Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ExternE methodology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł stanowi propozycję wyceny w wartościach pieniężnych środowiskowych korzyści zewnętrznych generowanych przez inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Przedstawiono wyniki ogólnopolskiego badania pierwotnego gospodarstw domowych metodą wyceny warunkowej (contingent valuation method - CVM) przeprowadzonego przez autorkę we współpracy z ośrodkiem badawczym. Zasadniczym celem badania było oszacowanie średniej miesięcznej kwoty gotowości do zapłaty (willingness to pay - WTP) gospodarstwa domowego dodatkowo za energię elektryczną w celu poprawy jakości powietrza. Badanie ankietowe posłużyło do oszacowania wskaźnika jednostkowego korzyści środowiskowych produkcji energii z OZE według procedury zaproponowanej przez autorkę. Wyniki badania pierwotnego porównano z alternatywnym szacunkiem korzyści środowiskowych, dokonanym metodą przenoszenia korzyści, według metodyki rozwiniętej w ramach projektu ExternE (External Costs of Energy) Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Trudno wymierne koszty zewnętrzne energetyki jądrowej
100%
Artykuł przedstawia oszacowanie kosztu społecznego produkcji energii przez energetykę jądrową (EJ), składającego się z kosztu prywatnego i zewnętrznego. Przedstawiono oszacowania kosztu zewnętrznego w zakresie oddziaływań na zdrowie ludzkie oraz środowisko EJ wg programu ExternE KE. Po zinternalizowaniu kosztów zewnętrznych EJ wydaje się jedną z najtańszych technologii energetycznych (dla reaktora EPR), jednak należy podkreślić, że specyficzne ryzyko EJ jako element kosztu zewnętrznego (np. koszty awarii i ryzyko proliferacji broni jądrowej) nie było brane pod uwagę wg metodyki ExternE. W artykule podjęto próbę systematyzacji i ujęcia ryzyka jako elementu oceny opisowej kosztów produkcji energii z EJ. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi prezentację metody oceny ekonomicznej efektywności inwestycji w OZE w Polsce za pomocą analizy kosztów i korzyści (Cost-Benefit Analysis - CBA), a w jej ramach propozycję wyceny w wartościach pieniężnych środowiskowych korzyści zewnętrznych generowanych przez inwestycje w OZE. (fragment tekstu)
Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r.19 w ogólnych założeniach i postulowanej hierarchii działań jest zgodna z regulacjami Unii Europejskiej w dziedzinie gospodarowania odpadami. Regulacje unijne zakładają głównie minimalizację ilości generowanych odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Deponowanie odpadów na składowiskach jest traktowane jako ostateczne rozwiązanie dla odpadów, których nie udało się zebrać w sposób selektywny i zagospodarować w inny sposób. W praktyce jednak wciąż ponad 92% zebranych odpadów komunalnych w Polsce jest składowanych na wysypiskach. Wynika to głównie z nieefektywnych rozwiązań administracyjno-prawnych, które sprzyjałyby selektywnej zbiórce odpadów i poddawaniu ich bardziej zaawansowanym metodom unieszkodliwiania. Koszty wybudowania nowoczesnych obiektów są bardzo wysokie w porównaniu z kosztami funkcjonowania wielu dotychczasowych, prymitywnych wysypisk, Nawet jeżeli uda się zdobyć fundusze na pokrycie części kosztów inwestycyjnych (na przykład z programów pomocowych UE, funduszy ochrony środowiska), istnieje ryzyko, że ze względu na relatywnie wysokie opłaty za usługi w nowoczesnych obiektach popyt na ich usługi będzie niewystarczający, aby przedsięwzięcie było rentowne.(fragment tekstu)
5
Content available remote Wycena kosztów zewnętrznych w energetyce - studium przypadku
80%
Celem artykułu była wycena kosztów zewnętrznych, dokonana na podstawie studium przypadku dla elektrowni spalającej węgiel brunatny. Przedstawiono strukturę emitowanych zanieczyszczeń gazowych, które następnie tworzą mapę typowych zagrożeń zdrowotnych, stanowiących główny składnik kosztów zewnętrznych. Podana struktura i wysokość kosztów zewnętrznych - w mln euro/rok oraz cEuro/kWh - została wyliczona dla dwóch zakresów: na całym obszarze rozprzestrzeniania zanieczyszczeń oraz tylko dla obszaru Polski. W strukturze kosztów dominują koszty zdrowotne oraz koszty związane z globalnym ociepleniem. Dużo mniejszy zakres kosztów można zauważyć w przypadku zniszczeń materiałowych, ubytków plonów i strat bioróżnorodności. Najważniejszym składnikiem kosztów zewnętrznych są koszty zdrowotne, które rocznie wynoszą prawie 540 mln euro dla wszystkich krajów objętych oddziaływaniem elektrowni. Jeśli chodzi o skalę, główne źródło zagrożeń zdrowotnych wiąże się z emisją dwutlenku siarki i jego związków; mniejsze zagrożenia powoduje emisja związków azotu i pyłów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.