Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Export prices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W celu złagodzenia negatywnych konsekwencji wzrostu cen żywności w latach 2007-2008 wiele krajów zdecydowało się na zastosowanie instrumentów z zakresu polityki zarówno handlowej, jak i budżetowej. Ich celem była przede wszystkim poprawa sytuacji dochodowej krajowych konsumentów. Wśród wykorzystanych środków znalazły się ograniczenia eksportowe, które dotychczas w handlu międzynarodowym były wykorzystywane na tak dużą skalę relatywnie rzadko. Celem artykułu jest charakterystyka zastosowanych ograniczeń eksportowych w handlu surowcami rolnymi oraz przedstawienie ich konsekwencji dla cen światowych, które zamiast się obniżyć, wręcz przeciwnie - ponownie wzrosły. Dodatkowo nakreślono problematykę wykorzystania tych instrumentów w kontekście postanowień i negocjacji WTO.(abstrakt oryginalny)
Podano informacje praktyczne na temat: cen w kontraktach eksportowych na rynku niemieckim, warunków płatności w kontraktach eksportowych oraz taryfikator opłat za użytkowanie autostrad w Niemczech.
Przedmiotem artykułu jest ocena wpływu zmian cen eksportowych na wartość i dynamikę handlu międzynarodowego w latach 2008-2015. W opracowaniu wskazano najważniejsze czynniki załamania handlu międzynarodowego w roku 2009 oraz jego stagnacji w latach 2012-2015. Wykazano istotny wpływ spadku cen eksportowych na wartość światowego handlu, który w ujęciu wolumenowym rozwija się w tempie zbliżonym do globalnego PKB, jednak w ujęciu wartościowym tempo wzrostu obrotów jest znacznie niższe. Największy wpływ na spadek wartości handlu miały deflacyjne tendencje w grupie surowców energetycznych, ale istotne były również spadki cen dóbr przemysłowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza szczegółowych kwestii zmian cen w układzie grup krajów (regionów). Jest to próba odpowiedzi na pytanie w czym wyraża się specyfika nowych zjawisk cenowych w poszczególnych regionach ekonomicznych. Przedstawiono główne cechy charakterystyczne dotychczasowych długookresowych tendencji cen handlu międzynarodowego oraz dokonano analizy ruchu cen w prawie całym ostatnim ćwierćwieczu, wydzielając w nim wyraźnie dwa różniące się okresy. Na tle analizy ruchu cen przedstawiono kilka uwag dotyczących kształtowania relacji cen eksportowych i importowych w formie wskaźników terms of trade.
6
Content available remote Vegetables Price Volatility in Poland - Onion and Carrot Case
63%
There are the producers who takes the weakest position on the agricultural market. Their activity is especially exposed to the risk factors. Price volatility which stays behind the price risk is one of the most important threats for producers' incomes. Economic stability is a base for investment and development. That is why the price volatility is worth to having a look at. There are two species examined in this paper: onion and carrot. Both have a significant share in Polish vegetable production. Onion crops are mostly exported but carrot is being sold on the domestic market. Apart from the sales market there was no significant difference in analyzed period between farm-gate price volatility for both species. The measured volatility was getting lower in consecutive years of analyzed period; only in years of unfavorable weather conditions there were some growth. The analyze was conducted with usage of descriptive statistic on the logarithmic rates of return. (original abstract)
7
Content available remote Volume and Price as Factors of Poland's Export in the Light of Other BSR Countries
63%
W pierwszej części opracowania omówiono syntetycznie nowe relacje cen rynku międzynarodowego, jako czynnik determinujący dynamikę eksportu analizowanej grupy krajów BSR. Po ukazaniu głównych cech ruchu cen przedstawiono również krótką charakterystykę krajów BSR, ze szczególnym zaakcentowaniem zróżnicowania ich potencjału ekonomicznego oraz znaczenia w handlu międzynarodowym. W drugiej, zasadniczej części dokonano analizy dynamiki wartości poszczególnych krajów BSR, umożliwiającej ocenę wpływu czynników ją określających. Wśród wspomnianych czynników zwrócono uwagę na dwa główne: dynamikę średnich cen eksportu (unit value) oraz wolumenu wywozu, starając się ocenić skalę ich wpływu na ukazane wcześniej silne zróżnicowanie dynamiki wartości eksportu poszczególnych krajów BSR. Opracowanie kończy się przedstawieniem kilku syntetycznych konkluzji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja dotychczasowych tendencji oraz ocena perspektyw rozwoju polskiego eksportu mięsa i produktów mięsnych. W artykule dokonano analizy zmian w strukturze geograficznej i towarowej tego eksportu w latach 2003-2015 oraz porównano poziomy cen uzyskiwane przez polskich eksporterów na poszczególnych rynkach zagranicznych. Badania wykazały, że pomimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych, związanych z ograniczeniami w handlu, sektor mięsny pozostaje kluczowym dla polskiego przemysłu spożywczego. Odpowiada on za ok. 20% eksportu i generuje 1/3 nadwyżki w handlu produktami rolno-spożywczymi. Najszybciej w Polsce rozwija się branża drobiarska, która jako jedyna nie odczuła negatywnych skutków wprowadzonych sankcji. Istnieją perspektywy dalszego rozwoju polskiego eksportu do krajów pozaunijnych, będących alternatywą dla rynku rosyjskiego, a także miejscem zbytu produktów niższej jakości, na które popyt na rynku europejskim jest ograniczony. Pomimo potrzeby dywersyfikacji rynków zbytu, kraje UE pozostają najważniejszymi partnerami handlowymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została analiza wskazująca na fakt długookresowej poprawy wskaźnika terms of trade w polskim handlu zagranicznym w latach 90-tych. Autor podjął próbę potwierdzenia tak kształtujących się tendencji, w sytuacji obiegowej opinii o względnie niekorzystnym oddziaływaniu warunków zewnętrznych na polski handel zagraniczny w omawianym okresie.
1 maja 2004 r. w Unii obowiązywało 137 środków antydumpingowych nałożonych na 57 towarów pochodzących z 33 krajów. Środki te na ogół miały formę ceł; niekiedy były to zobowiązania zagranicznych dostawców do przestrzegania, uzgodnionego z Komisją, minimalnego poziomu cen eksportowych lub/i maksymalnej wielkości eksportu (ta druga możliwość tylko w przypadku krajów nie należących do WTO). Przyjęcie tych środków w takiej postaci przez nowe państwa członkowskie oznaczałoby często znaczne pogorszenie warunków dostępu do ich rynku i wzrost cen towarów objętych cłami antydumpingowymi. Kraje trzecie i kraje przystępujące starały się więc przekonać Komisję Europejską (kraje trzecie traktując tę okoliczność jako okazję do "wytargowania" innych koncesji), aby podjęła działania neutralizujące negatywne skutki rozszerzenia ceł antydumpingowych. (fragment tekstu)
Celem pracy była identyfikacja sezonowych wahań cen skupu jabłek przeznaczonych do konsumpcji bezpośredniej, przetwórstwa, na eksport, a także importowanych. Polska jest czwartym producentem i drugim eksporterem jabłek na świecie. Produkcja tych owoców cechuje się sezonowością, co prowadzi do występowania znacznej zmienności cen w ciągu roku. Dekompozycja szeregu czasowego wykazała, że wahania sezonowe cen w badanym okresie (2004-2013) zwiększyły się. Mogło to wynikać z działań dostosowawczych uczestników rynku do aktualnych potrzeb popytowych. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę analizy charakteru i przyczyn nowych zjawisk w kształtowaniu się cen handlu międzynarodowego, obserwowanych od połowy lat 90. XX wieku. Nowe zjawiska to: bezwzględny spadek poziomu ogólnego wskaźnika cen handlu międzynarodowego, poprawianie się relacji cen na korzyść surowców i żywności, relatywnie szybszy wzrost cen w eksporcie krajów rozwijających się w porównaniu z dynamiką cen w wywozie krajów rozwiniętych gospodarczo, wyższa dynamika cen eksportowych artykułów przetworzonych w wywozie krajów rozwijających się w porównaniu z krajami uprzemysłowionymi.
Autor przeprowadził analizę zależności między dynamiką cen i wolumenem eksportu jako praktycznego wyrazu procesu "substytucji ilości i jakości", na przykładzie państw należących do głównych światowych eksporterów i wybranych krajów rozwijających się.
Przedmiotem artykułu jest analiza związku między stopniem przetworzenia metali nieżelaznych a ich ceną eksportową na podstawie danych dotyczących gospodarki Stanów Zjednoczonych i Polski. Autor wysuwa i weryfikuje tezę, że dla krajów dysponujących znacznymi zasobami surowców najlepszym rozwiązaniem - z perspektywy kształtowania się bilansów płatniczych - byłby ich eksport po znacznym przetworzeniu, co zapewniłoby uzyskanie bardziej korzystnych wpływów dewizowych.
15
Content available remote Ceny pieczarek w eksporcie z Polski i w eksporcie z Holandii
51%
Polska i Holandia są największymi eksporterami pieczarek na rynku Unii Europejskiej, jednak w ostatnich latach znaczenie naszego kraju zwiększa się, a Holandii maleje. Analiza cen eksportowych uzyskiwanych przez oba kraje wykazała, że ceny płacone Holendrom są znacznie bardziej stabilne niż w eksporcie polskim. Przy czym, zwłaszcza w Polsce, sezonowe wahania cen mrożonek są wyższe niż grzybów świeżych. Zgodnie z teorią konwergencji cen i Prawem Jednej Ceny można się spodziewać, że poziomy cen eksportowych Polski i Holandii powinny dążyć do wyrównania. Przeprowadzona analiza nie potwierdziła jednoznacznie tego kierunku zmian. Co więcej w przypadku grzybów mrożonych dochodzi do zwiększenia zróżnicowania cen, czyli do dywergencji. (fragment tekstu)
...w książce zawarte są bardzo cenne, oparte na wnikliwej analizie teoretycznej, szczegółowe wyniki dogłębnych, własnych badań empirycznych. (fragment tekstu)
Długookresowe kierunki zmian cen w handlu międzynarodowym można traktować jako swoisty syntetyczny wskaźnik obrazujący przejawianie się prawidłowości rozwojowych gospodarki światowej. Zmiany cen odzwierciedlają bowiem długookresowe przemiany kształtowania się relacji kosztów jednostkowych dóbr uczestniczących w wymianie międzynarodowej. Tym samym ukazują one skutki oddziaływania postępu naukowo-technicznego na poziom i kierunki zmian kosztów jednostkowych, uwidaczniające się silniej w niektórych dziedzinach a słabiej w innych.
Artykuł przedstawia zmiany w strukturze polskiego eksportu w latach 90-tych w świetle długookresowych tendencji cen w handlu międzynarodowym. Analiza tych zmian ma na celu umożliwienie odpowiedzi na pytanie: na ile zmiany tej struktury są zgodne z kierunkami rozwoju gospodarki światowej i handlu międzynarodowego. Ceny rynku międzynarodowego są bowiem ich najbardziej syntetycznym odzwierciedleniem.
Przedmiotem pracy jest aliza tendencji i mechanizmu cen rynku międzynarodowego z punktu widzenia ogólnych prawidłowości ich kształtowania się na tym rynku. Rozważania ujęto w trzech aspektach: zmian cen dokonujących się w czasie, procesu ujednolicania się cen w warunkach współczesnej gospodarki światowej oraz odmienności mechanizmu ustalania cen. Na koniec przedstawiono zależność między ceną rynku międzynarodowego a podażą eksportową (w aspekcie jej dynamiki i elastyczności).
Autor zanalizował współzależność między ceną i podażą eksportową we współczesnym handlu międzynarodowym z uwzględnieniem specyfiki konkurencji występującej na rynkach międzynarodowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.