciu co najmniej lat, opracowano dużo metod agregacji, a badania nie ustają, co świadczy o ciągłym naukowym niezadowoleniu badaczy. Obecnie trudno jest powiedzieć, która z istniejących metod agregacji jest obiektywnie najlepsza. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak jednolitego stanowiska świata naukowego w kwestii modelowania niepewności (oceny eksperckie są niepewne). Do modelowania niepewności, z którą w życiu codziennym i w działalności firm mamy nieustannie do czynienia, stosuje się różne podejścia.(fragment tekstu)
6
Content available remote The Expert Knowledge Collection Methodology in the Decision Support System
75%
The purpose of this article is to present and analyse issues connected with the expert knowledge collection methodology in the decision support systems (DSS). The considerations concentrate on a conception of building an information system, based on an application of case-based reasoning method and reasoning based on approximate knowledge. The expert's knowledge is systematically collected in a case base. A mechanism of classical CBR and a logic model of the case base were described. It was assumed that the cases compared with regard to similarity are elements of tolerance space what considerably accelerates the retrieval of satisfying solutions. A local and global measure of case similarity is developed. The method can be used in complex tasks of image identification. (original abstract)
W niniejszym artykule omówiono doświadczenia w budowaniu systemu eksperckiego w nauczaniu organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem w uczelni we Wrocławiu. Skupiono się na organizacji pracy eksperta, gdyż jego praca ma znaczący wpływ na wynik kształcenia i zadowolenie użytkowników systemu.
The paper determines an agreement of opinions expressed by two experts, examined by means of the Spearman coefficient. Next, the author considers an agreement of opinions expressed by a group of experts. The Kendall and Babington-Smith coefficient of concordance has been utilised for examining the agreement in question. A method applied for the elimination of extreme opinions expressed by epxerts is presented. The article provides an example of utilising rank correlation for locating the epicentre of tremors in a mine. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie założeń i opis metody grupowej oceny ekspertów, wybór czynników wpływających i kształtujących system informacji logistycznej w kanałach dystrybucji węgla kamiennego oraz dobór ekspertów do oceny tych czynników. Jest to pierwszy etap badań, mający za zadanie określenie znaczenia ważności wyodrębnionych czynników dla kształtowania systemu informacji logistycznej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zastosowanie metody ocen ekspertów w badaniach kierunków rozwoju handlu i usług
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie metody ocen ekspertów w badaniach kierunków rozwoju handlu i usług. W opisanym w artykule badaniu wzięło udział 20 ekspertów z handlu i 23 ekspertów z usług. Dobór ekspertów był celowy, były to osoby, które z racji swoich zainteresowań, wiedzy i doświadczenia należy uznać za ekspertów w zakresie handlu i usług. Perspektywę badawczą stanowił rok 2020. Dzięki zastosowanej metodzie uzyskano informacje m.in. na temat zmian mogących nastąpić w handlu i usługach w Europie, przewidywanych zmian w ofercie przedsiębiorstw handlowych i usługowych czy przewidywanych zmian w sposobach obsługi klientów. Metodę ocen ekspertów można zatem uznać za przydatną w badaniach kierunków rozwoju handlu i usług mimo zidentyfikowanych wad i ograniczeń(abstrakt oryginalny)
Imponderabilia działalności banków, dla których trudno jest ustalić jednoznaczne mierniki i ich wartości, oceniane były przez specjalną komisję. Otóż wydaje się, że możliwości wykorzystania ocen ekspertów w ocenie działalności banków, a więc i w procedurach rankingowych, nie są jeszcze w wystarczającym stopniu dostrzegane. Pozwolę sobie zatem zaproponować podejście wykorzystujące metodę ekspertów właśnie w procedurach rankingowych bądź też w generalnej ocenie banków. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ocena wiarygodności informacji w serwisach internetowych
63%
Artykuł przedstawia problematykę oceny jakości i wiarygodności informacji dostępnych na stronach internetowych. W tym celu najpierw scharakteryzowano kryteria oceny jakości informacji ze względu na dokumenty elektroniczne oraz udostępniające je media elektroniczne. Następnie, zaproponowano trzy różne metody oceny kryteriów, takie jak metoda ekspertowa, metody techniczne i statystyczne. Na koniec opisano trzy praktyczne strategie wyszukiwania informacji oraz oceny ich jakości i wiarygodności pod kątem wybranych kryteriów i metod. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest wprowadzeniem do stosunkowo nowej i niezbyt znanej w Polsce dziedziny badań ekonomicznych - ekonomii eksperymentalnej. Przedstawiamy skrót historii rozwoju tej dyscypliny i najważniejsze obszary badań, opisujemy część najważniejszych wyników eksperymentów laboratoryjnych, wnioski z nich i znaczenie dla głównego nurtu ekonomii. Prezentujemy też kilka spośród eksperymentów przeprowadzonych w ramach seminarium z ekonomii eksperymentalnej na Uniwersytecie Warszawskim. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę kreowania długookresowych relacji między placówkami handlowymi a ich klientami. Ponadto przedstawiono wyniki przeprowadzonego badania ankietowego metodą ocen ekspertów. Za ekspertów uznano pracowników wielkopowierzchniowych placówek handlu detalicznego znających potrzeby i preferencje klientów. Eksperci dokonali oceny wpływu 31 czynników (pogrupowanych na podstawie literatury przedmiotu w 6 kategorii: cena i warunki transakcji, merchandising, dostępność i funkcjonalność placówki, asortyment/ zaopatrzenie, obsługa, przyzwyczajenie) na wybór wielkopowierzchniowej placówki handlu detalicznego jako miejsca dokonywania zakupów przez klientów. (skrócony abstrakt oryginalny)
Autor dokonał analizy potrzeb i zachowań podmiotów, które w znacznym stopniu mogą kształtować różne procesy i tendencje w otoczeniu przedsiębiorstwa rolnego. Autor, w analizie strategicznej uwzględnił charakter i siłę wpływu różnych grup interesu (stakeholders), od których może zależeć zarówno sukces, jak i niepowodzenie przedsiębiorstwa rolnego, prowadzącego bezpośrednią sprzedaż produktów rolniczych.
Omówiono cele i zadania gmin, drzewo celów gminy, wybór celów za pomocą metody ekspertów, wybór przedsięwzięć w maksymalnym stopniu realizujących określone cele gminy.
Autorka podjęła próbę analizy kosztów produkcji mleka metodą ekspercką i na tej podstawie opracowała mapę przedstawiającą zróżnicowanie kosztów produkcji mleka. Istotnymi parametrami wpływającymi na opłacalność produkcji mleka są: położenie geograficzne i sprzyjające warunki pogodowe dla tego typu produkcji, dostępność siły roboczej oraz skala inwestycji w rozwój infrastruktury gospodarstwa mlecznego i nakłady związane z postępem w hodowli zwierząt.
Prognozy popytu w przedsiębiorstwie mogą być budowane różnymi metodami, m.in. przy użyciu modeli formalnych I rodzaju oraz modeli formalnych II rodzaju opartych na opiniach ekspertów. Ekspertami mogą być menedżerowie przedsiębiorstwa lub osoby z zewnątrz przedsiębiorstwa. Eksperci, oprócz budowy prognoz, mogą także określić subiektywne prawdopodobieństwo ich realizacji. W artykule przedstawiono jeden z rozkładów prawdopodobieństwa subiektywnego - rozkład Weibulla - mogący znaleźć zastosowanie w procesie konstrukcji prognoz popytu na produkty przedsiębiorstwa. Pokazano sposób konstrukcji prognozy punktowej, sposób oceny szans realizacji prognozy oraz sposób oceny ryzyka związanego z opłacalnością sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nowe podejście do rozwiązywania wielokryterialnych problemów decyzyjnych, polegające na identyfikacji ekspertowego modelu decyzyjnego w przestrzeni stanu problemu. Metoda obiektów charakterystycznych identyfikuje model decyzyjny z wykorzystaniem stałych punktów odniesienia oraz teorii zbiorów rozmytych. Metoda ta jest całkowicie odporna na zjawisko rank reversal, czyli odwracania rankingów przy dodaniu nowej alternatywy lub w momencie usunięcia alternatywy ze zbioru już rozpatrywanych obiektów. Za pomocą metody obiektów charakterystycznych identyfikowany jest model oceny ryzyka wystąpienia ataku serca u pacjenta w okresie najbliższych 10 lat, w celu lepszego zobrazowania działania metody COMET. (abstrakt oryginalny)
W Polsce public relations bardzo często utożsamiany jest jedynie z relacjami z mediami, niekiedy z tymi gorszego sortu. Aktywność agencji PR-owych postrzegana bywa jako wysyłanie informacji prasowych, które zwykle giną w zalewie innych komunikatów trafiających do skrzynek e-mailowych dziennikarzy. Zetknięcie z taką ekipą specjalistów może wywrzeć negatywne wrażenie. Jednak działalność rzetelnej agencji działu PR może przynieść wiele dobrego. Nie tylko w zakresie budowania wizerunku i relacji z klientami, ale także wpływając na sprzedaż. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.