Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Family assistance system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
In-work support through the tax-benefit system has proved to be an effective way of increasing the labor supply of lone mothers and first earners in couples in a number of OECD countries. At the same time, these instruments usually create negative employment incentives for secondary earners. This in turn reduces the potential of in-work support to address the joint objectives of higher employment and lower poverty levels. In this paper, we present a simulation exercise to examine labor supply implications of a diverse set of possible reforms to the main elements of tax and benefit support for families with children. We set the analysis in the context of the Polish tax and benefit system and show how an adequate combination of increased generosity of support with the introduction of a "double earner" premium may result in an increased labor supply of first and second earners in couples. The simulated reactions are concentrated in the lower half of the income distribution, thus increasing the potential of in-work support to alleviate poverty. (original abstract)
2
100%
Problemy wynikające ze spadku dzietności skłaniają rządzących do rozszerzania katalogu narzędzi służących wspieraniu rodziny. Wychowywanie dzieci wiąże się bowiem między innymi z wieloma kosztami, z którymi niektórzy rodzice lub opiekunowie nie mogą sobie poradzić we własnym zakresie; dlatego też we wszystkich krajach europejskich przyznawane są świadczenia rodzinne. Niniejszy artykuł zawiera analizę porównawczą sposobu funkcjonowania takich świadczeń w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Family Support System in Lithuania : Experts' Views and Citizens' Evaluation
75%
Artykuł służy lepszemu zrozumieniu wyzwań, jakie napotyka współczesny publiczny system wsparcia rodziny na Litwie. Formułowane wnioski oparte są na 10 wywiadach z ekspertami-decydentami i badaczami polityki społecznej, a także na ogólnokrajowym sondażu przeprowadzonym na Litwie w grudniu 2018 r. Ustalenia pokazują, że na Litwie polityki dotyczące równości płci, takie jak polityka dotycząca urlopu rodzicielskiego, są bardzo potrzebne i cenione przez ludność. Jednak, aby zapewnić ich trwałość w przyszłości, muszą być one wspierane przez usługi opiekuńcze i rozwiązania umożliwiające elastyczne warunki pracy. Na Litwie nacisk na weryfikowanie kryteriów dochodowych w przyznawaniu świadczeń okazuje się nie być podejściem, które można utrzymywać w dłuższej perspektywie. Pomimo wieloletniej tradycji wspierania rodzin zgodnie z udowodnioną potrzebą, respondenci uważają takie rozwiązanie za najmniej odpowiednią formę wsparcia ze strony państwa. (abstrakt oryginalny)
Od 1 stycznia 2015 r. na każdą gminę został nałożony obowiązek zatrudniania asystentów rodzin. Niezależnie od tej powinności profesja asystenta rodziny rozwijała się w wielu gminach przez poprzednie trzy lata. Asystent rodziny to zawód "młody", został wprowadzony w 2012 r. i do końca roku 2014 był rozwiązaniem fakultatywnym. Głównym celem artykułu jest wskazanie przesłanek do usprawnienia pracy asystentów rodziny oraz rekomendacji zmian związanych z funkcjonowaniem asystentów w systemie pomocy społecznej. Prezentowane stanowisko wynika z analizy badań przeprowadzonych w 2016 r. wśród asystentów rodziny, w wyniku których został m.in. zaprezentowany zakres wykonywanych przez nich usług. Autorka stara się odpowiedzieć na pytania: czy instytucja asystenta rodziny okazuje się być skuteczną formą wsparcia? Jak nałożony na gminy obowiązek przyczynia się do zmiany systemu wsparcia rodzin? Jakie wyzwania i nowe potrzeby pojawiają się w związku z pracą asystentów rodziny? (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Świadczenia rodzinne w Polsce
75%
W opracowaniu przestawiony został jeden z instrumentów mających służyć poprawie sytuacji rodzin. Omówiony został mianowicie system świadczeń rodzinnych oraz wskazana liczba beneficjentów korzystających z różnych świadczeń w jego ramach. Celem jest wskazanie środków służących w ramach owego systemu do polepszenia poziomu życia rodzin z dziećmi oraz wskazanie procedur służących uzyskaniu świadczeń.(fragment tekstu)
6
Content available remote Bezdomność i jej struktura w latach 2005-2009 na przykładzie miasta Opola
75%
Celem opracowania jest ukazanie struktury osób bezdomnych w Opolu oraz przyznanej im pomocy przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w latach 2005-2009. MOPR w Opolu wykonuje jednocześnie zadania gminnego ośrodka pomocy społecznej oraz powiatowego centrum pomocy rodzinie. (fragment tekstu)
7
Content available remote Pomoc instytucjonalna w perspektywie starzenia się populacji
75%
Przemiany rodziny w zakresie jej struktury i funkcji powodują konieczność korzystania przez seniorów z formalnej pomocy oferowanej przez organizacje pozarządowe, wspólnoty religijne lub przez podmioty publiczne. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu czynników demograficzno-społecznych, a szczególnie przemian struktury ludności według wieku na system opieki instytucjonalnej w Polsce oraz problemów, przed jakimi staje system opieki nad osobami starszym.(fragment tekstu)
Głównym celem niniejszej pracy jest konstrukcja efektywnego (racjonalnego ekonomicznie i skutecznego społecznie) systemu wsparcia rodzin z niesamodzielnym seniorem. W pierwszej kolejności przedstawione zostały problemy opiekunów rodzinnych związane z pracą zawodową, poziomem życia, stanem zdrowia, życiem rodzinnym i towarzyskim, a także z merytorycznym przygotowaniem do pełnienia funkcji opiekuna. W następnej kolejności omówiono szereg usług społecznych wspomagających rodziny w realizacji funkcji opiekuńczej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wsparcie osób niepełnosprawnych - okrągły stół w cieniu protestów
75%
Dnia 30 kwietnia br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyły się obrady okrągłego stołu w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. Impulsem do rozmów były burzliwe protesty ze strony przedstawicieli rodzin osób niepełnosprawnych, którzy domagali się wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i bardziej kompleksowego zabezpieczenia społecznego. Na spotkaniu oficjalnie zainicjowano prace programowe i legislacyjne, których celem jest stworzenie nowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych oraz ich rodzin. (abstrakt oryginalny)
Zasygnalizowana problematyka odnośnie do osób i rodzin w działalności pomocy społecznej obrazuje dysharmonię społeczności miejskiej. Sytuacje te nie wyczerpują zagadnienia, a jedynie pokazują obszary zagrożeń i możliwości przeciwdziałania im. Warto podkreślić rolę pomocy społecznej w diagnozowaniu społecznym, animowaniu współpracy różnych instytucji, organizacji i osób na rzecz rozwiązywania problemów społecznych w mieście. Pomoc społeczna jest przygotowana instytucjonalnie do świadczenia usług opiekuńczo-wychowawczo-socjalnych. (fragment tekstu)
Rodziny stanowią ważne źródło kapitału społecznego. Rodzinny kapitał społeczny tworzony jest poprzez więzi między rodzicami a dziećmi i wywiera znaczący wpływ na rozwój intelektualny dzieci. Jego jakość zależy od fizycznej obecności rodziców w domu i uwagi poświęconej dzieciom. Dzieciom z rodzin wielodzietnych rodzice z reguły poświęcają mniej uwagi i mają one mniej możliwości spędzania czasu aktywnie i rozwojowo. W artykule przedstawiono wrocławski program wspierający rodziny wielodzietne "dwa plus trzy i jeszcze więcej". Celem publikacji jest analiza efektywności programu w latach 2006-2009. Przeprowadzone badania wykazały wysoką efektywność programu we wspieraniu rodzin wielodzietnych i kształtowaniu relacji w tych rodzinach. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zakresu, w jakim rodzice korzystają z regularnej pomocy tego rodzaju w wybranych krajach UE oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy powszechność korzystania z regularnej pomocy dziadków ma związek z poziomem instytucjonalnego wsparcia udzielanego rodzicom przez państwo w opiece nad małym dzieckiem w analizowanych krajach? Innymi słowy: czy jest tak, że im mniejsze wsparcie instytucjonalne, tym regularna pomoc dziadków jest bardziej rozpowszechniona? (fragment tekstu)
Starzenie się społeczeństw stało się problemem globalnym i dotyczy większości państw na świecie, a zwłaszcza państw wysoko rozwiniętych. Do 2050 r. średnia długość życia ludności na świecie zwiększy się o prawie osiem lat. Świadczy to o dużym postępie społecznym, ale też rodzi określone problemy. Dane demograficzne dostarczają bardzo istotnych informacji, które powinny być podstawą do planowania działań zdrowotnych, opiekuńczych i aktywizujących. Największy ciężar opieki nad starzejącymi się rodzicami przejmują zazwyczaj kobiety. Już współcześnie coraz częściej podkreśla się trudną sytuację grupy określanej mianem sandwich generation, która "uwięziona" została w oczekiwaniach i pomocy dla dorosłych dzieci i starych rodziców. W artykule nawiązano do problemów demograficznych świata oraz kluczowych definicji aktywnej starości i starzenia. Pilotażowe badania dają obraz trudnej sytuacji pokolenia sandwich generation oraz są przyczynkiem do dyskusji na rodzące się problemy społeczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różne rodzaje pomocy rodzinie zmarginalizowanej, a mianowicie doradztwo, praca z rodziną - asysta rodzinna, rodzinna opieka zastępcza.
15
63%
Artykuł jest przyczynkiem do rozważań na temat zjawiska aktywności państwa w zakresie zwalczania i przeciwdziałania przemocy domowej. W Polsce działania te podejmują różne, współpracujące ze sobą instytucje, m.in. policja, prokuratura, zakłady opieki zdrowotnej, ośrodki pomocy społecznej, placówki oświatowe, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych i organizacje pozarządowe. Obecnie żadna ustawa nie stanowi takiego aktu prawnego, który w sposób kompleksowy regulowałby kwestie związane z przemocą domową. Najważniejszą regulacją w tym zakresie jest ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Zagadnienie to regulują także umowy międzynarodowe, szczególnie akty prawne powstające pod egidą Rady Europy. Kolejne omówione w artykule nowelizacje ustawy o przeciwdziałaniu przemocy zwiększają zakres ochrony ofiar przemocy. W roku 2023 wprowadzono procedurę pozwalającą zapewnić dziecku bezpieczeństwo poprzez wspólne działanie pracownika socjalnego, policjanta i przedstawiciela ochrony zdrowia pozwalając pracownikowi socjalnemu na odebranie dziecka w razie jego, nie tylko bezpośredniego, zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. W tekście wykazałem, że proces zaangażowania państwa w zwalczanie przemocy domowej zmierza do wyposażania instytucji w nowe, bardziej skuteczne kompetencje a ofiary uzyskują zwiększony zakres ochrony. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono politykę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na rzecz dzieci i rodzin z dziećmi, wspierającej sytuację materialną. Autor koncentruje się na świadczeniach rodzinnych, różnych programach rodzinnych ministerstwa (m.in. dla rodzin a z niepełnosprawnymi dziećmi).
System socjalnej pomocy mieszkaniowej w Polsce skierowany jest do ubogich i bardzo ubogich gospodarstw domowych. Pomija on grupę gospodarstw niezamożnych, uzyskujących dochody niekwalifikujące ich do uzyskania lokali z gminy, a także niewystarczające, aby uzyskać mieszkanie na rynku w oparciu o finansowanie kredytem bankowym. Odpowiedzią na zgłaszane potrzeby mieszkaniowe tej grupy miały być zasoby towarzystw budownictwa społecznego. Badania prowadzone w latach 2015-2016 ukazały luki w systemie pomocy mieszkaniowej w Polsce. Kryteria dochodowe uprawniające do najmu poszczególnych typów mieszkań - z zasobów gminy i TBS-ów - ustalone są w taki sposób, że między jednymi a drugimi powstaje luka dochodowa. W konsekwencji gospodarstwa uzyskujące dochody mieszczące się w tym przedziale nie mają możliwości otrzymania pomocy w formie lokalu mieszkalnego. Pozostaje im najem z puli rynkowej - o wyższych czynszach, z nie zawsze uregulowaną formą najmu. Ponadto kryteria dochodowe uprawniające do najmu lokalu komunalnego i z TBS-ów są wysokie, sięgają nawet poziomu zdolności kredytowej gospodarstw domowych. Czy zatem rozwiązania w zakresie pomocy mieszkaniowej są dostosowane do zgłaszanych potrzeb i spełniają swoje funkcje? W artykule autorka próbuje odpowiedzieć na to pytanie i inne, powiązane z nim, a także przybliża zaobserwowane problemy. Badania prowadzone były w ramach projektu pt. "Społeczne budownictwo mieszkaniowe i jego rola w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych niezamożnych gospodarstw domowych w Polsce" finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2014/13/N/HS4/02100).(abstrakt oryginalny)
Omówiono rolę podmiotów lokalnej polityki społecznej w kreowaniu bezpieczeństwa socjalnego. Scharakteryzowano zasadę subsydiarności w polityce społecznej oraz zasadę kompleksowości oceny potrzeb i zasadę lokalności. Wskazano sposoby poprawy efektywności systemu pomocy społecznej.
19
Content available remote Świadczenia rodzinne w latach 2004-2011
63%
Opracowanie przedstawia system świadczeń rodzinnych regulowanych ustawą z dnia 23 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Omówione zostały podstawowe zasady konstrukcyjne systemu, najważniejsze zmiany w przepisach wprowadzone w latach 2004-2011, sposób funkcjonowania systemu oraz wydatki na świadczenia rodzinne. Szczególną uwagę poświęcono mechanizmowi ustalania kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych. Opracowanie przedstawia system świadczeń rodzinnych regulowanych ustawą z dnia 23 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Omówione zostały podstawowe zasady konstrukcyjne systemu, najważniejsze zmiany w przepisach wprowadzone w latach 2004-2011, sposób funkcjonowania systemu oraz wydatki na świadczenia rodzinne. Szczególną uwagę poświęcono mechanizmowi ustalania kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
Narodowa Strategia Integracji Społecznej wymienia jako grupy podatne na wykluczenie społeczne m.in. dzieci i młodzież pochodzące z zaniedbanych środowisk oraz dzieci wychowujące się poza rodziną. W pracy omówiono reformę systemu pomocy rodzinom i opieki nad dziećmi, a w szczególności założenia reformatorów, wdrażanie założeń oraz ograniczenia, które wystąpiły podczas wdrażania.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.