Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fair play rules
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W biznesie, podobnie jak w sporcie, liczy się wytrwałość, planowanie, determinacja, współpraca, ale również rywalizacja, szacunek, dobre imię i postępowanie fair. W obu dziedzinach zdarzają się ludzie, którzy tych zasad nie przestrzegają. Dlatego na ich straży w sporcie stoją regulaminy, komisje i sędziowie. W biznesie taką funkcję stanowią formalne struktury compliance, programy etyczne czy organy ścigania. (fragment tekstu)
Żadna szanująca się agencja reklamowa nie może pozwolić sobie na kupowanie fanów, gdyż po pierwsze, jest to złamanie zasad fair play, a po drugie, jest to po prostu niezgodne z prawem. Taki podmiot musi liczyć się nie tylko ze środowiskowym ostracyzmem, ale także z ludźmi, którzy pewnego dnia mogą po prostu się zbuntować i najzwyczajniej w świecie odlajkować profil (chociażby po nagłośnieniu sprawy w mediach). Ludzie nie mogą być traktowani jak towar, tylko po to, by figurować jako liczba w raporcie dla klienta. Działanie takie mści się przy głębszej analizie społeczności. Jest to także narażenie na szwank dobrego imienia klienta, przekładanie na niego złych praktyk i psucie rynku. Fan kupiony na serwisie aukcyjnym nie ma żadnego znaczenia, ponieważ ani on, ani jego znajomi nie mają zwykle pojęcia o tym, że właśnie "polubili" profil brandu. Dla marki są bezwartościowi, mogą wręcz stać się ogniskiem zapalnym, kiedy zorientują się, że z niewyjaśnionych przyczyn nagle lubią produkt X. (fragment tekstu)
W artykule przeprowadzona została analiza i ocena przyjętych, na podstawie ogólnoświatowych standardów, regulacji prawno-organizacyjnych podmiotów specjalizujących się w przeciwdziałaniu nielegalnego zjawisku dopingu w sporcie. Szczególna uwaga została poświęcona powołanej do życia w 2017 roku na mocy ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), której kompleksowe zasady funkcjonowania określone zostały w kilku odrębnych aktach prawnych. Rozważania zostały poparte przykładami najgłośniejszych afer dopingowych ostatnich lat zarówno na świecie, jak i w Polsce. Autor ocenia, iż obecnie obowiązujące regulacje prawne, a także ich praktyczne zastosowanie, co do zasady pozwalają na efektywne przeciwdziałanie podmiotom stosującym lub rozpowszechniającym środki lub metody ustawowo zabronione. Przepisy prawne, a co za tym idzie - działalność takich instytucji jak Polska Agencja Antydopingowa muszą ulegać ciągłej ewaluacji, tak aby móc reagować na coraz to nowsze próby stosowania niedozwolonego dopingu w sporcie, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na zagwarantowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa w sporcie. Ponadto autor wskazuje, iż jedną z najlepszych metod walki z dopingiem jest ukazywanie możliwych negatywnych skutków jakie wywołuje. Stąd też powinny być inicjowane i propagowane w społeczeństwie kolejne programy edukacyjne, a także informacyjne na ten temat, gdyż zjawisko stosowania przez profesjonalnych sportowców środków i metod zabronionych stoi w sprzeczności z fundamentalną regułą, na której powinna opierać się rywalizacja sportowa, a mianowicie zasadzie fair play. Dodatkowymi konsekwencjami w przyszłości mogą być również poważne problemy zdrowotne u osób stosujących doping w trakcie trwania ich karier sportowych. (abstrakt oryginalny)
Analizując dyskurs o równości szans oraz praktyczne działania, stwierdzamy, że nadal jest to deklarowana idea, a nie rzeczywistość. Niwelowanie deprecjacji kompetencji kobiet wymaga zmiany mentalności, permanentnej edukacji i redefinicji kobiecych ról. Należy się odnieść do kanonu obowiązującego w Polsce systemu kształcenia, socjalizacji do ról zawodowych oraz praktyk stosowanych na rynku pracy. "Układ, w którym kobiety zajmują niższą pozycję społeczną nie krystalizuje się na łonie rodziny, ale na rynku pracy. Tu bowiem kobiety koncentrują się na mniej eksponowanych stanowiskach, ustępując mężczyznom miejsca na szczycie hierarchii władzy, wyraźnie mniej od nich zarabiają i mają mniejsze, w porównaniu z mężczyznami możliwości awansu" (Domański 1999:14). Jeżeli zmianie nie ulegnie system kształcenia i świadomość społeczna, to wszystkie deklaracje okażą się wzniosłą ideologią niemającą zastosowania w praktyce. Przemiany w polskim systemie edukacji i efektywna socjalizacja kobiet do ról zawodowych najwyższego szczebla zarządzania to konieczne działania. Ponadto ważne jest także, aby poddać dogłębnej analizie działania aktorów społecznych, indywidualnych i instytucjonalnych, którzy albo świadomie, albo nieświadomie deprecjonują kompetencje kobiet w życiu organizacyjnym. Budowanie zaufania do kompetencji kobiet to długofalowy proces, szczególnie w polskich warunkach instytucjonalnych, zdominowanych przez mężczyzn. Jednak niektóre działania sprzyjają budowaniu zaufania do kompetencji kobiet, a są to: •• zasady fair play w życiu społeczno-organizacyjnym obowiązujące wszystkich, •• kształtowanie kultury organizacyjnej i narodowej na fundamencie równości, •• niwelowanie stereotypów płciowych przy ocenie kompetencji. Kolejnym działaniem budującym zaufanie do kompetencji kobiet jest propagowanie transparentnej polityki organizacyjnej i norm etycznych, w tym szerzenie zasady różnorodności przy zatrudnianiu oraz humanitarne traktowanie pracowników bez względu na płeć. Bez zaufania do kompetencji kobiet nie można kształtować nowoczesnych organizacji ani cywilizowanego społeczeństwa. Jednak rozwiązania legislacyjne to tylko formalne gwarancje, które okażą się niewystarczające, gdy zabraknie ich respektowania. Przyszłość należy do organizacji, których strategia odpowiada formule: równość, zaufanie, różnorodność. (abstrakt autora)
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) w kontekście jej wpływu na wzrost i rozwój organizacji. Przeprowadzono rozważania w zakresie różnicy pomiędzy pojęciami 'wzrost' i 'rozwój'. Rezultatem przeprowadzonych rozważań jest propozycja etycznego prowadzenia działalności gospodarczej bez legitymizacji pod postacią formuł CSR, a tradycyjne zasady osadzone w tradycji fair play są nadal aktualne i implementowane. (abstrakt oryginalny)
Zarówno praktycy jak i teoretycy gospodarki wykazują obecnie zainteresowanie kwestiami etyki w biznesie. Pojawia się pytanie, jak w coraz bardziej wymagających warunkach prowadzić działalność gospodarczą z przestrzeganiem norm moralnych? Wiedzę i umiejętności menadżerskie należy wzbogacać w ciągłym procesie o zagadnienia z zakresu zarządzania międzynarodowego, a także kultur i poglądów religijnych oraz zasad etycznych różnych narodów. Działanie niezgodne z zasadami biznesowego fair play jest skuteczne jedynie w osiągnięciu krótkotrwałego efektu. Czy opłaca się być uczciwym przedsiębiorcą? Podejmując działania nieuczciwe krzywdzi się innych, a przedsiębiorca, który tak czyni traci perspektywę własnego postrzegania dobra i własnego rozwoju, a także traci etyczny i społeczny wymiar działalności biznesowej. Niski poziom etyki uczestników rynku może się rozpowszechnić i stać się normą, co pogarsza warunki działalności gospodarczej. Etyka wkracza w te obszary, których nie uregulowało prawo i zapewne nigdy tego w pełni nie uczyni. To przedsiębiorca, który jest sędzią sam dla siebie musi dokonywać rozstrzygnięć. Obecnie coraz większa ilość biznesmenów docenia role etyki w prowadzeniu działalności gospodarczej. Należy dążyć do tego, aby przeciwny sposób myślenia miał coraz mniej zwolenników.(abstrakt oryginalny)
Autorka jest przekonana, że internet jest przestrzenią, która kontroli się łatwo nie poddaje, a dodatkowo zasady tworzenia reklam etycznych i społecznie nieszkodliwych wymagają uściślenia kwestii bardzo specjalistycznych, o których internauta laik nie ma pojęcia. Z artykułu można się dowiedzieć, że praktycy marketingu, którzy działają w wyszukiwarkach, muszą dobrze orientować się w aspektach ściśle informatycznych, aby móc spokojnie deklarować poprawność swoich reklam. Z kolei kodeksy etyczne reklam internetowych są pełne wskazówek niezrozumiałych dla zwykłego użytkownika, ale na pewno rzutujących na reputację firm z branży IT. Zdaniem autorki kodeksy te obowiązują, trzeba jednak, by webmasterzy i firmy pozycjonerskie wykazywali dobrą wolę i stosowali te zasady.
8
Content available remote Techno-doping aspekty prawne i etyczne
67%
Na przestrzeni ostatnich kilku dekad obserwujemy nieustanną walkę o jakość sportu, co bez wątpienia jest wynikiem komercjalizacji i profesjonalizacji sportu i co za tym idzie osłabionej moralnie konstrukcji tej sfery życia ludzkiego. Jedna z najbardziej znaczących bitew odbywa się na polu prawnym i odnosi się do dopingu, który w pewnym sensie, ma swoje korzenie w dążeniu do doskonałości - Citius Altius Fortius. Jednakże takie aspiracje często prowadzą do naruszeń w sferze prawa i prowadzą do obniżenia standardów etycznych sportu. Sport zamiast wychowywać, wypacza. Doping jest aktualnie jednym z największych zagrożeń dla sportowej rywalizacji opartej w założeniach na zasadzie fair play. Nie ulega wątpliwości, że tak zwany techno-doping jest jednym z bardziej kontrowersyjnych i ekscytujących problemów szeroko pojętej polityki antydopingowej. Zagadnienie to stanowi element ogólnoświatowej debaty na temat kształtu relacji pomiędzy sportem a prawem oraz ideologią transhumanistyczną. Stanowi pole, na którym ścierają się różnorodne koncepcje dotyczące interwencjonizmu państwowego, światowego w sferę sportu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wolność czy swawola?
67%
W referacie przedstawiono rolę mediów jako swego rodzaju strażnika norm etycznych, jakich spełnienia oczekuje się od biznesu. Nie wystarcza bowiem przedstawianie negatywnych stron działalności gospodarczej. Pożądane jest informowanie o odpowiedzialności organizacji, w tym odpowiedzialności społecznej, ponieważ społeczeństwo pokapitalistyczne - jak je nazwał Peter F. Drucker - jest społeczeństwem zarówno wiedzy, jak i organizacji. Wiedza ta powinna być upowszechniana nie tylko przez jej twórców, ale także przez media w sposób poważny, systematyczny i rzetelny (...). Wchodzi to w zakres misji mediów jako nauczyciela, którym - jak pisał Tadeusz Kotarbiński - jest ten, kto się zajmuje głoszeniem zdań o rzeczywistości, będąc szkolnym wychowawcą, naukowcem czy dziennikarzem (...). Nauczycielstwo to wymaga dialogu z wszystkimi grupami interesariuszy firm i organizacji gospodarczych, bowiem to od ich kompetencji i postaw zależy powodzenie dobra wspólnego, tworzonego w wyniku pozytywnej i negatywnej kooperacji partnerów postępujących wedle zasady fair play. (fragment tekstu)
Celem referatu jest prezentacja nowoczesnych metod badawczych matematyki finansów i ubezpieczeń - oczywiście wycinkowa i wybiórcza. Omawiane modele zaliczyć można do współczesnej klasyki - choć w naszych "otoczeniach finansowych" i środowiskach naukowych są, z oczywistych, historycznych powodów, dopiero rozpoznawane. (fragment tekstu)
Tezą niniejszego artykułu jest to, że umowy w obrocie profesjonalnym powinny przede wszystkim zapewnić wykonanie przedmiotu zobowiązania. Interes stron powinien być drugorzędną kwestią z tego względu, że układając stosunek zobowiązaniowy, miały świadomość, do czego się zobowiązują i na jakich warunkach. Zasady fair play powinny stanowić dyrektywę interpretacyjną wyznaczającą prawny sens ustalonego stosunku prawnego. Jednakże zasady fair play nie funkcjonują powszechnie w obrocie prawnym ani gospodarczym. Obecnie, układając profesjonalne relacje, dba się o odpowiednie zabezpieczenie interesu jednej ze stron, niż o zabezpieczenie samego zobowiązania. Większość zasad stosowanych w szeroko definiowanym prawie ma swoje źródło w prawie rzymskim. Przy opracowaniu stawianego problemu wykorzystano dogmatyczną metodę badawczą, analityczną metodę badawczą, analizę orzecznictwa oraz w sposób fragmentaryczny metodę prawnoporównawczą.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote O zasadach dobrego zarządzania w sporcie
67%
Sport odgrywa coraz większą rolę społeczną i gospodarczą. Co za tym idzie, w celu dalszego rozwoju tej dziedziny, jak również wyeliminowania negatywnych zjawisk w niej występujących, należy określić oraz wprowadzić zasady dobrego zarządzania w sporcie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie instrumentów prawnych wykorzystywanych do zapewnienia dobrego zarządzania w sporcie. Zostały przedstawione przepisy prawa powszechnie obowiązującego dotyczące tej tematyki, jak również dokumenty wydane przez organy europejskie oraz organy administracji rządowej odpowiadające za sprawy sportu, mające na celu zachowanie zasad transparentności i przejrzystości. Dodatkowo, wskazano na regulacje prawa wewnętrznego ustanawianego przez organizacje i związki sportowe mające na celu przyczynienie się do upowszechniania sprawnego zarządzania w danym sporcie.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto analizę wybranych kilkudziesięciu dzieł współczesnych socjologów i teoretyków sportu i humanistów (publikacje książkowe i artykuły), którzy rozważali rolę sportu w socjalizacji dzieci i młodzieży we współczesnym świecie. Materiał i metody: Wykorzystano współczesną literaturę źródłową i naukowe opracowania poświęcone głównie socjologii i filozofii oraz teorii sportu, oraz publikacje z zakresu pedagogiki sportu, w których badacze skupiali się na społecznej roli aktywności sportowej. Wyniki: Autorzy wielu tekstów omawiających znaczenie sportu w życiu człowieka podkreślali również jego socjalizującą rolę, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to postawy skrajnie indywidualistyczne niszczą więzi społeczne; istnieje w związku z tym konieczność większego zwrócenia uwagi osób dorosłych na wychowanie społeczne dzieci i młodzieży przez sport i aktywność ruchową. Wnioski: W świetle przeprowadzonych badań sport dzieci i młodzieży ma bardzo duże znaczenie socjalizujące, a jego uprawianie jest konieczne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i społecznych. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy rynek otrząsnął się co prawda po nieoczekiwanej liberalizacji kursu szwajcarskiego franka, ale ogłaszając nowy kryzys walutowy, nagle wstrzymał się od wszelkich działań. A szkoda, bo fenomen polityki pieniężnej i kursowej prowadzonej niezgodnie z regułami fair wymaga złożonej i wnikliwej analizy. Ze wszystkich badań przeprowadzonych w ostatniej dekadzie wynika, że państwa sięgają do instrumentów polityki monetarnej i kursowej, by posługiwać się nimi jako barierami pozataryfowymi (BpT). A identyfikacja tych barier jest nadzwyczaj trudna. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.