Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1083

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Family
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
Artykuł przybliża sylwetkę opiekunów zastępczych spokrewnionych. Autorki odwołują się do zagranicznych badań i publikacji, które opisują opiekunów w zakresie zmiennych demograficznych, socjoekonomicznych oraz psychospołecznych, jak np. wiek, wykształcenie, trudności w opiece nad dzieckiem. Prezentują również wyniki badań własnych przeprowadzonych na ponad 100 rodzinach zastępczych oraz przedstawiają przykładowe studium przypadku. Przedstawione wnioski niosą ze sobą implikacje praktyczne - pozwalają na lepsze rozumienie funkcjonowania rodzin zastępczych przez przybliżenie jej problematyki, co z kolei może wpływać pozytywnie na diagnostykę, pracę z rodzinami czy skierowany do nich system szkoleń. (abstrakt oryginalny)
Najbardziej naturalnym środowiskiem istnienia osoby ludzkiej jest rodzina jako wspólnota osób połączonych stosunkiem małżeństwa i/lub rodzicielstwa. Rodzina jest uniwersalnym środowiskiem życia wszystkich generacji, każdy może odnaleźć w niej swoje miejsce. Jedną z głównych funkcji rodziny jest wychowanie, czyli wspieranie wzrastania w człowieczeństwie. Podstawową zasadą konstytuującą życie rodzinne jest wzajemna miłość, rozumiana jako dbałość o dobro wspólne i równocześnie dobro każdej osoby uczestniczącej w życiu tej grupy. Wspólnota powstaje ze względu na dobro osób i ma wartość samą w sobie jako fenomen szczególnych relacji międzyludzkich "z serca do serca". Rodzina będąca wspólnotą osób jest jednym z najbardziej sprzyjających człowiekowi środowisk życia i wychowania. Zachodzące współcześnie przemiany życia rodzinnego (m.in. procesy indywidualizacji, detradycjonalizacji, pluralizacji) w istotny sposób zmieniają rodzinę jako wspólnotę wychowawczą. Poszukiwanie i wskazywanie takich wzorców, modeli życia rodzinnego, które w istotny sposób ułatwiają wychowanie osób wrażliwych i otwartych na drugiego człowieka i jego potrzeby wydaje się działaniem koniecznym. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Problemy wychowawcze współczesnej rodziny
80%
Dzieciństwo jest najbardziej tajemniczym okresem w życiu człowieka. Świat dzieciństwa to mityczna kraina przez wielu z nas wspominana z rozrzewnieniem. W dobrym dzieciństwie niektórzy dostrzegają przedsmak Raju, który jawi się jako radosny błogostan przepojony miłością [Biernat, 2001: 42]. Większość rodziców pragnie dobrze wychować swoje dzieci, jednak pojęcie "dobrze" jest wartościujące i nie dla wszystkich oznacza to samo. Bardzo często rodzice zastanawiają się, co wpływa na to, czy nasze dziecko będzie "dobrym" człowiekiem, czy też nie. Od czego i kogo to zależy? Czy od samego dziecka, czy tylko od rodziców, a może od szkoły czy kolegów? Na te i podobne pytania nie ma prostej jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ kształtowanie osobowości jest procesem wieloczynnikowym i złożonym [Domańska, 1999: 21]. (fragment tekstu)
4
Content available remote Dobry klimat dla rodziny - czy jest szansa na wzrost dzietności w Polsce?
80%
Nota redakcyjna omawiająca po wstępie teksty zamieszczone w niniejszym numerze czasopisma Studia Demograficzne.
Celem artykułu jest pokazanie znaczenia instytucji wsparcia psychologicznego w życiu współczesnej rodziny w kontekście zjawiska osamotnienia dziecka w rodzinie. Instytucja ta stanowi przestrzeń w jej rzeczywistym znaczeniu, ale także - a może przede wszystkim - staje się w metaforycznym ujęciu przestrzenią odzwierciedlającą sposób funkcjonowania rodziny i relacji pomiędzy poszczególnymi jej członkami. W toku analizy i interpretacji materiału badawczego wyodrębnione zostały cztery kategorie samotności: kategoria fizycznego osamotnienia dziecka, osamotnienie dziecka poprzez zaprzeczanie rzeczywistości, osamotnienie dziecka poprzez niesłuchanie go i kategoria osamotnienia dziecka w przeżywaniu emocji. (abstrakt oryginalny)
We Włoszech od kilku lat prowadzona jest debata polityczna nad zmniejszaniem wydatków państwa na opiekę zdrowotną, relacjami między publiczną i prywatną służbą zdrowia oraz problematycznością obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Zdaniem wielu polityków i zwykłych obywateli związana z aktualną reformą służby zdrowia prywatyzacja zakładów opieki zdrowotnej niesie ze sobą ograniczenie i zagrożenie zasady solidarności obywatelskiej. Zwolennicy pokrywania kosztów opieki medycznej na zasadach proporcjonalności dochodów podnoszą argument, że zdrowie jest dobrem nie tylko jednostki, lecz także społeczeństwa, do którego ta jednostka należy. Dlatego troska o zdrowie jest obowiązkiem oraz warunkiem prawa obywatelstwa, natomiast wkład finansowy proporcjonalny do posiadanych środków staje się jedyną drogą do realizacji tego dobra. Argumentacja ta zmierza do wykazania, że między solidarnością społeczną i zdrowiem istnieje nierozerwalny związek. Niezależnie od licznych głosów za utrzymaniem publicznej służby zdrowia opartej na zasadach ogólnej dostępności, równości oraz solidarności istniał, podobnie jak w Polsce, duży stopień dezaprobaty wobec jakości i niewystarczalności świadczonych usług medycznych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rodzina "we wsparciu psychologicznym" - między koniecznością a potrzebą
80%
Celem artykułu jest pokazanie znaczenia instytucji wsparcia psychologicznego w życiu współczesnej rodziny. Rodzina, bądź poszczególni jej członkowie, uczęszczają na terapię nie tylko w celach leczniczych, ale także po to, by otrzymać wsparcie, gdy znajdują się w kryzysie. Coraz częściej chcą i potrzebują rozwijać się pod względem emocjonalnym. Instytucja wsparcia psychologicznego staje się potrzebą, a nie tylko koniecznością. Artykuł ma na celu pokazanie również potrzeby organizowania nieformalnych "szkół dla rodziców", by mieć możliwość tworzyć, ulepszać i pogłębiać relacje wewnątrzrodzinne. (abstrakt oryginalny)
8
80%
Wydłużanie się średniej długości życia jest jedną z przyczyn starzenia się społeczeństwa. Na długość życia wpływ mają nie tylko ujemny przyrost naturalny, ale i poprawa warunków życia oraz skuteczniejsza opieka medyczna. Mimo przejęcia dużej części opieki nad osobami w wieku podeszłym przez instytucję, nadal kluczowym i najbardziej pożądanymi opiekunami są członkowie rodziny. Nie ma wątpliwości, że rodzina jest istotnym czynnikiem stabilizującym oraz dopingującym rozwój człowieka. Stanowi też olbrzymi bufor w sytuacjach kryzysowych związanych z chorobą. Odgrywa dużą rolę w zachowaniu równowagi psychoemocjonalnej człowieka [Balcerzak-Paradowska 2004, s. 141]. Obecność osób w wieku podeszłym jest dziś coraz bardziej odczuwalna [Fusgen 1998, s. 7], co wpływa na dziedziny, społeczne, prawne, ekonomiczne, rodzinne oraz moralne [Steuden 2011, s. 9](fragment tekstu)
Schyłkowy okres życia seniorów często wymaga pomocy osób trzecich. Pol - ska norma kulturowa zadanie związała z funkcjonowaniem rodziny. Przez 150 lat od połowy XIX w. rodzinnych opiekunów postrzegano w kategorii osób winnych zaniedbań w stosunku do seniorów w rodzinach. Po tym czasie opisywane są ich trudności związane z podjętymi zobowiązaniami. Dostrzeżony przełom w upodmiotowieniu opiekunów w analizach naukowych wynikał z realizacji w latach 2003-2005 grantu EUROFAMCARE oraz z upowszechnienia jego wyników dotyczących obszaru polskiego(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie istotnej roli rodziny w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a szczególnie postaw obywatelskich młodego pokolenia. Rodzina znajduje się obecnie w sytuacji specyficznej. Z jednej strony zaobserwować można odchodzenie od wartości o charakterze tradycyjnym, z drugiej - podejmowanie prób odnalezienia się w nowoczesnym społeczeństwie. Jako metodę zbierania materiału zastosowano sondaż diagnostyczny na temat "Czy jesteśmy społeczeństwem obywatelskim", przeprowadzony wśród 441 respondentów. Przedstawiona analiza problemu jest jedynie próbą zasygnalizowania roli rodziny w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zwrócenia uwagi na znaczenie kapitału społecznego wyznaczającego specyfikę i potencjał tej kategorii społecznej. Społeczeństwo obywatelskie powinno mieć swój początek już w rodzinie.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Przemiany rodziny w ujęciu interdyscyplinarnym
80%
Wiadomo od dawna, że zdrowa rodzina to zdrowe społeczeństwo. Podstawą zdrowia każdej rodziny jest właściwie funkcjonująca para małżeńska. Jednakże, aby zdrowe rodziny mogły formować zdrowe społeczeństwo muszą być stworzone przez dojrzałe i świadome trudności życia małżeńskiego osoby. Celem mojej pracy jest znalezienie problemu, a problemem tym jest w szczególności "burzenie" rodziny funkcjonującej od 5 do 9 lat, a także próba zrozumienia wyżej wymienionego problemu, nie tylko w obszarze socjologii, co pedagogiki i psychologii. (abstrakt oryginalny)
Program "Przeciw przemoc - wyrównać szanse" był realizowany od sierpnia 1997 r. do 31 marca 2000 r. z inicjatywy rządu RP, przy współudziale United Nations Development Programme. Artykuł omawia cele programu oraz zawiera ocenę jego realizacji.
13
Content available remote Państwo wobec rodziny - studium przypadku
80%
Rodzina już w starożytności uważana była za podstawową i najważniejszą grupę społeczną, na której opierało się całe społeczeństwo. Jednak, jak pokazuje rzeczywistość, już nie zajmuje ona w życiu współczesnego człowieka pierwszego miejsca. Na przestrzeni lat wykształciła się również inna, nowa hierarchia dóbr rodzinnych. W niniejszym artykule wskazano jakie obszary działalności Państwa (traktowanego jako: zbiór instytucji, podejmujących zadania dotyczące rzadkich zasobów, czyli są to "ludzie i urzędy") i tradycyjnej rodziny (opisanej w sposób ekonomiczny i społeczny) wymagają głębszego zbadania i pogłębionej refleksji. Na potrzeby niniejszego tekstu autorka przyjęła, że jego celem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy instytucja rodziny na przestrzeni czasu w Polsce traktowana była z odpowiednią "troską" przez Państwo? Ponadto spróbowała ustalić czy państwo stosowało jedną długofalową strategię względem rodziny, która pozwalałaby na jej rozwój i zniwelowała negatywne konsekwencje oddziaływania na nią "zagrożeń współczesności". (abstrakt oryginalny)
Prezentowany tekst poświęcono wybranym czynnikom, które warunkują zmiany w zakresie rozwiązań mających na celu szeroko rozumiane wsparcie rodzin ze strony władz publicznych. W szczególności autorka skoncentrowała się na czynnikach wynikających z definicji podstawowych pojęć stosowanych w ramach polityki rodzinnej, czynnikach związanych z przeobrażeniami funkcji rodziny oraz przykładach oczekiwań, postaw i zachowań potencjalnych beneficjentów systemu pomocy rodzinie, które wpływają na charakter aktywności państwa w tym aspekcie. Ponadto, mimo iż opracowanie dotyczy przede wszystkim Polski, aby poszerzyć spektrum rozważań, przedstawiono też niektóre informacje dotyczące sytuacji w innych krajach UE. Do realizacji zaś tak postawionego celu badawczego jako metodę badawczą przyjęto analizę literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Z definicji pojęcia "rodzina" zawartej w art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie można wyprowadzić sztywnej reguły, która określałaby w konkretnej sytuacji życiowej, które osoby należy zaliczyć do rodziny. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dezinstytucjonalizacja rodziny w Polsce na tle Europy
80%
Celem autorki niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych tendencji demograficznych wskazujących - w pewnej mierze - na zaawansowanie procesu deinstytucjonalizacji rodziny polskiej na tle rodzin europejskich. Analiza ta powinna przede wszystkim skłonić do refleksji nad uwarunkowaniami przemian rodziny i priorytetowymi zadaniami polityki społecznej wobec rodziny w naszym kraju. (fragment tekstu)
Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 3 listopada 1999 r., w którym szczegółowo omówiono kierunki działań w celu zmiany sytuacji demograficznej i struktury rodziny, poprawy sytuacji finansowej rodzin, poprawy warunków mieszkaniowych, wychowania młodego pokolenia, poprawy stanu zdrowia rodziny, pomocy rodzinom z osobami niepełnosprawnymi, opieki nad dzieckiem, pomocy rodzinom zagrożonym dysfunkcjami.
18
Content available remote Firmy rodzinne jako specyficzny rodzaj mikroprzedsiębiorstw w Polsce
80%
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw uznawany jest za istotny element gospodarki, a wg P. Druckera nawet za "sól gospodarki rynkowej". Warto przy tym zaznaczyć, że podmioty tej skali mają w Polsce, w odróżnieniu do innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, dłuższą tradycję działania. Znaczny udział ilościowy w sektorze MMŚP (mikro + MŚP) stanowią firmy mikro, zatrudniające do 10 osób i osiągające obroty do 2 mln euro, które w praktyce zakładane i zarządzane są przez jedną lub dwie osoby, a prowadzone również przez członków rodziny. W Polsce gwałtowny rozwój mikroprzedsiębiorstw rodzinnych nastąpił głównie po transformacji ustrojowej. Bezpośrednim impulsem do ich zakładania było uchwalenie - jeszcze przez ostatni PRL-owski rząd - liberalnej ustawy o działalności gospodarczej z 23 grudnia 1988 roku. W literaturze przedmiotu przedsiębiorstwo rodzinne zwykle traktuje się jako jednostki mikro, zależne finansowo, zarządzane przez właścicieli w sposób mało profesjonalny. Jeszcze do niedawna polskie firmy rodzinne miały znaczenie marginalne i lokowały się przede wszystkim w dziedzinach działalności prowadzonej na niewielką skalę: rzemieślniczej, handlowej czy rolniczej. Obecnie przedsiębiorstwa rodzinne sytuują się również wśród dużych podmiotów gospodarczych, przykładem są: producenci żywności (Roleski, Duda), handlu (Piotr i Paweł, Blikle) czy mediów (TVN), a ich znaczenie dla gospodarki rośnie.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Przedsiębiorczość rodzinna w okresie transformacji ustrojowej w Polsce
80%
Artykuł poświęcono aktualnym problemom przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce ponad dwadzieścia lat po transformacji ustrojowej. Zaprezentowano naturę, specyfikę i znaczenie biznesu rodzinnego. Następnie opisano główne zmiany, jakie nastąpiły w funkcjonowaniu firm rodzinnych, jak również sukcesy odnotowane na polu wspierania tego typu podmiotów. Rozważania uzupełniono identyfikacją dalszych problemów i wyzwań ważnych dla przyszłości biznesu rodzinnego.(abstrakt autora)
20
Content available remote Dylematy polityki rodzinnej
80%
Głównym celem pracy jest przedstawienie problemów związanych z polityką rodzinną. Na początku przedstawiono pojęcie i uwarunkowania rodziny oraz definicję i rodzaje polityki rodzinnej. Omówiono obszary i instrumenty polityki rodzinnej.
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.