Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 227

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Factoring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Comparative analysis of factoring in Poland and Great Britain
100%
Europe is the world factoring leader. It deals with 60% of the world factoring services. Factoring develops unevenly in different European countries. The factoring market in Great Britain has been developing for over 50 years, while the Polish factoring market has a 20-year-long history. Great Britain claims about 34% of the European factoring turnover, which means that it belongs to the group of the world factoring leaders. The factoring market in Poland is not well developed in comparison with the British market, but factoring in Poland is developing more quickly than in Great Britain. (original abstract)
Usługi dodatkowe, oferowane przez instytucje faktoringowe na rzecz faktorantów są wielokrotnie podnoszone przez licznych autorów jako jedna z zalet stosowania tego źródła finansowania. Szczególnie podkreślaną korzyścią płynącą z czynności dodatkowych, związanych z realizacją umowy faktoringu, jest możliwość skoncentrowania uwagi kadry menedżerskiej faktoranta na prowadzeniu działalności podstawowej dzięki zleceniu faktorowi wykonywania niektórych usług finansowych, niejako na zasadzie outsourcingu. Skupienie się zarządu firmy na bieżącym funkcjonowaniu pozwala może pozwolić na wygenerowanie większych przychodów ze sprzedaży, a wykorzystanie czynności dodatkowych, oferowanych przez instytucje faktoringową umożliwia obniżkę kosztów działalności gospodarczej, co w konsekwencji powoduje osiągnięcie nadwyżki finansowej. Zaprezentowane powyżej wyniki badań dowodzą jednak, że założenie, iż jedną z najistotniejszych zalet faktoringu stanowi możliwość uzyskania przez podmiot korzyści ekonomicznych dzięki świadczeniu mu dodatkowych usług przez faktora, nie jest w pełni prawdziwe. Rzeczywiste czynności dodatkowe, które wykonywane były przez instytucje faktoringowe na rzecz ankietowanych jednostek nie pokrywały się bowiem praktycznie wcale z pakietem usług, jakich oczekiwałyby od nich małe i średnie przedsiębiorstwa oraz w niewielkim stopniu z usługami pożądanymi przez duże firmy. Oznacza to, że badana grupa podmiotów stosujących faktoring i korzystających z czynności dodatkowych oferowanych przez faktorów, ponosiła wysokie koszty związane z pozyskaniem tego drogiego źródła kapitału, nie otrzymując w zamian usług finansowych, które pozwoliłyby tym faktorantom uzyskać korzyści gospodarcze współmierne do poniesionych wydatków. Wydaje się, że występowanie takiej sytuacji na polskim rynku usług faktoringowych nie wynika z braku wśród przedsiębiorstw świadomości dotyczącej możliwości wykorzystania różnych usług powiązanych ze stosowaniem tego instrumentu, a wyłącznie z polityki instytucji faktoringowych, które zainteresowane są świadczeniem wygodnej dla nich wąskiej grupy czynności dodatkowych. (abstrakt autora)
Pojawienie się factoringu na gruncie polskim, stworzyło możliwość przeniesienia wierzytelności handlowych wierzyciela na inną instytucję. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, dla których dostęp do taniego kredytu jest nadal ograniczony, zarówno z punktu widzenia kosztów, jak i procedur bankowych3. Firmy te nie są w stanie w sposób efektywny samodzielnie dobierać kontrahentów (dłużników), na bieżąco badać ich wypłacalności czy też stosować odroczonych terminów płatności faktur. Z punktu widzenia banku i instytucji factoringowych istotnym motywem rozwoju usług factoringowych jest pozyskanie klientów i dodatkowych dochodów. Celem opracowania jest próba przedstawienia factoringu jako elementu zarządzania należnościami przedsiębiorstw. Szczególną uwagę zwrócono na różnorodność i elastyczność usług factoringowych oraz na wzrost ich znaczenia w obecnej sytuacji gospodarczej. Podstawowym źródłem informacji były dane statystyczne GUS, opracowane w formie publikacji, oraz dane udostępniane poprzez Polski Związek Faktorów.(fragment tekstu)
Autorzy, na podstawie przeprowadzonych badań, przedstawili wskaźniki płynności finansowej przedsiębiorstw korzystających z faktoringu.
Faktoring polega na odsprzedaniu przez przedsiębiorcę swoich nieprzeterminowanych należności wyspecjalizowanej instytucji finansowej. W zależności od formy faktoringu (pełny, niepełny, mieszany) przedsiębiorca ma możliwość częściowego bądź pełnego przeniesienia na instytucję faktoringową ryzyka niewypłacalności dłużników. Umowę faktoringu zawiera instytucja faktoringową z dostawcą, ale jest to trójstronny stosunek prawny. Obejmuje bowiem trzy podmioty: faktora, faktoranta oraz dłużnika (odbiorcę). Umowa ta zawierająca charakterystyczne elementy umowy pożyczki, komisu, przelewu wierzytelności oraz sprzedaży praw majątkowych, należy do umów nienazwanych, nie uregulowanych w polskim ustawodawstwie. W ostatnich latach w Polsce rośnie liczba podmiotów zainteresowanych korzystaniem z usług instytucji faktoringowych. (abstrakt oryginalny)
Faktoring to finansowanie niewymagalnych, bezspornych wierzytelności, potwierdzonych fakturami z odroczonym terminem płatności. W Polsce rośnie popularność faktoringu. W 2010 roku obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wzrosły o prawie 30 proc.
7
Content available remote Faktoring w perspektywie współczesnego banku
80%
Celem opracowania jest wskazanie na wyżej wymieniony potencjał w szczególności poprzez określenie możliwości, jakie faktoring oferuje lub może oferować dla jego uczestników i gospodarki, a także określenie tendencji rozwojowych faktoringu w tym z udziałem banków. (fragment tekstu)
8
Content available remote Perspektywy rozwoju usług faktoringowych dla sektora MSP w Polsce
80%
Jedną z ważnych barier rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw jest bariera finansowa. Bariera ta może być usuwana między innymi przez wzrost stopnia wykorzystania faktoringu przez te przedsiębiorstwa. Rozwój rynku usług faktoringowych wspierać może rozwój mikro i małych przedsiębiorstw. Rozwój rynku usług faktoringowych dla MSP w Polsce zależy od czynników popytowych i czynników podażowych. Perspektywy rozwojowe tego rynku są bardzo dobre.(abstrakt oryginalny)
Factoring, jako metoda finansowania działalności operacyjnej przedsiębiorców, staje się popularny nie tylko w Republice Czeskiej, lecz również na całym świecie. Artykuł niniejszy skupia się na porównaniu wykorzystania tej metody na poszczególnych kontynentach, czego rezultatem jest obserwacja, że Europa ma największy udział w realizowanych transakcjach tego typu oraz że wzrasta ilość tychże transakcji. Porównano lata 2001 i 2002. Ponadto praca porusza kwestię obrotu w zakresie operacji factoringowych, realizowanych w Czechach w latach 2001-2002. Omówiono również zalety i wady oraz koszty związane z factoringiem. (oryg. streszcz.)
10
Content available remote Faktoring międzynarodowy małych przedsiębiorstw
80%
Na gruncie polskiego prawa umowa faktoringu należy do tak zwanych umów nienazwanych. Stawia to faktora na uprzywilejowanej pozycji. Warunki korzystania z tego sposobu refinansowania, określane przez poszczególnych faktorów, są odmienne i to zarówno w odniesieniu do warunków zawarcia tej umowy, ceny za tę usługę, jak i wymaganych zabezpieczeń prawnych. Informacje publikowane przez faktorów skupiają się na zaletach tej usługi finansowej, nie eksponują natomiast (co jest oczywiste) zagrożeń i wad wynikających z zawarcia tej umowy. Przed zawarciem umowy faktoringu należy więc przeprowadzić dokładne rozpoznanie warunków umowy faktoringu, oferowanych przez poszczególnych faktorów, porównać je z oczekiwaniami i możliwościami przedsiębiorstwa, a potem dokonać optymalnego wyboru. (fragment tekstu)
Factoring standardowy (właściwy, pełny) zawiera szeroki zakres usług, m.in.: przejmowanie ryzyka niewypłacalności odbiorców i zarządzanie wierzytelnościami (inkaso, usługi księgowe i doradcze). Często jednak spotyka się jego warianty nie obejmujące niektórych usług, np. w Polsce, zwłaszcza w obrocie krajowym, niemal zawsze nie gwarantuje się wypłacalności odbiorców. Artykuł podaje, kto w Polsce oferuje factoring.
12
Content available remote The Factoring Market in Poland and the European Union
80%
Usługa faktoringu dzięki stałemu finansowaniu wierzytelności zapobiega powstawaniu zatorów płatniczych, umożliwiając terminowe regulowanie zobowiązań, a w rezultacie poprawę płynności finansowej podmiotów gospodarczych. Właśnie z tych przyczyn w Polsce wykorzystanie usługi faktoringu jest większe niż w krajach UE. Celem artykułu jest analiza rozwoju usług faktoringowych w Polsce na tle UE. Uwzględniając znaczenie faktoringu dla sektora przedsiębiorstw i sektora bankowego, który go finansuje, przeanalizowano i oceniono polski rynek usług faktoringowych na podstawie profilu klientów oraz podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Wraz z dynamiką rozwoju firm i zakresu świadczonych usług faktoringowych rośnie liczba podmiotów gospodarczych wybierających tę usługę jako alternatywę kredytu obrotowego. Na rynku polskim wzrost ten nie jest skorelowany z wielkością gospodarki danego regionu, lecz z liczbą podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła pojęcie, istotę i rodzaje faktoringu, jego wady i zalety oraz sposób zawarcia umowy faktoringowej w kontekście finansowania majątku obrotowego w przedsiębiorstwie.
Przedstawiono nowoczesne formy finansowania działalności przedsiębiorstwa. Pokazano factoring jako sposób na podniesienie przychodów.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie głównych przesłanek ekonomicznych zastosowania faktoringu w obrocie gospodarczym i określenie, na ile owe przesłanki znajdują odzwierciedlenie w ofertach banków w zakresie faktoringu. W tym celu dokonana została analiza porównawcza ofert w zakresie faktoringu dwóch wybranych banków według zaproponowanych kryteriów. Analiza została przeprowadzona na podstawie badań dokonanych w oddziale regionalnym Banku Przemysłowo-Handlowego S.A. i Banku Śląskiego S.A. Wybór banków został dokonany na podstawie oferty banków dotyczącej faktoringu. (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł przedstawia wyniki analiz wykorzystania innowacyjnego na polskim rynku narzędzia służącego do wspomagania procesu prefinansowania faktur. Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja potencjału narzędzia wykorzystywanego przez polskie firmy branży FMCG. W artykule przeprowadzono badanie rozwoju tego instrumentu finansowania, bazując na analizie materiału badawczego, oraz dokonano przeglądu literatury przedmiotu.(abstrakt autora)
Doświadczenia z kryzysu przedsiębiorstw w ostatnich latach spowodowały wzrost zainteresowania ze strony zarządzających sposobami zapewnienia płynności finansowej i zmniejszania ryzyka prowadzenia biznesu. Sytuacja na rynkach finansowych i mniejsza dostępność kredytów przyczynia się do zainteresowania alternatywnymi formami finansowania działalności. Wciąż najpopularniejsze są kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym, jednak ich osiągalność jest coraz trudniejsza ze względu na bardziej restrykcyjne podejście instytucji finansowych. Jednym z instrumentów, który zasługuje na szczególną uwagę ze strony przedsiębiorców w dzisiejszych czasach jest faktoring, który znacznie poprawia płynność finansową, a jest ciągle w małym stopniu wykorzystywany przez polskie firmy. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Faktoring w polityce kredytowej przedsiębiorstwa - iluzje i fakty
80%
Płynność finansowa przedsiębiorstwa zależy w istotnym stopniu od umiejętnego zarządzania składnikami obrotowymi aktywów. Szczególną rolę pełnią tu należności, są one bowiem stałym elementem współpracy między przedsiębiorstwami oraz znacznie oddziałują na poziom płynności, a tym samym na bezpieczeństwo finansowe jednostki. Kredyt handlowy jest integralnym elementem stosunków gospodarczych między przedsiębiorstwami. Jest on również istotnym warunkiem kształtowania przez dostawcę własnej pozycji konkurencyjnej, dla odbiorcy zaś oznacza szansę kreowania płynności finansowej. Ważnym instrumentem w polityce kredytowej okazuje się być faktoring, pod warunkiem jednak zachowielwania racjonalnych zasad dotyczących jego wykorzystywania. Celem opracowania jest ocena warunków decydujących o racjonalnym wykorzystaniu przez przedsiębiorstwo faktoringu w prowadzeniu polityki kredytowej. Niezbędnym takim warunkiem jest edukacja przedsiębiorców oraz korzystne rozwiązania dotyczące kosztów tej usługi.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu było porównanie poziomu rozwoju i funkcjonowania rynku faktoringu w Polsce i w Niemczech. W trakcie badań pozytywnie zweryfikowano hipotezę, że dynamiczny rozwój faktoringu jest możliwy w obu krajach. Mało istotne okazały się różnice w ich funkcjonowaniu oraz zróżnicowanie poziomów ich rozwoju. Mimo niższego poziomu rozwoju, polski rynek faktoringowy rozwijał się szybciej niż niemiecki, nadrabiając dystans dzielący oba te rynki. Główne różnice, występujące między rynkami faktoringowymi Polski i Niemiec, wynikały z odmienności niektórych zasad ich funkcjonowania i dotyczyły głównie preferowania przez te kraje różnych form faktoringu, branżowej struktury obrotów faktoringowych, kierunków współpracy międzynarodowej faktorów, ich strategii odnośnie do informowania dłużników o zawarciu transakcji faktoringowej, udziału przychodów ze świadczenia usług towarzyszących w ich przychodach ogółem, a także okresów płatności nabywanych przez nich wierzytelności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.