Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expert witness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem glosowanego rozstrzygnięcia jest dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny ocena prawna decyzji Starosty oraz Wojewody w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Autor przeprowadza analizę oceny legalności decyzji, której dokonał skład orzekający w kontekście tezy, wyrażonej przez sąd w rozstrzygnięciu i uzasadnieniu wyroku, zakazującej organom wkraczania w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zwraca uwagę zarówno na problem ogólny zakresu kontroli sądowej operatu szacunkowego przez organy administracyjne, jak i na sposób rozumienia przez sąd granic sądowej kontroli legalności ich działań w tego typu sprawach. Założeniem autora jest próba wyjaśnienia istotnych wątpliwości, które w ocenianym orzeczeniu zostały - być może zupełnie przypadkowo - pominięte, ze szkodą dla jakości orzecznictwa w podobnych sprawach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zawody techniczne, w ramach których można pełnić funkcje rzeczoznawcy i biegłego sądowego. Szczegółowo przedstawione są rodzaje uprawnień zawodowych oraz ich zakresy w takich dziedzinach gospodarki, jak: budownictwo, geodezja, geologia oraz ochrona środowiska.
Zarówno w literaturze jak i judykaturze sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, jeszcze na gruncie przepisu art. 1143 ustawy z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego1 , za utrwalone należało uznać stanowisko, iż sąd ma swobodę w zakresie metod ustalania treści prawa obcego (i praktyki jego stosowania), które powinno zostać zastosowane w sprawie, zaś wskazane w treści tego przepisu metody są jedynie możliwościami, z których sąd może skorzystać. Teza ta pozostaje aktualna na gruncie art. 51a Ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.2020.2072 t.j. z dnia 2020.11.24) (dalej: "USP"). Powstaje jednak kluczowe pytanie: czy i jak wybór metody ustalenia treści, a zwłaszcza praktyki stosowania prawa obcego, wpływa na sytuację procesową stron i realną możliwość kontroli instancyjnej w toku postępowania odwoławczego. Zdaniem autorki - od wybranej przez sąd meriti metody ustalania praktyki stosowania prawa obcego może istotnie zależeć wynik postępowania, a przyjmowana równorzędność dopuszczalnych metod nie oznacza równorzędnych efektów ich stosowania. Niektóre z metod ustalania treści (i praktyki) prawa obcego dają stronom znacznie pełniejszą ochronę ich praw, inne zaś znacząco negatywnie wpływają na ich sytuację procesową oraz utrudniają przeprowadzenie kontroli instancyjnej orzeczenia. Aby niwelować te różnice, należałoby wprowadzić obowiązek informowania przez sąd o treści prawa obcego, przyjętej praktyce jego stosowania oraz o zastosowanych metodach jej usta- lenia wraz z przedstawieniem pełnych danych źródłowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza czynności możliwych do podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta zgodnie z wymaganiami, o których mowa w art. 64 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości w sytuacji, gdy przed odbyciem zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników nie doszło do zbadania tego sprawozdania, a mimo to wspólnicy podjęli uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe (zgodnie z art. 231 § 2 pkt 1 k.s.h.) oraz kolejno uchwałę w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty, względnie w inny sposób rozporządzającą wypracowanym przez spółkę zyskiem (art. 231 § 2 pkt 2 k.s.h.). Wydaje się to o tyle istotne, że możliwa jest taka wykładnia normy art. 53 ust. 3 zd. ostatnie ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą sankcją za naruszenie obowiązku poddania badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego jest nieważność z mocy prawa uchwały rozporządzającej zyskiem. Artykuł 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości, stanowiąc, że "podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa", może wprowadzać więc wyjątkową na tle przepisów prawa spółek, "surowszą" sankcję nieważności uchwały - jej nieważność ex lege, odmiennie niż w przypadku innych wadliwych uchwał zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe, które to wadliwe uchwały mogą być wyeliminowane z obrotu zgodnie z art. 252 § 1 k.s.h. Powyższe odmienne sankcje implikują pytanie o możliwość "uzdrawiania" wadliwych uchwał zgromadzenia wspólników podjętych z naruszeniem przepisów usta- wy o rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Autorzy glosy krytykują stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 6.07.2022 r., II FSK 2977/19. Są zdania, że w sytuacji zbycia udziałów czy akcji w spółce zagranicznej, to zagraniczne przepisy prawa spółek mogą mieć znaczenie w toku stosowania przepisów polskiego prawa podatkowego. W razie wątpliwości co do znaczenia zagranicznych przepisów, zasadne może być zatem powołanie biegłego co do prawa obcego.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Płynność finansowa - dylematy biegłego sądowego
63%
Celem artykułu jest poddanie pod dyskusję i przedstawienie własnych propozycji identyfikowania braku płynności w podmiotach gospodarczych prowadzących uproszczoną rachunkowość. W związku z prowadzoną praktyką biegłego sądowego i licznymi badaniami płynności podmiotów gospodarczych pojawiły się wątpliwości w zakresie sposobu ustalania płynności podmiotów prowadzących uproszczoną rachunkowość. Metodologia badania opisanego w artykule sprowadza się do analizy badanych przypadków braku płynności i zastosowaniu autorskich narzędzi (metod) ustalania płynności. Wyniki zostały omówione w ostatniej części artykułu. Ponieważ literatura przedmiotu bogata jest w opis metodologii i źródeł analizy płynności podmiotów prowadzących rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, kwestia metodologii badania płynności podmiotów niesporządzających rachunku przepływów pieniężnych oraz innych elementów sprawozdania finansowego, staje się interesującym i nowym zagadnieniem, szczególnie iż podmioty z taką forma rachunkowości stanowią 95% ogółu przedsiębiorstw w Polsce i na świecie. (abstrakt oryginalny)
Glosa stanowi próbę analizy podstawy i zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej biegłego sądowego za sporządzoną opinię sądową na tle wyroku Sądu Najwyższego Izby Cywilnej z dnia 15 stycznia 2021 r. (sygn. V CSKP 201/21). Opracowanie zawiera rozważania na temat wpływu opinii biegłego sporządzonej w toku postępowania sądowego na treść wydanego w sprawie orzeczenia. Na tym tle w sposób szczególny zarysowuje się rola i postawa procesowa strony w toku postępowania, w tym korzystanie przez nią z uprawnień procesowych i instrumentów prawnych zmierzających do zakwestionowania opinii sądowej oraz ustaleń dokonanych przez biegłego w jej ramach. Równie ważką kwestią pozostaje zagadnienie terminu przedawnienia roszczeń wobec biegłego sądowego, zwłaszcza ustalenia daty początkowej biegu 3-letniego terminu (art. 4421 § 1 k.c.) oraz sposobu ustalenia biegu 20-letniego terminu (art. 4421 § 2 k.c.). W podsumowaniu podjęto próbę oznaczenia praktycznych konsekwencji przyjęcia odpowiedzialności biegłego sądowego w kształcie zaproponowanym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2021 r.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mechanizm przestępstw karuzelowych i metody ich ograniczenia
63%
Jednym z mechanizmów, który znacząco przyczynia się do istnienia luki w VAT są oszustwa podatkowe realizowane w ramach tzw. karuzeli podatkowej. Idea karuzeli podatkowej bazuje na cesze charakterystycznej obecnego systemu VAT, a mianowicie na tym, że należny VAT jest odprowadzany na konta urzędów skarbowych, co do zasady przez sprzedawcę towaru. Jednocześnie jednak nabywca, będący tzw. czynnym podatnikiem VAT, ma prawo do skorzystania z prawa do odliczenia tzw. naliczonego VAT. W przypadku, gdy suma podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przewyższa sumę podatku należnego od sprzedaży dokonanej przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym, podatnik jest uprawniony do uzyskania bezpośredniego zwrotu VAT. To właśnie wspomniany zwrot VAT jest przesłanką, dla której przestępcy podatkowi otwierają szereg podmiotów i tworzą mechanizm karuzeli podatkowych w celu uzyskania korzyści majątkowych z nienależnie otrzymanego zwrotu VAT. Niestety skala tego zjawiska pokazuje, iż zarówno organy skarbowe jak i organy ściganie nie radzą sobie z ograniczaniem tej skali. Celem artykułu jest wskazanie nowych metod ograniczania przestępstw karuzelowych, które przy współpracy organów skarbowych, organów ścigania i biegłych sądowych w znaczący sposób pozwolą ograniczyć skale tego zjawiska. Wartością dodaną opracowania jest to, iż nowe metody nie wymagają zmian legislacyjnych, a więc mogą zostać natychmiast zastosowane w praktyce. W celu przedstawienia zamierzonych celów zastosowano metody badań literaturowych oparte na analizie krajowych i zagranicznych publikacji zwartych i artykułowych oraz danych publicznych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów oraz obowiązujących aktów prawnych. Zawarte w artykule rozważania mają charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. (abstrakt oryginalny)
The existing system of management of the quality of expert reports in Poland has serious flaws on key points. It lacks appropriate verification of experts who are put on the lists of expert witnesses (such lists are maintained by presidents of regional courts). It also lacks adequate supervision of forensic experts opinions in particular court cases. The authors illustrate these problems by an example of forensic experts who work in the area of psychology of handwriting. How many experts in the field of psychology of handwriting are put on the lists all over Poland? What do they state in their opinions? How do courts treat and supervise such experts' reports in particular cases? The authors place the issues in the context of controversy attributed to the methodological aspect of psychology of handwriting. (original abstract)
Celem artykułu jest spojrzenie na charakter pracy biegłego psychologa sądowego w postępowaniu karnym z perspektywy prawnej i psychologicznej. Kodeks postępowania karnego w sposób bardzo ograniczony opisuje temat wymogów stawianych opiniom, jak i samym biegłym psychologom sądowym. Brak dostatecznej regulacji dotyczącej zawodu biegłego psychologa sądowego prowadzi do sytuacji, w której często można spotkać się z błędnymi ekspertyzami psychologiczno-sądowymi, rzutującymi w znamienny sposób na sytuację uczestników procesu oraz cały system prawny, a w konsekwencji na społeczeństwo. Autorzy na podstawie badań przeprowadzonych przez specjalistów z zakresu psychologii sądowej oraz diagnozy psychologicznej, danych statystycznych, a także literatury prawniczej podejmują próbę analizy sytuacji biegłego sądowego w systemie prawnym oraz odpowiedzi na pytanie, czy jego odpowiedzialności za ewentualne błędy w wykonywanych ekspertyzach w odpowiedni sposób zabezpiecza interesy społeczeństwa oraz oskarżonych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie modelu weryfikacji kwalifikacji kandydatów na biegłych sądowych istniejącego w praktyce. Model ten ukazano na przykładzie modelu wypracowanego w okręgu poznańskim. Artykuł przygotowano na podstawie badań własnych przeprowadzonych na obszarze Sądu Okręgowego w Poznaniu. Badaniom poddano akta osobowe biegłych sądowych z dziedziny kryminalistyki wpisanych na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej części ukazano ustawowy model weryfikacji kwalifikacji kandydatów na biegłych sądowych. W części drugiej przedstawiono kwalifikacje biegłych sądowych wpisanych na listę Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz sposób ich dokumentowania przez kandydatów na biegłych. W części tej ukazano również wypracowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu sposób weryfikacji tych kwalifikacji. (abstrakt oryginalny)
Udział biegłego sądowego w procedurze przeprowadzania dowodów w sprawach transgranicznych na gruncie rozporządzenia nr 1206/2001 został przewidziany zarówno przy przeprowadzeniu dowodu przez sąd wezwany na wniosek sądu wzywającego innego państwa członkowskiego oraz przy bezpośrednim przeprowadzeniu przez sąd wzywający dowodu w innym państwie członkowskim. Każde przeprowadzenie dowodu przy obecności lub udziale biegłego nie może powodować przedłużenia trwania postępowania sądowego przez sądem krajowym. W celu zwiększenia skuteczności stosowania rozporządzenia nr 1206/2001 przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach transgranicznych, a także zasady szybkości i ekonomii procesu można rozważyć zmiany na gruncie prawa unijnego polegające na możliwości bezpośredniego powołania biegłego przez sąd państwa członkowskiego, co nie wymagałoby zawiadomienia lub zgody państwa członkowskiego, w którym ten dowód byłby przeprowadzany. Trybunał Sprawiedliwości wskazał na te kwestie w wyroku z 21.02.2013r. w sprawie C-332/11 ProRail BVprzeciwko XpedysNV i in. (ECLI:EU:C:2013:87). (fragment tekstu)
Purpose - The purpose of this article is to evaluate regularity of formulating evidence theses ordering expert opinion for the purpose of determining the compensation for value impairment of residential properties located in airport RUAs under Art. 129(2) in conjunction with Art. 135 ELA, in the context of the implemented state intervention as per appropriate RUA resolutions restricting the use of immovable properties. Design/methodology/approach - This article contains considerations of theoretical nature, made in two areas: law and economy. Such considerations, as a whole, are summarized by the results of an empirical research carried out in the years: 2019-2020. The research was carried out for five national airports, namely: Gdańsk Airport (AP), Katowice AP, Cracow AP, Poznań AP, Warsaw AP. In the investigation, the case study method was used. For the purpose of empirical research, national airports provided documentation for 33 court proceedings, covering, among others, the total of 49 evidentiary rulings. The investigation involved as well analysis of the provisions of Resolutions establishing restricted use areas for the examined airports. Findings - The implemented research offers practical conclusions addressed to airports, courts adjudicating in compensation matters and valuers. The results of the conducted research point to mistakes made by the adjudicating panels in compensation matters for the value impairment of immovable properties located in airport RUAs as far as formulation of evidence theses for expert witnesses is concerned, consisting in non-indication or non-specification of the restriction of use in respect of a given immovable property as a part of the intervention implemented by the state, and allowing expert witness opinions in the lack of public intervention. (original abstract)
Artykuł przedstawia ramy instytucjonalne dotyczące dowodu z opinii biegłych w postępowa- niach sądowych, administracyjnych i administracyjnosądowych. Autor przedstawia ustrojową pozycję biegłego, charakter prawny opinii przez niego sporządzanej oraz wypływające z tego skutki dla jej kwalifikacji jako dokumentu urzędowego w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. W artykule wskazano poglądy judykatury i doktryny na tę kwestię. W ocenie autora problemy z kwalifikacją opinii jako informacji publicznej wynikają z braku całościowego uregulowania instytucji biegłego w polskim porządku prawnym. Dopiero uregulowanie tej kwestii wyeliminuje problemy z tym związane. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest wyjęcie zwłok z grobu, potocznie zwane ekshumacją zwłok, oraz różne aspekty tej czynności procesowej. Niniejszy artykuł jest pracą przekrojową, która na celu wskazanie poszczególnych elementów dotyczących różnych aspektów ekshumacji zwłok oraz dokładne rozgraniczenie tych aspektów. We wszystkich rozważanych aspektach ekshumacji istnieje jeden element wspólny - potrzeba dokonania oględzin zwłok i ich otwarcia po ich pochowaniu. Rozważania rozpocząłem od kwestii zarządzenia przez prokuratora ekshumacji zwłok. Nie oznacza to, że ekshumację przeprowadza się na podstawie zarządzenia. Decyzję w przedmiocie ekshumacji podejmuje sąd, a sąd, na podstawie art. 93 k.p.k. § 1, wydaje postanowienia. W artykule wyszczególniłem kilka aspektów, które można poruszyć, rozważając ekshumację zwłok. O aspekcie karno-procesowym ekshumacji świadczy fakt zarządzenia i obecności organu procesowego w osobie prokuratora. Z uwagi na te same regulacje określające oględziny i otwarcie zwłok, a także ekshumacje zwłok, do aspektu karno-procesowego należy zaliczyć także kwestie związane z medycyną sądową i kryminalistyką. Celem ekshumacji zwłok jest dokonanie oględzin zwłok i ich otwarcie, przeprowadzenie ekshumacji w celu przeniesienia zwłok w inne miejsce, ustalenie bądź potwierdzenie przyczyny zgonu, przeprowadzenie badania sądowo-lekarskiego, bądź też określenie ogólnych właściwości ciała (wiek, płeć). Ekshumacja zwłok to czynność, która rozpatrywana jest także w aspekcie kryminalistycznym i medyczno-sądowym. Głównym celem oględzin zwłok i ich otwarcia, dokonywanych po wyjęciu ich z grobu, jest ujawnienie i zabezpieczenie śladów biologicznych (krwi, wymiocin, kału itp.), a także dokonanie daktyloskopii zwłok, ich usytuowania i ułożenia. Taktyka dokonywania oględzin zwłok podczas ekshumacji różni się w zależności od charakteru zdarzenia, rodzaju i przyczyn śmierci. Aspekt medyczno-sądowy ekshumacji zwłok oznacza, że przez cały czas dokonywania oględzin organ procesowy korzysta z pomocy biegłego medyka sądowego. Ciągła obecność biegłego lekarza nie oznacza, że może on przejąć funkcje organu procesowego, gdyż oględziny nadal w takim wypadku prowadzi ten organ. Rozważając ekshumację zwłok, należy pamiętać także o jej administracyjnym aspekcie, w zakres którego wchodzi także aspekt cywilny ekshumacji zwłok. Zgodnie z regulacjami w szeroko pojętym prawie administracyjnym ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonywana także na podstawie decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel. W aspekcie cywilno-procesowym ekshumacji zwłok wskazałem na krąg osób uprawnionych do pochowania zwłok, które to osoby są zarazem uprawnione do dokonywania ekshumacji zwłok. Ze względu na to, że dobra osobiste wymienione w art. 23 k.c. pozostają pod ochroną prawa cywilnego, i jeśli o ekshumacji nie decyduje sąd lub prokurator, to wymagana jest zgoda wszystkich uprawnionych. Ewentualny spór między uprawnionymi osobami nie może być rozstrzygnięty w postępowaniu administracyjnym. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this publication is critical evaluation of the formulation of evidence theses ordering an expert opinion from a valuer with a view to establishing compensation for the value impairment of residential properties located in airport RUAs under Art. 129(2) in conjunction with Art. 135 ELA, in the context of the adopted assumptions of the state intervention. The article contains considerations of theoretical nature, made in two areas: law and economy. The whole is summarized by the results of the empirical research carried out in the years: 2019-2020.The results point to defective practice of the adjudicating courts in compensation matters for value impairment of properties located in airport RUAs as regards the formulation of evidence theses for expert witnesses, which precludes implementation of the adopted purpose of state intervention, that is reduction of transaction costs in the property market. The research was carried out for five national airports, namely: Gdańsk Airport (PL), Katowice AP, Cracow AP, Poznań AP, Warsaw AP, using the case study method. For the purpose of the research, the airports provided documentation for thirty-three court proceedings, covering, among others, the total of 49 evidentiary rulings. The implemented research provides practical conclusions addressed to airports, courts adjudicating in compensation matters and valuers. (original abstract)
This article presents the necessary theoretical grounds, results of analyses as well as observations and conclusions on the main tasks of an expert witness in evidentiary proceedings in civil matters. The purpose of the article is to identify the activities performed by expert witnesses, especially valuers and experts in the area of construction in compensation cases for value impairment of residential properties located in restricted use areas of Polish airports. The results of the analysis show that courts are shifting the burden of searching for the harmful factor to the expert witness although such expert witness may not replace the court or do the court's job by suggesting specific conclusions or resolution of the case depending on the final findings of fact. The role of an expert witness is auxiliary to the judicial system in situations requiring specialist knowledge. Special attention is drawn to the American rule of evidence in respect of admissibility of an expert opinion (so called Daubert standard). The accompanying overview of academic literature indicates that relatively few studies have been devoted to the problem of so called private experts. (original abstract)
Od wielu lat prowadzone są prace mające na celu wprowadzenie zmian w systemie funkcjonowania biegłych sądowych. Zmiany te mają z jednej strony uregulować nieprecyzyjne i rozproszone dotychczasowe przepisy w tym zakresie, z drugiej zaś mają wpłynąć na efektywność i polepszenie jakości opinii przygotowywanych przez biegłych sądowych zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym. Naprzeciw tym postulatom przygotowano projekt ustawy o biegłych sądowych. Przedmiotem analizy w niniejszym artykule będą, z uwagi na kompleksowy charakter reformy przepisów w tym zakresie, tylko wybrane zmiany i skutki związane z trzema istotnymi instytucjami przewidzianymi w tymże projekcie: informowania o nieprawidłowościach w pracy biegłego (art. 6 projektu), powoływania komisji w toku ustanawiania biegłym do oceny jego kwalifikacji (art. 9 projektu) oraz oceny kwalifikacji przy ponownym ubieganiu się o funkcję biegłego (art. 12 projektu). W projekcie znajduje się jeszcze wiele istotnych zapisów, które budzą liczne wątpliwości, jednak z uwagi na ograniczoną możliwość ich zaprezentowania w artykule autor skupił się na wyżej wybranych, starając się wyjaśnić i jednocześnie postawić tezy odnośnie do racjonalności ustawodawcy przy konstruowaniu tego aktu prawnego. Odrębne uwagi poświęcone zostaną korzyściom oraz kosztom analizowanej regulacji oraz poszczególnym etapom działań ustawodawcy.(abstrakt oryginalny)
This article explores the involvement of members from both Polish and foreign consular posts in the process of taking evidence in criminal proceedings. Specifically, it examines the participation of Polish consular officers in the interrogation of witnesses and defendants, as outlined in Article 177 § 1b(2) of the Polish Code of Criminal Procedure. Additionally, the article discusses interrogation of these parties by consuls acting on behalf of Polish courts. Governed by both Polish and international law, this process is situated within the realm of international criminal proceedings and consular law. The article also delves into the right to decline to give evidence, a privilege granted to members of consular posts based on their official functions. In this context, we introduce the concept of 'consular secrecy', which can be likened to professional secrecy or secrecy associated with the official roles of certain individuals. (original abstract)
W artykule przedstawiono problematykę wykorzystania zdjęć lotniczych w postępowaniach sądowych dotyczących własności gruntu. Główne rodzaje postępowań, w których materiały teledetekcyjne mogą być stosowane dotyczą: spraw dotyczących zasiedzenia, rozgraniczenia, nabywania służebności przez zasiedzenie oraz dotyczące wygaśnięciu służebności. Artykuł przedstawia także metodykę opracowania opinii w sprawie zastosowania zdjęć lotniczych dla postępowania sądowego. Zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku przyczyniły się do zwiększenia dostępności dokumentów wcześniej traktowanych jako poufne. W szczególności dotyczyło to materiałów kartograficznych oraz zdjęć lotniczych. Zmiany te były wynikiem szybkiego rozwoju technologii informatycznych wspomagających przetwarzanie i udostępnianie informacji. Obie te procedury są również promowane przez integrację ze strukturami Unii Europejskiej, w szczególności ratyfikacji dyrektywy INSPIRE w 2007 roku, której celem jest ustanowienie ram prawnych dla tworzenia infrastruktury przestrzennej w Europie. Pozwoli to sądom, na korzystanie ze źródeł teledetekcji, zwłaszcza zdjęć lotniczych. Jednak szersze wykorzystanie teledetekcji i źródeł kartograficznych w sądach wymaga korzystania z biegłych, którzy dzięki swojej wiedzy w dziedzinie interpretacji treści zdjęć lotniczych uzyskać informacje o stopniu władania gruntem w wyżej wymienionych i opisywanych w artykule sprawach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.