Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  External costs of pollution
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja oraz usystematyzowanie metod wartościowania redukcji zanieczyszczeń, jak również zilustrowanie rozważań teoretycznych przy pomocy danych empirycznych. Porównując metody zwrócę uwagę na te, które w badaniach empirycznych w sposób kompleksowy wartościują uzyskane efekty.
W artykule przedstawiono ogólne założenia metodyki ExternE szacowania kosztów zewnętrznych powodowanych przez punktowe źródła emisji zanieczyszczeń gazowych, w tym elektrownie. Podano definicję kosztów zewnętrznych, scharakteryzowano kategorie niekorzystnego oddziaływania emisji zanieczyszczeń gazowych, takie jak: zdrowie ludzkie, szkody materiałowe, szkody w zbiorach rolnych, utrata bioróżnorodności. Opisano procedurę szacowania kosztów zewnętrznych, w tym emisję, sposób jej rozprzestrzeniania, jej wpływ na komponenty środowiska oraz ich monetarną wartość. Ponadto przedstawiono założenia wyceny monetarnej kosztów zewnętrznych powodowanych przez projektowane elektrownie wykorzystujące złoża węgla brunatnego Legnica i Gubin. Plany rozwoju wydobycia węgla brunatnego dla tych kompleksów złożowych zaczerpnięto z projektu Foresight koordynowanego przez Instytut Poltegor. Scharakteryzowano parametry techniczno-emisyjne projektowanych elektrowni, które stanowią wsad informacyjny do modelu EcoSense Web V 1.3, podstawowego narzędzia wykorzystywanego w tego typu badaniach. Na podstawie tych danych i za pomocą tego modelu przeprowadzony zostanie szacunek kosztów zewnętrznych powodowanych przez planowane elektrownie. Wyniki zostaną porównane z podanymi w artykule szacunkami kosztów tzw. technologii referencyjnych, pochodzącymi z projektu NEEDS. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Regulacje środowiskowe i innowacje a konkurencyjność
84%
Regulacje środowiskowe wpływają na dobrobyt i zrównoważenie organizacji oraz gospodarstw domowych. Według tradycyjnego poglądu stanowią one dodatkowy, niepożądany koszt, który obniża konkurencyjność podmiotów gospodarczych i całych sektorów, chociaż mogą być one pożądane społecznie. Na problem powyższy spojrzeć można jednak inaczej, korzystając z koncepcji innowacji indukowanych J.R. Hicksa z 1932 roku, dalej rozwiniętej przez M.M. Portera i zaprezentowanej w 1991 roku, nazwanej później hipotezą Portera. Orzeka ona, że firma poddana ostrzejszym regulacjom środowiskowym bywa często zmuszana do wykorzystania prostych rezerw oraz do wdrożenia fundamentalnych innowacji technologicznych, organizacyjnych i produktowych, które w sumie mogą zrekompensować wzrost kosztów przestrzegania zaostrzonej polityki środowiskowej. W konsekwencji jej konkurencyjność nie musi wcale się obniżyć, a niekiedy może wręcz wzrosnąć. Hipoteza Portera została już solidnie podbudowana od strony teoretycznej, ale weryfikacja empiryczna jej prawdziwości wciąż nie jest rozstrzygnięta. Ogólnie dziś przyjmuje się, że sprawdza się ona w pełni (czyli w tzw. wersji mocnej) tylko w niektórych, dosyć rygorystycznych sytuacjach. Wniosek taki, co udowodniono w artykule, odnosi się także do sektora żywnościowego, a w tym również do rolnictwa.(abstrakt oryginalny)
Wzrost wykorzystania instrumentów ochrony środowiska w polityce ekologicznej państwa powoduje konieczność podejmowania w jednostkach działań mających na celu redukcję nie tylko skutków, ale również przyczyn powstawania zanieczyszczeń. Jednakże jest to związane z dostępem do odpowiednich informacji z tego zakresu. Przede wszystkim zaś ważne są dane dotyczące kosztów środowiskowych, których znajomość jest podstawą racjonalnego i efektywnego wykorzystania posiadanych przez podmioty zasobów naturalnych oraz przeciwdziałania powstawaniu szkód w środowisku przyrodniczym. Dlatego też celem artykułu jest przedstawienie: -interpretacji pojęcia i zakresu kosztów środowiskowych przedsiębiorstwa; -odzwierciedlenia kosztów środowiskowych w systemach rachunku kosztów podmiotów gospodarczych oraz sposobów ich klasyfikacji na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych; -możliwości prezentacji kosztów środowiskowych w sprawozdawczości zewnętrznej przedsiębiorstw. Przeprowadzone przeze autorkę artykułu badania ankietowe w 2008 r., w ramach projektu "Koszty ochrony środowiska w systemach rachunku kosztów przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce", wskazują na występowanie trudności w przedsiębiorstwach związane zarówno z pomiarem, ewidencją, jak i rozliczaniem kosztów środowiskowych. Wpływ na taki stan rzeczy ma brak jednolitych rozwiązań z tego zakresu. Dlatego też ankietowane jednostki w Polsce najczęściej wykorzystują do identyfikowania i grupowania kosztów środowiskowych ogólnie przyjęte rozwiązania w ramach swoich systemów rachunku kosztów, bez wyodrębniania kont szczegółowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki modelu EcoSenseWeb V 1.3 szacowania kosztów zewnętrznych powodowanych przez projektowane elektrownie wykorzystujące złoża węgla brunatnego Legnica i Gubin. Obliczenia przeprowadzono dla trzech rozważanych typów elektrowni, istotnie różniących się wskaźnikami emisyjnymi. Wysokości kosztów zewnętrznych - w mln Euro/rok oraz cEuro/kWh - zostały wyliczone dla dwóch przypadków: na całym obszarze rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz tylko dla Polski. Podkreślono, że w strukturze kosztów dominują koszty zdrowotne oraz koszty związane z globalnym ociepleniem. Dużo mniejszy zakres kosztów można zauważyć w przypadku zniszczeń materiałowych, ubytków plonów i strat bioróżnorodności. W przypadku elektrowni konwencjonalnej typu PC, bez instalacji CCS, poziom kosztów zewnętrznych wyniósłby około 5mld zł rocznie. Zastosowanie tej samej technologii, jednak przy zachowaniu wyższych standardów emisyjnych oznacza koszty rzędu 3,8 mld zł rocznie. Natomiast zastosowanie technologii typu oxy-fuel pozwala zminimalizować niekorzystny wpływ zanieczyszczeń gazowych do poziomu około 0,8 mld zł/rok. Całkowite koszty zewnętrzne powodowane przez krajowy sektor energetyczny wynoszą około 30 mld zł/rok, czyli około 2,1% krajowego PKB z roku 2010. Zaznaczono, że choć wyniki niniejszego artykułu nie są wystarczające dla jednoznacznej oceny zasadności budowy kompleksów węglowo-energetycznych w rejonie Legnicy i Gubina, jednak stanowią ważny punkt odniesienia do oceny tych i innych inwestycji energetycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie głównych ograniczeń o charakterze ekologicznym, z którymi może spotkać się przedsiębiorstwo zarówno w bieżącej działalności jak i w przygotowaniu strategii długookresowego rozwoju. W opracowaniu zamiennie używa się określeń bariery i uwarunkowania ekologiczne. Autorzy skoncentrowali się na barierach ekologicznych występujących w gospodarce rynkowej i specyficznych dla okresu transformacji gospodarki, a szczególnie przekształceń własnościowych.
Artykuł dotyczy twierdzenia R. Coase, który otrzymał Nagrodę Nobla w 1991 r., mówiący o tym, że jeżeli prawa własności lub uprawnienia prawne wobec dóbr prywatnych i publicznych są zbywalne bez ograniczeń, to dowolna ich alokacja nie zmniejsza efektywności ekonomicznej systemu, w którym następuje. Artykuł omawia to twierdzenie odnośnie do zagadnienia zanieczyszczenia środowiska.
10
Content available remote Wycena kosztów zewnętrznych w energetyce - studium przypadku
67%
Celem artykułu była wycena kosztów zewnętrznych, dokonana na podstawie studium przypadku dla elektrowni spalającej węgiel brunatny. Przedstawiono strukturę emitowanych zanieczyszczeń gazowych, które następnie tworzą mapę typowych zagrożeń zdrowotnych, stanowiących główny składnik kosztów zewnętrznych. Podana struktura i wysokość kosztów zewnętrznych - w mln euro/rok oraz cEuro/kWh - została wyliczona dla dwóch zakresów: na całym obszarze rozprzestrzeniania zanieczyszczeń oraz tylko dla obszaru Polski. W strukturze kosztów dominują koszty zdrowotne oraz koszty związane z globalnym ociepleniem. Dużo mniejszy zakres kosztów można zauważyć w przypadku zniszczeń materiałowych, ubytków plonów i strat bioróżnorodności. Najważniejszym składnikiem kosztów zewnętrznych są koszty zdrowotne, które rocznie wynoszą prawie 540 mln euro dla wszystkich krajów objętych oddziaływaniem elektrowni. Jeśli chodzi o skalę, główne źródło zagrożeń zdrowotnych wiąże się z emisją dwutlenku siarki i jego związków; mniejsze zagrożenia powoduje emisja związków azotu i pyłów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono miejsce ekologicznych kosztów zewnętrznych w określaniu optymalnego poziomu działalności ochronnej - równość marginalnego zysku netto producenta i marginalnego kosztu zewnętrznego - oraz wpływ administracyjnych przedsięwzięć regulacyjnych stosowanych wobec elektrowni zawodowych (konwencjonalnych) w Polsce na ich efektywność ekonomiczną.
Autor zdefiniował nakłady gospodarcze na ochronę środowiska w Polsce i przedstawił następującą klasyfikację kosztów ochrony środowiska: koszty alternatywne (bieżące i inwestycyjne), społeczne i zewnętrzne. Omówił pojęcie kosztów ochrony środowiska w ujęciu OECD, a także ocenił poziom kosztów ochrony środowiska.
Przedstawiono politykę ochrony środowiska jako element polityki środowiskowej, bezpośrednie metody regulacji środowiskowej, standardy emisji, pozwolenia prawno-administracyjne, istotę metod ekonomiczno-rynkowych i ich przewagę nad instrumentami regulacji bezpośredniej, a także regionalny wymiar ekonomicznej polityki ochrony środowiska przyrodniczego.
Przedmiotem opracowania jest analiza ekonomiczna zewnętrznych kosztów zanieczyszczenia środowiska naturalnego, rozumianych przez ekonomię klasyczną jako ubytek dobrobytu. Autor przedstawia społecznie kontrowersyjną ideę optymalnego zanieczyszczenia, kontrowersje wokół efektów zewnętrznych (external cost, external benefits), publiczne i prywatne koszty zewnętrzne, kontrowersje wokół odszkodowań dla ofiar zanieczyszczeń oraz syntezę narzędzi internalizacji kosztów zewnętrznych.
Przedstawiono koncepcję ekorozwoju i jej cechy charakterystyczne w sferze gospodarki, planowania przestrzennego, osadnictwa, rolnictwa i gospodarowania zasobami środowiska a także recyklingu. Autorka omówiła wyniki badań szacowania strat ekologicznych w województwie szczecińskim w 1991 roku w następujących grupach: rolnictwo, leśnictwo, gospodarka wodna, majątek trwały, zdrowie mieszkańców i produkcja przemysłowa. Kwota otrzymanych wpłat z tytułu kar i opłat ekologicznych pozwala na zrekompensowanie strat ekologicznych jedynie w wysokości 2,7 procent Autorka postuluje znacznie szersze niż dotychczas wprowadzenie instrumentów ekonomicznych (rynek emisji zanieczyszczeń) w powiązaniu z instrumentami bezpośredniej (standardy zanieczyszczeń) i pośredniej (opłaty za korzystanie ze środowiska) regulacji.
Omówiono teoretyczne podstawy opłat i podatków ekologicznych oraz ich zastosowanie w EWG, funkcjonowanie systemu opłat za korzystanie ze środowiska na przykładzie Niemiec, Austrii, Holandii, a także tendencje zmian w systemie opłat i podatków ekologicznych w EWG i wnioski dla polskiej polityki ekologicznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.